Nie tylko kaszel i gorączka: warto wiedzieć, że koronawirus daje także objawy trawienne
Katarzyna Szulik

Nie tylko kaszel i gorączka: warto wiedzieć, że koronawirus daje także objawy trawienne

Kaszel, wysoka gorączka, trudności z oddychaniem i bóle stawów to najczęstsze objawy wywoływane przez zakażenie wirusem Covid-19. Nowe badanie wskazuje, że zakażeniu często towarzyszą również dolegliwości natury trawiennej, takie jak utrata apetytu lub biegunka. 

Koronawirus a utrata apetytu, biegunka, wymioty i ból brzucha

Takie wnioski przyniosło badanie prowadzone przez naukowców z Wuhan Medical Treatment Expert Group, znajdujących się w epicentrum trwającej pandemii SARS-CoV-2. Naukowcy wzięli pod lupę dolegliwości towarzyszące 204 zakażonym osobom hospitalizowanym z tytułu Covid-19 na przestrzeni stycznia i lutego.

Jak się okazało, niemal połowa z pacjentów doświadczyła również dolegliwości natury trawiennej, w tym przede wszystkim utraty apetytu oraz, w mniejszym stopniu, biegunki. U pojedynczych pacjentów wystąpiły wymioty i ból brzucha. W badaniu odnotowano także, że u 8 pacjentów nie wystąpiły żadne objawy w ramach układu oddechowego, a jedynie symptomy trawienne. Dodatkowo natężenie tych dolegliwości rosło wraz z rozwojem samej choroby – zauważyli naukowcy z Chin. 

Na tej podstawie stwierdzono także, że osoby niewykazujące objawów trawiennych były średnio o połowę mniej narażone na hospitalizację i ciężki przebieg choroby od tych, którzy ich doświadczali. Wnioski z badania sugerują również, że objawy trawienne przy zarażeniu koronawirusem mogą wystąpić jeszcze zanim patogen zaatakuje układ oddechowy, co powinno zostać uwzględnione przez lekarzy.

SARS-CoV-19 – czy można zarazić się ponownie?

Nadal toczą się również dyskusje nad tym, czy koronawirusem można zarazić się ponownie po wyleczeniu. Do tej pory odnotowywano pojedyncze przypadki takich zdublowanych zakażeń, jednak nie ma naukowych dowodów mogących świadczyć o tym, że taka sytuacja jest możliwa w przypadku każdego chorego. Badanie w tym kierunku przeprowadzili naukowcy z Pekinu, którzy do tego celu wykorzystali makaki. Zwierzęta po ustąpieniu koronawirusa zostały nim zakażone ponownie.

Po zakażeniu małpom zmierzono masę ciała, temperaturę, zrobiono zdjęcie rentgenowskie płuc i pobrano próbki wydzielin z nosa, gardła i odbytu. Okazało się, że w czasie trwania badania 3 z 4 badanych zwierząt straciło a wadze od 200 do 400 g. Kolejne badania, wykonywane na przestrzeni od 2 do 4 tygodni po infekcji nie wykazały, by wirus był obecny w ich organizmach.

Pierwszy zaszczepiony przeciw koronawirusowi

Tymczasem w USA rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych szczepionki przeciwko koronawirusowi. Otrzymał ją pierwszy pacjent, który w ramach badania zostanie zaszczepiony jedną z trzech dawek leku: 25, 100 lub 250 µg. Każda z iniekcji nastąpi w odstępie 28 dni. W testach weźmie udział w sumie 45 osób w wieku od 18 do 55 lat, którzy będą poddawani badaniu przez okres sześciu tygodni. Szczepionkę przygotowała firma biotechnologiczna Moderna Inc., a badanie ufundował Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych i Alergicznych. Nosi ona nazwę mRNA-1273, ze względu na sposób jej działania, który zakłada stworzenie genetycznej platformy mRNA, która za pośrednictwem genetycznych kodów sygnałowych wywołuje syntezę proteiny wirusowej. Ta z kolei powoduje reakcję immunologiczną organizmu, który rozpozna produkcję przeciwciał „uzbrajających” organizm do walki z wirusem. Badania szczepionki na zwierzętach przyniosły obiecujące rezultaty, a obecne badanie będzie pierwszym, w którym jej działanie zostanie sprawdzone na ludziach. 

Szczepionka została opracowana na podstawie wyników badań innych koronawirusów – SARS i MERS. Gdy udało się uzyskać informacje genetyczną o SARS-CoV-2, wiedza z wcześniejszych badań umożliwiła opracowanie preparatu skutecznego przeciwko zupełnie nowemu patogenowi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Wczesna choroba Alzheimera – kto jest w grupie ryzyka? Jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby?

  Choroba Alzheimera zwykle dotyka seniorów, ale może rozwinąć się także u osób poniżej 65. roku życia, a nawet u osób 30-letnich, chociaż są to rzadkie przypadki. Różne źródła podają, że problem dotyczy około 5-10% chorych na tę postać demencji. Etiologia schorzenia pozostaje niejasna, co utrudnia diagnozę i opracowanie skutecznych metod leczenia.

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij