Konsekwencje korzystania z urządzeń ekranowych dla wcześniaków - portal DOZ.pl
dziecko wpatrujące się w ekran tabletu
Justyna Piekara

Wcześniaki szczególnie narażone na konsekwencje korzystania z urządzeń ekranowych

Czas spędzony przed komputerem, tabletem czy telewizorem nie pozostaje bez znaczenia dla  zdrowia dzieci. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda donoszą, że te, urodzone jako wcześniaki są najbardziej wrażliwe na negatywne konsekwencje korzystania z urządzeń ekranowych. Jakie mogą być skutki nadmiernej ekspozycji na ich działanie?

Nie więcej niż dwie godziny dziennie na korzystaniu z ekranów

Czas przed ekranem (ang. screen time) jest definiowany jako ilość czasu, którą ktoś spędza przed dowolnym elektronicznym urządzeniem, tj. telewizorem, smartfonem, tabletem, komputerem i konsolą do gier wideo. W trosce o zdrowie najmłodszych, w kwestii użytkowania tych urządzeń, istotne są zrównoważone podejście i kontrola rodzicielska.

Badania pokazują, że czas spędzony przed ekranem ma bezpośredni wpływ na rozwój dziecka, jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Oficjalne wytyczne mówią, że dzieci powinny spędzać nie więcej niż dwie godziny dziennie na korzystaniu z ekranów, a te poniżej drugiego roku życia w ogóle. Eksperci odradzają również telewizory lub dostęp do Internetu w sypialniach dziecięcych. Chociaż dostrzegają oni korzyści płynące z mediów, m.in. możliwość nauki i utrzymywanie kontaktów społecznych, to zwracają również uwagę na negatywne skutki zbytniej ekspozycji dzieci na ekrany.

Dzieci urodzone przedwcześnie dotkliwiej odczuwają konsekwencje czasu spędzonego przed ekranem

Przez ponad dekadę neonatolog Susan Hintz, która kieruje Programem Zdrowia Płodu i Ciąży w Lucile Packard Children's Hospital na Uniwersytecie Stanforda, i jej współpracownicy obserwowali dzieci urodzone co najmniej 12 tygodni przed wyznaczonym terminem rozwiązania. Celem ich badań było zrozumienie, w jaki sposób można pomóc wcześniakom w rozwoju po opuszczeniu szpitala.

Praca zespołu z Uniwersytetu Stanforda dowiodła, że ponad dwie godziny spędzane dziennie przed ekranem telewizora albo monitorem komputera przez 6- i 7-letnie dzieci, które urodziły się przedwcześnie, były skorelowane z niższym IQ i różnymi problemami behawioralnymi. Dzieci z telewizorem lub komputerem w sypialni wykazywały objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i były bardziej impulsywne. Wyniki badania ukazały się w czasopiśmie „JAMA Pediatrics”. Przedtem zależności te nie były rozpatrywane w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych.

Polecane dla Ciebie

Wpływ ekranów na małe dzieci

Badanie kanadyjskich uczonych przeprowadzone w grupie 2400 dzieci wykazało bezpośredni związek między ekranami a słabszym rozwojem maluchów. Dowiodło, że dzieci spędzające czas przed ekranem mogą utracić umiejętności motoryczne i społeczne. Co więcej, nadmierna ekspozycja na urządzenia ekranowe może negatywnie wpływać na zdolność uczenia się. Naukowcy stwierdzili, że im dłużej dzieci przebywały przed ekranami w wieku 2 i 3 lat, tym gorsze wyniki osiągały w nauce, gdy były starsze.

Pierwsze trzy lata dziecka są szczególnie ważnym okresem dla jego rozwoju. Mózg jest wtedy najbardziej plastyczny i zdolny do tworzenia nowych połączeń nerwowych, adaptacji i uczenia się. Przewaga bodźców prawopółkulowych, związana z ekspozycją na urządzenia ekranowe, może powodować zahamowanie naturalnego rozwoju komórek lewej półkuli mózgu i zaburzenia rozwoju mowy i języka.

Rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia, zaprezentowane na Europejskim Kongresie Otyłości w Glasgow 2019 roku, mówią jasno, że niemowlęta i małe dzieci nie powinny być umieszczane przed ekranami różnych elektronicznych urządzeń, ponieważ tracą one okazje do ćwiczenia i opanowania ważnych umiejętności fizycznych. Bierne oglądanie i bezczynność ruchowa dzieci to główne czynniki złego stanu zdrowia najmłodszych.

„Dzieci muszą mieć możliwość aktywnej zabawy przez cały dzień, a my powinniśmy zmniejszać siedzący, pasywny czas spędzany przed ekranem” – powiedziała w wywiadzie dla „BBC News” Juana Willumsen, ekspertka ds. otyłości dziecięcej i aktywności fizycznej i jedna z autorek wytycznych WHO.

Telewizory do dziecięcej sypialni mogą zwiększać ryzyko otyłości u dzieci

Oglądanie telewizji we własnym pokoju może stanowić dodatkowe zagrożenie rozwoju nadwagi i otyłości u dzieci, sugerują wyniki innego badania opublikowanego w czasopiśmie „American Journal of Preventive Medicine”.

Naukowcy przeanalizowali informacje na temat kompozycji ciała 369 dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Okazało się, że te z dostępem do telewizora we własnym pokoju dwukrotnie bardziej były narażone na wzrost masy tłuszczowej, miały większy obwód w talii i wyższy poziom tłuszczu we krwi w porównaniu z ich rówieśnikami, którzy nie mieli urządzenia.

Amanda Staiano z Pennington Biomedical Research Center w Baton Rouge poinformowała, że obecność telewizora w pokoju dziecięcym owocowała też zmniejszoną ilością snu. Jest to czynnik, który sam w sobie został powiązany z przyrostem masy ciała.

 1. B. R. Vohr, E. C. McGowan, C. Bann, Association of High Screen-Time Use With School-age Cognitive, Executive Function, and Behavior Outcomes in Extremely Preterm Children, „JAMA Pediatrics”, nr 175 (10) 2021, s. 1025-1034, [online] doi:10.1001/jamapediatrics.2021.2041, [dostęp:] 5.11.2021.
 2. E. Digitale, Children Born Early at Risk From Too Much Screen Time, „healthier.stanfordchildrens.org” [online], https://healthier.stanfordchildrens.org/en/children-born-early-at-risk-from-too-much-screen-time/, [dostęp:] 5.11.2021.
 3. S. Madigan, D. Browne, N. Racine, Association between screen time and children’s performance on a developmental screening test., „JAMA Pediatrics”, nr 173 (3) 2019, s. 244-250, [dostęp:] 5.11.2021.
 4. R. Rettner, Bedroom TVs Linked to Childhood Obesity, „livescience.com” [online], https://www.livescience.com/25414-bedroom-tv-children-obesity-risk.html, [dostęp:] 5.11.2021.
 5. M.Roberts, No sedentary screen time for babies, WHO says, „bbc.com” [online], https://www.bbc.com/news/health-48021224, [dostęp:] 5.11.2021.
 6. G. Small, G. Vorgan, iMózg. Jak przetrwać technologiczną przemianę współczesnej umysłowości, Wydawnictwo Vesper 2011, Poznań,  ISBN: 9788377310236 .

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • W jaki sposób dieta wpływa na komórki nowotworowe?

  To, co jemy i pijemy, może wpływać na nasze zdrowie na wiele sposobów. Naukowcy z Massachusetts Institute of technology (MIT) dowodzą, że interwencje dietetyczne mogą pomóc spowolnić wzrost nowotworów. Według ekspertów przyczynia się do tego niski indeks glikemiczny spożywanych pokarmów.  

 • Mikroorganizmy jelitowe mają wpływ na zdrowie psychiczne dzieci

  Oś mózgowo-jelitowa jest siecią neuronów, które łączą centralny układ nerwowy z przewodem pokarmowym. Komunikacja między tymi dwoma układami następuje dwukierunkowo na drodze hormonalnej, nerwowej, metabolicznej i immunologicznej.  Jednym z kluczowych elementów tej współpracy jest mikroflora jelitowa, na której stan wpływa szereg czynników. Według najnowszych badań naukowych zaburzenia mikroflory jelitowej mogą być przyczyną problemów natury behawioralnej u dzieci.  

 • Naukowcy z Gdańska opracowali precyzyjną metodę identyfikacji bakterii z rodzaju Staphylococcus

  Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali sposób na określenie gatunku bakterii z rodzaju gronkowców. Szerokie wykorzystanie antybiotyków sprawiło, że drobnoustroje wytworzyły różne mechanizmy ochronne i uodparniały się na działanie leków. Dokładna znajomość patogenu jest pomocna przy wyborze terapii i może poprawić efektywność leczenia.

 • Czym jest 1-MNA? Jak może pomóc pacjentom wracającym do zdrowia po infekcji SARS-CoV-2?

  Wstępne badania wykazały, że podawanie suplementu zawierającego 1-MNA, pozyskiwanego w łódzkich laboratoriach firmy Pharmena, może poprawiać wydolność pacjentów zmagających się z objawami tzw. długiego Covid-u.

 • Konferencja „Choroby zakaźne 2021”. Jak eksperci podsumowują poprzedni rok?

  Specjaliści podkreślają, że choroby zakaźne wymagają stałego nadzoru epidemiologicznego. Chociaż w ostatnim czasie za sprawą panującej pandemii COVID-19 przyćmił inne schorzenia, to nie można o nich zapominać. Na konferencji „Choroby zakaźne 2021”, która odbyła się pod koniec listopada, eksperci podsumowali, z jakimi problemami przyszło zmagać się lekarzom i pacjentom w ciągu poprzedniego roku.

 • Terapia fagowa – wykazuje potencjał w leczeniu szigelozy

  Wraz z rosnącą opornością bakterii na antybiotyki rośnie zainteresowanie alternatywami metodami leczenia, takimi jak terapia fagowa. Na czym ona polega? W jaki sposób może pomóc w leczeniu infekcji wywołanej przez bakterie z rodziny Shigella?

 • Zidentyfikowano nowy cel w leczeniu gruźlicy

  Prątki gruźlicy (łac. Mycobacterium tuberculosis) są poważnym zagrożeniem z perspektywy zdrowia publicznego. W przypadku infekcji leczenie antybiotykami jest możliwe, ale zazwyczaj trudne i długotrwałe. Lekooporne szczepy stały się problemem w wielu regionach świata. Z tego powodu poszukuje się nowych terapii, które będą eliminować patogen poprzez nowe mechanizmy.

 • Szczepinka senolityczna. Powstał eksperymentalny preparat przeciw starzeniu się

  „Szczepionka na starość" coraz bliżej? Według najnowszych wyników badań japońskiego zespołu naukowców udało się wyeliminować starzejące się komórki z ciał myszy, dzięki czemu ich życie się wydłużyło. Zatrzymano także rozwijającą się chorobę cywilizacyjną związaną z wiekiem – miażdżycę.  Na czym polegał ten projekt i kiedy szczepionka przedłużająca życie będzie mogła być podawana ludziom?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij