Czy istnieje szansa na przywrócenie płodności kobiet z wczesną menopauzą? Nowatorska terapia przywracająca funkcję jajników - portal DOZ.pl
Czy istnieje szansa na przywrócenie płodności kobiet z wczesną menopauzą? Nowatorska terapia przywracająca funkcję jajników
Justyna Piekara

Czy istnieje szansa na przywrócenie płodności kobiet z wczesną menopauzą? Nowatorska terapia przywracająca funkcję jajników

Pilotażowe badanie naukowców z Tajwanu wykazało, że nowatorska terapia przywraca funkcję jajników u kobiet we wczesnej menopauzie. Czy to szansa na macierzyństwo w wieku dojrzałym? Według statystyk około 12,2% kobiet przechodzi tzw. wczesną menopauzę. Oznacza to, że ich szansa na poczęcie jest ograniczona z powodu ustania czynności jajników już w wieku około 40 lat. Taka sytuacja może okazać się ogromnym zaskoczeniem, ponieważ współcześnie wiele kobiet w tym wieku wciąż ma plany związane z powiększeniem rodziny.

Na czym polega eksperymentalna terapia?

Naukowcy z Tajwanu informują, że ostrzykiwanie okolic podkorowych pęcherzyków jajnikowych osoczem bogatopłytkowym (PRP) i rekombinowanym hormonem folikulotropowym (fFSH) może pomóc przywrócić czynność jajników u kobiet we wczesnej menopauzie. Dzięki temu kobiety mogą być zdolne do zajścia w ciążę poprzez zapłodnienie in vitro przy użyciu własnych komórek jajowych. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Menopause”.

Przez 6 miesięcy monitorowano folikulogenezę jajników oraz poziom hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH) oraz estradiolu w surowicy. Uczestniczki badania poproszono o regularne kontrole i wykonywanie badania ultrasonograficznego w celu obserwacji wzrostu pęcherzyka jajnikowego. Naukowcy uznali wyniki terapii za udane. Po zastosowaniu leczenia opracowaną przez nich metodą, u 11 z 12 uczestniczek odnotowano wznowienie menstruacji. Jednej z uczestniczek udało się zajść w ciążę.

Autor badania, dr Chao Chin Hau z oddziału położnictwa i ginekologii w National Taiwan University Hospital w Taipei, zauważa, że wczesnej menopauzie, z powodu spadku hormonów jajnikowych, towarzyszy kilka „niszczących objawów”, takich jak uderzenia gorąca, pocenie się i zespół moczowo-płciowy. Terapia mogłaby złagodzić te dolegliwości.

Badacz sugeruje także, że terapia prawdopodobnie mogłaby okazać się skuteczna w zapobieganiu osteoporozie, chorobom sercowo-naczyniowym, a nawet demencji u kobiet w okresie menopauzy, jednak zaznacza, że wymaga to jeszcze przyszłych badań.

Próby przywrócenia płodności kobietom z zastosowaniem PRP

Dotychczas zbadano już szereg różnych tradycyjnych opcji leczenia, w tym kontrolowaną stymulację jajników, które stosowano u kobiet z ich pierwotną niewydolnością, jednak niewiele ciąż i urodzeń żywych było wynikiem zastosowania tych metod, dlatego nadal poszukuje się bardziej nowatorskich sposobów przywrócenia płodności kobietom, które doświadczyły menopauzy.

Jak zauważyła Stephanie Faubion, dyrektor medyczny North American Menopause Society (NAMS), badanie zespołu z Tajwanu „podkreśla potencjał medycyny regeneracyjnej w przywracaniu lub przedłużaniu płodności”, jednak wymagane są dalsze prace, aby móc potwierdzić te wyniki.

Według dr Jennifer Wu, ginekolog-położnik ze szpitala Lenox Hill w Nowym Jorku, terapia mogłaby zadziałać w przypadku młodszych pacjentek z tak zwaną zmniejszoną rezerwą jajnikową, ale badanie obejmowało zbyt małą grupę uczestniczek, aby móc wyciągnąć ostateczne wnioski i uznać proponowane nowatorskie podejście za efektywne.

Polecane dla Ciebie

Przedłużanie płodności – wątpliwości

W 2016 roku grecki zespół badawczy pod kierownictwem Konstantinosa Sfakianoudisa podjął się pionierskiej próby „odmładzania jajników”. Badacze zdecydowali się wykorzystać osocze bogatopłytkowe, które otrzymuje się przez odwirowanie próbki krwi i wyizolowanie czynników wzrostu. Jest ono szeroko stosowane w celu przyspieszenia regeneracji tkanek kości i mięśni, a także gojenia się ran po operacjach plastycznych.

Naukowcy opracowali terapię, która umożliwiła przywrócenie miesiączki i pobranie komórek jajowych od niewielkiej grupy kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Twierdzili, że leczenie zadziałało na dwie trzecie uczestniczek projektu. Badanie wzbudziło jednak wiele kontrowersji. Zostało skrytykowane za niewielki rozmiar grupy badawczej i brak grup kontrolnych. Wielu ekspertów w dziedzinie płodności zgłaszało obiekcje w kwestii bezpieczeństwa i skuteczności procedury, a także zwracało uwagę na zagadnienia etyczne. Podniosła się debata na temat górnej granicy wieku, w jakim powinno zachodzić się w ciążę.

 1. C. Hsu, I. Hsu, L. Hsu, Resumed ovarian function and pregnancy in early menopausal women by whole dimension subcortical ovarian administration of platelet-rich plasma and gonadotropins, „Menopause” 2021, [online] DOI: 10.1097/GME.0000000000001746, [dostęp:] 13.04.2020.
 2. M. Monostra, Platent-rich plasma may restore ovarian function in early menopause, “healio.com” [online], https://www.healio.com/news/endocrinology/20210331/plateletrich-plasma-may-restore-ovarian-function-in-early-menopause, [dostęp:] 13.04.2020.
 3. M. Baranwal, Administration of platelet-rich plasma may restore fertility during early menopause: study, “medicaldialogues.in/” [online], https://medicaldialogues.in/obstetrics-gynaecology/news/administration-of-platelet-rich-plasma-may-restore-fertility-during-early-menopause-study-76299, [dostęp:] 13.04.2020.
 4. J. Hamzelou, Menopause reversal restores periods and produces fertile eggs, “newscientist.com” [online], https://www.newscientist.com/article/mg23130833-100-menopause-reversal-restores-periods-and-produces-fertile-eggs/#ixzz6rqosBL7W, [dostęp:] 13.04.2020.
 5. S. Reintberg, Treatment may help women in early menopause remain fertile, https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/news/20210405/treatment-may-help-women-in-early-menopause-remain-fertile, [dostęp:] 13.04.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Terapia fagowa – wykazuje potencjał w leczeniu szigelozy

  Wraz z rosnącą opornością bakterii na antybiotyki rośnie zainteresowanie alternatywami metodami leczenia, takimi jak terapia fagowa. Na czym ona polega? W jaki sposób może pomóc w leczeniu infekcji wywołanej przez bakterie z rodziny Shigella?

 • Zidentyfikowano nowy cel w leczeniu gruźlicy

  Prątki gruźlicy (łac. Mycobacterium tuberculosis) są poważnym zagrożeniem z perspektywy zdrowia publicznego. W przypadku infekcji leczenie antybiotykami jest możliwe, ale zazwyczaj trudne i długotrwałe. Lekooporne szczepy stały się problemem w wielu regionach świata. Z tego powodu poszukuje się nowych terapii, które będą eliminować patogen poprzez nowe mechanizmy.

 • Szczepinka senolityczna. Powstaje eksperymentalny preparat przeciw starzeniu się

  „Szczepionka na starość" coraz bliżej? Według najnowszych wyników badań japońskiego zespołu naukowców udało się wyeliminować starzejące się komórki z ciał myszy, dzięki czemu ich życie się wydłużyło. Zatrzymano także rozwijającą się chorobę cywilizacyjną związaną z wiekiem – miażdżycę.  Na czym polegał ten projekt i kiedy szczepionka przedłużająca życie będzie mogła być podawana ludziom?

 • Jak natura wpływa na nasze zdrowie? Co na ten temat mówi nauka?

  W długie zimowe wieczory oferta serwisów streamingowych wydaje się bardziej kusząca niż spacer na łonie natury. Warto zastanowić się jednak, która z tych form spędzania wolnego czasu jest lepsza dla naszego zdrowia. Jakie korzyści zdrowotne wynikające z bliskiego kontaktu z przyrodą?

 • Szczepionka mRNA przeciwko HIV – co wiadomo o wynikach badań przedkliniczch?

  Szczepionka na HIV to temat, który od dekad jest wciąż otwarty i nierozwiązany. Wiele zespołów naukowych z całego świata nie ustaje w swoich próbach stworzenia takiego preparatu, co jakiś czas donosząc o wynikach swoich badań. Co wiadomo o najnowszym preparacie tuż przed kolejną fazą analiz, czyli badaniami klinicznymi?

 • Zmiany w cyklu miesiączkowym po szczepionce na COVID-19?

  Zaburzenia cyklu miesiączkowego po przyjęciu szczepionki na COVID-19 – to jeden z wątków, który od pewnego czasu jest tematem wiodącym na nie jednym forum internetowym czy społecznościowych grupach dyskusyjnych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu problemowi, wyciągając pierwsze wnioski.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij