Czy istnieje szansa na przywrócenie płodności kobiet z wczesną menopauzą? Nowatorska terapia przywracająca funkcję jajników
Justyna Piekara

Czy istnieje szansa na przywrócenie płodności kobiet z wczesną menopauzą? Nowatorska terapia przywracająca funkcję jajników

Pilotażowe badanie naukowców z Tajwanu wykazało, że nowatorska terapia przywraca funkcję jajników u kobiet we wczesnej menopauzie. Czy to szansa na macierzyństwo w wieku dojrzałym? Według statystyk około 12,2% kobiet przechodzi tzw. wczesną menopauzę. Oznacza to, że ich szansa na poczęcie jest ograniczona z powodu ustania czynności jajników już w wieku około 40 lat. Taka sytuacja może okazać się ogromnym zaskoczeniem, ponieważ współcześnie wiele kobiet w tym wieku wciąż ma plany związane z powiększeniem rodziny.

Na czym polega eksperymentalna terapia?

Naukowcy z Tajwanu informują, że ostrzykiwanie okolic podkorowych pęcherzyków jajnikowych osoczem bogatopłytkowym (PRP) i rekombinowanym hormonem folikulotropowym (fFSH) może pomóc przywrócić czynność jajników u kobiet we wczesnej menopauzie. Dzięki temu kobiety mogą być zdolne do zajścia w ciążę poprzez zapłodnienie in vitro przy użyciu własnych komórek jajowych. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Menopause”.

Przez 6 miesięcy monitorowano folikulogenezę jajników oraz poziom hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH) oraz estradiolu w surowicy. Uczestniczki badania poproszono o regularne kontrole i wykonywanie badania ultrasonograficznego w celu obserwacji wzrostu pęcherzyka jajnikowego. Naukowcy uznali wyniki terapii za udane. Po zastosowaniu leczenia opracowaną przez nich metodą, u 11 z 12 uczestniczek odnotowano wznowienie menstruacji. Jednej z uczestniczek udało się zajść w ciążę.

Autor badania, dr Chao Chin Hau z oddziału położnictwa i ginekologii w National Taiwan University Hospital w Taipei, zauważa, że wczesnej menopauzie, z powodu spadku hormonów jajnikowych, towarzyszy kilka „niszczących objawów”, takich jak uderzenia gorąca, pocenie się i zespół moczowo-płciowy. Terapia mogłaby złagodzić te dolegliwości.

Badacz sugeruje także, że terapia prawdopodobnie mogłaby okazać się skuteczna w zapobieganiu osteoporozie, chorobom sercowo-naczyniowym, a nawet demencji u kobiet w okresie menopauzy, jednak zaznacza, że wymaga to jeszcze przyszłych badań.

Próby przywrócenia płodności kobietom z zastosowaniem PRP

Dotychczas zbadano już szereg różnych tradycyjnych opcji leczenia, w tym kontrolowaną stymulację jajników, które stosowano u kobiet z ich pierwotną niewydolnością, jednak niewiele ciąż i urodzeń żywych było wynikiem zastosowania tych metod, dlatego nadal poszukuje się bardziej nowatorskich sposobów przywrócenia płodności kobietom, które doświadczyły menopauzy.

Jak zauważyła Stephanie Faubion, dyrektor medyczny North American Menopause Society (NAMS), badanie zespołu z Tajwanu „podkreśla potencjał medycyny regeneracyjnej w przywracaniu lub przedłużaniu płodności”, jednak wymagane są dalsze prace, aby móc potwierdzić te wyniki.

Według dr Jennifer Wu, ginekolog-położnik ze szpitala Lenox Hill w Nowym Jorku, terapia mogłaby zadziałać w przypadku młodszych pacjentek z tak zwaną zmniejszoną rezerwą jajnikową, ale badanie obejmowało zbyt małą grupę uczestniczek, aby móc wyciągnąć ostateczne wnioski i uznać proponowane nowatorskie podejście za efektywne.

Polecane dla Ciebie

Przedłużanie płodności – wątpliwości

W 2016 roku grecki zespół badawczy pod kierownictwem Konstantinosa Sfakianoudisa podjął się pionierskiej próby „odmładzania jajników”. Badacze zdecydowali się wykorzystać osocze bogatopłytkowe, które otrzymuje się przez odwirowanie próbki krwi i wyizolowanie czynników wzrostu. Jest ono szeroko stosowane w celu przyspieszenia regeneracji tkanek kości i mięśni, a także gojenia się ran po operacjach plastycznych.

Naukowcy opracowali terapię, która umożliwiła przywrócenie miesiączki i pobranie komórek jajowych od niewielkiej grupy kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Twierdzili, że leczenie zadziałało na dwie trzecie uczestniczek projektu. Badanie wzbudziło jednak wiele kontrowersji. Zostało skrytykowane za niewielki rozmiar grupy badawczej i brak grup kontrolnych. Wielu ekspertów w dziedzinie płodności zgłaszało obiekcje w kwestii bezpieczeństwa i skuteczności procedury, a także zwracało uwagę na zagadnienia etyczne. Podniosła się debata na temat górnej granicy wieku, w jakim powinno zachodzić się w ciążę.

  1. C. Hsu, I. Hsu, L. Hsu, Resumed ovarian function and pregnancy in early menopausal women by whole dimension subcortical ovarian administration of platelet-rich plasma and gonadotropins, „Menopause” 2021, [online] DOI: 10.1097/GME.0000000000001746, [dostęp:] 13.04.2020.
  2. M. Monostra, Platent-rich plasma may restore ovarian function in early menopause, “healio.com” [online], https://www.healio.com/news/endocrinology/20210331/plateletrich-plasma-may-restore-ovarian-function-in-early-menopause, [dostęp:] 13.04.2020.
  3. M. Baranwal, Administration of platelet-rich plasma may restore fertility during early menopause: study, “medicaldialogues.in/” [online], https://medicaldialogues.in/obstetrics-gynaecology/news/administration-of-platelet-rich-plasma-may-restore-fertility-during-early-menopause-study-76299, [dostęp:] 13.04.2020.
  4. J. Hamzelou, Menopause reversal restores periods and produces fertile eggs, “newscientist.com” [online], https://www.newscientist.com/article/mg23130833-100-menopause-reversal-restores-periods-and-produces-fertile-eggs/#ixzz6rqosBL7W, [dostęp:] 13.04.2020.
  5. S. Reintberg, Treatment may help women in early menopause remain fertile, https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/news/20210405/treatment-may-help-women-in-early-menopause-remain-fertile, [dostęp:] 13.04.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

    Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij