
Czy istnieje szansa na przywrócenie płodności kobiet z wczesną menopauzą? Nowatorska terapia przywracająca funkcję jajników
Na czym polega eksperymentalna terapia?
Naukowcy z Tajwanu informują, że ostrzykiwanie okolic podkorowych pęcherzyków jajnikowych osoczem bogatopłytkowym (PRP) i rekombinowanym hormonem folikulotropowym (fFSH) może pomóc przywrócić czynność jajników u kobiet we wczesnej menopauzie. Dzięki temu kobiety mogą być zdolne do zajścia w ciążę poprzez zapłodnienie in vitro przy użyciu własnych komórek jajowych. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Menopause”.
Przez 6 miesięcy monitorowano folikulogenezę jajników oraz poziom hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH) oraz estradiolu w surowicy. Uczestniczki badania poproszono o regularne kontrole i wykonywanie badania ultrasonograficznego w celu obserwacji wzrostu pęcherzyka jajnikowego. Naukowcy uznali wyniki terapii za udane. Po zastosowaniu leczenia opracowaną przez nich metodą, u 11 z 12 uczestniczek odnotowano wznowienie menstruacji. Jednej z uczestniczek udało się zajść w ciążę.
Autor badania, dr Chao Chin Hau z oddziału położnictwa i ginekologii w National Taiwan University Hospital w Taipei, zauważa, że wczesnej menopauzie, z powodu spadku hormonów jajnikowych, towarzyszy kilka „niszczących objawów”, takich jak uderzenia gorąca, pocenie się i zespół moczowo-płciowy. Terapia mogłaby złagodzić te dolegliwości.
Próby przywrócenia płodności kobietom z zastosowaniem PRP
Dotychczas zbadano już szereg różnych tradycyjnych opcji leczenia, w tym kontrolowaną stymulację jajników, które stosowano u kobiet z ich pierwotną niewydolnością, jednak niewiele ciąż i urodzeń żywych było wynikiem zastosowania tych metod, dlatego nadal poszukuje się bardziej nowatorskich sposobów przywrócenia płodności kobietom, które doświadczyły menopauzy.
Jak zauważyła Stephanie Faubion, dyrektor medyczny North American Menopause Society (NAMS), badanie zespołu z Tajwanu „podkreśla potencjał medycyny regeneracyjnej w przywracaniu lub przedłużaniu płodności”, jednak wymagane są dalsze prace, aby móc potwierdzić te wyniki.
Polecane dla Ciebie
Przedłużanie płodności – wątpliwości
W 2016 roku grecki zespół badawczy pod kierownictwem Konstantinosa Sfakianoudisa podjął się pionierskiej próby „odmładzania jajników”. Badacze zdecydowali się wykorzystać osocze bogatopłytkowe, które otrzymuje się przez odwirowanie próbki krwi i wyizolowanie czynników wzrostu. Jest ono szeroko stosowane w celu przyspieszenia regeneracji tkanek kości i mięśni, a także gojenia się ran po operacjach plastycznych.
Naukowcy opracowali terapię, która umożliwiła przywrócenie miesiączki i pobranie komórek jajowych od niewielkiej grupy kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Twierdzili, że leczenie zadziałało na dwie trzecie uczestniczek projektu. Badanie wzbudziło jednak wiele kontrowersji. Zostało skrytykowane za niewielki rozmiar grupy badawczej i brak grup kontrolnych. Wielu ekspertów w dziedzinie płodności zgłaszało obiekcje w kwestii bezpieczeństwa i skuteczności procedury, a także zwracało uwagę na zagadnienia etyczne. Podniosła się debata na temat górnej granicy wieku, w jakim powinno zachodzić się w ciążę.