Jak czerwone mięso przyczynia się do rozwoju raka? Najnowsze badania
Międzynarodowy zespół badawczy zidentyfikował bezpośrednie powiązanie molekularne między dietą bogatą w czerwone mięso oraz obecnością przeciwciał we krwi, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Związek między czerwonym mięsem a ryzykiem zachorowania na raka jest powszechnie znany, ale naukowcy wciąż poznają nowe mechanizmy, które przyczyniają się do rozwoju choroby nowotworowej. Wyniki badania opublikowanego w „BMC Medicine” sugerują, że w pewnym stopniu na postępowanie procesów kancerogennych ma wpływ reakcja immunologiczna.
Kwas sjalowy
Kwas sjalowy, inaczej kwas N-glikoliloneuraminowy (Neu5Gc), to cukier obecny w pokarmach pochodzących od ssaków, obficie występujący w czerwonym mięsie i nabiale oraz w niewielkich ilościach u niektórych ryb. Ludzie nie potrafią samodzielnie go syntetyzować – kiedy jest spożywany, niewielkie jego ilości gromadzą się na powierzchni komórek. Po pewnym czasie zostają rozpoznane jako obcy materiał, co wyzwala odpowiedź immunologiczną i produkcję przeciwciał anty-Neu5Gc.
Przeciwciała anty-Neu5Gc
Zespół profesora Ajita Varki z Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowił przyjrzeć się mechanizmowi, który wpływa na przyspieszenie procesu narastania guzów nowotworowych. Naukowcy, wykorzystując modele zwierzęce, dowiedli, że długotrwała ekspozycja na te przeciwciała sprzyja powstawaniu zapaleń i nowotworów, ponieważ wchłaniany z pokarmem kwas N-glikoliloneuraminowy wchodzi w interakcje ze zwalczającymi go przeciwciałami.
Przez długi czas nie udało się potwierdzić wyraźnego wpływu produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego na poziom tych przeciwciał. Dzięki dokładności zastosowanych metod molekularnych po raz pierwszy dokonała tego dopiero grupa badawcza z Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Sorbonne Paris Cité Epidemiology and Statistics Research Centre. Uczeni wykorzystali dane z badania NutriNet-Santé, przeanalizowali próbki krwi od 120 uczestników i dostrzegli pewien poziom przeciwciał anty-Neu5Gc w surowicy. Obliczyli także ilość Neu5Gc w wielu typowych produktach spożywczych i zaobserwowali znaczącą korelację między wysoką zawartością Neu5Gc w diecie a zwiększonym rozwojem przeciwciał anty-Neu5Gc.
Dieta a ryzyko raka
Czy Indeks Gcemiczny (ang. Gcemic index) stanie się w przyszłości narzędziem prewencji nowotworów? Czas pokaże. Naukowcy sądzą, że stworzony przez nich uproszczony wskaźnik może posłużyć do oceny ilości kwasu sjalowego w diecie człowieka i opracowaniu spersonalizowanych zaleceń dla osób z grup wysokiego ryzyka.
Innymi czynnikami dopingującymi nowotworzenie są produkty o wysokiej zawartości tłuszczu oraz mutagenne związki chemiczne, jak np. amina heterocykliczna, które powstają podczas obróbki pokarmu w wysokich temperaturach i powodują nieodwracalne zmiany w komórkowym materiale genetycznym.
Neu5Gc pomoże w leczeniu niedoczynności tarczycy
Naukowcy z Grecji w jednym ze swoich badań zaobserwowali zwiększone wartości przeciwciał anty-Neu5Gc u pacjentów z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto. Większa częstość występowania przeciwciał anty-TPO u pacjentów z wysokim stężenie anty-Neu5Gc nasuwa koncepcję prawdopodobnego związku między rozwojem przeciwciał anty-Neu5Gc a autoimmunologiczną niedoczynnością tarczycy.
Potrzebne są jednak dalsze eksperymenty, aby wyjaśnić, czy rozwój przeciwciał anty-Neu5Gc jest jednym z czynników sprawczych, czy też jest równoległym skutkiem pewnych procesów związanych z chorobą.