Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu – co wybrać?
Mateusz Burak

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu – co wybrać?

Aktywność ruchowa na świeżym powietrzu odgrywa istotną rolę w ograniczeniu ryzyka zachorowania na schorzenia przewlekłe dotyczące narządu ruchu czy układu krążenia. Pomaga w zapobieganiu oraz w walce z nadwagą i otyłością, wpływa także korzystnie na zdrowie psychiczne, pomagając redukować stres i napięcie. Wśród form ruchu, które można wykonywać w parku czy lesie znajdują się m.in. jazda na rowerze, bieganie, nordic walking, korzystanie z siłowni plenerowej. Co wybrać, w zależności od wieku, stanu zdrowia i kondycji?

  1. Aktywność ruchowa na świeżym powietrzu – dlaczego ruch jest tak ważny?
  2. Aktywności na świeżym powietrzu – co wybrać?
  3. Siłownia plenerowa – na co uważać podczas korzystania z siłowni zewnętrznej?
  4. Sport w maseczce – czy obniża zdolności wysiłkowe?

Aktywność ruchowa na świeżym powietrzu – dlaczego ruch jest tak ważny?

Aktywności ruchowe na świeżym powietrzu są różnorodne, każdy, niezależnie od wieku i kondycji, znajdzie wśród nich coś dla siebie. Badania pokazują, że taka forma spędzania czasu korzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Korzystanie z uroków przebywania na zewnątrz w miesiącach słonecznych i ekspozycja na słońce przyczyniają się m.in. do produkcji witaminy D. Jest ona niezbędna do utrzymania należytego stanu naszych kości, mięśni oraz dobrostanu psychicznego.

Spędzając dużo czasu na świeżym powietrzu w okresie od końca marca do października, możemy pokryć niemal całe zapotrzebowanie na produkcję witaminy D. Przebywanie wśród zieleni może w istotny sposób przyczyniać się do obniżania poziomu stresu. Dowiedziono, że aktywność na świeżym powietrzu może łagodzić bóle stawów oraz ułatwiać zasypianie i wpływać pozytywnie na jakość snu. 

Aktywności na świeżym powietrzu – co wybrać?

Dobór aktywności powinien być uzależniony od wieku, możliwości organizmu i jego stanu funkcjonalnego. Z całą pewnością znajdzie się jednak rodzaj ruchu możliwy do wykonania niezależnie od tego, czy jest to nastolatek, czy osoba w wieku podeszłym. 

Bieganie – dla kogo będzie odpowiednie?

Bieganie będzie dobrym pomysłem dla osób, które chcą utrzymać lub poprawić swoją wydolność fizyczną. Poprawie z pewnością ulegnie także jakość snu, a przy okazji taka forma ruchu pomoże utrzymać wagę ciała na odpowiednim poziomie. Uprawianie tego rodzaju sportu poleca się zdecydowanie osobom młodym, jest to aktywność, która obciąża stawy i wymaga pewnego pułapu wydolności już na samym początku. Istnieje także dość wysokie ryzyko kontuzji. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego obuwia, rozgrzewka przed biegiem i wykorzystywanie nawierzchni o odpowiednim stopniu twardości. 

 

 

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem tej aktywności fizycznej, koniecznie sprawdź nasz poradnik Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących.

Jazda na rowerze – wskazania i przeciwwskazania

Jazda na rowerze jest wskazana dla osób w każdym wieku. Liczą się dobre chęci i możliwości fizyczne. Jeśli czujemy się na siłach i lubimy rower, to jest to sport przeznaczony właśnie dla nas. Ruch kończyn odbywa się po części w odciążeniu, co sprawia, że doskonale wpływa to na kondycję stawów biodrowych. Dochodzi wówczas do zwiększonej produkcji mazi stawowej, co oddziałuje na opóźnienie ich eksploatacji, a w przypadku aktywnego schorzenia, pomaga redukować dolegliwości z nim związane. Warto pamiętać o kasku oraz ochraniaczach na łokcie i kolana. W przypadku osób starszych i pacjentów ze schorzeniami stawów biodrowych zaleca się jazdę po równym terenie.

Jazdy na rowerze nie poleca się osobom posiadającym problemy z błędnikiem, wykazującym ciężkie schorzenia układu oddechowego czy zaawansowane choroby stawów oraz kręgosłupa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem oraz fizjoterapeutą. 

Nordic walking – kto może chodzić z kijkami?

Uprawiać nordic walking, czyli szybki marsz z kijkami, może niemal każdy. Najważniejsze jest to, aby nie mieć większych problemów z poruszaniem się, które mogą dotyczyć np. osób z zaawansowanymi schorzeniami układu ruchu. Ten rodzaj aktywności jest całkowicie bezpieczny w każdej grupie wiekowej. Wynika to z faktu, iż wykorzystuje się specjalne kije, dające dodatkowe punkty podparcia. Zmniejsza to w istotny sposób ryzyko ewentualnych kontuzji i odciąża jednocześnie narząd ruchu. Wśród atutów nordic walkingu wymienia się także poprawę koordynacji, korekcję postawy i kontrolę masy ciała. Poprawie ulega ruchomość stawów, krążenie krwi, wydolność oddechowa. 

Powiązane produkty

Siłownia plenerowa – na co uważać podczas korzystania z siłowni zewnętrznej?

Siłownia plenerowa to obecnie bardzo popularny rodzaj aktywności fizycznej. Jej przewaga nad tradycyjną siłownią polega na tym, że możemy wykonywać ćwiczenia na świeżym powietrzu – w dobie dzisiejszych ograniczeń jest to bardzo duży plus. Na każdym sprzęcie znajduje się instrukcja informująca o sposobie obsługi sprzętu. Należy także zwrócić uwagę na to, czy dany sprzęt jest solidnie przymocowany i czy konstrukcja nie uległa uszkodzeniu. Może to bowiem spowodować zagrożenie kontuzją lub urazem. 

Sport w maseczce – czy obniża zdolności wysiłkowe?

Sport w maseczce jest czynnikiem, który co prawda chroni przed transmisją wirusów, ale z pewnością nie wpływa pozytywnie na pracę układu sercowo-naczyniowego i oddechowego podczas wysiłku.

Eksperci są tutaj zgodni, utrudniony dopływ powietrza generuje bardzo wiele niepożądanych efektów: nasze serce zaczyna bić szybciej, zwiększone stężenie dwutlenku węgla może doprowadzić do omdlenia, szybciej się męczymy, wartości ciśnienia tętniczego krwi oraz tętna szybują w górę. Bardzo często podczas wysiłku dochodzi do szybkiego zawilgocenia maseczki. Sprawia to, że przestaje ona być efektywną barierą przed przedostaniem się bakterii i wirusów. Niekorzystne skutki obserwuje się także u diabetyków uprawiających sport. 

Warto więc wybrać jedno z dwóch rozwiązań – albo często zmieniać maseczkę podczas aktywności na świeżym powietrzu, albo wybrać miejsce odosobnione, takie, w którym nie narazimy siebie ani nikogo z otoczenia na zarażenie.

  1. Villeneuve P. J., Jerrett M., Su J. G. i in., A cohort study relating urban green space with mortality in Ontario, Canada, „Environ Res” 2012, nr 115, s. 51–58.
  2. Mitchell R., Popham F., Effect of exposure to natural environment on health inequalities: an observational population study, „Lancet” 2008, nr 372, s. 1655–1660.
  3. Maas J., Verheij R. A., de Vries S. i in., Morbidity is related to a green living environment, „J Epidemiol Commun Health” 2009, nr 63, s. 967–973.
  4. Mytton O. T., Townsend N., Rutter H. i in., Green space and physical activity: an observational study using Health Survey for England data, „Health Place” 2012, nr 18, s. 1034–1041.
  5. Toftager M., Ekholm O., Schipperijn J. i in., Distance to green space and physical activity: a Danish national representative survey, „J Phys Act Health” 2011, nr 8, s. 741–749.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kolka podczas biegania. Czym jest kolka wysiłkowa i jak jej uniknąć?

    Kolka podczas biegania to ostry, przeszywający ból, który nasila się podczas wdechu. Dlaczego się pojawia? Jak sobie radzić z kolką wysiłkową w trakcie biegu? Co warto robić, aby jej uniknąć?

  • Dieta a wysiłek fizyczny. Co jeść przed i po treningu?

    Nadeszła wiosna, postanowiłeś więc wreszcie wziąć się za siebie i dotrzymać postanowień złożonych trzy miesiące temu (tak, tak, Sylwester był w grudniu). Wyciągasz więc z szafy luźniejsze ubranie, kompletujesz sprzęt sportowy i wychodzisz odbyć swój pierwszy trening. Idzie Ci już całkiem dobrze, kondycja się poprawia, ale wciąż czujesz, że to jeszcze nie to. Czego brakuje? Odpowiednio zbilansowana dieta dopełni wysiłek włożony w ćwiczenia i spotęguje efekty. Co jeść przed i po treningu?  

  • Zakwasy a DOMS – jak zapobiec bólom mięśni w trakcie i po treningu?

    DOMS (delayed onset muscle soreness) to opóźniona bolesność mięśni. Jest ona skutkiem intensywnego wysiłku fizycznego, w trakcie którego dochodzi do wzmożonej pracy włókien mięśniowych (ból mięśni po treningu pojawia się przeważnie w ciągu kilkunastu godzin). Domsy nie są tym samym, co zakwasy. Drugim terminem określa się ból, uczucie pieczenia mięśni w trakcie wykonywania ćwiczeń lub niedługo po ich zakończeniu. Stan ten jest spowodowany nadmiernym kumulowaniem się mleczanu w tkance mięśniowej. Jak zapobiegać zakwasom? W jaki sposób złagodzić opóźnioną bolesność mięśni?

  • Ból mięśni nóg po treningu — jak go załagodzić?

    Ból mięśni nóg potrafi obezwładniać. Droga od mocnego treningu do totalnego unieruchomienia jest krótka. Już 12 godzin po intensywnym wysiłku dolegliwości sprawiają, że wstawanie, kucanie, bieganie staje się niemożliwe przez „tysiąc małych szpilek”, które „wbijają się” w nogi przy każdej próbie ruchu. Czy taki ból można załagodzić?

  • Przeziębienie a sport

    Czujesz „łamanie w kościach” i zastanawiasz się, czy warto zrezygnować z treningu? Dowiedz się kiedy ćwiczenia mogą przyspieszyć powrót do zdrowia, a kiedy osłabiają siły obronne organizmu.

  • Kto powinien zachować szczególną ostrożność przy uprawianiu sportu?

    Niedostateczna aktywność fizyczna stanowi bardzo istotny, choć nadal niedoceniany, czynnik wpływający na stan zdrowia i ogólną kondycję naszego organizmu. Każdy, pamiętając powiedzenie, że „sport to zdrowie”, powinien mobilizować się do codziennej i systematycznej aktywności fizycznej. Jednak zanim zabierzemy się za solidne treningi należy pamiętać, że źle dopasowany, niezaplanowany, okazjonalny czy też zbyt forsowny wysiłek zamiast polepszyć naszą formę, może ją stanowczo pogorszyć.

  • Dlaczego podczas wysiłku fizycznego robi nam się ciepło?

    Każdy z nas zaobserwował zapewne, że podczas podjęcia aktywności fizycznej wzrasta temperatura ciała, co objawia się m.in. zaczerwieniem skóry i wzmożoną potliwością. Dlaczego tak się dzieje?  

  • Stawy biegacza - jak o nie dbać?

    W połączeniach dwóch przylegających do siebie kości najważniejszą rolę pełnią powierzchnie stawowe, pomiędzy którymi znajduje się wąską przestrzeń. Powierzchnie te (głowy/nasady kości oraz powierzchnie stawowe) pokryte są chrząstką szklistą lub włóknistą, a całość od zewnątrz pokryta jest torebką stawową. Jeżeli popatrzymy na torebkę to wyróżnimy w niej: warstwę zewnętrzną włóknistą i wewnętrzną - maziową, to właśnie ona wydziela maź stawową. Strukturami pomocniczymi w funkcjonowaniu stawów są: krążki stawowe, obrąbki stawowe, łąkotki stawowe, więzadła i kaletki maziowe. Torebka stawowa, odpowiednio ukształtowane struktury tkanki chrzęstnej, więzadła oraz mięśnie zapewniają odpowiednią stabilizację stawów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij