Czy koronawirus przyspiesza starzenie się skóry? Wskazówki dotyczące pielęgnacji podczas pandemii
Justyna Piekara

Czy koronawirus przyspiesza starzenie się skóry? Wskazówki dotyczące pielęgnacji podczas pandemii

Istnieje szereg czynników, które na co dzień negatywnie wpływają na naszą skórę, szczególnie w czasie panującej pandemii. W jaki sposób zadbać o nią w tym trudnym czasie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Długie przebywanie w pomieszczeniach

Możliwość pracy zdalnej i brak konieczności codziennych dojazdów do pracy sprawia, że jesteśmy mniej narażeni na wpływ zanieczyszczeń atmosferycznych. Przebywając w domu, często rezygnujemy też z makijażu. Wydaje się, że nasza skora może odetchnąć. Czy na pewno? 

Centralne ogrzewanie nie jest naszym sprzymierzeńcem. Im bardziej suche powietrze w pomieszczeniu, tym łatwiej nasza skóra będzie się odwadniać. Warto pamiętać o stosowaniu kremów nawilżających, ale też właściwym nawodnieniu całego organizmu. Nieprzebywając na świeżym powietrzu, ograniczamy ekspozycję na światło słoneczne, a tym samym produkcję witaminy D, bez której cera staje się matowa i ziemista. W związku z tym zaleca się sięgnięcie po odpowiednie suplementy diety z witaminą D.

Częste mycie dłoni i dezynfekcja

Częste mycie rąk oraz stosowanie chemikaliów do dezynfekcji wysusza dłonie, podrażnia je i może skutkować kontaktową wysypką lub zaostrzać istnienie wcześniejszej choroby dermatologicznej, np. egzemę. Aby uniknąć dyskomfortu, dermatolodzy zalecają nawilżanie rąk kremem lub balsamem zaraz po ich umyciu. W składzie kosmetyku powinien znaleźć się mocznik, gliceryna lub kwas hialuronowy. Czasami dobrze też zastosować nieco cięższy środek nawilżający z wazeliną lub olejkiem, który zapobiegnie utracie wody. 

Noszenie maseczek 

Większość masek jednorazowych jest wykonana z materiałów syntetycznych. Z powodu dużej gęstości włókien, tworzywa te zatrzymują wilgoć i ciepło pod maską, co stwarza doskonałe środowisko rozwoju dla drobnoustrojów, które wnikają w głąb gruczołów łojowych i powodują nasilone stany zapalne i wypryski. 

Chcesz pozbyć się „maskne”, czyli trądziku wywołanego noszeniem maseczki ochronnej? Aby uporać się z tym problemem, zadbaj o właściwe oczyszczenie i nawilżenie skóry. W miarę możliwości zrezygnuj z makijażu. Przed założeniem maseczki użyj maści z tlenkiem cynku. Jej cienka warstwa może stanowić pewnego rodzaju barierę i łagodzić skutki otarć.

Najlepszymi maseczkami dla skóry skłonnej do trądziku są te, zawierające włókna miedziane i srebrne, które wykazują właściwości bakteriobójcze. Co więcej, aby zmniejszyć ryzyko alergii, najlepiej wybrać białą maskę bawełnianą lub jedwabną. Barwniki chemiczne używane do koloryzacji materiału mogą uczulać. Intensywniejsza reakcja alergiczna prowadzi do kontaktowego zapalenia skóry, powodując bardziej rozlegle zaczerwienienie i swędzenie skóry. Zadbaj również o właściwe dopasowanie maseczki, dzięki temu ograniczysz skłonność do otarć. 

Stres

Długotrwały stres i niepokój wywołany pandemią działają na nas negatywnie i przyczyniają się do osłabienia odporności i szybszego starzenia się naszego organizmu, co przekłada się na nasz wygląd i znajduje odzwierciedlenie w kondycji naszej cery. Warto zadbać o odpowiednią dawkę relaksu, w poprawieniu kondycji psychicznej i jednocześnie stanu skóry może pomóc chociażby zorganizowanie we własnym mieszkaniu domowego SPA.

Za mało snu

Niedobór snu ma wpływ na stan naszej skóry – kiedy śpimy, organizm produkuje kolagen. To ważny komponent, który zapewnia jej elastyczność. Zadbaj zatem o jakość snu. Do pielęgnacji cery na noc, wybierz kosmetyki, które zawierają retinoidy lub peptydy, wspomagające produkcję kolagenu.

Uszkodzenia skóry wzmagają ryzyko infekcji. Czasem domowa pielęgnacja może być niewystarczająca. Jeżeli dostrzeżesz krwawe pęknięcia, pęcherze i poważniejsze reakcje skórne — skontaktuj się z dermatologiem.

COVID-19 a kondycja skóry

Lipidy w różny sposób są zaangażowane w cykl życiowy koronawirusa, dlatego podczas infekcji SARS-CoV-2 mogą wpływać na szlaki metaboliczne komórek. Ma to na równowagę naszego lipidomu (ang. lipidome, termin odnosi się do ogółu lipidów w naszych komórkach), a w dalszej perspektywie przyczynia się do rozwinięcia różnych innych schorzeń dermatologicznych, w tym, np. łuszczycy.

Najnowsze badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców dowodzą, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 prowadzi do dyslipidemii i zmianach w produkcji sebum, które w dłuższej perspektywie powodują przedwczesne starzenie się skóry. Uczeni przeprowadzili u pacjentów szczegółową analizę lipidomiczną. Stwierdzili, że u osób z COVID-19 poziom pochodnych kwasów tłuszczowych był obniżony. Wyniki eksperymentu zostały wstępnie opublikowane w „medRxiv”. Wymagają jeszcze zrecenzowania.

 1. M. C. Dorkid, Coronavirus: the impact self-isolating or working from home can have on your skin, “yahoo.com” [online] https://uk.style.yahoo.com/impact-coronavirus-self-isolating-skin-132014516.html, [dostęp:] 22.10.2020.
 2. Y. Harth, How to prevent face mask acne – according to dermatologists, “www.mdacne.com” [online] https://www.mdacne.com/article/do-covid-19-protective-masks-cause-more-acne-maskne, [dostep:] 22.10.2020.
 3. M. P. Spick, K. Longman, C. Framps, Changes to the sebum lipidome upon COVID-19 infection observed via non-invasive and rapid sampling from the skin, "www.medrxiv.org" [online] https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.09.29.20203745v1, [dostęp:] 22.10.2020
 4. Skin care tips during the COVID-19 (coronawirus) pandemic, “mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/coronavirus-skin-care/art-20487664, [dostep:] 22.10.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usuwanie powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Zespół Pica – czym jest zespół łaknienia spaczonego? Jak go leczyć?

  O zespole łaknienia spaczonego mówi się wtedy, gdy osoba spożywa produkty, których nie można zaliczyć do żywności. Zaburzenie to może prowadzić do szeregu powikłań zagrażających życiu. Dlaczego chory odczuwa pragnienie do zjedzenia ziemi, lodu czy szkła? W jaki sposób leczy się zespół Pica? 

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Pilates okiem fizjoterapeuty – wskazania i efekty treningów metodą Pilatesa

  Pilates to rodzaj treningu o umiarkowanej intensywności, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Jego podstawą jest wykonywanie precyzyjnych, płynnych ruchów, świadomy oddech i maksymalne skupienie na ćwiczeniach. Efekty treningu metodą Pilatesa to wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej, wysmuklenie sylwetki, redukcja napięcia oraz rozluźnienie całego ciała. Ćwiczenia pilates mogą być częścią procesu rehabilitacji po przebytych urazach, także u zawodowych sportowców. Pilates mogą ćwiczyć również osoby starsze i kobiety w ciąży.

 • Egzema – przyczyny i objawy. Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy. Które preparaty wybrać, a których unikać?

  Egzema, inaczej wyprysk lub atopowe wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepeszych dermokosmetyków, będąc pod opieką najlepszego dermatologa lub arelgologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia lumbago są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij