Staw rzekomy – przyczyny, objawy, leczenie
Magdalena Chrzęszczyk

Staw rzekomy – przyczyny, objawy, leczenie

Staw rzekomy to utrwalone zaburzenie zrostu kostnego. W miejscu ubytku kości, np. na skutek złamania, nie dochodzi do prawidłowego wypełnienia przestrzeni właściwą tkanką kostną, tylko tkanką włóknistą. Odłamki nie zrastają się prawidłowo, a powstałe połączenie pozostaje ruchome. Jak leczy się staw rzekomy?

Co to jest staw rzekomy? 

Staw rzekomy, czyli brak prawidłowego zrostu kości po uprzednim jej złamaniu. Sytuacja może wystąpić nawet w przypadku szybkiej interwencji lekarza, przy ustabilizowaniu odłamków kostnych i przy unieruchomieniu. Na początkowym etapie leczenia jest trudna do zaobserwowania, a przecież uzyskanie prawidłowego pełnego zrostu kości warunkuje powrót do pełnej sprawności ruchowej pacjenta.  

Ze względu na budowę i unaczynienie częściej narażone na powstanie stawu rzekomego są obojczyk i piąta kość śródstopia. Staw rzekomy piszczeli oraz kości łódeczkowatej (staw rzekomy nadgarstka) to kolejne bardzo często występujące zaburzenia zrostu kości. 

Wyróżnia się stawy rzekome: 

  • witalne (biologicznie reaktywne) – charakteryzują się płytką panewką w odłamie bliższym i zaokrąglonym końcem odłamu dalszego, przestrzeń pomiędzy końcami kostnymi wypełnia tkanka włóknista lub włóknisto– chrzęstna z ogniskami martwicy, 
  • hipertroficzne – powstają często w kościach kończyn dolnych, dochodzi do znacznego przerostu bardzo dobrze ukrwionych końców kostnych, 
  • oligotroficzne – powstają zazwyczaj w kościach kończyn górnych, charakteryzują się brakiem przerostu końców kostnych i zarośnięciem jamy szpikowej, ukrwienie odłamów jest prawidłowe, 
  • awitalne (atroficzne – biologicznie niereaktywne) – występują najczęściej w kościach o słabym unaczynieniu,  
  • dysplastyczne – z zanikiem odłamów kostnych, charakteryzuje się ścieńczeniem warstwy korowej kości, osteoporozą końców odłamów i zamknięciem jamy szpikowej, odłamy kostne nie stykają się ze sobą, 
  • aplastyczne - staw rzekomy ze sklerotyzacją końców odłamów kostnych, spowodowany jest zazwyczaj martwicą jednego lub obu końców kostnych, ma otwartą jamę szpikową na końcach odłamów, a w badaniu radiologicznym przypomina świeże złamanie. 

Staw rzekomy – przyczyny 

Po złamaniu kości organizm człowieka rozpoczyna proces gojenia polegający na odtworzeniu ciągłości kości wraz z przywróceniem jej pierwotnej struktury. Aby przebiegał on prawidłowo, konieczne jest najczęściej unieruchomienie odłamów kostnych oraz zapewnienie prawidłowego ukrwienia w miejscu urazu. Negatywnymi czynnikami wpływającymi na zaburzenie procesu gojenia i powstawanie stawów rzekomych są złe parametry ogólnoustrojowe, takie jak choroby współistniejące (cukrzyca, miażdżyca, choroby układowe), a także czynniki środowiskowe (złe odżywianie, palenie papierosów, alkoholizm).

Brak zrostu kości może pojawić się także przy upośledzeniu unaczynienia i unerwienia, złym stanie tkanek miękkich, ubytku kości oraz w sytuacji dużego zmiażdżenia czy złamania otwartego. Dodatkowo może pojawić się problem ze złą techniką operacji, nieodpowiednim procesem rehabilitacji czy nieodpowiednim dopasowaniem odłamów kostnych do siebie.  

Przyczyną braku zrostu kości może być również zbyt późne rozpoznanie złamania i rozpoczęcie leczenia (np. w przypadku złamania kości łódeczkowatej nadgarstka). W wyniku tego może pojawić się: 

  • zrost opóźniony – to przedłużenie okresu gojenia kości powyżej 6 miesięcy przy stale postępującym, powolnym zroście, 
  • brak zrostu – brak zrostu kostnego powyżej 4 miesięcy, 
  • utrwalony brak zrostu kostnego – staw rzekomy, 
  • zrost nieprawidłowy (zaburzenia osi, skrócenie kości). 

Powiązane produkty

Staw rzekomy – objawy 

Kształtowanie się stawu rzekomego to długi proces, ale pierwszym objawem, jaki może świadczyć o jego powstaniu jest duży i utrzymujący się ból. Dodatkowo pojawia się zaczerwienienie, obrzęk oraz ocieplenie miejsca urazu. Nasilający się dyskomfort zaczyna utrudniać funkcjonowanie, może także dojść do powstania zniekształceń w obrębie kości. Wyczuwalna jest także ruchomość w obrębie uszkodzenia. 

Staw rzekomy – diagnostyka 

Diagnostyka w przypadku rozpoznania stawu rzekomego opiera się na wykonaniu badania RTG oraz tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Pomocna może być również scyntygrafia. Staw rzekomy stwierdza się po około dziewięciu miesiącach od złamania.  

Staw rzekomy – leczenie 

Leczenie stawu rzekomego obejmuje odpowiednią dietę i suplementację, fizjoterapię, jak i leczenie farmakologiczne. W określonych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Staw rzekomy – leczenie zachowawcze 

W trakcie leczenia zachowawczego w przypadku złamań i stawów rzekomych istotna jest suplementacja witaminy D3 oraz wapnia, co przyspiesza gojenie. Stymulować zrost kości można także poprzez zabiegi fizykoterapii: pole magnetyczne, elektryczne oraz ultradźwięki o niskim natężeniu. Stosowane są również zabiegi krioterapii, laseroterapia, a także masaż poprawiający ukrwienie i przyspieszający gojenie. Czasem wykonywany jest autogenny przeszczep szpiku kostnego, podanie czynnika wzrostu lub białek morfogenetycznych.  

Staw rzekomy – operacja 

Przy leczeniu operacyjnym stawów rzekomych małych kości najczęściej stosowaną metodą leczenia operacyjnego jest artroskopia. Jest ona mniej inwazyjna od klasycznej operacji. Brak zrostu kości ramiennej (częsty przy złamaniu kości ramiennej z przemieszczeniem), staw rzekomy kości piszczelowej i strzałkowej oraz złamania większych kości leczone są operacyjnie przy wykorzystaniu różnych technik i metod postępowania. Przy leczeniu stawów rzekomych hipertroficznych prowadzi się stabilizację zewnętrzną (z korekcją osiową i podłużną). W martwiczych stawach rzekomych wykonywane jest oczyszczenie stawu rzekomego i wypełnienie go tkanką kostną. Zakażone stawy rzekome najpierw są odkażane, a następnie wypełniane tkanką kostną poprzez przeszczep z kości strzałkowej lub przeniesienie segmentowe przez osteotomię. 

Staw rzekomy – rehabilitacja 

Rehabilitacja ręki po złamaniu kości ramiennej, wyrostka łokciowego, wyrostka rylcowatego, kości promieniowej czy złamanie kości piszczelowej i kości strzałkowej oraz tworzenie się stawów rzekomych w konsekwencji tych złamań jest indywidualnym procesem dobieranym w zależności od stopnia złamania i postępów gojenia.  

Bardzo ważny jest stan ogólny pacjenta, choroby współistniejące oraz stan aktywności ruchowej, jak i stan psychiczny chorego. Wykorzystywane są wcześniej wspomniane zabiegi fizykoterapeutyczne, a także usprawnianie ruchowe dostosowane do wieku i możliwości pacjenta (kinezyterapia).

  1. Tylman D, Dziak A., Traumatologia narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996, s. 234-274 
  2. Goldberg V. .M, Stevenson S., The biology of bone grafts, “Seminars in Arthroplasty” 2003, nr 4, s. 58-63. 
  3. Rozbruch S. R., Ilizarov S., Limb lengthening and reconstruction surgery [online], https://doi.org/10.1007/978-3-319-18026-7
  4. Gaździk T., Ortopedia i traumatologia, t. 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008. 
  5. Baczkowski B., Leczenie operacyjne stawów rzekomych kości łódeczkowatej, “Chirurgia Narządu Ruchu i Ortopedia Polska” 2002, nr 67 (2), s. 181-188. 
  6. Nowakowski A., Mazurek T., Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Naukowe Exemplum, Poznań 2017. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl