Ból kolana przy zginaniu – przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Mateusz Burak

Ból kolana przy zginaniu – przyczyny, leczenie i ćwiczenia

Ból kolana przy zginaniu może mieć wiele przyczyn, może on wynikać z przeciążenia stawu kolanowego, np. na skutek intensywnego uprawiania sportu niepoprzedzonego rozgrzewką, ze zmian zwyrodnieniowych, uszkodzeń łąkotki czy naderwania lub zerwania więzadeł kolanowych. Leczenie bólu kolana przy zginaniu opiera się na odpowiednio dobranych zabiegach fizjoterapeutycznych oraz ćwiczeniach. Pomocne przy bólu kolana podczas zginania może okazać się także stosowanie maści przeciwbólowych, a także zimnych okładów na kolano.

Ból kolana przy zginaniu – przyczyny

Dolegliwości w postaci bólu z tyłu kolana przy zginaniu czy strzelania w kolanie przy zginaniu mogą być oznaką poważnych patologii tego stawu. Wśród przyczyn wymienia się najczęściej zapalenie gęsiej stopki (ból kolana po bieganiu, ból kolana przy schodzeniu ze schodów, ból kolana przy wstawaniu). Do takich kontuzji mogą predysponować:

  • brak odpowiedniego przygotowania do wysiłku, 
  • upośledzona biomechanika stawów związana z wcześniejszymi urazami lub wadami ustawienia kończyn dolnych w postaci, np. kolan koślawych. 

Dolegliwości bólowe w końcowym zakresie ruchu zgięcia połączone z obrzękiem, wyraźne cechy stanu zapalnego mogą być oznaką torbieli Bakera. Wówczas charakterystyczne jest pojawianie się bólu pod kolanem z tyłu przy zginaniu. Spuchnięte kolano nad rzepką może oznaczać z kolei dysfunkcję przyczepu mięśnia czworogłowego uda. Próby rozciągania tej tkanki (zgięcie w stawie) będą generować ból.

Co oznacza ból kolana przy klękaniu?

Kontuzje i uszkodzenia łąkotki są kolejnym czynnikiem, który może generować rozmaite objawy zlokalizowane w stawie kolanowym. Trzaski w kolanie, ból kolana przy kucaniu i klękaniu to symptomy przemawiające za urazem tych struktur. W zależności od tego, która łąkotka uległa dysfunkcji, dolegliwości będą umiejscowione nieco inaczej (uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej – ból kolana od wewnętrznej strony, uszkodzenie łąkotki bocznej – ból kolana od zewnętrznej strony). Niezwykle znamienna jest wówczas utrata stabilności stawu oraz narastanie dokuczliwości ze strony aparatu ruchu po wysiłku. 

Kolejny częsty uraz to kolano biegacza. Bardzo charakterystyczne jest wtedy występowanie bólu po wewnętrznej stronie kolana, z przodu oraz bólu kolana po zewnętrznej stronie przy chodzeniu. Symptomy są wyraźnie odczuwalne w pozycji zgięcia stawu. 

Powiązane produkty

Ból kolana przy zginaniu – choroby

Ból kolan przy kucaniu, strzelanie, ból przy zginaniu mogą być wynikiem rozmaitych chorób i dysfunkcji. Jedną z nich może być chondromalacja rzepki doprowadzająca do ubożenia jej struktury. Wśród chorób generujących opisane objawy dominuje gonartroza oraz zmiany zwyrodnieniowo–wytwórcze. Dna moczanowa i schorzenia układowe również mogą mieć wpływ na pogorszenie funkcjonowania stawu. Symptomy mają wówczas zmienny charakter, topografię czy nasilenie (np. ból z boku kolana, strzykanie w kolanie, ból nad kolanem, kłucie w kolanie). 

Chorobą zawodową, która może poważnie upośledzać funkcjonowanie jest kolano skoczka. W rezultacie przeciążenia wierzchołka rzepki wygenerowane zostają bardzo nieprzyjemne objawy. Ból kolana przy zginaniu, ból na górze kolana to jedne z najbardziej charakterystycznych (bardzo znamienny jest również kłujący ból w kolanie, czy ból kolana przy chodzeniu po schodach).

Ból kolana przy zginaniu – fizjoterapia

Fizjoterapia koncentruje się głównie na zmniejszaniu nieprzyjemnych dolegliwości. W tym celu rekomenduje się skorzystanie z dostępnej szerokiej gamy procedur fizykoterapii. Dostarczenie odpowiedniej ilości energii zdecydowanie przyspiesza gojenie i regenerację – można zastosować wodolecznictwo, elektroterapię, zimnolecznictwo czy magnetoterapię. Pomocne mogą być zabiegi laserem oraz falą uderzeniową czy falą radiową. Połączenie takiego postępowania z masażem łącznotkankowym, kinesiotapingiem, pinopresurą czy innymi formami manualnej terapii tkanek jest niemal gwarantem sukcesu. Zazwyczaj znacznej redukcji ulega ból kolana z tyłu, z boku, czy ból kolan przy zginaniu. Niemal całkowicie udaje się pozbyć widocznych oznak dysfunkcji aparatu kostno–stawowo–mięśniowego, jest to rezultat eklektyzmu w postępowaniu rehabilitacyjnym.

Ból kolana przy zginaniu i klękaniu – ćwiczenia

Regularna aktywność fizyczna w domu będzie sprzyjać dobrej kondycji oraz poniekąd spełniać rolę profilaktyki. Przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać to:

  1. W pozycji leżenia na plecach zginamy jedną nogę w biodrze i kolanie. Stopę opieramy o piłkę średnicy 70–80 cm, którą umieszczamy na ścianie. Druga noga spoczywa na podłodze również w zgięciu w biodrze i kolanie. Ruch polega na powolnym, kontrolowanym przesuwaniu piłki stopą po ścianie w górę i w dół. Ćwiczenie wykonujemy przez 10–15 minut.
  2. W pozycji stania należy umieścić jedną nogę na niestabilnym podłożu typu dysk równoważny do ćwiczeń. Ruch polega na uniesieniu kończyny przeciwnej, ustawiając w zgięciu staw kolanowy. Należy starać się jak najdłużej utrzymać taką pozycję, kontrolując pionowe ustawienie ciała. Ćwiczenie powtarzamy 5–8 razy. Dobrym rezultatem jest jednorazowe ustanie w czasie dłuższym niż 1 minuta.
  3. W pozycji siadu ze złączonymi nogami można dokonać manualnej automobilizacji rzepki. W tym celu należy wykorzystać jej ruchomość fizjologiczną i chwytając opuszkami palców, delikatnie spychać w różnych kierunkach. Tempo powinno być powolne, a końcowy zakres ruchu zaakcentowany przez dłuższe zatrzymanie w tej pozycji. Mobilizację wykonujemy przez około 10 minut.

Takie ćwiczenia mogą być wykonywane zarówno u dorosłych, u dzieci, jak i u kobiet w ciąży.

Ból kolana przy zginaniu – domowe sposoby

Poza ćwiczeniami, skutecznym domowym sposobem na ból kolana (zlokalizowany np. z tyłu, po bieganiu, ból kolana przy zginaniu po wewnętrznej stronie) jest naprzemienne polewania ciepłą i zimną wodą – stosuje się je łącznie przez 5–10 minut. Metodyka polega na tym, aby przez 1 minutę oblewać kolano bardzo ciepłą, a następnie przez 1 minutę bardzo zimną wodą. Powoduje to głębokie przekrwienie, przyspiesza miejscowo metabolizm i przyczynia się do lepszej regeneracji. Warunkiem zastosowania jest brak ostrego stanu zapalnego, kolano musi być również bez obrzęku. 

Bardzo skuteczne mogą okazać się maści oraz żele chłodzące zawierające środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niekiedy efektywne są kąpiele siarczkowo–siarkowodorowe, które można wykonać w domu. W tym celu należy zaopatrzyć się w wodę siarczkową. Na etykiecie zawsze znajdują się informację, jak właściwie przygotować taką kąpiel w domu. Za powszechnie skuteczne uznaje się również okłady z borowiny czy maści konopne.

  1. Fransen M., Su S., Harmer A. i in., A longitudinal study of knee pain in older men: Concord Health and Ageing in Men Project, “Age Ageing” 2014, nr 43, s. 206–212.
  2. E. Thomas, G. Peat, C. Mallen i in., Predicting the course of functional limitation among older adults with knee pain: do local signs, symptoms and radiographs add anything to general indicators?, “Ann Rheum Dis.” 2008, nr 67, s. 1390–1398.
  3. G. A. Hawker, The challenge of pain for patients with OA, “HSS J.” 2012, nr 8, s. 42–44.
  4. R. D. Altman, H. R. Barthel, Topical therapies for osteoarthritis, “Drugs” 2011, nr 71, s. 1259–1279.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij