Aktywny przedszkolak to zdrowy dorosły
Katarzyna Szulik

Aktywny przedszkolak to zdrowy dorosły

Według nowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie McMaster, aktywność fizyczna we wczesnym dzieciństwie może mieć wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego w późniejszym okresie życia. Naukowcy obserwowali poziom aktywności setek przedszkolaków na przestrzeni kilku lat.

Uczeni odkryli, że aktywność fizyczna u dzieci w wieku 3 lat jest korzystna dla zdrowia naczyń krwionośnych oraz sprawności sercowo-naczyniowej i stanowi klucz do zapobiegania wczesnym wskaźnikom ryzyka, które mogą prowadzić do choroby serca u dorosłych. Badanie nazwane „Skutki zdrowotne i aktywność fizyczna u przedszkolaków” opublikowane w czasopiśmie „Pediatrics” jest pierwszym, w którym wykazano korzyści płynące z aktywności fizycznej dla zdrowia naczyń krwionośnych u dzieci.

Aktywność fizyczna — im wcześniej, tym zdrowiej

— Wielu myśli, że choroby układu krążenia trafiają nas w starszym wieku, ale tętnice zaczynają sztywnieć, gdy jesteśmy bardzo młodzi — wyjaśnia Nicole Proudfoot, studentka Wydziału Kinezjologii na Uniwersytecie McMaster oraz główna autorka badania. — Ważne jest to, aby wcześnie rozpocząć wszelkie środki zapobiegawcze. Musimy zapewnić małym dzieciom wiele okazji do aktywności, by utrzymać serca i naczynia krwionośne tak zdrowe, jak to możliwe — dodała w informacji prasowej opisującej przebieg analizy.

W badaniu wzięło udział ponad 400 dzieci w wieku od 3 do 5 lat. W ciągu 3 lat naukowcy zmierzyli i przeanalizowali u nich kluczowe markery zdrowia serca, takie jak sprawność układu krążenia, sztywność tętnic oraz ciśnienie krwi. Uczeni badali wspomniane mierniki poprzez sprawdzanie, jak długo dzieci wytrzymają na bieżni oraz jak szybko ich tętno powraca do normy po wysiłku. Ponadto mierzyli sztywność tętnic na podstawie szybkości, z jaką puls wędrował po ich ciele, a także ciśnienie krwi. Za pomocą obrazowania ultradźwiękowego badali sztywność tętnicy szyjnej. Sprawność fizyczna dzieci była mierzona co roku. W tym celu przez tydzień przedszkolaki musiały nosić akcelerometry, które pozwoliły badaczom określić natężenie ich aktywności fizycznej każdego dnia. 

Ważna codzienna aktywność fizyczna

Naukowcy zaobserwowali, że w czasie, gdy arterie zaczynają sztywnieć, proces ten zachodzi wolniej u dzieci bardziej aktywnych. Wykazywały one większą wytrzymałość na bieżni, co sugeruje, że miały lepszą sprawność sercowo-naczyniową, a częstość akcji serca spadała szybciej po wysiłku. Kiedy wyniki pokazały, że jako taka aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie, korzyści były większe, jeśli maluchy ćwiczyły bardziej intensywnie.

Aktywność fizyczna dzieci nie musi być obudowana w żadne ramy, ale ważne, by była regularna, dynamiczna i w miarę możliwości występowała codziennie, bo to sprzyja sercu oraz daje realną szansę na poprawę jego zdrowia w przyszłości. 

Wyniki były podobne wśród chłopców i dziewcząt, którzy wzięli udział w badaniu, chociaż naukowcy odkryli pozytywny wpływ aktywności fizycznej na ciśnienie krwi tylko u dziewcząt. Autorzy badania podkreślają, że aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia układu krążenia. W przyszłości mają nadzieję rozważyć jej korzystny wpływ na wskaźniki zdrowia serca we wczesnym dzieciństwie i przejść do późniejszego dzieciństwa oraz ostatecznie do dorosłości.

Powiązane produkty

Brak aktywności to plaga

Wyżej opisane badanie jest kolejnym promującym fizyczną aktywność wśród dzieci, której brak staje się coraz większym problemem w ostatnich latach. Jej skutki odczuwają zwłaszcza Amerykanie. Zgodnie z wynikami badania opublikowanymi w 2016 roku, jedynie 15% dzieci zażywa codziennej dawki aktywności wynoszącej co najmniej 60 minut. 

Wskaźniki Aktywności Fizycznej dla Amerykanów dotyczące dzieci mówią o co najmniej 60 minutach codziennego, umiarkowanego lub intensywnego ruchu, z którego połowa powinna przypadać na czas spędzony w szkole. Naukowcy badali aktywność fizyczną wśród dzieci w klasach od 3 do 5, nie tylko podczas dnia szkolnego, ale także po szkole i w weekendy, aby określić, kiedy maluchy były mniej lub bardziej aktywne. Pomiary zostały wykonane za pomocą akcelerometru noszonego przez nie w czasie 7 kolejnych dni. Warto zauważyć, że badanie obejmowało próbkę dzieci z różnych okręgów szkolnych w Massachusetts, gdzie 30% uczestników analizy miało nadwagę lub otyłość.

Jak się okazało, spośród 453 uczestników badania, tylko 15% spełniało postawione wyżej kryteria, z czego 8% zażywało dostatecznej ilości ruchu w szkole. Największe różnice występowały między chłopcami a dziewczynami — w przypadku dziewcząt spełnienie kryteriów było znacznie rzadsze. Dotyczyło to jedynie 8% dziewczynek, przy czym zaledwie 2% wypełniało je w całości w odniesieniu do aktywności w szkole i poza nią. W porównaniu do dzieci z wagą prawidłową lub niedowagą, te z nadwagą i otyłością wykazywały również mniejszą aktywność ogólnie, w szkole oraz w weekendy.

  1. C. D. Economos, K. Hubbard, P. Bakun, Disparities in moderate-to-vigorous physical activity among girls and overweight and obese schoolchildren during school- and out-of-school time, ,,International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity”, nr 13 (1) 2016.
  2. J. Cairney, N. A. Proudfoot, S. King-Dowling i in., Physical Activity and Trajectories of Cardiovascular Health Indicators During Early Childhood, ,,Pediatrics” [online], doi: 10.1542/peds.2018-2242, [dostęp: 11.06.2019].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij