Oksytocyna może pomóc w leczeniu Alzheimera
Katarzyna Szulik

Oksytocyna może pomóc w leczeniu Alzheimera

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu nowych terapii dla osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, które w istotny sposób obniżają jakość życia, stopniowo utrudniając normalne, samodzielne funkcjonowanie. Do szeregu potencjalnych odkryć w tym względzie właśnie dołączyło kolejne, dokonane przez naukowców z Japonii. Twierdzą oni, że w walce z odkładaniem się złogów płytek amyloidowych, będących głównym winowajcą pogarszania zdolności kognitywnych, może pomóc „hormon miłości”, czyli oksytocyna. 

Czym jest kumulacja płytek amyloidowych?

Kumulacja płytek amyloidowych wokół neuronów mózgowych prowadzi do znaczącego pogorszenia zdolności kognitywnych, a więc umiejętności zapamiętywania, mówienia czy rozumienia pozornie prostych zjawisk lub ciągów przyczynowo–skutkowych. Z czasem chorzy  na demencję nie są w stanie normalnie funkcjonować, ponieważ mają trudności z rozpoznawaniem pór dnia, obsługą sprzętów domowych i zapamiętywaniem prostych faktów lub rozpoznawaniem bliskich. 

Badania na modelach zwierzęcych pokazały, że zwiększenie agregacji amyloidów beta w hipokampie, czyli części mózgu odpowiedzialnej za zdolności uczenia się i zapamiętywania, pogarsza transmisję sygnałów między tworzącymi go neuronami. One same w wyniku tego procesu tracą tzw. plastyczność synaptyczną, czyli zdolność do dopasowywania się do zmian w transmisji sygnałów. Plastyczność synaptyczna jest kluczowa dla właściwego przebiegu procesów poznawczych w hipokampie, do czego w dużym stopniu przyczyniają się właśnie złogi płytek beta-amyloidowych. 

Oksytocyna kontra neurony w hipokampie

Niedawno wyszło na jaw, że wpływ na jakość pamięci i procesów poznawczych mieć może oksytocyna, znana jako hormon miłości, który u kobiet decyduje między innymi o powstaniu więzi z dzieckiem w czasie ciąży. Naukowcy z Tokijskiego Uniwersytetu Naukowego postanowili sprawdzić, czy oksytocyna mogłaby pomóc osobom doświadczającym chorób neurodegeneracyjnych, na co wskazywałyby jej nowo odkryte właściwości. Jest to pierwsze badanie, które sprawdzało rolę oksytocyny w kontekście schorzeń tego rodzaju. 

Badania odbyły się na mózgach myszy, które najpierw zostały nasycone beta-amyloidami, by sprawdzać, czy w wyniku tego działania plastyczność synaptyczna ulegnie pogorszeniu. Następnie wprowadzili do mózgu oksytocynę, co spowodowało poprawę zdolności sygnałowych neuronów w hiopokampie. To może sugerować, że terapia z wykorzystaniem oksytocyny będzie w stanie odwrócić szkody poczynione w mózgu przez złogi płytek beta-amyloidowych. 

By zweryfikować tę tezę, wykonali szereg eksperymentów na mózgach zdrowych zwierząt. W mózgu niedotkniętym żadną chorobą oksytocyna wiąże się ze strukturami na membranach komórkowych, znanych jako receptory oksytocyny. Naukowcy postanowili więc zablokować te receptory w mysich mózgach, by sprawdzić, czy oksytocyna będzie w stanie odwrócić uszkodzenia wywołane aktywnością beta-amyloidów w mózgu bez wiązania się ze wspomnianymi receptorami. Zgodnie z oczekiwaniami blokada receptorów uniemożliwiała oksytocynie odwrócenie skutków odkładania się złogów, co dowodzi, że receptory te są kluczowe dla terapeutycznego działania oksytocyny w schorzeniach neurodegeneracyjnych. 

Polecane dla Ciebie

Dalsze badania i szansa na nowy lek

Oksytocyna ułatwia zachodzenie reakcji chemicznych w komórkach, istotnych z punktu widzenia neuronalnego potencjału sygnalizacji i tworzenia wspomnień. Na podstawie wcześniejszych badań sądzono, że złogi beta-amyloidowe mogą częściowo hamować tę aktywność chemiczną. Gdy naukowcy zrobili to z rozmysłem, odkryli, że wprowadzenie okscytocyny do hipokampu nie było w stanie ograniczyć wpływu odkładania się złogów beta-amyloidowych na plastyczność synaptyczną. Dodatkowo stwierdzili także, że oksytocyna jako taka nie ma wpływu na plastyczność synaptyczną w hipokampie, ale z nieznanych względów jest w stanie odwrócić negatywne skutki jego degeneracji. 

Wspomniane badanie jest pierwszym, które świadczy o potencjalnie pozytywnym wpływie oksytocyny na zdolności poznawcze osób dotkniętych chorobami neurodegeneracyjnymi. To pierwszy krok do bardziej kompleksowych i szeroko zakrojonych badań nad tym zagadnieniem, ponieważ dotychczasowe były wykonywane wyłącznie na tkankach, a nie żywych zwierzętach czy ludziach. Mimo to naukowcy są pełni optymizmu, zwłaszcza że arsenał leków dla osób z Alzheimerem jest bardzo wąski, a ich rola zazwyczaj sprowadza się wyłącznie do spowolnienia degeneracji, a nie odwrócenia zmian chorobowych. Oksytocyna mogłaby więc być pierwszym lekiem, który w sposób aktywnie zwalczałby demencje czy chorobę Alzheimera, oferując szansę powrotu utraconych zdolności poznawczych. 

  1. J. Takahashi, D. Yamada, Y. Ueta i in., Oxytocin reverses Aβ–induced impairment of hippocampal synaptic plasticity in mice, “Biochemical and Biophysical Research Communications” 2020, DOI: 10.1016/j.bbrc.2020.04.046, [dostęp:] 22.07.2020 r.
  2. Tokyo University of Science, “Love hormone” oxytocin could be used to treat cognitive disorders like Alzheimer's, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/07/200720093308.htm, [dostęp:] 22.07.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij