Obgryzanie paznokci u mężczyzny
Weronika Grzywna

Obgryzanie paznokci – skąd się bierze, jak przestać?

Obgryzanie paznokci to szkodliwy nawyk, z którym zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Niesie on za sobą nie tylko nieestetyczny wygląd dłoni i paznokci, ale również może prowadzić do nieodwracalnych zmian w płytce paznokcia, czy przyczyniać się do przenoszenia drobnoustrojów. Jak przestać obgryzać paznokcie?

Obgryzanie paznokci – przyczyny

Czy obgryzanie paznokci to choroba psychiczna? Obgryzanie paznokci u dorosłych osób jest zachowaniem polegającym na powielaniu szkodliwego nawyku. W psychologii obgryzanie paznokci nazywane jest onychofagią i zaliczane jest do grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Może ono występować pod postacią łagodną, kiedy osoba chora obgryza wyłącznie skórki lub paznokcie w sytuacjach stresowych. Druga postać onychofagii jest silniejsza i polega na celowym okaleczaniu własnych dłoni. Co więcej, po okresie dojrzewania onychofagia wspierana jest przez inne nawyki, takie jak m.in. gryzienie warg, czy ołówków.

Przyczyn tego zjawiska może być natomiast wiele. Obgryzanie paznokci często występuje na tle nerwowym, w wyniku sytuacji stresowych. Może być ono bowiem sposobem na rozładowanie stresu i odreagowanie trudnych emocji. Do innych przyczyn obgryzania zalicza się również:

  • problemy rodzinne,
  • problemy zawodowe,
  • problemy w relacjach z innymi
  • nadmierną lękliwość,
  • niską samoocenę,
  • brak pewności siebie,
  • nadmierną wrażliwość,
  • nadmierne pobudzenie,
  • nudę.

Obgryzania paznokci może także występować w przebiegu tzw. nerwicy. Wówczas jest ono odruchem automatycznym i jednocześnie nieświadomym.

Czy da się wyleczyć obgryzanie paznokci? Jak sobie poradzić z obgryzaniem paznokci?

Wiele osób zastanawia się, jak wyleczyć się z obgryzania paznokci. Leczenie będzie zależne od tego, co jest pierwotną przyczyną szkodliwego nawyku. Jeśli obgryzanie paznokci spowodowane jest między innymi tzw. nerwicą, nadmiernym stresem lub innego rodzaju problemami o podłożu psychicznym, wtedy warto zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychiatry. Obgryzanie paznokci niesie za sobą poważne skutki, dlatego, jeżeli problem jest wyraźnie nasilony, trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki zmierzające do walki z tym nałogiem.

W leczeniu zdiagnozowanej onychofagii stosuje się leczenie farmakologiczne, opierające się na lekach antydepresyjnych. Skuteczne efekty daje również wdrożenie terapii behawioralnej, która ma na celu uświadomienie sobie nawyku i dążenie do jego zmiany oraz naukę kontrolowania bodźców „nakłaniających” niejako do obgryzania paznokci i skórek.

Jakie są inne sposoby na nie obgryzanie paznokci? Przede wszystkim duże znaczenie ma wygląd skórek i paznokci, w związku z czym należy je odpowiednio pielęgnować. Jeżeli obgryzanie spowodowane jest stresem, wówczas warto poszukać innych adaptacyjnych sposobów na radzenie sobie ze stresem, rozładowanie napięcia i wyciszenie.

Wiele osób sięga także po preparaty na obgryzanie paznokci, które nakłada się na płytkę paznokci. Płyny na obgryzanie paznokci mają charakterystyczny gorzki posmak, który ma zniechęcić do wkładania rąk do buzi, a tym samym oduczyć szkodliwego nawyku obgryzania.

Powiązane produkty

Obgryzanie paznokci u dzieci

Obgryzanie paznokci to problem, który równie często pojawia się także u dzieci. Najczęściej występuje między 4. a 6. rokiem życia i nasila się wraz z okresem dojrzewania. Przyczyny obgryzania paznokci u dzieci w większości przypadków są podobne do tych, obserwowanych u dorosłych.

Jedną z przyczyn obgryzania paznokci przez dzieci jest stres lub innego rodzaju trudności emocjonalne związane ze zmianami życiowymi, np. przeprowadzką, pójściem do przedszkola/szkoły, rozwodem rodziców, ale i problemami w szkole lub w relacjach z rówieśnikami. W takich przypadkach obgryzanie paznokci pełni funkcję odreagowania negatywnych emocji i zmniejszenia napięcia w ciele.

Obgryzanie paznokci u dziecka może być także skutkiem kontynuacji nawyku ssania kciuka lub konsekwencją nudy. Warto wiedzieć, że dzieci uczą się od rodziców na zasadzie modelowania. W związku z tym, jeśli dziecko widzi, że rodzic obgryza paznokcie, może ono powielać jego zachowania, co następnie prowadzi do utrwalenia szkodliwego nawyku.

Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?

Co sprawdza się najlepiej na obgryzanie paznokci u dzieci? Przede wszystkim nie należy krzyczeć na dziecko ani go karać, ponieważ w ten sposób możemy skutecznie zniechęcić je do walki ze szkodliwym nawykiem. Dobrym pomysłem jest zastosowanie tzw. wzmocnienia pozytywnego, czyli nagradzania dziecka w momentach, gdy nie obgryza paznokci.

Oczywiście każdy rodzic powinien porozmawiać z dzieckiem na temat obgryzania i poznać przyczynę nawyku. Może bowiem okazać się, że obgryzanie jest skutkiem problemów lub trudności, z którym dziecko się zmaga. Wówczas warto wyeliminować szkodliwe czynniki i zapewnić dziecku wsparcie. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się dodatkowe wsparcie specjalisty.

Co można stosować na obgryzanie paznokci u dziecka? W pierwszej kolejności należy dbać o paznokcie dzieci i odpowiednio je obcinać. Podobnie, jak u dorosłych, w tym przypadku również sprawdzą się płyny na obgryzanie paznokci dla dzieci, które mają zniechęcić je do wkładania palców do buzi z powodu nieprzyjemnego smaku.

  1. Dean, J. (2013), How to Stop Biting Your Nails? Psychology Today", dostęp online: https://www.psychologytoday.com/us/blog/making-habits-breaking-habits/201301/how-stop-biting-your-nails.
  2. Ghanizadeh, A. (2011), Nail Biting; Etiology, Consequences and Management.
  3. Gniazdek, A., Czochara, J. (2010). Konsekwencje zdrowotne onychofagii. Hygeia Public Health", 45(2): 109-114.
  4. Halteh, P., Scher, K. R., Lipner, R. S. (2016), Onychophagia: A nail-biting conundrum for physicians, 166-172.
  5. Pacan P., Grzesiak M. (2009), Onychophagia as a spectrum of obsessive-compulsive disorder. Acta Dermato-Venereologica", 89: 278-280.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij