Zmiana diety w bardzo krótkim czasie może wpłynąć na jakość spermy
Katarzyna Szulik

Zmiana diety w bardzo krótkim czasie może wpłynąć na jakość spermy

To, w jaki sposób się odżywiamy wpływa na wiele sfer funkcjonowania organizmu, w tym tak nieoczywistych, jak słuch oraz… jakość męskiego nasienia. Jak się okazuje, dieta może ją polepszyć lub pogorszyć, do tego w bardzo krótkim czasie, czego dowodzą badania naukowców z Linköping University. Ich odkrycia mogą przyczynić się do powstania nowych metod badania jakości nasienia, a przy okazji zaskakują sugestią, że składniki diety uważane za szkodliwe mogą oddziaływać pozytywnie.

Dieta zdrowa kontra cukrowa

Nawet dwa tygodnie wystarczą, by sposób odżywiania wpłynął na ruchliwość plemników – takie wnioski płyną ze wspomnianego badania, które przyglądało się w szczególności temu, w jaki sposób spożywanie dużych ilości cukru może wpłynąć na nasienie.

Na rzecz jego destruktywnego wpływu przemawiają wyniki wcześniejszych obserwacji, zgodnie z którymi otyłość i cukrzyca typu 2 znajdują się w czołówce czynników przyczyniających się do pogorszenia jakości spermy. 

Wiadomo także, że nasienie może ulegać zmianom, które w konsekwencji przekładają się na późniejsze zdrowie potomstwa. Mowa między innymi o sytuacjach, które znalazły potwierdzenie w badaniach na zwierzętach, takich jak muszki owocówki i myszy. Zwierzęta płci męskiej karmione dużą ilością cukru tuż przed procesem zapłodnienia miewały otyłe potomstwo częściej od tych, które przebywały na zróżnicowanej, zdrowej diecie. Zdaniem naukowców ma to związek z konstrukcją zwierzęcego RNA, które przenosi te informacje na potomstwo, jednak jak dotąd nie udało się jednoznacznie potwierdzić tej tezy ani zweryfikować jej w przypadku ludzi.

Cukier pozytywnie wpływa na ruchliwość plemników?

Naukowcy ze Skandynawii skupili się na tym, w jaki sposób cukier wpłynie na jakość męskiego nasienia. W tym celu zrekrutowali do badania 15 zdrowych, niepalących mężczyzn, którzy przez pierwszy tydzień mieli odżywiać się według wymogów zdrowej diety, a w drugim jej zmodyfikowaną wersją zawierającą duże ilości cukru, odpowiadające zjadaniu niemal 5 kg słodyczy dziennie. Ich spermę zbadano przed badaniem, po tygodniu przebywania na zdrowej diecie i po kolejnym, gdy zjadali duże ilości cukru. 

Na początku badania niską ruchliwość plemników stwierdzono u jednej trzeciej badanych, co odpowiada standardowi populacyjnemu. Natomiast po jego zakończeniu okazało się, że ruchliwość plemników wszystkich badanych znajdowała się w normie, a zmianie uległo także ich RNA. Wygląda więc na to, że w tym wypadku cukier zadziałał pozytywnie, choć potrzebne są dalsze badania, by lepiej poznać podłoże tego zjawiska. To badanie pokazało także, że znaczenie w kontekście jakości nasienia ma nie tylko ogólny, zdrowy tryb życia i odżywiania, ale w szczególności to, w jaki sposób mężczyzna funkcjonuje tuż przed potencjalnym zapłodnieniem. To istotna informacja nie tylko dla lekarzy, ale także dla par starających się o potomstwo, borykających się z problemem niepłodności

Powiązane produkty

Jedzenie orzechów może poprawić jakość spermy

Pozostając w temacie diety, jakość spermy może podnieść także regularne jedzenie orzechów. Do takich wniosków doszli naukowcy z Hiszpanii, którzy przeprowadzili badanie, w którym dietę 119 zdrowych, młodych mężczyzn wzbogacono o zmielone migdały, orzechy włoskie i laskowe. Grupa kontrolna nie posiadała w swoim planie żywieniowym takiego dodatku.

Po 14 tygodniach sperma uczestników została ponownie przebadana i okazało się, że u mężczyzn, którzy zjadali 60 g orzechów dziennie odnotowano większą ilość, lepszą witalność i ruchliwość plemników oraz lepsze parametry morfologiczne nasienia.

Największy wpływ miały one na zwiększenie ilości spermy – 16 proc., w innych parametrach wzrost wyniósł od 1 do 6 proc. 

  1. D. Nätt, U. Kugelberg, E. Casas i in., Human sperm displays rapid responses to diet, “PLOS Biology” 2019; 17 (12): e3000559 DOI: 10.1371/journal.pbio.3000559, [dostęp:] 15.01.2020.
  2. Linköping University, Diet has rapid effects on sperm quality, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191227104938.htm, [dostęp:] 15.01.2020.
  3. European Society of Human Reproduction and Embryology, A diet rich in nuts improves sperm count and motility: Improvements associated with better male fertility and explained by a reduction in sperm DNA fragmentation, "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180704112048.htm, [dostęp:] 15.01.2020.
  4. L. Liverpool, Want stronger, healthier sperm? Eat your nuts, "theguardian.com" [online], https://www.theguardian.com/society/2018/jul/04/want-stronger-healthier-sperm-eat-your-nuts, [dostęp:] 15.01.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij