produkty spożywcze bogate w białko
Arkadiusz Dąbek

Źródła białka w diecie a ryzyko nadciśnienia tętniczego

W świetle badania zaobserwowano, że spożywanie białka pochodzącego z różnych źródeł koreluje ze zmniejszeniem ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego. Ten wynik otwiera świat nauki na przesłankę, według której zrównoważona o umiarkowaną ilość białka dieta pomoże w zapobieganiu nadciśnieniu.

Zalecenia zdrowotne przy wysokim ciśnieniu krwi

Niemal połowa populacji Stanów Zjednoczonych cierpi na nadciśnienie tętnicze. Natomiast według danych NFZ w 2018 r. w Polsce żyło 9,9 mln dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym, co w porównaniu z rokiem 2013 oznacza, że liczba dorosłych osób z nadciśnieniem wzrosła o 194 tys.

Wysokie ciśnienie krwi stanowi jedną z głównych przyczyn chorób układu sercowo-naczyniowego. Nieleczona przypadłość niszczy układ krążenia, czym przyczynia się do zawału serca, udaru mózgu oraz innych chorób.

Istnieje znacząca korelacja między małowartościową dietą a zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, a w następstwie – zgonu z powodu tych przypadłości. W odpowiedzi na problem American Heart Association opracowało wytyczne żywieniowe. Według dokumentu z 2021 roku w celu poprawy zdrowia sercowo-naczyniowego zaleca się spożywanie zdrowych źródeł białka – głównie pochodzenia roślinnego. Można je również czerpać z owoców morza oraz niskotłuszczowych lub beztłuszczowych produktów mlecznych. W razie potrzeby aprobuje się także nieprzetworzone i chude mięso, w tym drób. Stowarzyszenie sugeruje przyjmowanie od jednej do dwóch porcji (5,5 uncji, czyli ok. 155 gramów) białka dziennie.

Punkty za zdrowe białka

Naukowcy zbadali stan zdrowia blisko 12 200 dorosłych mieszkańców Chin, którzy uczestniczyli w co najmniej 2 z 7 pomiarów zdrowia i odżywiania w latach 1997–2015 (studia przeprowadzane co 2–4 lata). W początkowej fazie badanie uczestników posłużyło za punkt odniesienia, dane z ostatniej próby zaś wykorzystano jako informacje uzupełniające, porównawcze. Średni wiek biorących udział wynosił 41 lat, a 47% spośród nich stanowili mężczyźni. Badacze mierzyli spożycie pokarmu w trzech kolejnych całodobowych wywiadach żywieniowych oraz za pośrednictwem domowego spisu produktów spożywczych.

Uczestnikom przyznawano punkty za białka z różnych źródeł, podstawą w tej klasyfikacji było 8 podanych możliwości: pełne ziarna, ziarna rafinowane (oczyszczone), przetworzone czerwone mięso, nieprzetworzone czerwone mięso, drób, ryby, jaja i rośliny strączkowe. Wystąpiła zatem szansa uzyskania maksymalnie 8 punktów za pełną różnorodność przyswajalnego białka. W końcowym etapie zliczano dane oraz odnoszone je do występowania nowo rozpoznanego nadciśnienia tętniczego.

Definicję nowo rozpoznanego nadciśnienia tętniczego opisano w sposób taki, że występuje, jeżeli skurczowe ciśnienie krwi wynosi więcej lub jest równe 140 mm Hg i/lub rozkurczowe ciśnienie krwi wynosi więcej lub jest równe 90 mm Hg. Do definicji zaliczano ponadto przyjmowanie leków obniżających ciśnienie krwi lub zgłoszenie przez pacjenta diagnozy lekarskiej, dotyczącej nowo zaobserwowanego nadciśnienia tętniczego. Uśredniony okres obserwacji wynosił 6 lat.

Polecane dla Ciebie

Lepiej różnorodnie niż przesycić się jednym rodzajem

Wnioski płynące z przeprowadzonej analizy mówią, że u ponad 35% z blisko 12 200 uczestników rozwinęło się nowe nadciśnienie. Naukowcy porównali uczestników o najniższej punktacji różnorodności spożycia białka (mniej niż 2) z uczestnikami o najwyższej punktacji różnorodności (4 lub więcej). Okazało się, że w grupie lepiej punktujących (czyli jedzących różnorodne źródła białka) zauważono niższe o 66% ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Względem każdej kategorii białek wytypowano tzw. okna ilościowej konsumpcji, w których ryzyko nadciśnienia było niższe. Naukowcy opisali tę obserwacje jako odpowiedni poziom spożycia. Gdy brano pod uwagę całkowitą ilość spożywanego białka, podzielono ją na pięć kategorii, od najmniejszego do największego spożycia. Osoby z najmniejszym spożyciem ogólnym oraz osoby z największym spożyciem były narażone na najwyższe ryzyko wystąpienia nowego nadciśnienia. Co sugeruje, że lepsza jest różnorodność białka niż jego przesyt.

Publikacja badania ukazała się na łamach „Hypertension”, czasopisma American Heart Association, które jest sprawdzane metodą peer-reviewed.

 1. Ch. Zhou, Q. Wu, Z. Ye, M. Liu, Z. Zhang, Y. Zhang, H. Li, P. He, i in. Inverse Association Between Variety of Proteins With Appropriate Quantity From Different Food Sources and New-Onset Hypertension, „Hypertension” 2022.
 2. American Heart Association, Eating protein from a greater variety of sources may lower risk of high blood pressure, „sciencedaily.com” [online:] www.sciencedaily.com/releases/2022/03/220310095958.htm [dostęp:] 03.14. 2022.
 3. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, NFZ o Zdrowiu. Nadciśnienie tętnicze, Raport NFZ dostępny na stronie nfz.gov.pl.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

 • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

  Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

 • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

  Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

 • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

  Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

 • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

  Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij