Preparaty probiotyczne przyczyniają się do wzmocnienia kości - portal DOZ.pl
Preparaty probiotyczne przyczyniają się do wzmocnienia kości
Katarzyna Szulik

Preparaty probiotyczne przyczyniają się do wzmocnienia kości

To potencjalnie przełomowa wiadomość dla osób chorujących na osteoporozę. Naukowcy z Emory University School of Medicine w Atlancie odkryli, że przyjmowanie probiotyków może zwiększać gęstość kości i zapobiegać osłabianiu ich struktury, co wiąże się z nadmierną łamliwością.

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza jest chorobą, która stopniowo osłabia strukturę kości doprowadzając do ubytków wapnia i zaburzeń architektury kości, co skutkuje ich łamliwością. Budowa tkanki kostnej następuje od chwili urodzenia do 35. roku życia i od tej pory stopniowo się pogarsza – średnio o 1 procent rocznie. Szczególnie narażone na skutki tego zjawiska są kobiety, u których po menopauzie degradacja tkanki kostnej wyraźnie przyspiesza, zwłaszcza w pierwszej dekadzie po ostatniej menstruacji. Szacuje się, że osteoporozę rozpoznaje się u 60 procent kobiet powyżej 80. roku życia. Ponieważ postępuje powoli, choroba zazwyczaj diagnozowana jest w zaawansowanym stadium, gdy kruchość i łamliwość kości zaburzają codzienne funkcjonowanie, a ich skutki ujawniają się np. pod postacią zgarbionej postawy ciała. Złamania kości z tego tytułu dotyczą przede wszystkim kości udowej, kości promieniowej w okolicy nadgarstka i trzonów kręgów. Leczenie osteoporozy i zapobieganie jej wiążą się przede wszystkim ze zmianą nawyków. Dieta osób zagrożonych chorobą powinna być wzbogacona o produkty obfitujące w wapń i witaminę D3, również w formie suplementów. Zapobieganiu osteoporozie sprzyjają także: regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z używek – alkoholu i papierosów – oraz unikanie sytuacji, w których mogłoby dojść do przypadkowego złamania kości.

Osoby zagrożone osteoporozą nie powinny też przyjmować leków nasennych i uspokajających, które zaburzają ich koncentrację, co może skutkować groźnymi upadkami.

Ponadto w leczeniu osteoporozy stosuje się hormonalną terapię zastępczą, która u kobiet polega na zwiększeniu ilości estrogenów. Należy jednak pamiętać, że może ona zwiększać ryzyko wystąpienia chorób – raka sutka, raka błony śluzowej trzonu macicy czy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Kolejną formą leczenia jest terapia bisfonianami, czyli lekami hamującymi proces zmniejszania gęstości kości oraz kalcytoniną, która przejściowo zwiększa gęstość kości, choć jej stosowanie wiąże się z wystąpieniem szeregu skutków ubocznych.

Probiotyki na ratunek kościom

Jak pokazują statystyki, z osteoporozą zmaga się niemal 10 milionów Amerykanów. Osłabienie kości nią wywołane może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza gdy dotyczy bioder, ponieważ prowadzi do niepełnosprawności nawet w 50% przypadków. Dodatkowo osteoporoza znacząco zwiększa ryzyko urazu, co skutkuje wyższą śmiertelnością chorych. Wiele przypadków osteoporozy jest leczonych nieefektywnie ze względu na poważne skutki uboczne i wysoki koszt leków. Gdyby wyniki badań naukowców z Atlanty potwierdziły się w warunkach klinicznych, alternatywą mogłyby być probiotyki, stosunkowo tanie i łatwo dostępne, co dodatkowo wpłynęłoby na uwiarygodnienie ich wciąż kwestionowanego działania.

Polecane dla Ciebie

Probiotyczna profilaktyka 

Opisane wyżej badanie sugeruje, że probiotyki mogą cofnąć skutki osteoporozy, natomiast wcześniejsze wnioski naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu sugerują ich działanie profilaktyczne w tym kierunku. Badanie przeprowadzono w Sahlgrenska University Hospital w mieście Mölndal na grupie 90 pacjentek o średniej wieku wynoszącej 76 lat. Codziennie przez rok uczestniczki przyjmowały preparat zawierający probiotyk Lactobacillus reuteri 6475 modyfikujący florę jelitową lub placebo. By zachować większą wiarygodność próby, badacze i pacjentki nie wiedzieli, jakiego typu preparat jest przyjmowany przez konkretną osobę – wyszło to na jaw dopiero przy porównywaniu wyników. Po upływie roku naukowcy mierzyli utratę gęstości kości w nogach badanych kobiet za pomocą tomografu komputerowego i porównali wyniki z tymi uzyskanymi przed rozpoczęciem badania. Jak się okazało – kobiety, które przyjmowały proszek z probiotykiem doświadczyły o połowę mniejszego ubytku kości od tych otrzymujących placebo. Dodatkowo wszystkie pacjentki dobrze reagowały na terapię i nie stwierdzono żadnych poważniejszych efektów ubocznych, co u kobiet w tym wieku ma niebagatelne znaczenie.

Wcześniejsze analizy pokazywały, że bakterie jelitowe pozytywnie wpływają na stan szkieletu myszy, jednak szwedzkie badanie jest pierwszym, w którym z tej metody skorzystano w celu redukcji utraty gęstości kości u ludzi w starszym wieku. Co więcej, na negatywne skutki osteoporozy w największym stopniu narażone są właśnie kobiety, więc skuteczność leczenia w ich wypadku daje nadzieję na opracowanie skutecznej terapii profilaktycznej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij