Czy istnieje szansa na przywrócenie płodności kobiet z wczesną menopauzą? Nowatorska terapia przywracająca funkcję jajników
Justyna Piekara

Czy istnieje szansa na przywrócenie płodności kobiet z wczesną menopauzą? Nowatorska terapia przywracająca funkcję jajników

Pilotażowe badanie naukowców z Tajwanu wykazało, że nowatorska terapia przywraca funkcję jajników u kobiet we wczesnej menopauzie. Czy to szansa na macierzyństwo w wieku dojrzałym? Według statystyk około 12,2% kobiet przechodzi tzw. wczesną menopauzę. Oznacza to, że ich szansa na poczęcie jest ograniczona z powodu ustania czynności jajników już w wieku około 40 lat. Taka sytuacja może okazać się ogromnym zaskoczeniem, ponieważ współcześnie wiele kobiet w tym wieku wciąż ma plany związane z powiększeniem rodziny.

Na czym polega eksperymentalna terapia?

Naukowcy z Tajwanu informują, że ostrzykiwanie okolic podkorowych pęcherzyków jajnikowych osoczem bogatopłytkowym (PRP) i rekombinowanym hormonem folikulotropowym (fFSH) może pomóc przywrócić czynność jajników u kobiet we wczesnej menopauzie. Dzięki temu kobiety mogą być zdolne do zajścia w ciążę poprzez zapłodnienie in vitro przy użyciu własnych komórek jajowych. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Menopause”.

Przez 6 miesięcy monitorowano folikulogenezę jajników oraz poziom hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH) oraz estradiolu w surowicy. Uczestniczki badania poproszono o regularne kontrole i wykonywanie badania ultrasonograficznego w celu obserwacji wzrostu pęcherzyka jajnikowego. Naukowcy uznali wyniki terapii za udane. Po zastosowaniu leczenia opracowaną przez nich metodą, u 11 z 12 uczestniczek odnotowano wznowienie menstruacji. Jednej z uczestniczek udało się zajść w ciążę.

Autor badania, dr Chao Chin Hau z oddziału położnictwa i ginekologii w National Taiwan University Hospital w Taipei, zauważa, że wczesnej menopauzie, z powodu spadku hormonów jajnikowych, towarzyszy kilka „niszczących objawów”, takich jak uderzenia gorąca, pocenie się i zespół moczowo-płciowy. Terapia mogłaby złagodzić te dolegliwości.

Badacz sugeruje także, że terapia prawdopodobnie mogłaby okazać się skuteczna w zapobieganiu osteoporozie, chorobom sercowo-naczyniowym, a nawet demencji u kobiet w okresie menopauzy, jednak zaznacza, że wymaga to jeszcze przyszłych badań.

Próby przywrócenia płodności kobietom z zastosowaniem PRP

Dotychczas zbadano już szereg różnych tradycyjnych opcji leczenia, w tym kontrolowaną stymulację jajników, które stosowano u kobiet z ich pierwotną niewydolnością, jednak niewiele ciąż i urodzeń żywych było wynikiem zastosowania tych metod, dlatego nadal poszukuje się bardziej nowatorskich sposobów przywrócenia płodności kobietom, które doświadczyły menopauzy.

Jak zauważyła Stephanie Faubion, dyrektor medyczny North American Menopause Society (NAMS), badanie zespołu z Tajwanu „podkreśla potencjał medycyny regeneracyjnej w przywracaniu lub przedłużaniu płodności”, jednak wymagane są dalsze prace, aby móc potwierdzić te wyniki.

Według dr Jennifer Wu, ginekolog-położnik ze szpitala Lenox Hill w Nowym Jorku, terapia mogłaby zadziałać w przypadku młodszych pacjentek z tak zwaną zmniejszoną rezerwą jajnikową, ale badanie obejmowało zbyt małą grupę uczestniczek, aby móc wyciągnąć ostateczne wnioski i uznać proponowane nowatorskie podejście za efektywne.

Przedłużanie płodności – wątpliwości

W 2016 roku grecki zespół badawczy pod kierownictwem Konstantinosa Sfakianoudisa podjął się pionierskiej próby „odmładzania jajników”. Badacze zdecydowali się wykorzystać osocze bogatopłytkowe, które otrzymuje się przez odwirowanie próbki krwi i wyizolowanie czynników wzrostu. Jest ono szeroko stosowane w celu przyspieszenia regeneracji tkanek kości i mięśni, a także gojenia się ran po operacjach plastycznych.

Naukowcy opracowali terapię, która umożliwiła przywrócenie miesiączki i pobranie komórek jajowych od niewielkiej grupy kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Twierdzili, że leczenie zadziałało na dwie trzecie uczestniczek projektu. Badanie wzbudziło jednak wiele kontrowersji. Zostało skrytykowane za niewielki rozmiar grupy badawczej i brak grup kontrolnych. Wielu ekspertów w dziedzinie płodności zgłaszało obiekcje w kwestii bezpieczeństwa i skuteczności procedury, a także zwracało uwagę na zagadnienia etyczne. Podniosła się debata na temat górnej granicy wieku, w jakim powinno zachodzić się w ciążę.

 1. C. Hsu, I. Hsu, L. Hsu, Resumed ovarian function and pregnancy in early menopausal women by whole dimension subcortical ovarian administration of platelet-rich plasma and gonadotropins, „Menopause” 2021, [online] DOI: 10.1097/GME.0000000000001746, [dostęp:] 13.04.2020.
 2. M. Monostra, Platent-rich plasma may restore ovarian function in early menopause, “healio.com” [online], https://www.healio.com/news/endocrinology/20210331/plateletrich-plasma-may-restore-ovarian-function-in-early-menopause, [dostęp:] 13.04.2020.
 3. M. Baranwal, Administration of platelet-rich plasma may restore fertility during early menopause: study, “medicaldialogues.in/” [online], https://medicaldialogues.in/obstetrics-gynaecology/news/administration-of-platelet-rich-plasma-may-restore-fertility-during-early-menopause-study-76299, [dostęp:] 13.04.2020.
 4. J. Hamzelou, Menopause reversal restores periods and produces fertile eggs, “newscientist.com” [online], https://www.newscientist.com/article/mg23130833-100-menopause-reversal-restores-periods-and-produces-fertile-eggs/#ixzz6rqosBL7W, [dostęp:] 13.04.2020.
 5. S. Reintberg, Treatment may help women in early menopause remain fertile, https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/news/20210405/treatment-may-help-women-in-early-menopause-remain-fertile, [dostęp:] 13.04.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Menopauza – przyczyny i objawy. Przegląd preparatów na uderzenia gorąca, nocne poty, nerwowość i suchość pochwy

  Pomimo różnych dolegliwości należy pamiętać, że menopauza (klimakterium, przekwitanie) nie jest chorobą, a jedynie kolejnym etapem w życiu każdej kobiety. Wiąże się co prawda z uporczywymi objawami, takimi jak nocne poty, wahania nastroju i wagi a także suchość pochwy czy zaburzania libido, niemniej w obecnych czasach także z nimi można sobie poradzić, łagodząc ich przebieg. Na rynku farmaceutycznym i zielarskim znajduje się szereg ziołowych suplementów, tabletek i kosmetyków, które są przeznaczone dla kobiety w okresie menopauzy.

 • Ćwiczenia mięśni Kegla – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

  Mięśnie Kegla, zwane inaczej mięśniami dna miednicy, odgrywają kluczową rolę w podtrzymywaniu narządów umieszczonych w jamie brzusznej. Zapobiegają nietrzymaniu moczu, a także mają duży wpływ na jakość życia seksualnego. Są szczególnie istotne dla kobiet, jednak u mężczyzn również odgrywają niebagatelną rolę. Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, czy są do tego dostępne specjalne akcesoria i dlaczego w ogóle warto to robić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

  Około 50. roku życia kobiety wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest okres menopauzy, inaczej nazywany klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na łagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak bezpiecznie je stosować? 

 • Antykoncepcja bez recepty – jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?

  Na rynku dostępnych jest wiele różnych form antykoncepcji zapobiegających ciąży. Pośród nich dominują te przeznaczone dla kobiet, z czego każda ma swoje wady i zalety. Jak zatem wybrać najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodę antykoncepcji? Jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty? 

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij