×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak chronić się przed smogiem?

W dzisiejszych czasach smog to naprawdę bardzo duży problem. Cały czas słyszymy w mediach o złym stanie powietrza w różnych miejscowościach miastach – od większych metropolii po całkiem małe miasteczka. Czym tak właściwie jest smog? Smog powstaje na skutek wymieszania się mgły ze spalinami i z dymem. Do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne, przede wszystkim tlenek azotu i tlenek siarki, jak również różnego rodzaju pyły, czyli cząstki stałe. Zdarza się, że w zanieczyszczonej atmosferze gromadzą się substancje rakotwórcze.

Jak powstaje smog?

Do powstania smogu przyczyniają się dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest stale rosnąca liczba samochodów, które emitują do atmosfery bardzo dużo spalin. Spaliny te pełne są szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery. Jest to jedna z głównych przyczyn smogu w dużych miastach.

A co z małymi miastami, które również dotyka problem zanieczyszczonego powietrza? W nich do powstania tego szkodliwego dla zdrowia zjawiska przyczynia się przede wszystkim drugi czynnik: niewłaściwe ogrzewanie. Wiele osób do ogrzewania domów, zamiast używać przeznaczonych do tego celu środków (np. drewna czy peletu), stosuje wszystkie możliwe śmieci. Ludzie ogrzewają domy plastikowymi śmieciami, gumą lub innymi produktami, które mają pod ręką – ten sposób ogrzewania jest dla nich po prostu dużo tańszy. Smog obecny jest zatem przede wszystkim jesienią i zimą. W miesiącach zimowych sprzyja mu dodatkowo mroźna i bezwietrzna pogoda.

Wpływ smogu na organizm

Smog bez wątpienia ma szkodliwy wpływ na zdrowie. Przede wszystkim może negatywnie oddziaływać na układ oddechowy. Wdychanie tak bardzo zanieczyszczonego powietrza może zwiększać ryzyko rozwoju ostrego zapalenia oskrzeli, a także zaostrzać objawy astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u osób, które już wcześniej cierpiały z powodu tych schorzeń.

Ponadto smog wpływa niekorzystnie na pracę serca i układu krążenia, przyczyniając się między innymi do szybszego rozwoju miażdżycy.

U małych dzieci obecność smogu sprzyja częstszym infekcjom zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Dzieci szkolne z powodu smogu mogą mieć problemy z koncentracją i nauką.

Należy pamiętać też, że niektóre substancje rakotwórcze znajdujące się w smogu mogą powodować różnego rodzaju nowotwory – przede wszystkim nowotwory układu oddechowego – ale mogą też działać teratogennie na nienarodzone jeszcze dzieci. 

Smog – jak z nim walczyć?

Najlepszą metodą ochrony przed smogiem jest profilaktyka – powinniśmy starać się postępować tak, aby nie dopuszczać do jego rozwoju. Dlatego coraz częściej władze wielu miast w okresach zwiększonego ryzyka zagrożenia smogiem organizują dni bezpłatnej komunikacji miejskiej. Ma to zachęcić mieszkańców do pozostawienia samochodu w domu i przemieszczania się tramwajami czy autobusami. Poza tym, o ile to możliwe, warto w miesiącach wiosennych i letnich postarać się dojeżdżać do pracy rowerem lub pieszo, jeśli mamy do niej wystarczająco blisko.

Bezwzględnie należy przywiązywać dużo większą wagę do tego, czym w miesiącach jesienno-zimowych ogrzewamy domy. Jeśli zaś zauważymy, że z komina naszego sąsiada wydobywa się czarny, śmierdzący dym, nie bójmy się zadzwonić po straż miejską – kilkukrotnie nałożona kara spowoduje, że taki człowiek głęboko się zastanowi, zanim po raz kolejny zechce ogrzewać swój dom zwykłymi śmieciami.

Zanim jednak całkowicie zmienimy świadomość społeczną, musimy radzić sobie z istniejącym smogiem. Skuteczną ochronę stanowią maski antysmogowe. Zaczyna je nosić coraz większa liczba ludzi, ich widok na twarzy przestaje śmieszyć, a zaczyna świadczyć o tym, że nosząca taką maskę osoba jest w pełni świadoma niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą wdychanie smogu. W maskach antysmogowych znajdują się specjalne filtry, które chronią nasz układ oddechowy przed przedostawaniem się do niego cząsteczek pyłów – należy pamiętać jednak, że nawet najlepsza maska nie uchroni nas przed wszystkimi szkodliwymi cząsteczkami. Bardzo ważne jest, aby regularnie wymieniać filtr w masce – najrzadziej co dwa tygodnie. Częstsza wymiana jest konieczna, kiedy filtr zmieni kolor z białego na szary.

Ponadto w walce ze smogiem pomocne mogą też być oczyszczacze powietrza. Domowe oczyszczacze powietrza są zaopatrzone w specjalne filtry, które będą wychwytywały szkodliwe cząstki pyłów i dymów, chroniąc tym samym przed nimi nasz organizm. Dostępne są oczyszczacze z rożnymi filtrami, jednak najlepiej wybrać jest taki, który posiada filtr HEPA. Ten rodzaj filtru może bowiem wychwytywać naprawdę bardzo małe cząstki pyłów i dymów, a te są przecież najbardziej szkodliwe dla naszego organizmu. Jakość powietrza w domach, w których znajdują się oczyszczacze powietrza jest naprawdę dużo lepsza od powietrza w tych mieszkaniach, w których na ten rodzaj walki ze smogiem się nie zdecydowano.

Pamiętajmy również, że przed smogiem mogą nas chronić rośliny, które pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a oddają do atmosfery tlen. Jeśli więc mieszkamy w mieście, w którym mamy do czynienia ze smogiem, warto mieć w domu rośliny doniczkowe – choć trochę pomogą nam oczyszczać dostające się do domu powietrze.

Naukowcy twierdzą też, że niektóre produkty spożywcze pomagają nam chronić się przed smogiem. Warto zatem jeść produkty zawierające dużą ilość kwasów omega-3 – te znajdują się głównie w rybach oraz w olejach lnianym i rzepakowym, a także w nasionach dyni. Działanie przeciwsmogowe wykazują podobno również witamina C oraz witamina E, a ponadto witaminy z grupy B, przede wszystkim B6 i B12. Dlatego warto wzbogacić dietę w produkty, w których witaminy te występują: ryby, mięso i jaja (witaminy z gr. B), czarną porzeczkę, natkę pietruszki czy czerwoną paprykę (witamina C).


Podziel się: