
Wcześniaki szczególnie narażone na konsekwencje korzystania z urządzeń ekranowych
Nie więcej niż dwie godziny dziennie na korzystaniu z ekranów
Czas przed ekranem (ang. screen time) jest definiowany jako ilość czasu, którą ktoś spędza przed dowolnym elektronicznym urządzeniem, tj. telewizorem, smartfonem, tabletem, komputerem i konsolą do gier wideo. W trosce o zdrowie najmłodszych, w kwestii użytkowania tych urządzeń, istotne są zrównoważone podejście i kontrola rodzicielska.
Dzieci urodzone przedwcześnie dotkliwiej odczuwają konsekwencje czasu spędzonego przed ekranem
Przez ponad dekadę neonatolog Susan Hintz, która kieruje Programem Zdrowia Płodu i Ciąży w Lucile Packard Children's Hospital na Uniwersytecie Stanforda, i jej współpracownicy obserwowali dzieci urodzone co najmniej 12 tygodni przed wyznaczonym terminem rozwiązania. Celem ich badań było zrozumienie, w jaki sposób można pomóc wcześniakom w rozwoju po opuszczeniu szpitala.
Praca zespołu z Uniwersytetu Stanforda dowiodła, że ponad dwie godziny spędzane dziennie przed ekranem telewizora albo monitorem komputera przez 6- i 7-letnie dzieci, które urodziły się przedwcześnie, były skorelowane z niższym IQ i różnymi problemami behawioralnymi. Dzieci z telewizorem lub komputerem w sypialni wykazywały objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i były bardziej impulsywne. Wyniki badania ukazały się w czasopiśmie „JAMA Pediatrics”. Przedtem zależności te nie były rozpatrywane w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych.
Polecane dla Ciebie
Wpływ ekranów na małe dzieci
Badanie kanadyjskich uczonych przeprowadzone w grupie 2400 dzieci wykazało bezpośredni związek między ekranami a słabszym rozwojem maluchów. Dowiodło, że dzieci spędzające czas przed ekranem mogą utracić umiejętności motoryczne i społeczne. Co więcej, nadmierna ekspozycja na urządzenia ekranowe może negatywnie wpływać na zdolność uczenia się. Naukowcy stwierdzili, że im dłużej dzieci przebywały przed ekranami w wieku 2 i 3 lat, tym gorsze wyniki osiągały w nauce, gdy były starsze.
Rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia, zaprezentowane na Europejskim Kongresie Otyłości w Glasgow 2019 roku, mówią jasno, że niemowlęta i małe dzieci nie powinny być umieszczane przed ekranami różnych elektronicznych urządzeń, ponieważ tracą one okazje do ćwiczenia i opanowania ważnych umiejętności fizycznych. Bierne oglądanie i bezczynność ruchowa dzieci to główne czynniki złego stanu zdrowia najmłodszych.
Telewizory do dziecięcej sypialni mogą zwiększać ryzyko otyłości u dzieci
Oglądanie telewizji we własnym pokoju może stanowić dodatkowe zagrożenie rozwoju nadwagi i otyłości u dzieci, sugerują wyniki innego badania opublikowanego w czasopiśmie „American Journal of Preventive Medicine”.
Amanda Staiano z Pennington Biomedical Research Center w Baton Rouge poinformowała, że obecność telewizora w pokoju dziecięcym owocowała też zmniejszoną ilością snu. Jest to czynnik, który sam w sobie został powiązany z przyrostem masy ciała.