Jak chronić się przed smogiem? - portal DOZ.pl
Jak chronić się przed smogiem?
Michał Posmykiewicz

Jak chronić się przed smogiem?

W dzisiejszych czasach smog to naprawdę bardzo duży problem. Cały czas słyszymy w mediach o złym stanie powietrza w różnych miejscowościach miastach – od większych metropolii po całkiem małe miasteczka. Czym tak właściwie jest smog? Smog powstaje na skutek wymieszania się mgły ze spalinami i z dymem. Do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne, przede wszystkim tlenek azotu i tlenek siarki, jak również różnego rodzaju pyły, czyli cząstki stałe. Zdarza się, że w zanieczyszczonej atmosferze gromadzą się substancje rakotwórcze.

Jak powstaje smog?

Do powstania smogu przyczyniają się dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest stale rosnąca liczba samochodów, które emitują do atmosfery bardzo dużo spalin. Spaliny te pełne są szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery. Jest to jedna z głównych przyczyn smogu w dużych miastach.

A co z małymi miastami, które również dotyka problem zanieczyszczonego powietrza? W nich do powstania tego szkodliwego dla zdrowia zjawiska przyczynia się przede wszystkim drugi czynnik: niewłaściwe ogrzewanie. Wiele osób do ogrzewania domów, zamiast używać przeznaczonych do tego celu środków (np. drewna czy peletu), stosuje wszystkie możliwe śmieci. Ludzie ogrzewają domy plastikowymi śmieciami, gumą lub innymi produktami, które mają pod ręką – ten sposób ogrzewania jest dla nich po prostu dużo tańszy. Smog obecny jest zatem przede wszystkim jesienią i zimą. W miesiącach zimowych sprzyja mu dodatkowo mroźna i bezwietrzna pogoda.

Wpływ smogu na organizm

Smog bez wątpienia ma szkodliwy wpływ na zdrowie. Przede wszystkim może negatywnie oddziaływać na układ oddechowy. Wdychanie tak bardzo zanieczyszczonego powietrza może zwiększać ryzyko rozwoju ostrego zapalenia oskrzeli, a także zaostrzać objawy astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u osób, które już wcześniej cierpiały z powodu tych schorzeń.

Ponadto smog wpływa niekorzystnie na pracę serca i układu krążenia, przyczyniając się między innymi do szybszego rozwoju miażdżycy.

U małych dzieci obecność smogu sprzyja częstszym infekcjom zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Dzieci szkolne z powodu smogu mogą mieć problemy z koncentracją i nauką.

Należy pamiętać też, że niektóre substancje rakotwórcze znajdujące się w smogu mogą powodować różnego rodzaju nowotwory – przede wszystkim nowotwory układu oddechowego – ale mogą też działać teratogennie na nienarodzone jeszcze dzieci. 

Polecane dla Ciebie

Smog – jak z nim walczyć?

Najlepszą metodą ochrony przed smogiem jest profilaktyka – powinniśmy starać się postępować tak, aby nie dopuszczać do jego rozwoju. Dlatego coraz częściej władze wielu miast w okresach zwiększonego ryzyka zagrożenia smogiem organizują dni bezpłatnej komunikacji miejskiej. Ma to zachęcić mieszkańców do pozostawienia samochodu w domu i przemieszczania się tramwajami czy autobusami. Poza tym, o ile to możliwe, warto w miesiącach wiosennych i letnich postarać się dojeżdżać do pracy rowerem lub pieszo, jeśli mamy do niej wystarczająco blisko.

Bezwzględnie należy przywiązywać dużo większą wagę do tego, czym w miesiącach jesienno-zimowych ogrzewamy domy. Jeśli zaś zauważymy, że z komina naszego sąsiada wydobywa się czarny, śmierdzący dym, nie bójmy się zadzwonić po straż miejską – kilkukrotnie nałożona kara spowoduje, że taki człowiek głęboko się zastanowi, zanim po raz kolejny zechce ogrzewać swój dom zwykłymi śmieciami.

Zanim jednak całkowicie zmienimy świadomość społeczną, musimy radzić sobie z istniejącym smogiem. Skuteczną ochronę stanowią maski antysmogowe. Zaczyna je nosić coraz większa liczba ludzi, ich widok na twarzy przestaje śmieszyć, a zaczyna świadczyć o tym, że nosząca taką maskę osoba jest w pełni świadoma niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą wdychanie smogu. W maskach antysmogowych znajdują się specjalne filtry, które chronią nasz układ oddechowy przed przedostawaniem się do niego cząsteczek pyłów – należy pamiętać jednak, że nawet najlepsza maska nie uchroni nas przed wszystkimi szkodliwymi cząsteczkami. Bardzo ważne jest, aby regularnie wymieniać filtr w masce – najrzadziej co dwa tygodnie. Częstsza wymiana jest konieczna, kiedy filtr zmieni kolor z białego na szary.

Ponadto w walce ze smogiem pomocne mogą też być oczyszczacze powietrza. Domowe oczyszczacze powietrza są zaopatrzone w specjalne filtry, które będą wychwytywały szkodliwe cząstki pyłów i dymów, chroniąc tym samym przed nimi nasz organizm. Dostępne są oczyszczacze z rożnymi filtrami, jednak najlepiej wybrać jest taki, który posiada filtr HEPA. Ten rodzaj filtru może bowiem wychwytywać naprawdę bardzo małe cząstki pyłów i dymów, a te są przecież najbardziej szkodliwe dla naszego organizmu. Jakość powietrza w domach, w których znajdują się oczyszczacze powietrza jest naprawdę dużo lepsza od powietrza w tych mieszkaniach, w których na ten rodzaj walki ze smogiem się nie zdecydowano.

Pamiętajmy również, że przed smogiem mogą nas chronić rośliny, które pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a oddają do atmosfery tlen. Jeśli więc mieszkamy w mieście, w którym mamy do czynienia ze smogiem, warto mieć w domu rośliny doniczkowe – choć trochę pomogą nam oczyszczać dostające się do domu powietrze.

Naukowcy twierdzą też, że niektóre produkty spożywcze pomagają nam chronić się przed smogiem. Warto zatem jeść produkty zawierające dużą ilość kwasów omega-3 – te znajdują się głównie w rybach oraz w olejach lnianym i rzepakowym, a także w nasionach dyni. Działanie przeciwsmogowe wykazują podobno również witamina C oraz witamina E, a ponadto witaminy z grupy B, przede wszystkim B6 i B12. Dlatego warto wzbogacić dietę w produkty, w których witaminy te występują: ryby, mięso i jaja (witaminy z gr. B), czarną porzeczkę, natkę pietruszki czy czerwoną paprykę (witamina C).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Badanie PET – co to jest, co wykrywa? Jakie są możliwe uboczne badania?

  Badanie PET to inaczej pozytonowa tomografia emisyjna. Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykorzystuje techniki radioizotopowe, dzięki którym można ocenić procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij