Zmiana diety w bardzo krótkim czasie może wpłynąć na jakość spermy
Katarzyna Szulik

Zmiana diety w bardzo krótkim czasie może wpłynąć na jakość spermy

To, w jaki sposób się odżywiamy wpływa na wiele sfer funkcjonowania organizmu, w tym tak nieoczywistych, jak słuch oraz… jakość męskiego nasienia. Jak się okazuje, dieta może ją polepszyć lub pogorszyć, do tego w bardzo krótkim czasie, czego dowodzą badania naukowców z Linköping University. Ich odkrycia mogą przyczynić się do powstania nowych metod badania jakości nasienia, a przy okazji zaskakują sugestią, że składniki diety uważane za szkodliwe mogą oddziaływać pozytywnie.

Dieta zdrowa kontra cukrowa

Nawet dwa tygodnie wystarczą, by sposób odżywiania wpłynął na ruchliwość plemników – takie wnioski płyną ze wspomnianego badania, które przyglądało się w szczególności temu, w jaki sposób spożywanie dużych ilości cukru może wpłynąć na nasienie.

Na rzecz jego destruktywnego wpływu przemawiają wyniki wcześniejszych obserwacji, zgodnie z którymi otyłość i cukrzyca typu 2 znajdują się w czołówce czynników przyczyniających się do pogorszenia jakości spermy. 

Wiadomo także, że nasienie może ulegać zmianom, które w konsekwencji przekładają się na późniejsze zdrowie potomstwa. Mowa między innymi o sytuacjach, które znalazły potwierdzenie w badaniach na zwierzętach, takich jak muszki owocówki i myszy. Zwierzęta płci męskiej karmione dużą ilością cukru tuż przed procesem zapłodnienia miewały otyłe potomstwo częściej od tych, które przebywały na zróżnicowanej, zdrowej diecie. Zdaniem naukowców ma to związek z konstrukcją zwierzęcego RNA, które przenosi te informacje na potomstwo, jednak jak dotąd nie udało się jednoznacznie potwierdzić tej tezy ani zweryfikować jej w przypadku ludzi.

Cukier pozytywnie wpływa na ruchliwość plemników?

Naukowcy ze Skandynawii skupili się na tym, w jaki sposób cukier wpłynie na jakość męskiego nasienia. W tym celu zrekrutowali do badania 15 zdrowych, niepalących mężczyzn, którzy przez pierwszy tydzień mieli odżywiać się według wymogów zdrowej diety, a w drugim jej zmodyfikowaną wersją zawierającą duże ilości cukru, odpowiadające zjadaniu niemal 5 kg słodyczy dziennie. Ich spermę zbadano przed badaniem, po tygodniu przebywania na zdrowej diecie i po kolejnym, gdy zjadali duże ilości cukru. 

Na początku badania niską ruchliwość plemników stwierdzono u jednej trzeciej badanych, co odpowiada standardowi populacyjnemu. Natomiast po jego zakończeniu okazało się, że ruchliwość plemników wszystkich badanych znajdowała się w normie, a zmianie uległo także ich RNA. Wygląda więc na to, że w tym wypadku cukier zadziałał pozytywnie, choć potrzebne są dalsze badania, by lepiej poznać podłoże tego zjawiska. To badanie pokazało także, że znaczenie w kontekście jakości nasienia ma nie tylko ogólny, zdrowy tryb życia i odżywiania, ale w szczególności to, w jaki sposób mężczyzna funkcjonuje tuż przed potencjalnym zapłodnieniem. To istotna informacja nie tylko dla lekarzy, ale także dla par starających się o potomstwo, borykających się z problemem niepłodności

Polecane dla Ciebie

Jedzenie orzechów może poprawić jakość spermy

Pozostając w temacie diety, jakość spermy może podnieść także regularne jedzenie orzechów. Do takich wniosków doszli naukowcy z Hiszpanii, którzy przeprowadzili badanie, w którym dietę 119 zdrowych, młodych mężczyzn wzbogacono o zmielone migdały, orzechy włoskie i laskowe. Grupa kontrolna nie posiadała w swoim planie żywieniowym takiego dodatku.

Po 14 tygodniach sperma uczestników została ponownie przebadana i okazało się, że u mężczyzn, którzy zjadali 60 g orzechów dziennie odnotowano większą ilość, lepszą witalność i ruchliwość plemników oraz lepsze parametry morfologiczne nasienia.

Największy wpływ miały one na zwiększenie ilości spermy – 16 proc., w innych parametrach wzrost wyniósł od 1 do 6 proc. 

  1. D. Nätt, U. Kugelberg, E. Casas i in., Human sperm displays rapid responses to diet, “PLOS Biology” 2019; 17 (12): e3000559 DOI: 10.1371/journal.pbio.3000559, [dostęp:] 15.01.2020.
  2. Linköping University, Diet has rapid effects on sperm quality, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191227104938.htm, [dostęp:] 15.01.2020.
  3. European Society of Human Reproduction and Embryology, A diet rich in nuts improves sperm count and motility: Improvements associated with better male fertility and explained by a reduction in sperm DNA fragmentation, "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180704112048.htm, [dostęp:] 15.01.2020.
  4. L. Liverpool, Want stronger, healthier sperm? Eat your nuts, "theguardian.com" [online], https://www.theguardian.com/society/2018/jul/04/want-stronger-healthier-sperm-eat-your-nuts, [dostęp:] 15.01.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij