Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza
Justyna Piekara

Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

Rak prostaty – czynniki ryzyka

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów co roku w naszym kraju diagnozuje się raka prostaty u ponad 15 tys. mężczyzn, z czego 5-6 tys. przypadków choroby prowadzi do zgonu. Niska świadomość społeczna i niechęć mężczyzn do wykonywania profilaktycznych badań sprawia, że w czasie ostatnich dekad w Polsce nastąpił kilkukrotny wzrost zachorowań. Dodatkowo sytuację pogorszyła pandemia COVID-19 i spowodowane nią opóźnienia w diagnostyce.

Czynnikami, które sprawiają, że szansa zachorowania na raka gruczołu krokowego wzrasta są przede wszystkim wiek oraz predyspozycje genetyczne. Najczęściej ten typ nowotworu stwierdza się u mężczyzn po 50. roku życia, u których w rodzinie wystąpiły już przypadki choroby.

Ostatnie badania sugerują również, że otyłość może przyczyniać się do wystąpienia raka prostaty. Stwierdzono, że wśród pacjentów z nadmierną masą ciała rak przybiera bardziej agresywne postacie i częściej obserwuje się jego nawroty.

Rak prostaty – sposoby leczenia

Leczenie raka prostaty opiera się głównie na terapii hormonalnej, radioterapii i chirurgicznym usunięciu nowotworu. Ostatnio coraz popularniejsze stają się mało inwazyjne zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych robotów chirurgicznych. Z pomocą przychodzi także sztuczna inteligencja pozwalająca skuteczniej wykrywać chorobę, która daje dobre rokowania pod warunkiem, że zostanie rozpoznana we wczesnym stadium rozwoju.

Niektóre placówki medyczne oferują także ultradźwięki o wysokiej intensywności (HIFU) i krioterapię, jednak długoterminowa skuteczność tych metod terapeutycznych nie jest jeszcze dobrze poznana.

Przeczytaj także: Kawosze mniej narażeni na raka prostaty.

Polecane dla Ciebie

Platforma eRADS – unikalny projekt w skali kraju

Dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego, dr inż. Jarosław Protasiewicz, powiedział Państwowej Agencji Prasowej, że wykorzystanie uczenia maszynowego w diagnostyce raka prostaty ma ogromny potencjał i jest narzędziem, które znacznie ułatwi pracę lekarzy. Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w Warszawie, już niebawem z tego rozwiązania będą mogli skorzystać także pacjenci w Polsce.

Obecnie platforma badawcza eRADS, którą opracowali eksperci z Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji (LSSI) OPI PIB, nie jest jeszcze ogólnodostępne dla lekarzy. Najpierw będzie funkcjonować jako narzędzie e-learningowe. Dopiero później, po przejściu badań klinicznych, docelowo stanie się pełnowartościowym system raportowania, który wspierany będzie algorytmami sztucznej inteligencji. Do tej pory system przeszedł badania pilotażowe, na podstawie których wstępnie sprawdzono jego użyteczność kliniczną. W testach wzięli udział specjaliści z dziedziny radiologii o różnym poziomie doświadczenia.

Platforma eRADS – nowe możliwości diagnostyczne

Narzędzie pozwala radiologom obiektywnie ocenić istotność kliniczną zmiany na podstawie pięciostopniowej skali PI-RADS (ang. Prostate Imaging-Reporting and Data System). System nie tylko wspomaga wykrywanie zmian nowotworowych, ale także ułatwia tworzenie raportu z badania radiologicznego, co znacznie przyspiesza procedury diagnostyczne. Wdrożenie tego nowoczesnego narzędzia na szeroką skalę ma przełożyć się na poprawę komunikacji między radiologami i klinicystami, a co za tym idzie zaoferowanie lepszej opieki pacjentom.

Projekt zakłada także standaryzowanie opisów wyników badań. Baza danych obrazowych, wykonanych techniką multiparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI) wraz z pełną dokumentacją medyczną przypadków klinicznych, powstanie we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO). Takie zbiory danych posłużą do rozwoju badań naukowych nad metodami diagnozowania i leczenia chorób onkologicznych oraz szkolenia kolejnych algorytmów sztucznej inteligencji.

  1. S. Zdziebłowski, Sztuczna inteligencja pomoże w walce z rakiem prostaty, „naukawpolsce.pap.pl” [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C89393%2Csztuczna-inteligencja-pomoze-w-walce-z-rakiem-prostaty.html, [dostęp:] 29.09.2021.
  2. System eRADS. Platforma badań nad standaryzacją opisów badań medycznych, „opi.org.pl” [online], https://opi.org.pl/systemy/erads/opis/, [dostęp:] 29.09.2021.
  3. O. Six, W. Veldhuis, O. Akin, The ultimate giude to AI in prostate cancer, „quantib.com” [online], https://www.quantib.com/the-ultimate-guide-to-ai-in-prostate-cancer, [dostęp:] 29.09.2021.
  4. Prostate cancer, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prostate-cancer/symptoms-causes/syc-20353087, [dostęp:] 29.09.2021.
  5. Prostate cancer, „nhs.uk” [online], https://www.nhs.uk/conditions/prostate-cancer/, [dostęp:] 29.09.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij