Kosmeticos, czyli upiększający
Anna Kalinowska

Kosmeticos, czyli upiększający

Już w starożytności wzorem kobiecej urody była smukła sylwetka i gładka cera. Kobiety dbały o to, by ciało emanowało nie tylko pięknem, ale i zdrowiem. Do pielęgnacji skóry używały różnego rodzaju oliwek, balsamów i pachnideł. Słowo „kosmetyk” wywodzi się z greckiego kosmeticos, czyli upiększający.

Kobiety w naszych czasach mogą uważać się za prawdziwe szczęściary. Po prostu idą do apteki lub drogerii i wybierają dowolny kosmetyk z bogatej oferty kremów, maseczek, balsamów, olejków, szamponów, kredek, pomadek, farb do włosów itd. Skład każdego z wymienionych produktów można przeczytać na etykiecie. Są to kosmetyki coraz lepsze, skuteczniejsze i bezpieczne dla zdrowia.

A jak radziły sobie panie w starożytności? Zdecydowanie należy powiedzieć, że wykazywały się pod tym względem niezwykłą inwencją. Z historii wiemy, że niektóre z dawnych piękności były mistrzyniami w pielęgnacji urody i ciała. Z zachowanych do dziś wizerunków królowej Nefretete wiemy, że legendarna władczyni dbała o to, by jej cera była alabastrowa, używała więc jasnej ochry i unikała słońca. Była to wówczas swego rodzaju moda. Zupełnie odwrotnie niż obecnie, kiedy to kobiety dążą do posiadania  pięknej opalenizny. Nefretete podkreślała oczy kredką – czarną z węgla lub zieloną z malachitu.

W Helladzie słowo „kosmeter” oznaczało młodą niewolnicę zajmującą się ładem i porządkiem, a wywodzi się ono z greckiego kosmeticos, czyli upiększający. Tak więc kosmetyka to nic innego jak upiększanie naszego ciała.

Płynne złoto

Starożytne kobiety używały do pielęgnacji ciał różnego rodzaju oliwek, balsamów, szamponów i pachnideł. Oliwka to powszechnie dziś stosowany preparat kosmetyczny. Dzisiejsza oliwka produkowana jest na skalę masową ze składników półnaturalnych, zupełnie przeciwnie niż w starożytności. Najczęściej była stosowana oliwka z oliwek, czyli – jak to nazywał Homer – "płynne złoto”. Nic dziwnego, że w „Edypie w Kolonie” Sofokles głosił peany na temat drzewa oliwnego: „Jego liście błyszczą, drzewo to karmi nasze dzieci; nikt, ani stary, ani młody, nie ośmieliłby się go zniszczyć lub zagrabić”. Te słowa świadczą, że oliwa był również stosowana w celach konsumpcyjnych, ale nas interesują jej właściwości pielęgnacyjne.

Masaż starożytny poprzez użycie oliwki był bardzo popularny wśród bogatszej części społeczeństwa. Patrycjusze dużo czasu spędzali w salonach kosmetycznych i dbali o piękny wygląd swojego ciała. Masażystkami były kobiety ze stanu niewolnego. Stosowano również peeling, jakże powszechny w dzisiejszych salonach piękności. W jego skład wchodził sproszkowany alabaster.

Wspominałam również o kremach  – były one bardzo powszechne, zwłaszcza przeciw zmarszczkom. Jak wiemy, kobiety starożytne przywiązywały ogromną wagę do pięknego ciała, więc pozbycie się zmarszczek było jednym z czołowych celów pielęgnacji ciała. Kremy te najczęściej składały się z oliwy z oliwek, cyprysu i różnego rodzaju wosków.

Kleopatra autorką podręcznika kosmetologii

Powszechnie zażywano też kąpieli z mleka. Słynęła z tego królowa Kleopatra. Prezentowała wzór urody, który chciały naśladować jej rodaczki. Była wzorem dla innych kobiet, jak współczesne gwiazdy filmu czy estrady.

Mleko, według starożytnych wygładzało skórę i powodowało, że stawała się jasna i alabastrowa. Skóra jasna była krzykiem mody, stylu i klasy wśród kobiet starożytnych.

Wracając do Kleopatry, należy wspomnieć, że była ona autorką starożytnego podręcznika kosmetycznego. Potrafiła sama sporządzać kremy, maseczki, pachnidła, szminki i inne kosmetyki używane do pielęgnacji i koloryzacji twarzy. Oryginał podręcznika nie zachował się, ale z późniejszych przekazów wynika, że Kleopatra sama przyrządzała dla Cezara płyn przeciw wypadaniu włosów. Taki przekaz zachował się dzięki lekarzowi z VII w. Pawłowi z Eginy.

Należy też wspomnieć o bardzo skrupulatnej pielęgnacji włosów przez kobiety starożytne. Używano farb do ich farbowania oraz różnego rodzaju płynów do ich kręcenia. Dbanie o piękne włosy było domeną bogatych. Cała reszta społeczeństwa starożytnego albo goliła włosy, albo po prostu je traciła. Tylko kapłani, jako jedna z najwyższych grup społecznych, goliła włosy, ale to z powodów czysto religijnych. Piękne włosy, w mniemaniu społeczności starożytnej, były dowodem  bogactwa i namiętności. Kobiety nosiły długie i wypielęgnowane włosy, zgodnie z  ówczesnymi upodobaniami mężczyzn.

Pisząc o pielęgnacji ciała przez kobiety starożytne, nie można nie wspomnieć o malowaniu paznokci u rąk i nóg. Dziś idziemy po lakier do najbliższej drogerii, a wybór kolorów jest doprawdy imponujący. W starożytności kobiety barwiły paznokcie henną, która miała też zastosowanie w makijażu twarzy. Henna występowała w różnych kolorach. Przejawem bogactwa był kolor czerwony; tylko kobiety z rodów królewskich mogły używać tego koloru. Zresztą również z powodów religijnych oraz kanonów piękna tego okresu malowanie paznokci było bardzo powszechne, wręcz często obowiązkowe, np. wśród kapłanek w świątyniach.

Należy wspomnieć o bardzo ciemniej stronie pielęgnacji ciała. Starożytni używali do wytwarzania kosmetyków ciężkich metali, takich jak ołów. To powodowało wiele różnego rodzaju schorzeń i chorób, np. ołowicy. Do tego dochodziły reakcje tych składników na palące słońce. W założeniu makijaż na twarzy miał chronić przed promieniami słonecznymi – tak zakładali starożytni. A czy tak było? Niestety, nie do końca. Makijaż pod wpływem słońca spływał z twarzy i, jak wspomniałam, wchodził w reakcje, co powodowało wiele schorzeń skóry na twarzy. Najpopularniejszymi substancjami stosowanymi do produkcji malowideł były: ołów, alabaster, barwniki naturalne, zielona farba z malachitu, zielona ruda miedzi, a do tego sadza. Mieszanka wybuchowa, można powiedzieć.

We wspomnianym podręczniku Kleopatry znajdowały się receptury pomadek do ust, cieniów do powiek, kredek do oczu czy pudrów. Twarz była starannie pudrowana, a potem bardzo skrupulatnie malowana. Oczy obrysowywano czarną kredką z węgla w kształt migdała. Powieki malowano barwnikami w kolorze zielonym lub czerwonym. Wszystkie te substancje zawierały ołów, więc kobiety starożytne często zapadały na ołowicę. Rzęsy przyciemniały i usztywniały mieszaniną  sadzy, oliwy i białka. Mogę sobie tylko  wyobrazić, jakie zesztywniałe miały rzęsy i jaki czuły dyskomfort.

Kobieta zawsze chciała być piękna. Od zarania dziejów każda epoka przynosiła nowe kanony urody i nową modę.  Przez wieki powstało wiele nowych preparatów do upiększania dla kobiet. Dzięki nim współczesne panie mogą być nie tylko zadbane, ale i emanujące pełnym blaskiem swojej kobiecości.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Może się pojawić na bazie m.in. chorób ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo, że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto jest się zwrócić o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria" w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku, której zakażeniem może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij