Jak chronić się przed smogiem?
Michał Posmykiewicz

Jak chronić się przed smogiem?

W dzisiejszych czasach smog to naprawdę bardzo duży problem. Cały czas słyszymy w mediach o złym stanie powietrza w różnych miejscowościach miastach – od większych metropolii po całkiem małe miasteczka. Czym tak właściwie jest smog? Smog powstaje na skutek wymieszania się mgły ze spalinami i z dymem. Do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne, przede wszystkim tlenek azotu i tlenek siarki, jak również różnego rodzaju pyły, czyli cząstki stałe. Zdarza się, że w zanieczyszczonej atmosferze gromadzą się substancje rakotwórcze.

Jak powstaje smog?

Do powstania smogu przyczyniają się dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest stale rosnąca liczba samochodów, które emitują do atmosfery bardzo dużo spalin. Spaliny te pełne są szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery. Jest to jedna z głównych przyczyn smogu w dużych miastach.

A co z małymi miastami, które również dotyka problem zanieczyszczonego powietrza? W nich do powstania tego szkodliwego dla zdrowia zjawiska przyczynia się przede wszystkim drugi czynnik: niewłaściwe ogrzewanie. Wiele osób do ogrzewania domów, zamiast używać przeznaczonych do tego celu środków (np. drewna czy peletu), stosuje wszystkie możliwe śmieci. Ludzie ogrzewają domy plastikowymi śmieciami, gumą lub innymi produktami, które mają pod ręką – ten sposób ogrzewania jest dla nich po prostu dużo tańszy. Smog obecny jest zatem przede wszystkim jesienią i zimą. W miesiącach zimowych sprzyja mu dodatkowo mroźna i bezwietrzna pogoda.

Wpływ smogu na organizm

Smog bez wątpienia ma szkodliwy wpływ na zdrowie. Przede wszystkim może negatywnie oddziaływać na układ oddechowy. Wdychanie tak bardzo zanieczyszczonego powietrza może zwiększać ryzyko rozwoju ostrego zapalenia oskrzeli, a także zaostrzać objawy astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u osób, które już wcześniej cierpiały z powodu tych schorzeń.

Ponadto smog wpływa niekorzystnie na pracę serca i układu krążenia, przyczyniając się między innymi do szybszego rozwoju miażdżycy.

U małych dzieci obecność smogu sprzyja częstszym infekcjom zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Dzieci szkolne z powodu smogu mogą mieć problemy z koncentracją i nauką.

Należy pamiętać też, że niektóre substancje rakotwórcze znajdujące się w smogu mogą powodować różnego rodzaju nowotwory – przede wszystkim nowotwory układu oddechowego – ale mogą też działać teratogennie na nienarodzone jeszcze dzieci. 

Polecane dla Ciebie

Smog – jak z nim walczyć?

Najlepszą metodą ochrony przed smogiem jest profilaktyka – powinniśmy starać się postępować tak, aby nie dopuszczać do jego rozwoju. Dlatego coraz częściej władze wielu miast w okresach zwiększonego ryzyka zagrożenia smogiem organizują dni bezpłatnej komunikacji miejskiej. Ma to zachęcić mieszkańców do pozostawienia samochodu w domu i przemieszczania się tramwajami czy autobusami. Poza tym, o ile to możliwe, warto w miesiącach wiosennych i letnich postarać się dojeżdżać do pracy rowerem lub pieszo, jeśli mamy do niej wystarczająco blisko.

Bezwzględnie należy przywiązywać dużo większą wagę do tego, czym w miesiącach jesienno-zimowych ogrzewamy domy. Jeśli zaś zauważymy, że z komina naszego sąsiada wydobywa się czarny, śmierdzący dym, nie bójmy się zadzwonić po straż miejską – kilkukrotnie nałożona kara spowoduje, że taki człowiek głęboko się zastanowi, zanim po raz kolejny zechce ogrzewać swój dom zwykłymi śmieciami.

Zanim jednak całkowicie zmienimy świadomość społeczną, musimy radzić sobie z istniejącym smogiem. Skuteczną ochronę stanowią maski antysmogowe. Zaczyna je nosić coraz większa liczba ludzi, ich widok na twarzy przestaje śmieszyć, a zaczyna świadczyć o tym, że nosząca taką maskę osoba jest w pełni świadoma niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą wdychanie smogu. W maskach antysmogowych znajdują się specjalne filtry, które chronią nasz układ oddechowy przed przedostawaniem się do niego cząsteczek pyłów – należy pamiętać jednak, że nawet najlepsza maska nie uchroni nas przed wszystkimi szkodliwymi cząsteczkami. Bardzo ważne jest, aby regularnie wymieniać filtr w masce – najrzadziej co dwa tygodnie. Częstsza wymiana jest konieczna, kiedy filtr zmieni kolor z białego na szary.

Ponadto w walce ze smogiem pomocne mogą też być oczyszczacze powietrza. Domowe oczyszczacze powietrza są zaopatrzone w specjalne filtry, które będą wychwytywały szkodliwe cząstki pyłów i dymów, chroniąc tym samym przed nimi nasz organizm. Dostępne są oczyszczacze z rożnymi filtrami, jednak najlepiej wybrać jest taki, który posiada filtr HEPA. Ten rodzaj filtru może bowiem wychwytywać naprawdę bardzo małe cząstki pyłów i dymów, a te są przecież najbardziej szkodliwe dla naszego organizmu. Jakość powietrza w domach, w których znajdują się oczyszczacze powietrza jest naprawdę dużo lepsza od powietrza w tych mieszkaniach, w których na ten rodzaj walki ze smogiem się nie zdecydowano.

Pamiętajmy również, że przed smogiem mogą nas chronić rośliny, które pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a oddają do atmosfery tlen. Jeśli więc mieszkamy w mieście, w którym mamy do czynienia ze smogiem, warto mieć w domu rośliny doniczkowe – choć trochę pomogą nam oczyszczać dostające się do domu powietrze.

Naukowcy twierdzą też, że niektóre produkty spożywcze pomagają nam chronić się przed smogiem. Warto zatem jeść produkty zawierające dużą ilość kwasów omega-3 – te znajdują się głównie w rybach oraz w olejach lnianym i rzepakowym, a także w nasionach dyni. Działanie przeciwsmogowe wykazują podobno również witamina C oraz witamina E, a ponadto witaminy z grupy B, przede wszystkim B6 i B12. Dlatego warto wzbogacić dietę w produkty, w których witaminy te występują: ryby, mięso i jaja (witaminy z gr. B), czarną porzeczkę, natkę pietruszki czy czerwoną paprykę (witamina C).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

  • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

    Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij