Albuminy w surowicy – podwyższone, obniżone, funkcja w organizmie
Barbara Sitek

Albuminy w surowicy – podwyższone, obniżone, funkcja w organizmie

Albuminy to białka produkowane w wątrobie, które pełnią w organizmie funkcje związane z transportem leków, hormonów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Ich nadrzędną funkcją w organizmie jest jednak utrzymanie prawidłowego ciśnienia koloidoosmotycznego, co zapobiega powstawania obrzęków. Hipoalbuminemia to obniżenie ilości albuminy poniżej normy i może wynikać ze zmniejszonej produkcji albumin przez komórki wątroby (hepatocyty), jak i przez nadmierną utratę tych białek (np. przy zespole nerczycowym). Z kolei hiperalbuminemia to stan, w którym diagnozuje się stężenie albumin powyżej górnej granicy normy i być może wynika z odwodnienia organizmu. Kiedy należy zbadać poziom albumin, jakie inne oznaczenia powinny towarzyszyć tej analizie i ile kosztuje oznaczenie ilości albumin w surowicy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Albumina jest jednym z najważniejszych białek wytwarzanych przez wątrobę. Stanowi ona ok. 55 – 65% z puli wszystkich białek występujących w ludzkim osoczu. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia osmotycznego krwi, co zapobiega przenikaniu wody do otaczających tkanek i chroni organizm przed powstawaniem obrzęków. Oprócz tego albumina transportuje liczne substancje, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania orgnizmu, takie jak hormony, witaminy czy enzymy. Niski poziom albuminy we krwi może być spowodowany niedożywieniem, zbyt dużą ilością wody w organizmie, chorobą wątroby, chorobą nerek, urazami, takimi jak oparzenia lub poważne złamania kości, a także powolnym, utajonym krwawieniem i jest stanem wymagającym niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Co to są albuminy?

Albumina to jedno z grupy białek syntetyzowanych w wątrobie i występujących we krwi. Jest ona głównym białkiem osocza, stanowiącym ok. 55 – 65% z puli wszystkich białek w nim obecnych.

Funkcje albumin w organizmie

Główną funkcją albuminy jest regulacja objętości krwi w organizmie i utrzymanie wody obecnej w osoczu we wnętrzu naczyń krwionośnych, co chroni organizm przed przenikaniem wody do otaczających tkanek, powstawaniem obrzęków i niebezpiecznym zagęszczeniem krwi. Albumina odpowiada także za utrzymanie właściwego ciśnienia onkotycznego (znanego również jako koloidalne ciśnienie osmotyczne, koloidoosmotyczne). Dzięki zdolności do wiązania się zarówno z substancjami o charakterze kwaśnym, jak i z zasadowym, pełni funkcję buforową i chroni krew przed zmianą lub wahaniami pH (optymalne pH mieści się w zakresie między 7,35 – 7,45), zapewniając tym samym niezakłócony przebieg takich procesów fizjologicznych, jak oddychanie czy wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Albuminy stanowią także rezerwę białkową organizmu i mogą być wykorzystywane jako źródło aminokwasów do syntezy białek w innych tkankach, znajdujących się poza wątrobą. Kolejną, bardzo ważną rolę albuminy jest jej funkcja transportowa. Ma ona zdolność łączenia się z cząsteczkami i substancjami, takimi jak:

  • mikroelementy i jony metali – sód, potas, magnez, cynk, miedź, kobalt, nikiel, żelazo,
  • witaminy – witamina D3,
  • hormony – kortyzol, tyroksyna, trójjodotyronina,
  • kwasy tłuszczowe, barwniki żółciowe, lipidy – bilirubina,
  • leki – antybiotyki, barbiturany.

Wszystkie te substancje obecne są w osoczu i to właśnie albuminy są odpowiedzialne za ich przenoszenie do docelowych tkanek i narządów. 

Dzięki zdolności do wiązania wolnych rodników albumina może ponadto zapobiegać uszkodzeniom wywoływanym przez stres oksydacyjny i chronić organizm przed chorobami przez niego powodowanymi.

Albuminy w surowicy – kiedy należy wykonać badanie?

Oznaczenie stężenia albuminy w surowicy można wykonać w ramach badań profilaktycznych, którym powinno towarzyszyć także sprawdzenie wartości innych parameterów laboratoryjnych, takich jak: ALT, AST, LDH, GGTP, bilirubina całkowita, proteinogram i testy w kierunku potwierdzenia/wykluczenia wirusowego zapalenia wątroby, niemniej zazwyczaj lekarz zleca je pacjentom, u których występuje podejrzenie niewydolności wątroby lub nerek. Objawy, które mogą wskazywać na takie zaburzenia, to przede wszystkim: zmiana barwy moczu i stolca, żółtaczka (żółte zabarwienie skóry i oczu), świąd skóry, obrzęki i bóle brzucha (szczególnie w prawej górnej części, w której znajduje się wątroba), obrzęki nóg, kostek i stóp, chroniczne zmęczenie, nudności, wymioty, brak apetytu oraz znaczne zwiększenie lub zmniejszenie objętości wydalanego moczu. Badanie poziomu albumin warto wykonać również u pacjentów, u których istnieje ryzyko nieprawidłowego stanu odżywienia organizmu, czyli u osób przewlekle chorych, leżących, odwodnionych lub spożywających niewielkie ilości białka.

Polecane dla Ciebie

Albuminy w surowicy – jak należy się przygotować do badania?

Do pobrania krwi należy przystąpić na czczo, tzn. po ok. 8-godzinnej przerwie w spożywaniu posiłków. Na 2 – 3 dni przed planowanym badaniem warto w miarę możliwości ograniczyć stres i wysiłek fizyczny. Niekiedy zdarza się, że lekarz zaleca przerwę w przyjmowaniu pewnych leków na kilka dni przed wykonaniem oznaczenia, które mogą wpłynąć na poziom albuminy. Do preparatów, które mogą wpływać na wynik badania albuminy zaliczono: sterydy anaboliczne, androgeny, hormon wzrostu czy insulina.

Albuminy w surowicy – normy i interpretacja wyników badania

Prawidłowy poziom albumin w surowicy wynosi zazwyczaj 3,5 – 5,5 g/dl u osób dorosłych, 3,7 – 5,6 g/dl u dzieci i młodzieży pomiędzy 7 a 19 rokiem życia i 4,6 – 7,4 g/dl u noworodków i dzieci do 7 roku życia. Obniżenie stężenia albumin poniżej zakresu referencyjnego może świadczyć m.in. o chorobach nerek – zwłaszcza zespole nerczycowym, chorobach wątroby (na przykład wirusowym zapaleniu wątroby lub marskości wątroby), ponadto stanach, w których organizm nie otrzymuje lub nie wchłania wystarczającej ilości składników odżywczych, takich jak: choroba Leśniowskiego-Crohna, diety niskobiałkowe, celiakia (uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego w wyniku spożycia glutenu), czy wrzodziejące zapalenia jelita grubego, stanach związanych ze zwiększoną utratą albumin, np. w wyniku rozległych oparzeń, urazów, masywnego krwawienia, ciężkich infekcji lub rozsianej choroby nowotworowej. Niekiedy zdarza się także, że niski poziom albuminy jest skutkiem rzadkiej choroby genetyczne – analbuminemii, objawiającej się niezdolnością do wytwarzania albuminy przez organizm. Wynik wskazujący na obniżony poziom albumin powinien być zawsze omówiony z lekarzem, który zdecyduje, jak powinna wyglądać dalsza diagnostyka i leczenie przyczyny tego zaburzenia. Poziom albumin znajdujący się powyżej górnej granicy normy może świadczyć o odwodnieniu organizmu lub też  być skutkiem diety wysokobiałkowej lub  zażywania leków, takich jak insulina, hormon wzrostu, czy leki hormonalne. Nie ma on jednak dużego znaczenia diagnostycznego.

Badanie poziomu albumin w surowicy – cena/refundacja

Oznaczenie poziomu albuminy jest refundowane przez NFZ, jeżeli zostanie zlecone przez lekarza. W przypadku braku skierowania na badanie koszt oznaczenia albumin wynosi około 10 – 20 złotych. Na wyniki nie czeka się zwykle dłużej niż 1 dzień.

  1. R. Caquet, 250 badań laboratoryjnych, Warszawa, 2007, s. 10 – 11.
  2. A. Szutowicz i in., Diagnostyka laboratoryjna, tom II, Gdańsk 2009, str. 43 – 45.
  3. D. Bobilewicz, Elektroforeza białek surowicy, Przegląd Medycyny Laboratryjnej,  nr 2 (4) 2005.
  4. M. Iskierka, Albumina – opis badania, wskazania, normy, interpretacja wyniku, cena, „medlablo.pl” [online] https://medlabo.pl/albumina-opis-badania-wskazania-normy-interpretacja-wyniku-cena/ [dostęp:] 24. 01. 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przesiewowe badanie słuchu

    Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby lub wczesnego jej wykrycia. Już w pierwszych dniach życia dziecka wykonuje się przesiewowe badanie słuchu. Na czym ono polega? Ile trwa?

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czy mutacja genu MTHFR może być przyczyną poronień nawykowych i zakrzepicy?

    Genotyp genu MTHFR pośrednio wpływa na metabolizm i przyswajanie kwasu foliowego w organizmie człowieka. Mutacja w genie MTHFR jest łączona z występowaniem u pacjenta tendencji do nadkrzepliwości i zakrzepicy, nowotworów bądź zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia. Doniesienia te jednak bywają sprzeczne i nie znajdują przełożenia na rekomendacje specjalistów w sprawie wdrożenia profilaktycznej diagnostyki mutacji w genie MTHFR. Kwestia niedoborów kwasu foliowego jest szczególnie istotna w planowaniu ciąży, diagnostyce niepowodzeń położniczych i trudności z utrzymaniem ciąży, a także przy ustalaniu przyczyn urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej.

  • Badanie genetyczne BRCA1 i BRCA2 – na czym polega i jak interpretować wyniki?

    Ryzyko wystąpienia nowotworu piersi i jajników u osoby posiadającej mutację genu BRCA wzrasta odpowiednio do około 60% w przypadku raka piersi i do około 40% w przypadku raka jajnika. Badania mutacji BRCA zaleca się kobietom, u których bliskich krewnych wystąpiły co najmniej dwa przypadki zachorowań na złośliwy nowotwór piersi i/lub jajnika, zwłaszcza gdy choroba pojawiła się u krewnego przed 50. rokiem życia.

  • Co to jest antybiogram i jak wygląda to badanie?

    W 1928 roku Alexander Fleming odkrył pierwszy szeroko stosowany antybiotyk – penicylinę. Ten przełomowy moment w historii medycyny doprowadził nie tylko do zmniejszenia liczby zgonów z powodu zakażeń, lecz również zapoczątkował erę antybiotykoterapii. Szerokie zastosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych doprowadziło jednak do sytuacji, w której bakterie potrafią wymykać się leczeniu. Dlatego w podjęciu decyzji o wyborze jak najskuteczniejszego leku z pomocą przychodzi antybiogram.

  • Badanie in vivo – co to jest?

    Badania in vitro i in vivo stanowią nieodłączny element rozwoju medycyny i nauk pokrewnych. Warto wiedzieć, czym się różnią, aby zrozumieć ich znaczenie dla procesu odkrywania nowych leków czy terapii.

  • Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

    Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

  • Echokardiografia – jak wygląda to badanie, ile trwa?

    Rozwój ultrasonografii pozwolił na nieinwazyjne obrazowanie wielu przestrzeni ludzkiego ciała. Klasyczny aparat USG pozwala nie tylko na obrazowanie jamy brzusznej, ale również serca. Badanie to określa się mianem echokardiografii lub potocznie – echo serca.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij