Żurawina – właściwości lecznicze. Kiedy warto stosować preparaty z żurawiną?
Marta Pietroń

Żurawina – właściwości lecznicze. Kiedy warto stosować preparaty z żurawiną?

Żurawina ma duży potencjał leczniczy. Znana jest przede wszystkim z korzystnego działania na infekcje dróg moczowych, jako terapia uzupełniająca właściwe leczenie. Ponadto jej unikalny smak sprawia, że wytwarzane są z niej liczne produkty spożywcze: dżemy, soki, galaretki, nalewki czy syropy. Czemu zawdzięcza swoje unikalne właściwości?

Żurawina – właściwości odżywcze  

Najpopularniejszym gatunkiem żurawiny jest wywodząca się z Ameryki Północnej żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon). Kwitnie na przełomie czerwca i lipca, zaś mięsiste, czerwone owoce, które są źródłem wielu cennych składników osiągają dojrzałość około 100 dni po kwitnieniu. Świeże owoce charakteryzują się kwaśnym smakiem z racji występowania m.in. kwasu cytrynowego, zaś obecność kwasu benzoesowego (naturalnego konserwantu) zapewnia im dłuższą świeżość.

Owoce żurawiny są bogatym źródłem witamin: A, C, E, B1 i B2 oraz luteiny i beta-karotenu. Zawierają również liczne składniki mineralne, takie jak: potas, sód, magnez czy selen. Dzięki swoim właściwościom odżywczym żurawina od wielu lat jest cennym składnikiem wykorzystywanym w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym.  

Żurawina – właściwości zdrowotne  

Surowcem roślinnym stosowanym w lecznictwie jest owoc żurawiny (Vaccinii macrocarponis fructus). Swoje właściwości zdrowotne żurawina zawdzięcza obecności flawonoidów, kwasów fenolowych, grabników, antocyjanów oraz proantocyjanidów (PAC). Zawiera również duże ilości kwasów organicznych, takich jak: cytrynowy, chinowy czy benzoesowy, który jest naturalnym konserwantem.  

Żurawina na układ moczowy 

Żurawina wykazuje właściwości antybakteryjne, zwłaszcza w stosunku do bakterii E. coli, która odpowiada za zakażenia dróg moczowych. Mechanizm działania surowca polega na zablokowaniu przylegania bakterii do błon śluzowych układu moczowego oraz zahamowaniu ich namnażania. Odpowiedzialne za to działanie są proantocyjanidyny (PAC) oraz garbniki. Profilaktyczne stosowanie żurawiny w codziennej diecie zabezpiecza przed nawracającymi infekcjami dróg moczowych, np. zapaleniem pęcherza, zaś w trakcie trwające infekcji, stosowanie preparatów z żurawiną jako terapii uzupełniającej może skrócić czas jej trwania. 

Żurawina na układ krążenia  

Działanie żurawiny na układ krążenia polega na zapobieganiu licznym chorobom serca. Zawarte w jej owocu flawonoidy są odpowiedzialne za zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby wieńcowe, poprzez zahamowanie tworzenia zakrzepów krwi oraz rozszerzania naczyń krwionośnych. Licznie występujące antyoksydanty zapobiegają utlenianiu cholesterolu, chroniąc naczynia krwionośne przed zatykaniem i zachorowaniem na miażdżycę.   

Żurawina na układ pokarmowy  

Właściwości żurawiny są badane w kierunku wykorzystania jej w terapii choroby wrzodowej wywoływanej bakterią Helicobacter pylori. Za sprawą proantocyjanidów (PAC) oraz związków chemicznych o właściwościach garbników dochodzi do zahamowania przyczepiania się bakterii chorobotwórczych do komórek nabłonka żołądka.  

Żurawina – przeciwskazania  

Przeciwskazaniem do stosowania żurawiny jest przyjmowanie warfaryny, ze względu na zwiększanie działania leku i ryzyko wystąpienia krwawień. Ponadto osobom z cukrzycą zaleca się stosowanie soków z żurawiny bez dodatku cukru.  

Obecność szczawianów w surowcu, sprawia ze spożywanie go w zbyt dużych ilościach może przyczynić się do wzrostu ryzyka wystąpienia kamicy nerkowej, co jest istotne dla osób już chorujących. Szczawiany dodatkowo wpływają na zmniejszenie wchłaniania wapnia, dlatego żurawina nie powinna być spożywana przez osoby cierpiące na niedobór tych jonów. Jest ona również przeciwskazana do spożywania bezpośrednio przez badaniem moczu na hemoglobinę oraz glukozę, ze względu na duże zawartości kwasu askorbinowego, który mógłby zafałszować wyniki.  

Żurawina w ciąży 

Kobiety w ciąży bardzo często cierpią na dolegliwości związane z zakażeniem dróg moczowych, które nieleczone mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu lub obniżenia masy urodzeniowej noworodka. Stosowanie żurawiny w ciąży sprzyja zmniejszeniu częstości infekcji dróg moczowych ze względu na jej właściwości. Uznawana jest ona za bezpieczny surowiec dla ciężarnych i może być przyjmowana w postaci soku, tabletek, ekstraktów czy kapsułek. Nie zaleca się przekraczania, dziennych dawek żurawiny ze względu na możliwość występowania zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na kobiety w ciąży z predyspozycją do tworzenia karmieni nerkowych, bowiem przy nadużywaniu preparatów z żurawiną rośnie ryzyko ich tworzenia.   

Powiązane produkty

Żurawina w tabletkach, żurawina suszona, sok z żurawiny – co wybrać?  

Żurawina na rynku dostępna jest w różnych formach – świeże lub suszone owoce, sok żurawinowy, herbata żurawinowa, syrop żurawinowy czy suplementy z żurawiną w postaci tabletek. Największą zawartość substancji odżywczych zawierają świeże owoce, którymi możemy cieszyć się od października do stycznia, zaś przez pozostałą część roku warto sięgać po suszoną żurawinę. Wybierając gotowe produkty – soki, tabletki, wyciągi czy herbatki warto zapoznać się z ich składem, co gwarantuje jakość kupowanego produktu. Zawartość ekstraktu z żurawiny ze standaryzacją na proantocyjanidyny powinna być jak największa, a  w przypadku soków zwracajmy uwagę na brak dodatku cukru. 

  1. A. Łuczak, M. Nowak, A. Szałek, Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży, "Farmacja współczesna" 2017 , nr 10, s. 140-146.
  2. A. Bazylko, M. Kozłowska-Wojciechowska, Wpływ polifenoli z żurawiny na zdrowie człowieka, "Czynniki Ryzyka" 4/2007, s. 57-61. 
  3. D. Rodowski, Żurawina – nowe spojrzenie na właściwości lecznicze, "Postępy Fitoterapii" 2-3/2001, s. 28-31.
  4. K. Simonienko, Żurawina w fitoterapii schorzeń układu moczowego, "Panacea" 2010, nr 3 , s. 8-9. 
  5. M. Doroszko, K. Janda, K. Jakubczyk, Właściwości prozdrowotne wybranych owoców krajowych, "Kosmos" 2018, t. 67, nr 2, s. 415-423.
  6. Zeszyty Apteczne: Istotne interakcje leków z żywnością i alkoholem, Wydawnictwo Opieka.farm.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • Zespół czerwonego człowieka – jak się objawia alergia na wankomycynę?

    Zespół czerwonego człowieka (czerwonej szyi) obejmuje kilka dolegliwości, które pojawiają się w wyniku pseudoalergicznej reakcji na podanie wankomycyny. Jak się zatem objawia i jak leczyć tzw. syndrom red man?

  • Mykotoksyny – czym grozi zatrucie nimi?

    Zdarza Ci się odkroić spleśniały kawałek produktu spożywczego, a jego pozostałą część skonsumować, jak gdyby nic się nie stało? Jeśli tak, to powinieneś dowiedzieć się, czym są mikotoksyny, które w latach 60. XX wieku były przyczyną masowego zatrucia indyków w Anglii. Co więcej, podczas wielu wojen wykorzystywano je jako broń biologiczną (tzw. żółty deszcz). Dlaczego mikotoksyny są tak niebezpieczne dla ludzi? W jakich produktach możemy je znaleźć? Jakie są objawy zatrucia pleśnią i jak je leczyć?

  • Tabletka „dzień po” – czym jest antykoncepcja awaryjna?

    Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką „dzień po”, stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Ma ona na celu zapobiec zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Obecnie dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po”. Czym się różnią? Jak działają? Czy można je dostać bez recepty?

  • Oparzenia – stopnie, pierwsza pomoc

    Statystyki dotyczące oparzeń w Polsce są zatrważające. Każdego roku oparzeniom ulega około 300–400 tysięcy osób, z czego prawie 50–70% stanowią dzieci. Pomimo dość dużej powszechności nadal nie każdy wie, jak udzielić pierwszej pomocy osobie oparzonej, a właśnie te czynności mają ogromny wpływ na leczenie oraz gojenie się rany. Jakie są rodzaje oparzeń? Jak ocenić stopień oparzenia skóry? Czy każde oparzenie wymaga pomocy medycznej?

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Sylwester a zwierzęta – jak zadbać o ich komfort?

    Sylwester to czas szampańskiej zabawy do białego rana, natomiast dla naszych czworonogów to najbardziej stresujący dzień w ciągu całego roku. Huk wystrzeliwanych fajerwerków wywołuje u nich strach, panikę, zwiększa stres, przez co wielu pupili ucieka w poszukiwaniu schronienia. Jak uspokoić psa w sylwestra? Jakie tabletki uspokajające dla psa lub kota? Co robić, gdy nasz pupil ucieknie wystraszony w sylwestra?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij