Likopen poprawia jakość nasienia
Katarzyna Szulik

Likopen poprawia jakość nasienia

Likopen jest barwnikiem nadającym pomidorom intensywnie czerwony kolor. Choć można go znaleźć także w innych warzywach i owocach, jego stężenie w pomidorach jest wyjątkowo wysokie. Likopen sam w sobie jest jednak trudno przyswajalny przez organizm, dlatego lepsze efekty daje przyjmowanie go w formie suplementów diety, w tym wypadku w formie LaktoLikopenu. 

LaktoLikopen pozyskiwany z pomidorów może zwiększać ruchliwość plemników nawet o 40 proc. – takie wnioski płyną z badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Sheffield, którzy jako pierwsi odkryli wyjątkowe właściwości tego składnika dietetycznego. Jest on pozyskiwany z przetworzonych pomidorów i co ważne, jest obecnym na rynku suplementem diety co oznacza, że z jego pozytywnych właściwości można korzystać już teraz.

Badania nad wpływem likopenu na męską płodność

Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield przeprowadzili pierwszą na świecie, podwójnie ślepą i randomizowaną próbę kliniczna, która miła sprawdzić wpływ likopenu na jakość męskiego nasienia. W tym celu zaangażowali do eksperymentu 60 zdrowych mężczyzn między 19 a 30 rokiem życia. Pierwsza połowa z nich przez okres 12 tygodni przyjmowała suplement każdego dnia, natomiast druga przez równie długi czas otrzymywała placebo. Po zakończeniu eksperymentu porównano próbki krwi i spermy pobrane od uczestników badania na jego początku i końcu. 

Zaskakujące wyniki i szansa dla mężczyzn z problemami

Naukowcy nie spodziewali się, że przyjmowanie likopenu będzie miało jakikolwiek wpływ na jakość nasienia, więc wyniki okazały się wyjątkowo zaskakujące. Autorzy badania przyznają, że byli dosłownie zszokowani rezultatami, zwłaszcza, że wykonano je na bardzo nowoczesnym sprzęcie komputerowym o wyjątkowo dużej precyzji. 

Badanie było niewielkie, więc nie pozwala wyciągać daleko idących wniosków na temat likopenu, niemniej daje podstawę do prowadzenia dalszych eksperymentów mogących rozwiać ewentualne wątpliwości. Na dalszym etapie w badań mają wziąć udział mężczyźni doświadczający problemów z płodnością, by sprawdzić, czy LaktoLikopen jest w stanie pomóc również w ich sytuacji. Gdyby tak było, ta prosta terapia mogłaby stać się realną alternatywą dla inwazyjnych, drogich i czasochłonnych zabiegów wspierających płodność. 

Powiązane produkty

Likopen przeciw nowotworom i chorobom serca

Likopen jest składnikiem odżywczym pochodzenia roślinnego o właściwościach przeciwutleniających. Dzięki niemu warzywa i owoce, takie jak pomidory, arbuzy czy różowe grejpfruty zyskują charakterystyczny, czerwony lub różowy kolor.

Najbogatszym źródłem likopenu są dojrzałe, czerwone pomidory, zwłaszcza w formie suszonej lub przecieru, bądź passaty, tuż po nich wspomniany już arbuz, papaja, różowe grejpfruty oraz w najmniejszym stopniu czerwona papryka, ale jedynie po ugotowaniu. 

Ze względu na właściwości antyoksydacyjne, likopen jest w stanie walczyć z wolnymi rodnikami, wywołującymi między innymi nowotwory, choroby serca czy schorzenia neurodegeneracyjne. Dodatkowo badania na modelu zwierzęcym pokazały, że jedzenie produktów bogatych w likopen chroni ciało przed szkodliwym oddziaływaniem pestycydów, herbicydów i niektórych rodzajów grzybów. W przypadku nowotworów, istnieją dowody na to, że likopen spowalnia wzrost guzów nowotworowych w piersiach i prostacie, jak również zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych w nerkach. Wiele badań wskazuje na to, że w przypadku raka prostaty likopen, a konkretnie sok pomidorowy, może działać prewencyjnie w kierunku rozwoju tego nowotworu, jeśli jest spożywany regularnie. W zależności od badań, mowa o spadku ryzyka o co najmniej 9 do maksymalnie 30 proc. 

Likopen wpływa pozytywnie na pracę układu sercowo–naczyniowego poprzez redukcję poziomów złego i podnoszenie stężenia dobrego cholesterolu we krwi. Dodatkowo, dieta bogata w źródła likopenu może obniżać ryzyko chorób serca o co najmniej 17 proc., a w przypadku udaru nawet o 31 proc. 

Likopen dla skóry i oczu

Pomidory i arbuzy nieprzypadkowo smakują najlepiej latem, ponieważ likopen chroni skórę przed efektami promieniowania ultrafioletowego. Wynika to z faktu, że likopen jest pochodną karotenoidów, a więc witaminy A, która chroni skórę przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego. Nie można jednak traktować go jako zamiennika kremu z filtrem – wsparcie w ochronie nie oznacza całkowitej ochrony. Również przez wzgląd na bliskie związki z witaminą A, niektóre badania sugerują prewencyjne działanie likopenu w kierunku niektórych schorzeń wzroku. Mówi się również o jego zdolności do łagodzenia objawów choroby Alzheimera, spowalniania degeneracji kości czy redukcji bólu neuropatycznego. 

  1. E. A. Williams, M. Parker, A. Robinson i in., A randomized placebo–controlled trial to investigate the effect of lactolycopene on semen quality in healthy males, “European Journal of Nutrition” 2019; DOI: 10.1007/s00394–019–02091–5
  2. University of Sheffield, Dietary supplement from tomatoes discovered to boost sperm quality, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191009101159.htm, [dostęp:] 28.10.2019 r.
  3. A. Petre, Lycopene: Health Benefits and Top Food Sources "www.healthline.com" [online], https://www.healthline.com/nutrition/lycopene, [dostęp:] 28.10.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij