Czy koronawirus przyspiesza starzenie się skóry? Wskazówki dotyczące pielęgnacji podczas pandemii
Justyna Piekara

Czy koronawirus przyspiesza starzenie się skóry? Wskazówki dotyczące pielęgnacji podczas pandemii

Istnieje szereg czynników, które na co dzień negatywnie wpływają na naszą skórę, szczególnie w czasie panującej pandemii. W jaki sposób zadbać o nią w tym trudnym czasie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Długie przebywanie w pomieszczeniach

Możliwość pracy zdalnej i brak konieczności codziennych dojazdów do pracy sprawia, że jesteśmy mniej narażeni na wpływ zanieczyszczeń atmosferycznych. Przebywając w domu, często rezygnujemy też z makijażu. Wydaje się, że nasza skora może odetchnąć. Czy na pewno? 

Centralne ogrzewanie nie jest naszym sprzymierzeńcem. Im bardziej suche powietrze w pomieszczeniu, tym łatwiej nasza skóra będzie się odwadniać. Warto pamiętać o stosowaniu kremów nawilżających, ale też właściwym nawodnieniu całego organizmu. Nieprzebywając na świeżym powietrzu, ograniczamy ekspozycję na światło słoneczne, a tym samym produkcję witaminy D, bez której cera staje się matowa i ziemista. W związku z tym zaleca się sięgnięcie po odpowiednie suplementy diety z witaminą D.

Częste mycie dłoni i dezynfekcja

Częste mycie rąk oraz stosowanie chemikaliów do dezynfekcji wysusza dłonie, podrażnia je i może skutkować kontaktową wysypką lub zaostrzać istnienie wcześniejszej choroby dermatologicznej, np. egzemę. Aby uniknąć dyskomfortu, dermatolodzy zalecają nawilżanie rąk kremem lub balsamem zaraz po ich umyciu. W składzie kosmetyku powinien znaleźć się mocznik, gliceryna lub kwas hialuronowy. Czasami dobrze też zastosować nieco cięższy środek nawilżający z wazeliną lub olejkiem, który zapobiegnie utracie wody. 

Noszenie maseczek 

Większość masek jednorazowych jest wykonana z materiałów syntetycznych. Z powodu dużej gęstości włókien, tworzywa te zatrzymują wilgoć i ciepło pod maską, co stwarza doskonałe środowisko rozwoju dla drobnoustrojów, które wnikają w głąb gruczołów łojowych i powodują nasilone stany zapalne i wypryski. 

Chcesz pozbyć się „maskne”, czyli trądziku wywołanego noszeniem maseczki ochronnej? Aby uporać się z tym problemem, zadbaj o właściwe oczyszczenie i nawilżenie skóry. W miarę możliwości zrezygnuj z makijażu. Przed założeniem maseczki użyj maści z tlenkiem cynku. Jej cienka warstwa może stanowić pewnego rodzaju barierę i łagodzić skutki otarć.

Najlepszymi maseczkami dla skóry skłonnej do trądziku są te, zawierające włókna miedziane i srebrne, które wykazują właściwości bakteriobójcze. Co więcej, aby zmniejszyć ryzyko alergii, najlepiej wybrać białą maskę bawełnianą lub jedwabną. Barwniki chemiczne używane do koloryzacji materiału mogą uczulać. Intensywniejsza reakcja alergiczna prowadzi do kontaktowego zapalenia skóry, powodując bardziej rozlegle zaczerwienienie i swędzenie skóry. Zadbaj również o właściwe dopasowanie maseczki, dzięki temu ograniczysz skłonność do otarć. 

Stres

Długotrwały stres i niepokój wywołany pandemią działają na nas negatywnie i przyczyniają się do osłabienia odporności i szybszego starzenia się naszego organizmu, co przekłada się na nasz wygląd i znajduje odzwierciedlenie w kondycji naszej cery. Warto zadbać o odpowiednią dawkę relaksu, w poprawieniu kondycji psychicznej i jednocześnie stanu skóry może pomóc chociażby zorganizowanie we własnym mieszkaniu domowego SPA.

Za mało snu

Niedobór snu ma wpływ na stan naszej skóry – kiedy śpimy, organizm produkuje kolagen. To ważny komponent, który zapewnia jej elastyczność. Zadbaj zatem o jakość snu. Do pielęgnacji cery na noc, wybierz kosmetyki, które zawierają retinoidy lub peptydy, wspomagające produkcję kolagenu.

Uszkodzenia skóry wzmagają ryzyko infekcji. Czasem domowa pielęgnacja może być niewystarczająca. Jeżeli dostrzeżesz krwawe pęknięcia, pęcherze i poważniejsze reakcje skórne — skontaktuj się z dermatologiem.

COVID-19 a kondycja skóry

Lipidy w różny sposób są zaangażowane w cykl życiowy koronawirusa, dlatego podczas infekcji SARS-CoV-2 mogą wpływać na szlaki metaboliczne komórek. Ma to na równowagę naszego lipidomu (ang. lipidome, termin odnosi się do ogółu lipidów w naszych komórkach), a w dalszej perspektywie przyczynia się do rozwinięcia różnych innych schorzeń dermatologicznych, w tym, np. łuszczycy.

Najnowsze badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców dowodzą, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 prowadzi do dyslipidemii i zmianach w produkcji sebum, które w dłuższej perspektywie powodują przedwczesne starzenie się skóry. Uczeni przeprowadzili u pacjentów szczegółową analizę lipidomiczną. Stwierdzili, że u osób z COVID-19 poziom pochodnych kwasów tłuszczowych był obniżony. Wyniki eksperymentu zostały wstępnie opublikowane w „medRxiv”. Wymagają jeszcze zrecenzowania.

 1. M. C. Dorkid, Coronavirus: the impact self-isolating or working from home can have on your skin, “yahoo.com” [online] https://uk.style.yahoo.com/impact-coronavirus-self-isolating-skin-132014516.html, [dostęp:] 22.10.2020.
 2. Y. Harth, How to prevent face mask acne – according to dermatologists, “www.mdacne.com” [online] https://www.mdacne.com/article/do-covid-19-protective-masks-cause-more-acne-maskne, [dostep:] 22.10.2020.
 3. M. P. Spick, K. Longman, C. Framps, Changes to the sebum lipidome upon COVID-19 infection observed via non-invasive and rapid sampling from the skin, "www.medrxiv.org" [online] https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.09.29.20203745v1, [dostęp:] 22.10.2020
 4. Skin care tips during the COVID-19 (coronawirus) pandemic, “mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/coronavirus-skin-care/art-20487664, [dostep:] 22.10.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij