„Mój pierwszy raz” — jak powinnam się do niego przygotować?
Wioleta Szulejewska

„Mój pierwszy raz” — jak powinnam się do niego przygotować?

Inicjacja seksualna to niezwykle ważny moment w życiu kobiety. Według seksuologów pierwszy stosunek może mieć ogromny wpływ na całe przyszłe życie seksualne. Dlatego tak ważne jest, aby dziewczęta, które zamierzają stracić dziewictwo, wiedziały jak przygotować się do „pierwszego razu”. Pozwoli to uniknąć nie tylko rozczarowania, ale także niechcianej ciąży czy chorób przenoszonych drogą płciową.

Warto, aby przygotowania do „pierwszego razu” przebiegały dwutorowo. Ważny jest tu zarówno aspekt psychologiczny, jak i zdrowotny. Każda kobieta, która planuje rozpocząć współżycie powinna przede wszystkim zadać sobie pytanie: „czy ja faktycznie tego chcę?”. Wiek inicjacji seksualnej w Polsce systematycznie ulega obniżeniu, choć średnia wieku, w którym dziewczęta tracą dziewictwo, nadal jest w Polsce bardzo przyzwoita (wynosi 18 lat). Seksuolodzy biją na alarm — zainteresowanie seksem jest większe wśród coraz młodszych dzieci, a współżycie częściej rozpoczynają dziewczęta w przedziale wiekowym 13-15 lat. Psycholodzy podkreślają, że dojrzałość emocjonalna u osób w tak młodym wieku jest właściwie niemożliwa, a decyzja o rozpoczęciu współżycia zazwyczaj nie jest w pełni świadoma. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji emocjonalnych, jakie się z tym wiążą. 

— Już w wieku 12-15 lat u wielu osób dochodzi do przedwczesnej erotyzacji psychiki oraz niewłaściwego, wypaczonego podejścia do seksualności. Jest ona traktowana często infantylnie jako element, który należy przeskoczyć i zaliczyć w drodze do dorosłości. Związana z tym zarówno presja, jak i chęć uzyskania akceptacji rówieśników prowadzi często do tego, że młodzi ludzie przybierają pozy oraz przejawiają zachowania seksualne manifestujące pseudodorosłość — mówi w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej dr Andrzej Depko, seksuolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

Co zrobić, żeby „pierwszy raz” nie bolał? — wybór partnera i okoliczności

Utrata dziewictwa, a z tym związane przerwanie błony dziewiczej może, choć nie musi powodować ból. Zazwyczaj nie jest on wielki, a jego odczuwanie zależy od wielu czynników: budowy błony dziewiczej i odporności na ból, od przyjętej pozycji, delikatności partnera oraz od tego czy kobieta, która przeżywa swój „pierwszy raz” jest wystarczająco rozluźniona, czuje się bezpiecznie i komfortowo.

To właśnie wybór partnera oraz okoliczności (miejsca i czasu) ma ogromne znaczenie dla przebiegu inicjacji. Jeśli kobieta zastanawia się, co ma zrobić, żeby „pierwszy raz” nie bolał, powinna skupić się przede wszystkim na swoich odczuciach i odpowiedzieć na pytania: „Czy to właściwy człowiek?”, „Czy jestem gotowa na ten krok?”, „Czy naprawdę tego chcę?”, „Czy spełniam swoje oczekiwania dotyczące rozpoczęcia współżycia, czy chcę zaspokoić cudze potrzeby?”.

Kobieta, która czuje się kochana, zrelaksowana i ma poczucie bezpieczeństwa, będzie inaczej odczuwała ból związany z utratą dziewictwa niż ta spięta, zdenerwowana oraz robiąca coś wbrew sobie. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o sprzyjające okoliczności. Na „pierwszy raz” warto wybrać miejsce, w którym partnerzy będą czuli się swobodnie oraz bezpiecznie. Należy też mieć na uwadze nastrój, który pozwoli się rozluźnić, muzykę, przygaszone światło i to, aby mieć wystarczająco dużo czasu. 

— Do naszego „pierwszego razu” doszło dopiero przy 2 próbie — mówi nam Ewa, studentka III roku. — Pierwszy raz próbowaliśmy się kochać, kiedy chodziłam jeszcze do liceum. Próba odbyła się w namiocie podczas wakacyjnego wyjazdu, ale byłam bardzo spięta. Pieszczoty mojego chłopaka nie sprawiały mi żadnej przyjemności. Na kempingu było tłoczno, ciągle słyszałam, że obok przechodzą ludzie. Nie mogłam się zrelaksować. Na szczęście mój chłopak był wyrozumiały. Ponownie spróbowaliśmy kilka tygodni później, kiedy moi rodzice wyjechali na urlop. W moim domu czułam się swobodnie, zadbaliśmy o świece oraz muzykę. Odczułam lekki ból i trochę krwawiłam, ale bardzo dobrze wspominam nasz „pierwszy raz” — ujawnia Ewa. 

Porady praktyczne podczas „pierwszego razu”

Względy praktyczne również mają znaczenie dla odczuć podczas „pierwszego razu”. Proponowaną pozycją dla inicjacji seksualnej jest klasyczna — „misjonarska”. Pozwala zachować kontakt wzrokowy między kochankami, zapewnia dużo bliskości i daje partnerowi możliwość panowania nad sytuacją, a partnerce umożliwia skupić się na doznaniach, a nie na utrzymaniu odpowiedniej pozycji ciała. Wówczas kobiecie łatwo jest rozluźnić mięśnie. Penetrację ułatwi lekkie uniesienie bioder w taki sposób, aby były nad linią kolan. Można w tym celu podłożyć pod biodra poduszkę.

Przy przerwaniu błony dziewiczej często występuje niewielkie krwawienie. Aby nie czuć dyskomfortu z tym związanego, można położyć na łóżku ręcznik. Warto też mieć przy sobie podpaskę lub wkładkę higieniczną. Przyda się ona po stosunku, by zabezpieczyć bieliznę przed zabrudzeniem.

Powiązane produkty

Jak przygotować się do „pierwszego razu”? — konsekwencje zdrowotne

Zadając sobie pytanie: „jak przygotować się do pierwszego razu?”, nie można pominąć kwestii zdrowotnych i ewentualnej ciąży. Przed rozpoczęciem współżycia należy o tym pamiętać. Mimo nieograniczonego dostępu do wiedzy, w społeczeństwie nadal możliwe jest spotkanie się z ogromną liczbą mitów związanych z seksem, stale żywy jest np. mit o tym, że podczas pierwszego stosunku nie można zajść w ciążę. Jest to oczywiście nieprawdą. W wyniku pierwszego seksu może dojść do zapłodnienia. Przed niechcianą ciążą chroni stosowanie antykoncepcji zarówno w postaci prezerwatywy, jak i przepisanych przez lekarza środków hormonalnych (np. tabletek lub plastrów antykoncepcyjnych). 

Planując rozpoczęcie współżycia, należy również pamiętać o możliwości zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, przed którymi chroni prezerwatywa. Nawet niezwykle czarujący i kulturalny chłopak może być nosicielem schorzeń wenerycznych. Dlatego też warto poznać przeszłość seksualną mężczyzny, w tym dowiedzieć się czy kiedykolwiek robił badania w kierunku nosicielstwa tych chorób. To ważne zwłaszcza wtedy, kiedy kobieta decyduje się na współżycie z partnerem, który ma za sobą ryzykowne zachowania seksualne, choć nie jest to regułą, bo nosicielem, np. wirusa HIV można zostać także wtedy, jeśli nigdy się nie współżyło.

  1. A. Depko, Pierwszy raz. U 60 proc. młodych jest z miłości, rozmowę przepr. W. Szczepaniak, „Serwis Zdrowie” [online], https://zdrowie.pap.pl/wywiad/strefa-intymna/ten-pierwszy-raz-60-proc-mlodziezy-kieruje-sie-miloscia, [dostęp: 05.06.2019].
  2. Czym ryzykujesz, zbyt wcześnie podejmując decyzję o współżyciu seksualnym?, „Charaktery — magazyn psychologiczny” [online], https://charaktery.eu/psychowiesci/czym-ryzykujesz-zbyt-wczesnie-podejmujac-decyzje-o-wspolzyciu-seksualnym, [dostęp: 06.06.2019].
  3. P. Wawrzyńczyk, Hymen, błona dziewicza, dziewictwo, „Ponton” [online], http://ponton.org.pl/cialo/hymen-blona-dziewicza-dziewictwo/, [dostęp: 06.06.2019].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl