Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza - portal DOZ.pl
Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza
Justyna Piekara

Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

Rak prostaty – czynniki ryzyka

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów co roku w naszym kraju diagnozuje się raka prostaty u ponad 15 tys. mężczyzn, z czego 5-6 tys. przypadków choroby prowadzi do zgonu. Niska świadomość społeczna i niechęć mężczyzn do wykonywania profilaktycznych badań sprawia, że w czasie ostatnich dekad w Polsce nastąpił kilkukrotny wzrost zachorowań. Dodatkowo sytuację pogorszyła pandemia COVID-19 i spowodowane nią opóźnienia w diagnostyce.

Czynnikami, które sprawiają, że szansa zachorowania na raka gruczołu krokowego wzrasta są przede wszystkim wiek oraz predyspozycje genetyczne. Najczęściej ten typ nowotworu stwierdza się u mężczyzn po 50. roku życia, u których w rodzinie wystąpiły już przypadki choroby.

Ostatnie badania sugerują również, że otyłość może przyczyniać się do wystąpienia raka prostaty. Stwierdzono, że wśród pacjentów z nadmierną masą ciała rak przybiera bardziej agresywne postacie i częściej obserwuje się jego nawroty.

Rak prostaty – sposoby leczenia

Leczenie raka prostaty opiera się głównie na terapii hormonalnej, radioterapii i chirurgicznym usunięciu nowotworu. Ostatnio coraz popularniejsze stają się mało inwazyjne zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych robotów chirurgicznych. Z pomocą przychodzi także sztuczna inteligencja pozwalająca skuteczniej wykrywać chorobę, która daje dobre rokowania pod warunkiem, że zostanie rozpoznana we wczesnym stadium rozwoju.

Niektóre placówki medyczne oferują także ultradźwięki o wysokiej intensywności (HIFU) i krioterapię, jednak długoterminowa skuteczność tych metod terapeutycznych nie jest jeszcze dobrze poznana.

Przeczytaj także: Kawosze mniej narażeni na raka prostaty.

Platforma eRADS – unikalny projekt w skali kraju

Dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego, dr inż. Jarosław Protasiewicz, powiedział Państwowej Agencji Prasowej, że wykorzystanie uczenia maszynowego w diagnostyce raka prostaty ma ogromny potencjał i jest narzędziem, które znacznie ułatwi pracę lekarzy. Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w Warszawie, już niebawem z tego rozwiązania będą mogli skorzystać także pacjenci w Polsce.

Obecnie platforma badawcza eRADS, którą opracowali eksperci z Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji (LSSI) OPI PIB, nie jest jeszcze ogólnodostępne dla lekarzy. Najpierw będzie funkcjonować jako narzędzie e-learningowe. Dopiero później, po przejściu badań klinicznych, docelowo stanie się pełnowartościowym system raportowania, który wspierany będzie algorytmami sztucznej inteligencji. Do tej pory system przeszedł badania pilotażowe, na podstawie których wstępnie sprawdzono jego użyteczność kliniczną. W testach wzięli udział specjaliści z dziedziny radiologii o różnym poziomie doświadczenia.

Platforma eRADS – nowe możliwości diagnostyczne

Narzędzie pozwala radiologom obiektywnie ocenić istotność kliniczną zmiany na podstawie pięciostopniowej skali PI-RADS (ang. Prostate Imaging-Reporting and Data System). System nie tylko wspomaga wykrywanie zmian nowotworowych, ale także ułatwia tworzenie raportu z badania radiologicznego, co znacznie przyspiesza procedury diagnostyczne. Wdrożenie tego nowoczesnego narzędzia na szeroką skalę ma przełożyć się na poprawę komunikacji między radiologami i klinicystami, a co za tym idzie zaoferowanie lepszej opieki pacjentom.

Projekt zakłada także standaryzowanie opisów wyników badań. Baza danych obrazowych, wykonanych techniką multiparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI) wraz z pełną dokumentacją medyczną przypadków klinicznych, powstanie we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO). Takie zbiory danych posłużą do rozwoju badań naukowych nad metodami diagnozowania i leczenia chorób onkologicznych oraz szkolenia kolejnych algorytmów sztucznej inteligencji.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja zespołu nadkłykcia bocznego kości ramiennej

  Łokieć tenisisty, czyli zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to schorzenie charakteryzujące się występowaniem zmian przeciążeniowych w obrębie ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Łokieć tenisisty objawia się bólem w obrębie stawu łokciowego w momencie, w którym uruchomiony zostaje nadgarstek, np. podczas chwytania przedmiotów czy zaciskania pięści. Ponieważ przyczyną zespołu łokcia tenisisty są mikrourazy powstałe na skutek wykonywania powtarzalnych czynności, dotyka on często sportowców czy pracowników biurowych. Jak leczy się łokieć tenisisty?

 • Marihuana medyczna – co warto o niej wiedzieć?

  U schyłku okresu PRL, w 1985 r. wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 r.) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom.  Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

 • Szczepionka przeciw COVID-19. Skąd wiemy, że nie będzie miała długoterminowych skutków ubocznych?

  Jednym z powodów, dla których niektóre osoby nie zaszczepiły się przeciw COVID-19, jest to, że obawiają się one niepożądanych skutków, które mogą pojawić się zaraz po iniekcji, ale też potencjalnych długoterminowych konsekwencji szczepienia. Nie ma dowodów naukowych sugerujących, że obecne szczepionki przeciwko COVID-19 spowodują trwające przez długi okres problemy w nadchodzących latach. Co na temat bezpieczeństwa szczepionek w dłuższej perspektywie mówią eksperci?

 • Czy węch pozwala wyczuwać rozwijające się choroby?

  Dzięki rozwiniętym zmysłom węchy, smaku, dotyku i wzroku możemy skutecznie unikać mniej lub bardziej poważnych zagrożeń. Który z tych zmysłów pomaga pierwszy, dlaczego podczas choroby ciało inaczej pachnie i dlaczego niektóre zapachy zapamiętujemy jako niebezpieczne, a inne jako przyjemne i bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Jakie są objawy i sposoób leczenia raka piersi mężczyn?

  Chociaż rak piersi kojarzony jest głównie z chorobą, która dotyka kobiet, tak nie można zapominać, że gruczoł sutkowy występuje również u mężczyzn, którzy stanowią 1% wszystkich zdiagnozowanych przypadków raków sutka. Średnio ⅕ z nich nie wygrywa walki z chorobą, której objawy są często ignorowane albo niekojarzone z rakiem piersi, a np. urazem mięśnia piersiowego. Jak wygląda diagnostyka męskiego raka sutka, czy istnieją programy profilaktyczne raka piersi wśród mężczyzn oraz jak wygląda obecny system leczenia tej choroby w tej grupie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kurzajki (brodawki) – przyczyny i leczenie kurzajek na stopie

  Kurzajki, potocznie zwane brodawkami, są powszechnie występującym problemem skórnym, za który odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego. HPV, namnażając się powoduje powstanie bolesnych, swędzących oraz mało estetycznych zmian skórnych, dość często mylonych z odciskami. Ryzyko zakażenia brodawkami jest bardzo duże, zwłaszcza jeśli nasz układ odpornościowy jest osłabiony, zaś pozbycie się ich jest trudne i długotrwałe. Jak zatem radzić sobie z kurzajkami? Które sposoby walki z nimi są najskuteczniejsze? 

 • Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, zalecenia

  Dna moczanowa, dawniej nazywana „chorobą królów” lub „chorobą bogaczy”, spowodowana jest odkładaniem się kryształków moczanu jednosodowego w tkankach okołostawowych, czego wynikiem jest zapalenie stawu. Ponieważ dna moczanowa (podagra) stanowi najczęstszą przyczynę zapalenia stawów u mężczyzn powyżej 40. roku życia, warto poznać jej objawy oraz możliwości leczenia i zapobiegania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij