Poranne oczyszczanie twarzy – co musisz wiedzieć
Urszula Krzesiak

Poranne oczyszczanie twarzy – co musisz wiedzieć

Integralną częścią stosowanego przez kobiety na całym świecie – niezależnie od długości i szerokości geograficznej – rytuału pielęgnacyjnego jest dokładne oczyszczenie skóry. To pierwszy, a zarazem najważniejszy etap, który zapewnia skuteczne działanie aplikowanych, kolejno po sobie, preparatów.

Dlaczego oczyszczanie skóry jest tak ważne?

Właściwe oczyszczanie twarzy to najlepsza recepta na uzyskanie pięknej i zdrowej skóry, należy jednak pamiętać, aby odbywało się ono systematycznie, dwa razy dziennie, zarówno rano, jak i wieczorem oraz o tym, aby używać do tego celu kosmetyków dedykowanych stricte potrzebom naszej skóry. Oczyszczanie skóry pozwala na pozbycie się resztek makijażu, nadmiaru sebum oraz wszelkich zanieczyszczeń nagromadzonych na powierzchni skóry – to zatem nic innego jak uwalnianie jej od wszystkiego, co może zatykać pory i sprawiać, że przestaje ona oddychać.

Wśród części kobiet panuje opinia, że codzienny demakijaż polega wyłącznie na zmyciu z powierzchni skóry resztek makijażu. Tymczasem demakijaż to zabieg, który ma o wiele głębsze znaczenie. Powinny go wykonywać wszystkie panie, niezależnie od wieku i rodzaju cery, również te, które na co dzień nie sięgają po kosmetyki kolorowe. Codzienny demakijaż to bowiem doskonały sposób na oczyszczenie skóry, usunięcie z jej powierzchni zanieczyszczeń i bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się na twarzy niedoskonałości oraz przygotowanie jej do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, poprawnie wykonany demakijaż twarzy i oczu może nas uchronić przed gwałtownie postępującym procesem starzenia się skóry, spowodowanym chociażby negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, czy też szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.

Niewłaściwie oczyszczona skóra wolniej się regeneruje i trudniej złuszcza, przez co staje się szara i pozbawiona blasku, a aplikowane na nią preparaty nie przynoszą spodziewanego efektu.

Czym oczyszczać skórę twarzy?

Mleczko i tonik

Często powtarza się, że oczyszczanie powinno obejmować żel oraz mleczko lub tonik. Czy to prawda? Na rynku kosmetyków drogeryjnych i aptecznych dostępnych jest wiele różnego rodzaju produktów przeznaczonych do codziennego oczyszczania twarzy, jednak do najpopularniejszych wciąż należą żel i mleczko lub tonik. Wybór któregoś z nich uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju cery, nie bez znaczenia są tu również osobiste preferencje czy upodobania. I choć azjatycki sposób dbania o urodę przebojem zdobywa rynek europejski, kobiety w Polsce nadal pozostają wierne tradycji i sięgają po sprawdzone już metody pielęgnacji, tylko czasem uzupełniając je o wybrane nowinki kosmetyczne. Należy tutaj pamiętać, iż ogólna zasada przy doborze właściwego kosmetyku jest następująca – do skóry suchej i wrażliwej lepiej jest używać mleczka i toniku, dzięki czemu warstwa lipidowa naskórka pozostaje nienaruszona, sam żel natomiast jest idealny do oczyszczania skóry normalnej, mieszanej i tłustej.

Demakijaż takim mleczkiem jest stosunkowo prosty. Wykonujemy go nakładając produkt bezpośrednio na twarz i rozprowadzając kolistymi ruchami, delikatnie przy tym masując. Na koniec ściągamy nadmiar preparatu wacikiem. Możemy też oczyścić skórę za pomocą płatków kosmetycznych. Czynność powtarzamy do momentu, aż płatek będzie czysty. Na tym etapie pielęgnacji może nam się tu wydawać, że skóra jest dobrze oczyszczona, ale samym mleczkiem nigdy nie oczyścimy jej naprawdę dokładnie. Zaleca się, aby każdorazowo po aplikacji mleczka umyć twarz za pomocą żelu lub pianki w połączeniu z wodą. W ostatnim etapie oczyszczania mleczkiem warto jest przemyć twarz tonikiem, co pomoże przywrócić skórze prawidłowe pH i przygotować ją na przyjęcie dalszych preparatów pielęgnacyjnych.

Rękawica do demakijażu typu glow

Rękawica do demakijażu umożliwia oczyszczanie skóry bez użycia specjalnie do tego celu przeznaczonych kosmetyków. Tym, co wyróżnia taką rękawiczkę jest to, że zapewnia ona nie tylko dogłębne usunięcie makijażu, zanieczyszczeń czy nadmiaru sebum z powierzchni skóry, ale też delikatny peeling poprzez usunięcie martwego naskórka. Rękawica działa więc niczym delikatny scrub, który wzmacnia barierę hydrolipidową skóry i pobudza jej mikrokrążenie.

Rękawiczka do demakijażu wykonana jest zazwyczaj z mikrofibry, która dzięki swoim elektrostatycznym właściwościom działa jak magnes, skutecznie przyciągając do siebie resztki makijażu, sebum i zanieczyszczeń.

Produkt ten może jednak nie do końca sprawdzić się przy usuwaniu makijażu wodoodpornego – w tym przypadku najlepiej wspomóc się działaniem wybranych przez siebie preparatów oczyszczających. Tego rodzaju rozwiązanie jest bezpieczne w użytkowaniu, można je stosować wielokrotnie (nawet do 3 miesięcy).

Ściereczka (ręczniczek) do demakijażu

Działanie ściereczki jest na tyle delikatne, że mogą z niej korzystać nawet osoby noszące szkła kontaktowe. Pamiętajmy jednak, by przecierając nią twarz, nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów i nie pocierać zbyt mocno skóry (szczególnie powiek), gdyż w ten sposób można doprowadzić do powstania podrażnień, zaczerwienień czy pękniętych naczynek krwionośnych. Nie należy też używać innych ściereczek niż te, które zostały przeznaczone właśnie do demakijażu, na ogół są to ściereczki bambusowe. Ściereczka taka to produkt hipoalergiczny, dedykowany każdemu typowi skóry – w tym wrażliwej i trądzikowej. Każdorazowo po usunięciu makijażu spłukujemy ją wodą lub myjemy łagodnym detergentem.

Produkt ten często jest wykorzystywany przy metodzie oczyszczania skóry olejami.

Gąbka do demakijażu typu konjac

W drogeriach na terenie całego kraju możemy znaleźć także specjalną gąbkę do demakijażu, która działa w podobny sposób jak rękawiczka do demakijażu i która została dostosowana specjalnie do potrzeb skóry problematycznej. Ciekawostką jest, że pod wpływem wody gąbka ta znacznie zwiększa swoją objętość, zaś po wyschnięciu powraca do pierwotnych kształtów. Dobra gąbka do demakijażu powinna być wykonana z naturalnych, przyjaznych dla środowiska składników organicznych (roślinnych), które nie wywołują podrażnień ani uczuleń. Produkt taki po zwilżeniu wodą może być stosowany samodzielnie, można bowiem z powodzeniem wykorzystać go do masażu twarzy – jego lekko chropowata powierzchnia sprawi, że zaaplikowany wcześniej preparat do demakijażu lepiej się rozprowadzi na powierzchni skóry i skuteczniej wniknie w jej głąb, nie mówiąc już o poprawie cyrkulacji krwi.

Dzięki odpowiedniej porowatości, gąbka doskonale współpracuje z różnego rodzaju żelami, piankami, emulsjami i olejkami myjącymi, pozwalając na skuteczne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń.

Gąbeczka delikatnie myje i złuszcza skórę, nie wysuszając jej i nie powodując uczucia dyskomfortu. Skóra oczyszczona po takim zabiegu jest ładnie wygładzona i miękka w dotyku. Produkt zawiera ponadto same naturalne składniki, w tym wiele minerałów. W zależności od wariantu może być wzbogacony o węgiel drzewny lub różnego rodzaju glinki kosmetyczne (białą, różową, zieloną).

Płatki kosmetyczne

Płatki kosmetyczne wytworzone są na ogół ze 100% czystej, najwyższej jakości bawełny, często wzbogaconej o wyciągi roślinne, np. ekstrakt z aloesu. Dobrze wchłaniają wodę, mają obszyte brzegi, dzięki czemu nie rozwarstwiają się i nie pozostawiają na twarzy drobnych włókienek. Służą do oczszczania twarzy, szyi i dekoltu, zapewniając tradycyjny, skuteczny i komfortowy demakijaż, są idealne dla skóry wrażliwej. Jest to jednocześnie najbardziej popularny produkt, za pomocą którego możemy szybko i skutecznie oczyścić twarz.

Chusteczki do demakijażu

Chusteczki do demakijażu stworzone zostały z myślą o skórze wymagającej dogłębnego oczyszczenia i nawilżenia. Ich receptura oparta jest zazwyczaj na płynie micelarnym i wzbogacona o składniki aktywne pochodzenia naturalnego (niektóre z nich zawierają nawet ponad 97% takich składników). Należą do nich m.in. olej arganowy (odżywia skórę, działa odmładzająco), olejek ze słodkich migdałów (utrzymuje nawilżenie), olejek z otrębów ryżowych (działa przeciwutleniająco), masło shea (odżywia i nawilża). Chusteczki takie skutecznie oczyszczają twarz, delikatnie usuwając makijaż, nadmiar sebum i wszelkie inne zanieczyszczenia oraz pozostawiając na skórze specjalny film ochronny spowalniający proces utraty wody. Dzięki temu nasza skóra zyskuje optymalny poziom oczyszczenia i nawilżenia. Chusteczki do demakijażu charakteryzują się łagodną formułą, odpowiednią dla wszystkich typów skóry, co więcej, po użyciu nie wymagają spłukiwania. Formuła ta coraz częściej wolna jest od parabenów, silikonów, olejów mineralnych i sztucznych barwników, a zawarta w niej kompozycja zapachowa nie posiada drażniących alergenów. Zazwyczaj produkt taki przetestowany jest zarówno dermatologicznie, jak i okulistycznie, jest on ponadto idealnym kosmetykiem do codziennego użytku, a z uwagi na brak konieczności spłukiwania go wodą, świetnie przydaje się w podróży czy na wakacjach.

Powiązane produkty

Preparaty bez używania wody – czy są tak samo skuteczne w oczyszczaniu?

Do preparatów stosowanych bez używania wody z pewnością zaliczamy wszelkiego rodzaju mleczka i emulsje do demakijażu. Dostarczają one skórze niezbędnych składników pochodzenia naturalnego o działaniu nawilżającym i odżywczym. Składniki aktywne, jakie możemy spotkać w recepturze takiego produktu, to m.in. olejek zmiękczający, masło karité, wosk pszczeli, czy liczne wyciągi roślinne, np. aloes, rumianek, arnika, biała herbata. Spośród szerokiej gamy tych produktów wyróżnić można tzw. mleczka micelarne, których zadaniem jest wielopoziomowe oczyszczanie. Kosmetyk ma formułę klasycznego mleczka, która w kontakcie ze skórą zmienia się w wodę, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze oczyszczenie naszej cery. Zanieczyszczenia na różnych głębokościach są wychwytywane i dokładnie rozpuszczane. Mleczka micelarne przeznaczone są do demakijażu twarzy i oczu i dedykowane każdemu rodzajowi cery. Produkt aplikujemy za pomocą płatka kosmetycznego, nie wymaga on spłukiwania.

Jako ciekawostkę wspomnę tu także o tzw. preparatach do demakijażu twarzy i oczu typu 3 w 1, przeznaczonych do skóry wrażliwej. Oczyszcza, tonizuje i nawilża skórę z uwagi na połączone właściwości mleczka, toniku i płynu do demakijażu oczu. Delikatnie oczyszcza wrażliwą skórę bez pozostawienia dyskomfortu i uczucia ściągnięcia, dokładnie usuwa wszelkie ślady makijażu, zarówno z twarzy, jak i oczu, a zarazem tonizuje skórę. Produkt posiada aksamitną, nietłustą konsystencję, nie wymaga on spłukiwania.

Kolejnym rodzajem produktów stosowanych bez użycia wody są preparaty opracowane na bazie miceli, przeznaczone dla każdego typu cery. Osobom, które mają problem z przetłuszczającą się skórą, płyn micelarny nie pozostawi tłustej warstwy, a da efekt odświeżonej i oczyszczonej twarzy. Płyn micelarny to również idealny kosmetyk dla kobiet z cerą wrażliwą i naczynkową, ponieważ nie wywołuje podrażnień.

Preparaty redukujące sembu

Jednym z częstych problemów kobiet jest świecąca się od rana i tłusta twarz, mimo tego że stosują preparaty redukujące sebum. Dlaczego tak się dzieje? Cera tłusta, podobnie zresztą jak każda inna, jest cerą specyficzną i jako taka rządzi się własnymi prawami. W pielęgnacji takiej cery działamy dwutorowo – skupiamy się przede wszystkim na jej oczyszczeniu, czyli zmniejszeniu ilości wydzielanego sebum, ale też na nawilżeniu. Jeżeli oczyszczanie skóry odbywa się za pomocą zbyt silnie działających preparatów, doprowadzi to w konsekwencji do nadmiernego jej przesuszenia. Skóra broniąc się przed tym, produkuje zwiększone ilości sebum i proces się zamyka, czego efektem jest błyszczenie się twarzy rano. Aby tego uniknąć należy sięgać po specjalne żele oczyszczające przeznaczone do skóry tłustej, których delikatna baza myjąca skutecznie oczyszcza skórę twarzy, szyi i dekoltu z codziennych zanieczyszczeń. Produkty te zawierają najczęściej w swoim składzie znane i lubiane wyciągi roślinne. Należą do nich m.in. zielona herbata (zwęża nadmiernie rozszerzone pory i odświeża skórę), ekstrakt z rozmarynu (działa antybakteryjnie i tonizująco), wyciąg z ogórka (usuwa nadmiar sebum i przyczynia się do poprawy kondycji skóry). Żel przeznaczony do mycia skóry z problemem nadmiernego wydzielania łoju delikatnie oczyszcza skórę twarzy i okolice oczu, nie pozostawiając uczucia ściągnięcia oraz usuwa nadmiar sebum i tonizuje normalną, mieszaną lub tłustą skórę na etapie oczyszczania, w konsekwencji czego wygląda ona świeżo i staje się matowa. Ważne jest, aby po umyciu twarzy dokładnie spłukać ją wodą.

Czym się różni płyn micelarny od zwykłego płynu do demakijażu?

Wbrew wielu opiniom, płyn micelarny nie powinien zastępować toniku w codziennej pielęgnacji, ponieważ właściwości tych dwóch produktów znacznie się różnią od siebie To, co je łączy, to oczyszczenie skóry. Tonik nie jest przeznaczony do zmywania makijażu, a do przywrócenia cerze odpowiedniego poziomu pH. Płyn micelarny natomiast rozpuszcza zanieczyszczenia i makijaż. Myjąc twarz jakimkolwiek produktem, w tym płynem micelarnym, usuwamy nie tylko brud, ale także zmieniamy naturalne pH skóry, zadaniem toniku jest przywrócenie odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej. Oprócz tego taki tonik łagodzi, nawilża i uelastycznia, bardzo często ma także działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne.

W jakiej kolejności powinno się używać tych produktów? Otóż najpierw płyn micelarny, który zmyje makijaż, a następnie tonik, który odświeży i przywróci odpowiednie pH. Podsumowując, płyn micelarny nie może zastąpić toniku, a w naszej rutynowej pielęgnacji powinnyśmy używać obu tych kosmetyków jednocześnie.

Właściwości płynu micelarnego:

  • oczyszcza skórę, odświeża,
  • skutecznie usuwa makijaż, martwy naskórek oraz zanieczyszczenia,
  • delikatnie i dokładnie oczyszcza skórę,
  • nie zatyka ujść gruczołów łojowych,
  • zapobiega powstawaniu zaskórników,
  • reguluje wydzielanie sebum,
  • usuwa obumarłe komórki naskórka,
  • nie powoduje podrażnień i nie wysusza skóry,
  • łagodzi zamiany zapalne.

Czy każdy preparat będzie odpowiedni do demakijażu oczu?

Demakijaż zawsze należy rozpoczynać od oczu i ust z uwagi na najsilniejsze zabrudzenia, które powodują kosmetyki do makijażu (tusz do rzęs, eyeliner, cienie do powiek, pomadka). Demakijaż oczu należy wykonywać przy pomocy specjalnie przeznaczonego do tego celu preparatu myjącego, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się podrażnień i reakcji alergicznych. Najlepiej jest sięgać tu po specjalny płyn do demakijażu oczu, polecany jest zwłaszcza ten dwufazowy z uwagi na podwójną formułę (wodno-tłuszczową), która doskonale rozprawia się z uporczywymi pozostałościami wodoodpornego makijażu.

Płatek nasączony płynem należy przyłożyć do powieki i odczekać kilka sekund, aby kosmetyki kolorowe mogły się rozpuścić. Następnie płatek przesuwamy od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Czynność taką powtarzamy do momentu, aż ostatni płatek będzie czysty.

Co więcej, niektóre profesjonalne produkty tego typu zawierają składniki przyczyniające się do poprawy kondycji naszych rzęs, np. olej rycynowy, arginina czy pantenol. Dobrze jest jak nasz kosmetyk nie pozostawia tłustej warstwy i jest odpowiedni dla osób o wrażliwych oczach i/lub noszących soczewki kontaktowe.

Czym jest tonizowanie twarzy i dla kogo jest wskazane?

Po procesie oczyszczenia, szczególnie jeśli w użyciu były silnie działające kosmetyki wysuszające, odczyn pH skóry wzrasta, co powoduje, że jej naturalny płaszcz wodno-lipidowy może ulec uszkodzeniu. Stosowanie toniku przywraca skórze jej naturalny, lekko kwaśny odczyn pH. Dzięki temu jest ona lepiej chroniona. Ale nie tylko! Obniżone pH ma również działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Poza przywróceniem odpowiedniego poziomu pH, tonik odświeża i utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia. W efekcie skóra staje się bardziej elastyczna i gotowa na przyjęcie preparatu pielęgnacyjnego. Niektóre toniki, dzięki zawartości konkretnych składników, mogą wpływać na szybszą regenerację skóry, np. po opalaniu, inne zwężają rozszerzone pory, zmniejszają łojotok czy też delikatnie rozjaśniają przebarwienia.

Wybierając tonik, musimy brać pod uwagę przede wszystkim potrzeby naszej cery. Po oczyszczeniu skóry, niewielką ilość toniku aplikujemy na twarz, szyję i dekolt za pomocą wacika lub – jeżeli zakupiony przez nas produkt ma takie ułatwienie – za pomocą atomizera. W składzie takich toników spotkamy najczęściej kwas hialuronowy (dogłębnie nawilża oraz poprawia ujędrnienie i elastyczność naskórka, dodatkowo opóźnia procesy starzenia się skóry) oraz glicerynę (długotrwale nawilża).

Właściwości toniku:

  • przywraca odpowiedni poziom pH skóry,
  • skutecznie usuwa zanieczyszczenia oraz pozostałości makijażu,
  • zapewnia optymalny poziom nawilżenia,
  • przynosi długotrwałe uczucie komfortu,
  • przeznaczony do stosowania rano i wieczorem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij