Likopen poprawia jakość nasienia
Katarzyna Szulik

Likopen poprawia jakość nasienia

Likopen jest barwnikiem nadającym pomidorom intensywnie czerwony kolor. Choć można go znaleźć także w innych warzywach i owocach, jego stężenie w pomidorach jest wyjątkowo wysokie. Likopen sam w sobie jest jednak trudno przyswajalny przez organizm, dlatego lepsze efekty daje przyjmowanie go w formie suplementów diety, w tym wypadku w formie LaktoLikopenu. 

LaktoLikopen pozyskiwany z pomidorów może zwiększać ruchliwość plemników nawet o 40 proc. – takie wnioski płyną z badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Sheffield, którzy jako pierwsi odkryli wyjątkowe właściwości tego składnika dietetycznego. Jest on pozyskiwany z przetworzonych pomidorów i co ważne, jest obecnym na rynku suplementem diety co oznacza, że z jego pozytywnych właściwości można korzystać już teraz.

Badania nad wpływem likopenu na męską płodność

Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield przeprowadzili pierwszą na świecie, podwójnie ślepą i randomizowaną próbę kliniczna, która miła sprawdzić wpływ likopenu na jakość męskiego nasienia. W tym celu zaangażowali do eksperymentu 60 zdrowych mężczyzn między 19 a 30 rokiem życia. Pierwsza połowa z nich przez okres 12 tygodni przyjmowała suplement każdego dnia, natomiast druga przez równie długi czas otrzymywała placebo. Po zakończeniu eksperymentu porównano próbki krwi i spermy pobrane od uczestników badania na jego początku i końcu. 

Zaskakujące wyniki i szansa dla mężczyzn z problemami

Naukowcy nie spodziewali się, że przyjmowanie likopenu będzie miało jakikolwiek wpływ na jakość nasienia, więc wyniki okazały się wyjątkowo zaskakujące. Autorzy badania przyznają, że byli dosłownie zszokowani rezultatami, zwłaszcza, że wykonano je na bardzo nowoczesnym sprzęcie komputerowym o wyjątkowo dużej precyzji. 

Badanie było niewielkie, więc nie pozwala wyciągać daleko idących wniosków na temat likopenu, niemniej daje podstawę do prowadzenia dalszych eksperymentów mogących rozwiać ewentualne wątpliwości. Na dalszym etapie w badań mają wziąć udział mężczyźni doświadczający problemów z płodnością, by sprawdzić, czy LaktoLikopen jest w stanie pomóc również w ich sytuacji. Gdyby tak było, ta prosta terapia mogłaby stać się realną alternatywą dla inwazyjnych, drogich i czasochłonnych zabiegów wspierających płodność. 

Powiązane produkty

Likopen przeciw nowotworom i chorobom serca

Likopen jest składnikiem odżywczym pochodzenia roślinnego o właściwościach przeciwutleniających. Dzięki niemu warzywa i owoce, takie jak pomidory, arbuzy czy różowe grejpfruty zyskują charakterystyczny, czerwony lub różowy kolor.

Najbogatszym źródłem likopenu są dojrzałe, czerwone pomidory, zwłaszcza w formie suszonej lub przecieru, bądź passaty, tuż po nich wspomniany już arbuz, papaja, różowe grejpfruty oraz w najmniejszym stopniu czerwona papryka, ale jedynie po ugotowaniu. 

Ze względu na właściwości antyoksydacyjne, likopen jest w stanie walczyć z wolnymi rodnikami, wywołującymi między innymi nowotwory, choroby serca czy schorzenia neurodegeneracyjne. Dodatkowo badania na modelu zwierzęcym pokazały, że jedzenie produktów bogatych w likopen chroni ciało przed szkodliwym oddziaływaniem pestycydów, herbicydów i niektórych rodzajów grzybów. W przypadku nowotworów, istnieją dowody na to, że likopen spowalnia wzrost guzów nowotworowych w piersiach i prostacie, jak również zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych w nerkach. Wiele badań wskazuje na to, że w przypadku raka prostaty likopen, a konkretnie sok pomidorowy, może działać prewencyjnie w kierunku rozwoju tego nowotworu, jeśli jest spożywany regularnie. W zależności od badań, mowa o spadku ryzyka o co najmniej 9 do maksymalnie 30 proc. 

Likopen wpływa pozytywnie na pracę układu sercowo–naczyniowego poprzez redukcję poziomów złego i podnoszenie stężenia dobrego cholesterolu we krwi. Dodatkowo, dieta bogata w źródła likopenu może obniżać ryzyko chorób serca o co najmniej 17 proc., a w przypadku udaru nawet o 31 proc. 

Likopen dla skóry i oczu

Pomidory i arbuzy nieprzypadkowo smakują najlepiej latem, ponieważ likopen chroni skórę przed efektami promieniowania ultrafioletowego. Wynika to z faktu, że likopen jest pochodną karotenoidów, a więc witaminy A, która chroni skórę przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego. Nie można jednak traktować go jako zamiennika kremu z filtrem – wsparcie w ochronie nie oznacza całkowitej ochrony. Również przez wzgląd na bliskie związki z witaminą A, niektóre badania sugerują prewencyjne działanie likopenu w kierunku niektórych schorzeń wzroku. Mówi się również o jego zdolności do łagodzenia objawów choroby Alzheimera, spowalniania degeneracji kości czy redukcji bólu neuropatycznego. 

  1. E. A. Williams, M. Parker, A. Robinson i in., A randomized placebo–controlled trial to investigate the effect of lactolycopene on semen quality in healthy males, “European Journal of Nutrition” 2019; DOI: 10.1007/s00394–019–02091–5
  2. University of Sheffield, Dietary supplement from tomatoes discovered to boost sperm quality, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191009101159.htm, [dostęp:] 28.10.2019 r.
  3. A. Petre, Lycopene: Health Benefits and Top Food Sources "www.healthline.com" [online], https://www.healthline.com/nutrition/lycopene, [dostęp:] 28.10.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?

    Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.