Badanie krwi może pomóc zidentyfikować kobiety zagrożone przedwczesnym porodem
Justyna Piekara

Badanie krwi może pomóc zidentyfikować kobiety zagrożone przedwczesnym porodem

Każdego roku 15 milionów dzieci rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Wcześniactwo wiąże się z wieloma krótko- i długoterminowymi konsekwencjami, dzieci urodzone przedwcześnie są obarczone wyższym ryzykiem problemów zdrowotnych i zaburzeń psychologicznych. Naukowcy odkryli istnienie biomarkerów, które mogą sygnalizować przedwczesny poród. Jakie geny są powiązane z wywołaniem przedwczesnego porodu?

Jakie mogą być konsekwencje przedwczesnego porodu?

Fizjologiczna ciąża trwa 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przedwczesnym porodem nazywa się stan, w którym dochodzi do rozwiązania ciąży przed 37. tygodniem jej trwania.

Wcześniactwo często wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Są to głównie problemy wzrokowe (m.in. retinopatia wcześniacza), trudności związane z oddychaniem, zaburzenia termoregulacji, martwicze zapalenie jelit, krwawienia śródczaszkowe wiążące się z ryzykiem wystąpienia mózgowego porażenia dziecięcego czy uszkodzenia słuchu. Wcześniactwo jest główną przyczyną śmierci dzieci poniżej 5. roku życia.

Jakie czynniki mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu?

Czynniki mogące przyczynić się do wzrostu ryzyka przedwczesnego porodu dzieli się na środowiskowe oraz medyczne.

W pierwszej grupie znajdują się m.in.: palenie tytoniu, picie alkoholu, zażywanie narkotyków przez przyszłą matkę, jej nieprawidłowe odżywianie, wiek ciężarnej poniżej 16. oraz powyżej 35. roku życia, praca fizyczna w trakcie ciąży. Wśród przyczyn medycznych wyróżnia się: cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi, niewydolność szyjki macicy, wady macicy, patologie łożyska, przedwczesne odpływanie płynu owodniowego, infekcje, poród przedwczesny w wywiadzie. 

Przeczytaj także, jakie są przyczyny i postępowanie w przypadku skracającej się szyjki macicy.

mRNA może być predyktorem przedwczesnego porodu

Naukowcy z Michigan State University przyjrzeli się danym zebranym od 157 kobiet, aby uzyskać dowody na istnienie biomarkerów, które mogą sygnalizować przedwczesny poród – 51 uczestniczek badania urodziło wcześniaki.

Okazuje się, że pomiar mRNA we krwi kobiety w ciąży pozwala przewidzieć, czy dziecko przyjdzie na świat przed wyznaczonym terminem. Wyniki opublikowano w czasopiśmie w „Journal Biology of Reproduction”.

Zdaniem Hanne Hoffman, współautorki badania, gdyby można było zmierzyć poziom mRNA kobiet, które doświadczyły już przedwczesnego porodu, taki test mógłby dać im poczucie komfortu, podczas oczekiwania na kolejną pociechę. Mając świadomość zagrożenia, lekarze mogliby lepiej monitorować pacjentki. Obniżony poziom mRNA we krwi matki pojawia się w drugim trymestrze ciąży, kiedy większość kobiet odbywa ważną wizytę lekarską w celu wykonania badań prenatalnych. To dobry moment, aby przetestować także ryzyko przedwczesnego porodu, sugeruje badaczka.

Polecane dla Ciebie

Geny powiązane z wywołaniem przedwczesnego porodu u ludzi

Geny CRY2 i CLOCK

Zespół z Michigan State University odkrył, że niski poziom mRNA w genach CRY2 i CLOCK, odpowiedzialnych za rytm dobowy komórek, wiąże się z wyższym ryzykiem przedwczesnego porodu. Sugeruje to, że geny te dostarczają informacji o tym, kiedy powinien się on rozpocząć.

W artykule naukowcy stwierdzają, że „mechanizmy molekularne i potencjał genów zegara dobowego, które mogą służyć jako wskaźnik ryzyka zagrożenia przedwczesnym porodem, są słabo zbadane”. Uczeni są zainteresowani także genem PAR3, który również jest związany z cyklem dobowym. Prawdopodobnie może wskazywać inne powikłania ciąży, takie jak stan przedrzucawkowy i cukrzyca ciążowa.

Geny EBF1, EEFSEC i AGTR2

Badanie, którego wyniki zostały opublikowane w „New England Journal of Medicine”, pozwoliło na identyfikację sześciu loci (określony obszar chromosomu zajmowany przez gen), które były ściśle związane z czasem trwania ciąży. Połowa tych regionów okazała się związana z przedwczesnym porodem.

Gen NODAL

Naukowcy z Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGill dowiedli, że gen NODAL jest zaangażowany w regulację rozpoczęcia akcji porodowej. Daniel Dufort, profesor nadzwyczajny na wydziale położnictwa i ginekologii oraz jego współpracownicy, zbadali funkcję tego genu u myszy. Udało im się wykazać, że gdy jego działanie było tłumione, poród następował dwa dni przed terminem.

Podczas ciąży układ immunologiczny jest utrzymywany w stanie przeciwzapalnym. Tuż przed rozpoczęciem skurczów, komórki układu odpornościowego rozpoczynają wydzielanie czynników zapalnych. Jak się okazało, odpowiada za to gen NODAL. Jeśli zostanie on zmieniony lub usunięty, środowisko zmienia się – zbyt wcześnie staje się prozapalne i w następstwie wywołuje przedwczesne skurcze.

Naukowcy z Montrealu przeanalizowali także związki między odmianami genu NODAL a zapaleniem łożyska oraz bakteryjnym zapaleniem pochwy, które są potencjalnymi czynnikami ryzyka wcześniactwa. Badacze zaobserwowali, że matki, które przechodziły te infekcje, posiadały warianty podwyższające ryzyko przedwczesnego porodu.

 1. G. Zhou, T. V. Duong, E. P. Kasten, Low CLOCK and CRY2 in 2nd trimester human maternal blood and risk of preterm birth: a nested case-control study, „Biology of Reproduction” 2021, [online] https://doi.org/10.1093/biolre/ioab119, [dostęp:] 24.07.2021.
 2. L. M. Starr, T. Heba, D. Dufort, Evidence of a gene–environment interaction of NODAL variants and inflammation in preterm birth, „J Perinatology” 2018, nr 38, s. 482–488, [online], https://doi.org/10.1038/s41372-018-0073-3, [dostęp:] 24.07.2021.
 3. G. Zhang, B. Feenstra, J. Bacelis, Genetic associations with gestational duration and spontaneous preterm birth, „New England Journal of Medicine” 2017, nr 377, s. 1156-1167, [online] DOI: 10.1056/NEJMoa1612665, [dostęp:] 24.07.2021.
 4. Preterm birth, „who.int” [online], https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/preterm-birth, [dostęp:] 24.07.2021.
 5. K. Ward, Blood test may flag woman at risk for premature birth, „futurity.org” [online], https://www.futurity.org/blood-test-preterm-birth-pregnancy-2605242/, [dostęp:] 24.07.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Małogłowie (mikrocefalia) – przyczyny, rozpoznanie i rokowanie

  Mikrocefalia (inaczej małogłowie) to wada rozwojowa charakteryzująca się zmniejszonymi wymiarami czaszki, a co za tym idzie również zmniejszonymi rozmiarami mózgu. O mikrocefalii można mówić wówczas, kiedy obwód głowy nie przekracza wartości średniej dla płci i wieku w danej populacji.

 • Zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy, leczenie. Jak rozpoznać gestozę?

  Zatrucie ciążowe inaczej określane jest mianem gestozy. To zespół objawów, który występuje w drugiej połowie ciąży i który manifestuje się poprzez nadciśnienie tętnicze, białkomocz czy obrzęki. Nie udało się dotychczas ustalić przyczyny rozwoju zatrucia ciążowego. Pod uwagę brane są predyspozycje genetyczne kobiety ciężarnej oraz zły stan odżywienia organizmu.

 • Amniopunkcja – jak wygląda badanie? Czy jest bezpieczne dla dziecka?

  Amniopunkcja to jedno z badań z zakresu inwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Przyszła mama, słysząc o konieczności wykonania amniopunkcji, jest najczęściej wystraszona, bojąc się o utrzymanie ciąży i zdrowie dziecka. Należy jednak podkreślić, że ryzyko poronienia po amniopunkcji nie jest większe niż 1%, a wynik badania nie jest stuprocentową gwarancją zdrowia płodu. Jak należy się przygotować do amniopunkcji, ile kosztuje badanie wykonane prywatnie i jakie są wskazania do amniopunkcji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Połóg – ile trwa? Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety po porodzie?

  Połóg to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety, która urodziła dziecko. To szereg procesów fizjologicznych, dzięki którym organizm młodej mamy wraca do stanu sprzed ciąży. Połogowi mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe związane z inwolucją narządów oraz tzw. odchody połogowe, które są źródłem bakterii. Rany powstałe po nacięciu krocza lub w wyniku cięcia cesarskiego należy starannie pielęgnować i odkażać. Jak to robić i o czym jeszcze pamiętać podczas połogu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Ciąża pozamaciczna – objawy i postępowanie po rozpoznaniu ciąży ektopowej

  Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, polega na zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w każdej innej lokalizacji oprócz błony śluzowej trzony macicy. Szczególnie niebezpieczna jest ciąża brzuszna zlokalizowana w jamie otrzewnej, gdyż niesie 17-krotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z pozostałym lokalizacjami. Jak wygląda diagnostyka ciąży pozamacicznej, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

 • Stan przedrzucawkowy — przyczyny i leczenie preeklampsji

  Stan przedrzucawkowy może wywołać wiele niebezpiecznych powikłań, na które najbardziej narażone są kobiety powyżej 35. roku życia oraz matki chorujące przewlekle na nadciśnienie tętnicze wykryte jeszcze przed ciążą. Podstawowymi wartościami, które powinny zaniepokoić pacjentkę w ciąży i połogu, ale także lekarzy podczas porodu jest przede wszystkim jej wysokie ciśnienie krwi. Jak wyglądają objawy stanu przedrzucawkowego i jak zapobiegac PE?

 • Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu?

  Większość upławów w trakcie ciąży, niezależnie od trymestru, nie powinno budzić niepokoju. Zagęszczenie śluzu ma na celu ochronić drogi rodne kobiety, ale także zapewnić bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Konsultacja z lekarzem ginekologiem jest wskazana tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów, którymi z pewnością nie jest gęsta, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Które upławy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i czy są bardzo niebezpieczne, a także jak wygląda leczenie infekcji intymnej w ciąży?

 • Zespół HELLP – przyczyny, objawy, leczenie

  Zespół HELLP to liczne powikłania wielonarządowe, którą wiążą się z wysoką śmiertelnością, szczególnie w sytuacji, kiedy dysfunkcje te nie zostaną rozpoznane na odpowiednio wczesnym etapie.  Leczenie obejmuje normalizację wartości ciśnienia tętniczego, terapię przeciwzakrzepową, podawanie sterydoterapii i neuroprotekcję. Konieczne jest również stałe monitorowanie stanu matki i ocenę dobrostanu płodu. Czy zespołowi HELLP da się zapobiegać? Na co zwrócić uwagę, będąc w ciąży?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij