Sklerotyzacja – czym jest sklerotyzacja kości? Leczenie i rehabilitacja w chorobach przebiegających ze sklerotyzacją podchrzęsną
Mateusz Burak

Sklerotyzacja – czym jest sklerotyzacja kości? Leczenie i rehabilitacja w chorobach przebiegających ze sklerotyzacją podchrzęsną

Sklerotyzacja kości to termin, którym opisuje się zmiany w obrębie warstwy podchrzęstnej kości powstające na skutek stopniowej jej degradacji. Stanowi ona typowy objawy choroby zwyrodnieniowej stawów oraz chorób reumatycznych (np. RZS). Objawy sklerotyzacji to deformacje kostne (osteofity), ograniczony zakres ruchomości w stawach, a także dolegliwości związane ze stanem zapalnym – ból, obrzęk, zaczerwienie. Jak wygląda leczenie i fizjoterapia w sklerotyzacji kości?

Sklerotyzacja – co to jest? Przyczyny sklerotyzacji kości

Terminem sklerotyzacji podchrzęstnej warstwy kości określa się destrukcyjne zmiany powstające w miejscach największych przeciążeń narządu ruchu. Bardzo często taki proces towarzyszy chorobom o podłożu zwyrodnieniowym. Stopniowa degeneracja kości  obserwowana jest najczęściej w odniesieniu do stawu krzyżowo–biodrowego, kręgosłupa, stawu biodrowego, kolana, stawu barkowego oraz stropów panewek stawowych. 

Również uprawianie sportu wyczynowo może doprowadzać do szybkiej eksploatacji narządu ruchu, powodować przeciążenia, którym w dłuższej perspektywie może towarzyszyć podchrzęstna sklerotyzacja powierzchni stawowych. Sklerotyzacja jest procesem patologicznym i nie można jej wyleczyć. 

Sklerotyzacja kości – objawy

Sklerotyzacja kości z samej definicji jest procesem patologicznym. W związku z tym będzie wzbudzać szereg różnych niepokojących objawów, które zazwyczaj występują na pewnym etapie jednocześnie. Do najczęstszych symptomów sklerotyzacji stawów oraz zmian współtowarzyszących w przebiegu choroby zwyrodnieniowej należą:

  • deformacje kostne pod postacią osteofitów, czyli wyrośli chrzęstno–kostnych przypominających kształtem płomienie świec, dzioby papuzie czy ściekającą stearynę,
  • ograniczenie zakresu ruchomości w stawach,
  • cechy stanu zapalnego – ból, obrzęk, zaczerwienienie, podniesienie ciepłoty ciała,
  • tzw. sztywność poranna polegająca na trudności podczas wykonywania pierwszych ruchów po przebudzeniu, zwykle trwa około 20 minut,
  • widoczne w badaniu RTG patologiczne zmiany w postaci zwężenia szpary stawu, poszerzenia jego obrysów i/lub puste ubytki w strukturze kości pod postacią torbielowatych wytworów – geody kostne,
  • objaw próżniowy pojawiający się np. w stawach krzyżowo–biodrowych (na skutek zmian zwyrodnieniowych w strukturze stawu może dochodzić do nagromadzenia się gazu).

Dodatkowo w chorobie zwyrodnieniowej może dochodzić do wyłonienia szpiku kostnego, a w wyniku degradacji struktur chrzęstno–kostnych może również dochodzić do powstawania ciał wolnych w stawie. Badanie obrazowe jest często bardzo ważnym narzędziem diagnostycznym przy wykrywaniu takich zmian (np. RTG stawów krzyżowo–biodrowych).

Powiązane produkty

Sklerotyzacja kości – jakim chorobom towarzyszy?

Zmiany sklerotyczne kości, jak wspomniano na początku, są niemalże nieodłącznym elementem chorób zwyrodnieniowych. Wspólnie z innymi, wymienionymi wyżej objawami, występują w przebiegu schorzeń reumatycznych, takich jak RZS i ZZSK. Do ich obecności może się także przyczynić zbyt duża eksploatacja narządu ruchu spowodowana uprawianiem sportu wyczynowego czy bardzo ciężką pracą fizyczną. 

Schorzenia o podłożu zwyrodnieniowym wiążą się z przewlekłym bólem i dolegliwościami, które znacznie obniżają jakość życia. Ogniska sklerotyczne (jest to miejsce nagromadzenia związków wapnia najczęściej o podłożu zwyrodnieniowym lub nowotworowym) są dobrze zauważalne w badaniu RTG. 

Sklerotyzacja – rozpoznanie. Ogniska sklerotyczne w RTG

Rozpoznanie ustala się w oparciu o proces diagnostyczny. Przy zgłoszeniu do lekarza (w tym przypadku najlepiej reumatologa) zaczyna się od zebrania wywiadu dotyczącego występujących dolegliwości, rodzaju wykonywanej pracy, uprawianego sportu oraz informacji pomagających ustalić podłoże schorzenia. 

Pomocne i często nieodłączne jest badanie obrazowe z wykorzystaniem zdjęcia RTG. Doskonale uwidacznia ogniska sklerotyczne w postaci wyraźnego zwiększenia gęstości warstwy kości, która znajduje się poniżej poziomu chrząstki stawowej. Można w ten sposób ukazać sklerotyzację stropu panewki, sklerotyzacje powierzchni stawowych kolana, podchrzęstna sklerotyzację powierzchni stawowych kości piszczelowej, czy sklerotyzacje stawów międzykręgowych. 

Dodatkowo może zaistnieć potrzeba wykonania badań laboratoryjnych, które stanowią dodatkowe potwierdzenie toczącego się procesu zwyrodnieniowego. Wówczas użyteczna jest ocena odczynu Biernackiego (badanie OB), poziomu białka ostrej fazy (badanie CRP), oraz odczyn lateksowy lub inaczej aglutynację lateksową. 

Sklerotyzacja – leczenie chorób przebiegających ze sklerotyzacją podchrzęstną kości

Leczenie sklerotyzacji podchrzęstnej odbywa się najczęściej z użyciem środków farmakologicznych. Są one podawane w formie doustnej, jako maści czy iniekcje. Ich działanie polega na złagodzeniu bólu oraz objawów zapalenia.

W tym celu stosuje się preparaty, takie jak ibuprofen, naproksen czy nimesulid. Mogą być stosowane także w ostrym stadium. Bezpośrednio do stawu podawane są leki glikokortykosteroidowe, ich zaletą jest stosunkowo szybka redukcja bólu oraz zatrzymanie postępu zmian zapalnych. 

Przy objawach zmian sklerotycznych kości z dobrym efektem wykorzystuje się leczenie za pomocą soli złota, preparatów, takich jak metotreksat czy sulfasalazyna. Ich zadaniem jest wyhamowanie destrukcyjnych zmian narządu ruchu. Terapią, która cieszy się olbrzymim powodzeniem i jest w stanie bardzo często pomóc żyć w sposób niemal bezobjawowy to leczenie biologiczne. Kuracja bywa bardzo droga, ale niewątpliwie przynosi zadowalające rezultaty. Jest stosowana zarówno przy RZS, jak i ZZSK. Niekiedy rozważa się możliwość leczenia operacyjnego. Przykładowo zaawansowana podchrzęstna sklerotyzacja panewki stawu biodrowego może być wskazaniem do takiego zabiegu. Najczęściej wówczas wszczepia się endoprotezę, która ma „zastąpić”zniszczony staw. 

Sklerotyzacja kości – rehabilitacja

Rehabilitacja w fazie zaostrzeń raczej ogranicza się do stosowania fizykoterapii. Popularne zabiegi o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i regeneracyjnym to zimnolecznictwo (krioterapia), magnetoterapia, laseroterapia, fonoforeza. W tym okresie nie zaleca się stosowania ciepła, gdyż może ono doprowadzać do intensyfikacji objawów. W stanach remisji stosuje się ćwiczenia, które mają na celu poprawę zakresu ruchomości, przeciwdziałanie zanikom mięśniowym i poprawę mechaniki działania stawów. 

Przykładowo w chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego zaleca się dużo ruchu w odciążeniu, wykorzystując np. jazdę na rowerze po równym terenie lub na rowerku stacjonarnym. Zwiększa to produkcję mazi stawowej, chroni przed degradacją i jednocześnie pozytywnie wpływa na mięśnie kończyny dolnej. Sklerotyzacja panewki stawu biodrowego czy występowanie ognisk sklerotycznych w kręgosłupie może dobrze zareagować na ruch w postaci regularnego uprawiania Nordic Walkingu. Pozwala to odciążyć częściowo kończyny dolne, angażuje tułów oraz ręce, a dodatkowo pomaga w pracy nad koordynacją ruchową. W przypadku RZS przydatnymi ćwiczeniami mogą okazać się:

  1. Siedzenie przy stole, ręce i przedramiona oparte na blacie, ułożone w pronacji. Ruch polega na dynamicznej zmianie pozycji na przeciwną – z pronacji do supinacji i odwrotnie. Wykonujemy takie ćwiczenie przez kilka minut w tempie 1 zmiana na 3 sekundy.
  2. Pozycja taka, jak poprzednio. Ruch polega na naprzemiennym odwodzeniu i przywodzeniu palców. Wykonujemy ćwiczenie przez kilka minut w wolnym tempie.
  3. Pozycja taka, jak poprzednio z tym, że przedramię ustawione jest w pozycji pośredniej – opieramy się na łokciu oraz bocznej stronie nadgarstka. Rękę chwytamy drugą ręką w okolicy powyżej nadgarstka, stabilizując ją. Następnie rytmicznie zaciskamy rękę leżącą na stole w pięść, po czym maksymalnie rozluźniamy, otwierając ją. Można to wykonywać przez 4–5 minut w wolnym tempie.

Dodatkowo, aby ograniczyć patologiczne procesy towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej, jak np. sklerotyzacja blaszek granicznych, sklerotyzacja panewki czy sklerotyzacja guzka większego kości ramiennej warto zadbać także o właściwą dietę. Zmniejszenie ilości białka w pożywieniu na korzyść kwasów tłuszczowych omega-3 może mieć tutaj znaczenie. Przeprowadzone badania sugerują niekorzystny wpływ białka na strukturę kości. Preparaty na bazie kurkumy również są pożądane. Kąpiele siarkowe, solankowe oraz domowe maty do masażu także pomogą rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie, wspomogą odbudowę chrząstki oraz uśmierzą ból. 

  1. K. Raza, T. P. Saber, T. K. Kvien I in., Timing the therapeutic window of opportunity in early rheumatoid arthritis: proposal for definitions of disease duration in clinical trials, “Ann Rheum Dis” 2012, nr 71, s. 1921–1923.
  2. M. B. Arnold, V. P. Bykerk, G. Boire I I n., CATCH Investigators. Are there differences between young– and older–onset early inflammatory arthritis and do these impact outcomes? An analysis from the CATCH cohort, „Rheumatology (Oxford)” 2014, nr 53, s. 1075–1086.
  3. A. Owczarek, R. Miachalik, P. Kotyla P., E. J. Kucharz, Skutki kliniczne, epidemiologiczne i ekonomiczne zmiany kryteriów klasyfikacyjnych wybranych chorób reumatycznych, „Reumatologia” 2014, nr 52, s. 136–141.
  4. E. Bryl, J. M. Witkowski, Układ odpornościowy a reumatoidalne zapalenie stawów, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2008, nr 2, s. 196–207.
  5. J. Smolen, D. Aletah, I. McInnes, Rheumatoid arthritis, “The Lancet” 2016, nr 388, s. 2023–2038.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pneumokoki – czym są i jakie choroby wywołują? Jak chronić się przed pneumokokami?

    Streptococcus pneumoniae (pneumokoki, dwoinki zapalenia płuc) to bakterie, które osiedlają się w nosie oraz gardle i powodują groźne choroby. Zakażenia pneumokokowe dotyczą głównie małych dzieci oraz seniorów. Wśród grup ryzyka wymienia się również osoby z zaburzeniami odporności oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. W jaki sposób można zarazić się pneumokokami? Jak się przed nimi chronić? Podpowiadamy.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

  • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

    Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

  • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

    Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

  • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

    Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

  • Refundacja dla cukrzyków – zasady refundacji w diabetologii

    Od stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające w życie zmiany w refundacji wyrobów medycznych przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Wyjaśniamy zasady odpłatności systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl