Dieta po 60. roku życia dla kobiet i mężczyzn – jak powinna wyglądać? Jak schudnąć po sześćdziesiątce?`
Katarzyna Turek-Kawecka

Dieta po 60. roku życia dla kobiet i mężczyzn – jak powinna wyglądać? Jak schudnąć po sześćdziesiątce?`

Po sześćdziesiątym roku życia warto zmodyfikować swoją dietę tak, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i energią. Jak powinna wyglądać dieta po sześćdziesiątce? O czym warto pamiętać, komponując jadłospis? Których produktów warto jeść więcej, a z których należy zrezygnować? Podpowiadamy. 

W trakcie życia człowieka zmniejszeniu ulega ilość zużywanych przez organizm kalorii. Zmianie ulega także funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Im starszy organizm, tym gorsza tolerancja ciężkostrawnych dań, dużej ilości błonnika w diecie, często także laktozy obecnej w tradycyjnym nabiale. Wraz z wiekiem zwiększa się także ryzyko pojawienia się osteoporozy. Dlatego po 60. roku życia modyfikacji powinna zostać poddana ilość oraz jakość spożywanego jedzenia. Pozwoli to zachować prawidłową masę ciała, uniknąć problemów ze strony przewodu pokarmowego, a jednocześnie wypełnić zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. 

Dieta po 60. roku życia – zasady 

Ilość energii zużywanej w ciągu naszego życia zmniejsza się wraz z wiekiem, nawet jeśli nie ulega zmianie nasza masa ciała lub wzrost. Średnio jest to 1–2% w ciągu dekady. Zmiany te powodują, że zapotrzebowanie kaloryczne kobiety o masie ciała 60 kg w wieku 60 lat jest o 200–300 kcal niższe niż w wieku 20 lat, u mężczyzn różnica ta jest jeszcze wyższa i wynosi 300–500 kcal. Wiąże się to z koniecznością zmniejszenia ilości spożywanych kalorii w stosunku do tego, co jadło się kilkadziesiąt lat wcześniej lub zwiększenia aktywności fizycznej, aby nie zacząć przybierać na masie ciała.  

300 kcal więcej w stosunku do zapotrzebowania kalorycznego danej osoby, zjedzone codziennie w przeciągu jednego roku może wiązać się z przybraniem na masie ciała przez ten czas ponad 15 kg.

Wskazówki dietetyczne dla kobiet po 60. roku życia 

Należy starać się, by nie jeść przekąsek pomiędzy posiłkami, także tych zdrowych. W ciągu dnia z owocami, batonikami daktylowymi, nasionami słonecznika i innymi tego typu „zdrowymi” przerywnikami można dostarczyć znaczącej ilości kalorii. 

Warto pamiętać, że soki czy kompoty, pomimo że są z owoców, nadal mogą dostarczyć niepotrzebnych kalorii i dużą ilość cukrów prostych, które mogą zwiększyć problemy z poziomem glukozy we krwi, a finalnie z cukrzycą. 

Przede wszystkim należy wyeliminować lub ograniczyć słodycze w swojej diecie, także te pieczone czy przygotowywane w domu. 

Powiązane produkty

Wskazówki dietetyczne dla mężczyzn po 60. roku życia 

W przypadku mężczyzn po 60. roku życia ważne będzie wyeliminowanie lub ograniczenie w  diecie alkoholu – pity w niezbyt dużych ilościach dostarcza niepotrzebnych kalorii i zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworów. 

Istotne będzie także zmniejszenie spożycie mięsa i przetworów mięsnych na korzyść ryb, nabiału lub – w przypadku braku problemów trawiennych po strączkach –roślinnych źródeł białka. 

Warto ograniczyć również spożycie dań mącznych, takich jak pierogi czy naleśniki – dostarczają dużej ilości cukrów prostych i mogą zaburzać poziom glukozy we krwi oraz powodować wystąpienie cukrzycy

Dieta po sześćdziesiątce: te produkty warto włączyć do diety 

Do diety po sześćdziesiątce warto włączyć kilka produktów. Należy spożywać codziennie duże ilości produktów bogatych w wapń (mleko i przetwory mleczne, tofu, sardynki, migdały, sezam, szpinak, jarmuż i inne), pomoże to zapobiegać osteoporozie. 

W przypadku występowania dolegliwości trawiennych po surowych warzywach i owocach należy wybierać te bardziej lekkostrawne, które można obrać ze skórki (np. pomidora), rozdrobnić do surówki (np. marchewkę) lub ugotować (np. buraki). 

Jeśli po standardowym nabiale pojawiają się wzdęcia lub występuje biegunka, należy wypróbować nabiał bez laktozy. 

Dieta po sześćdziesiątce: z czego warto zrezygnować? 

W diecie po sześćdziesiątce należy wykluczyć z menu czerwone, przetworzone mięso (wędliny i kiełbasy, także domowe), ponieważ ich spożycie zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworów jelita grubego. Warto zmniejszyć spożycie słodyczy i owoców na korzyść większego spożycia warzyw. 

Z czego jeszcze zrezygnować? Należy wyeliminować z diety masło, śmietanę i tłuste mięsa. Zwiększają one ryzyko chorób układu krążenia. Wskazane jest także unikanie warzyw ciężkostrawnych, które mogą powodować wzdęcia: kapusty, brokułów, kalafiorów, brukselki, cebuli i czosnku. 

W przypadku dolegliwości trawiennych należy zamienić grube kasze i pieczywo razowe lub pełnoziarniste na drobniejsze kasze i pieczywo graham. 

Jak schudnąć po sześćdziesiątce? 

  1. Należy jeść regularnie 4–6 posiłków w ciągu dnia, bez podjadania pomiędzy posiłkami. 
  2. Warto starać się każdy posiłek układać tak, aby miał możliwie jak najniższy indeks glikemiczny. W każdym z nich powinny pojawić się warzywa, chude źródło białka, zdrowe roślinne tłuszcze. 
  3. Zaleca się sprawdzenie, czy wyniki glukozy oraz cholesterolu, trójglicerydów i kwasu moczowego są prawidłowe – możliwe, że konieczne będzie wprowadzenie modyfikacji do stosowanej diety. 
  4. Wskazane jest ograniczenie spożycia kompotów (także domowych), soków owocowych (także tych 100%) i więcej niż 1 (maksymalnie 2 porcji owoców na dzień) – dostarczają one dużej ilości cukrów prostych i niepotrzebnych kalorii. 
  5. Zaleca się włączenie ruchu do planu swojego dnia: spacer, basen, pilates w klubie seniora.

Dieta po 60. roku życia: przykładowy jadłospis 

Przykładowy dzienny jadłospis dla osoby po 60. roku życia: 

Śniadanie: owsianka z jagodami i siemieniem lnianym.

II śniadanie: twarożek z jabłkiem i cynamonem. 

Obiad: dorsz duszony w sosie pomidorowym z ziemniakami. 

Kolacja: kanapki z wędliną i warzywami. 

Dieta po sześćdziesiątce: przykładowe przepisy 

Owsianka z jagodami i mielonym siemieniem lnianym 

Składniki: 

  • 5 łyżek płatków owsianych błyskawicznych, 
  • 1 szklanka mleka krowiego 1,5% tłuszczu lub roślinnego, 
  • 1/2 szklanki mrożonych jagód, 
  • 1 łyżka siemienia lnianego. 

Płatki ugotuj w mleku, aby były miękkie. Pod koniec gotowania dodaj jagody (w sezonie możesz skorzystać oczywiście ze świeżych). Posyp na miseczce owsiankę świeżo mielonym siemieniem lnianym. Nie należy kupować siemienia lnianego mielonego, ponieważ jest odtłuszczone i nie zawiera zdrowych kwasów tłuszczowych.  

Twarożek z jabłkiem i cynamonem 

Składniki: 

  • 150 g serka wiejskiego lub 125 g twarogu chudego i 25 g (łyżka) jogurtu naturalnego, 
  • starte na tarce lub upieczone w piekarniku jabłko, 
  • 1 szczypta cynamonu, 
  • 1 łyżka posiekanych lub mielonych orzechów włoskich, 
  • 1–2 kromki chleba graham. 

Serek wymieszaj z jabłkiem i cynamonem. Posyp orzechami i zjedz z pieczywem. 

Dorsz duszony w sosie pomidorowym z ziemniakami 

Składniki: 

  • 150 g filetu lub polędwicy z dorsza, 
  • 1/2 puszki pomidorów krojonych, 
  • 2–3 średniej wielkości ziemniaki, 
  • 2 łyżki posiekanego koperku, 
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego zimno tłoczonego. 

Ziemniaki ugotuj na parze lub w wodzie. Posól dopiero na talerzu, jeśli będziesz mieć taką potrzebę, nie dodawaj soli do wody do gotowania (wtedy używamy większej ilości soli). W rondelku o grubym dnie lub na patelni podgrzej pomidory z puszki. Włóż do sosu kawałki ryby. Gotuj 1–2 minuty i odwróć na drugą stronę na kolejną minutę. Podawaj z ugotowanymi ziemniakami, posypane koperkiem i skropione oliwą lub olejem. 

Kanapki z wędliną i warzywami 

Składniki: 

  • 2–3 kromki pieczywa graham, 
  • 2–3 łyżki serka śmietankowego, 
  • 2–3 plasterki drobiowej wędliny bez konserwantów, 
  • 1/2 pomidora, 
  • 1 ogórek kiszony, 
  • 2–3 liście sałaty, 
  • 1 łyżeczka oleju lnianego

Chleb posmaruj serkiem wymieszanym z olejem. Na kanapki połóż sałatę, wędlinę i plasterki obranego ze skórki pomidora i ogórka. 

  1. I. Bolesławska i in., Analiza porównawcza sposobu żywienia kobiet i mężczyzn w różnych okresach życia – energia, składniki podstawowe, "Rocznik PZH",  nr 58 (1) 2007. 
  2. E. Gierada, Dieta optymalna w okresie menopauzy, Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2017. 
  3. Jarosz M. (red), Normy żywienia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008. 
  4. P. Kozłowski, K. Kożuch, M. Kozłowska, K. Kozłowska, Różnice w zachowaniu żywieniowym kobiet i mężczyzn z nadmierną masą ciała i otyłością, "Journal of Education, Health and Sport", nr 6 (7) 2016. 
  5. M. Podbielska i in., Ocena poziomu wiedzy na temat osteoporozy i stosowanej profilaktyki wśród kobiet po 50 roku życia, Zeszyty Naukowe WSSP, tom 17 2013.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

    Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.