Jak czerwone mięso przyczynia się do rozwoju raka? Najnowsze badania
Justyna Piekara

Jak czerwone mięso przyczynia się do rozwoju raka? Najnowsze badania

Międzynarodowy zespół badawczy zidentyfikował bezpośrednie powiązanie molekularne między dietą bogatą w czerwone mięso oraz obecnością przeciwciał we krwi, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Związek między czerwonym mięsem a ryzykiem zachorowania na raka jest powszechnie znany, ale naukowcy wciąż poznają nowe mechanizmy, które przyczyniają się do rozwoju choroby nowotworowej. Wyniki badania opublikowanego w „BMC Medicine” sugerują, że w pewnym stopniu na postępowanie procesów kancerogennych ma wpływ reakcja immunologiczna.

Kwas sjalowy

Kwas sjalowy, inaczej kwas N-glikoliloneuraminowy (Neu5Gc), to cukier obecny w pokarmach pochodzących od ssaków, obficie występujący w czerwonym mięsie i nabiale oraz w niewielkich ilościach u niektórych ryb. Ludzie nie potrafią samodzielnie go syntetyzować – kiedy jest spożywany, niewielkie jego ilości gromadzą się na powierzchni komórek. Po pewnym czasie zostają rozpoznane jako obcy materiał, co wyzwala odpowiedź immunologiczną i produkcję przeciwciał anty-Neu5Gc.

Naukowcy udowodnili, że przeciwciała anty-Neu5Gc zwiększają ryzyko powstawania nowotworów, zwłaszcza raka jelita grubego, piersi, jajników, prostaty.

Przeciwciała anty-Neu5Gc

Zespół profesora Ajita Varki z Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowił przyjrzeć się mechanizmowi, który wpływa na przyspieszenie procesu narastania guzów nowotworowych. Naukowcy, wykorzystując modele zwierzęce, dowiedli, że długotrwała ekspozycja na te przeciwciała sprzyja powstawaniu zapaleń i nowotworów, ponieważ wchłaniany z pokarmem kwas N-glikoliloneuraminowy wchodzi w interakcje ze zwalczającymi go przeciwciałami.

Przez długi czas nie udało się potwierdzić wyraźnego wpływu produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego na poziom tych przeciwciał. Dzięki dokładności zastosowanych metod molekularnych po raz pierwszy dokonała tego dopiero grupa badawcza z Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Sorbonne Paris Cité Epidemiology and Statistics Research Centre. Uczeni wykorzystali dane z badania NutriNet-Santé, przeanalizowali próbki krwi od 120 uczestników i dostrzegli pewien poziom przeciwciał anty-Neu5Gc w surowicy. Obliczyli także ilość Neu5Gc w wielu typowych produktach spożywczych i zaobserwowali znaczącą korelację między wysoką zawartością Neu5Gc w diecie a zwiększonym rozwojem przeciwciał anty-Neu5Gc.

Polecane dla Ciebie

Dieta a ryzyko raka

Spożywanie takich produktów, jak nabiał i czerwone mięso zwiększa ilość Neu5Gc na powierzchniach komórek, to z kolei podwyższa poziom krążących przeciwciał anty-Neu5Gc. Wraz z ich wzrostem następuje nasilenie stanu zapalnego, zaostrzenia niektórych schorzeń oraz rozwój nowotworów.

Czy Indeks Gcemiczny (ang. Gcemic index) stanie się w przyszłości narzędziem prewencji nowotworów? Czas pokaże. Naukowcy sądzą, że stworzony przez nich uproszczony wskaźnik może posłużyć do oceny ilości kwasu sjalowego w diecie człowieka i opracowaniu spersonalizowanych zaleceń dla osób z grup wysokiego ryzyka.

Innymi czynnikami dopingującymi nowotworzenie są produkty o wysokiej zawartości tłuszczu oraz mutagenne związki chemiczne, jak np. amina heterocykliczna, które powstają podczas obróbki pokarmu w wysokich temperaturach i powodują nieodwracalne zmiany w komórkowym materiale genetycznym.

Neu5Gc pomoże w leczeniu niedoczynności tarczycy

Naukowcy z Grecji w jednym ze swoich badań zaobserwowali zwiększone wartości przeciwciał anty-Neu5Gc u pacjentów z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto. Większa częstość występowania przeciwciał anty-TPO u pacjentów z wysokim stężenie anty-Neu5Gc nasuwa koncepcję prawdopodobnego związku między rozwojem przeciwciał anty-Neu5Gc a autoimmunologiczną niedoczynnością tarczycy.

Potrzebne są jednak dalsze eksperymenty, aby wyjaśnić, czy rozwój przeciwciał anty-Neu5Gc jest jednym z czynników sprawczych, czy też jest równoległym skutkiem pewnych procesów związanych z chorobą. 

  1. S. Bashir, L.K. Fezeu, S.Leviatan Ben-Arye, Association between Neu5Gc carbohydrate and serum antibodies against it provides the molecular link to cancer: french NutriNet-Santé study, „BMC Med” 2020, nr 18 (262) [online], https://doi.org/10.1186/s12916-020-01721-8, [dostęp:] 24.11.2020.
  2. T. Newman, How is red meat linked to cancer?, ”medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-is-red-meat-linked-to-cancer, [dostęp:] 24.11.2020.
  3. M. Błoński, Czerwone mięso i mleko przyczyną nowotworów, “kopalniawiedzy.pl” [online], https://kopalniawiedzy.pl/nowotwor-czerwone-mieso-mleko-Neu5Gc-kwas-N-glikoliloneuraminowy,6151, [dostęp:] 24.11.2020.
  4. Excess meat and dairy diet leads to cancer risk, “newsgram.com” [online], https://www.newsgram.com/excess-meat-dairy-diet-leads-cancer-risk/, [dostęp:] 24.11.2020.
  5. Does eating processed and red meat cause cancer, “cancerresearchuk.org” [online] https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/causes-of-cancer/diet-and-cancer/does-eating-processed-and-red-meat-cause-cancer, , [dostęp:] 24.11.2020.
  6. S. Kynigopoulos, A. Giovou, A. Mazmanidi, Prevalence of anti-Neu5Gc antibodies in patients with hypothyroidism, „BioMed Research International” 2014 [online], https://doi.org/10.1155/2014/963230, [dostęp:] 24.11.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij