Oczyszczanie cery trądzikowej
Ernest Niewiadomski

Oczyszczanie cery trądzikowej

Cera trądzikowa to zmartwienie nie tylko nastolatków — problem ten może dotyczyć również osób po 30., a nawet 40. roku życia. Charakteryzuje się zwiększoną produkcją sebum oraz skłonnością do wykwitów i zmian ropnych, czyli tzw. pryszczy. Jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji cery trądzikowej jest jej właściwe oczyszczanie.

  1. Czym charakteryzuje się cera trądzikowa?
  2. Naturalne kosmetyki do oczyszczania cery trądzikowej
  3. Zioła na cerę trądzikową - do użytku zewnętrznego i do picia
  4. Złuszczanie martwego naskórka - peelingi do cery trądzikowej

Czym charakteryzuje się cera trądzikowa?

Do najczęstszych objawów cery trądzikowej należą rozszerzone pory, zaskórniki, krostki i zmiany ropne, często występujące w skupiskach na twarzy, dekolcie i plecach. Rozpoznanie zwykle nie przysparza większych trudności, natomiast leczenie wymaga cierpliwości i właściwej pielęgnacji – oczyszczania cery trądzikowej. Przypadłość ta dotyczy najczęściej osób z tłustą skórą, ale może wystąpić również w przypadku cery suchej – wówczas należy skonsultować się ze specjalistą.

Wydzielane w zbyt dużej ilości sebum, w połączeniu z kurzem i zanieczyszczeniami, stanowi bardzo dobrą pożywkę dla bakterii, dlatego tak ważne jest właściwe oczyszczanie skóry. Paradoksalnie zbyt częste oczyszczanie oraz używanie nieodpowiednich kosmetyków może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Uszkodzeniu ulega wówczas płaszcz hydrolipidowy będący naturalną barierą dla drobnoustrojów, a objawy ulegają nasileniu.

Właściwe dla tego typu cery oczyszczanie ma na celu usuwanie nadmiaru sebum produkowanego przez nadreaktywne gruczoły łojowe, usuwanie nagromadzonych zanieczyszczeń i przeciwdziałanie rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne i zmiany ropne.

Naturalne kosmetyki do oczyszczania cery trądzikowej

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej, warto sięgać po produkty hipoalergiczne, bez parabenów, aromatów i sztucznych barwników. Doskonale sprawdzą się kosmetyki o naturalnym składzie, zawierające wyciągi roślinne i olejki eteryczne, a także siarkę i glinkę. Unikać należy kosmetyków zawierających substancje zapychające pory, takie jak parafina, wazelina, gliceryna i silikony oraz wysuszające i drażniące, jak alkohol etylowy i izopropylowy, SLS, PEG, PPG czy glikole.

Sprawdź produkty na trądzik na DOZ.pl

Powiązane produkty

Zioła na cerę trądzikową - do użytku zewnętrznego i do picia

Zioła stanowią znakomite uzupełnienie leczenia i pielęgnacji cery trądzikowej. Można je stosować na wiele sposobów – w postaci maseczek, kompresów, parówek i do przemywania. Działają delikatnie i nie powodują podrażnień, jednak stosując je należy uzbroić się w cierpliwość – efekty ich działania przychodzą z czasem. Zioła działają oczyszczająco, kojąco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Do najskuteczniejszych możemy zaliczyć nagietek lekarski, fiołek trójbarwny, oczar wirginijski, rumianek, mniszek lekarski, skrzyp polny, pokrzywę, babkę lancetowatą, tymianek, szałwię, lawendę, arnikę, nawłoć, zieloną herbatę i aloes. Większość z nich świetnie sprawdzi się w postaci naparów do picia, ich działanie polega wówczas na oczyszczaniu organizmu z toksyn. Można je kupić w postaci gotowych mieszanek lub przygotować samodzielnie w domu. Ciekawym połączeniem do użytku wewnętrznego jest mieszanka sporządzona z fiołka trójbarwnego, nagietka, skrzypu i pokrzywy.

Złuszczanie martwego naskórka - peelingi do cery trądzikowej

Regularne złuszczanie martwego naskórka pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, jednak należy to robić bardzo ostrożnie, najlepiej przy użyciu peelingów enzymatycznych i nie częściej niż 12 razy w tygodniu.

Pielęgnacja cery trądzikowej przysparza wielu problemów. Trudno dobrać odpowiednie kosmetyki i nie zawsze da się wygrać bez pomocy farmakologicznej.

Trądzik może być spowodowany niewłaściwą higieną, złą dietą, stresem i zbyt małą ilością snu, ale może również wynikać z wielu chorób. Warto zacząć od zmiany złych nawyków i wprowadzenia odpowiedniej pielęgnacji.

Wymaga to czasu i cierpliwości, ale jest możliwe. Jeśli pomimo zastosowania wszystkich dostępnych środków niefarmakologicznych nie ma poprawy, warto udać się do specjalisty.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pielęgnacja cery z zaskórnikami – jak powinna wyglądać? Co stosować na wągry?

    Skóra z zaskórnikami wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która wspierana jest również dietą. Jakich kosmetyków używać, by pozbyć się zaskórników? Na jakie ich składniki aktywne należy zwracać uwagę? Dlaczego wyciskanie wągrów nie jest dobrym pomysłem? Które z domowych sposobów na zaskórniki są najskuteczniejsze? Podpowiadamy.

  • Trądzik różowaty – pielęgnacja kosmetyczna i domowa. Czy da się go wyleczyć?

    Trądzik różowaty (acne rosacea) to choroba zapalna skóry, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Przebieg dermatozy jest wielofazowy i złożony z okresów zaostrzeń i wyciszenia objawów. Leczenie trądziku różowatego powinno zawsze podlegać ścisłej kontroli lekarza dermatologa, który wdrażając odpowiednie metody terapii, pomoże pozbyć się problemu czerwonej skóry na twarzy.

  • Poranne oczyszczanie twarzy – co musisz wiedzieć

    Integralną częścią stosowanego przez kobiety na całym świecie – niezależnie od długości i szerokości geograficznej – rytuału pielęgnacyjnego jest dokładne oczyszczenie skóry. To pierwszy, a zarazem najważniejszy etap, który zapewnia skuteczne działanie aplikowanych, kolejno po sobie, preparatów.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij