
Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza
Rak prostaty – czynniki ryzyka
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów co roku w naszym kraju diagnozuje się raka prostaty u ponad 15 tys. mężczyzn, z czego 5-6 tys. przypadków choroby prowadzi do zgonu. Niska świadomość społeczna i niechęć mężczyzn do wykonywania profilaktycznych badań sprawia, że w czasie ostatnich dekad w Polsce nastąpił kilkukrotny wzrost zachorowań. Dodatkowo sytuację pogorszyła pandemia COVID-19 i spowodowane nią opóźnienia w diagnostyce.
Ostatnie badania sugerują również, że otyłość może przyczyniać się do wystąpienia raka prostaty. Stwierdzono, że wśród pacjentów z nadmierną masą ciała rak przybiera bardziej agresywne postacie i częściej obserwuje się jego nawroty.
Rak prostaty – sposoby leczenia
Leczenie raka prostaty opiera się głównie na terapii hormonalnej, radioterapii i chirurgicznym usunięciu nowotworu. Ostatnio coraz popularniejsze stają się mało inwazyjne zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych robotów chirurgicznych. Z pomocą przychodzi także sztuczna inteligencja pozwalająca skuteczniej wykrywać chorobę, która daje dobre rokowania pod warunkiem, że zostanie rozpoznana we wczesnym stadium rozwoju.
Niektóre placówki medyczne oferują także ultradźwięki o wysokiej intensywności (HIFU) i krioterapię, jednak długoterminowa skuteczność tych metod terapeutycznych nie jest jeszcze dobrze poznana.
Przeczytaj także: Kawosze mniej narażeni na raka prostaty.
Polecane dla Ciebie
Platforma eRADS – unikalny projekt w skali kraju
Dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego, dr inż. Jarosław Protasiewicz, powiedział Państwowej Agencji Prasowej, że wykorzystanie uczenia maszynowego w diagnostyce raka prostaty ma ogromny potencjał i jest narzędziem, które znacznie ułatwi pracę lekarzy. Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w Warszawie, już niebawem z tego rozwiązania będą mogli skorzystać także pacjenci w Polsce.
Obecnie platforma badawcza eRADS, którą opracowali eksperci z Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji (LSSI) OPI PIB, nie jest jeszcze ogólnodostępne dla lekarzy. Najpierw będzie funkcjonować jako narzędzie e-learningowe. Dopiero później, po przejściu badań klinicznych, docelowo stanie się pełnowartościowym system raportowania, który wspierany będzie algorytmami sztucznej inteligencji. Do tej pory system przeszedł badania pilotażowe, na podstawie których wstępnie sprawdzono jego użyteczność kliniczną. W testach wzięli udział specjaliści z dziedziny radiologii o różnym poziomie doświadczenia.
Platforma eRADS – nowe możliwości diagnostyczne
Projekt zakłada także standaryzowanie opisów wyników badań. Baza danych obrazowych, wykonanych techniką multiparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI) wraz z pełną dokumentacją medyczną przypadków klinicznych, powstanie we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO). Takie zbiory danych posłużą do rozwoju badań naukowych nad metodami diagnozowania i leczenia chorób onkologicznych oraz szkolenia kolejnych algorytmów sztucznej inteligencji.