4 zasady prawidłowego demakijażu twarzy
Anna Miros

4 zasady prawidłowego demakijażu twarzy

Jednym z najważniejszych, codziennych rytuałów pielęgnacyjnych jest odpowiednio wykonany demakijaż twarzy. Polega na mechanicznym usunięciu pozostałości makijażu i innych produktów pielęgnacyjnych, a także brudu, łoju, potu i innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się przez cały dzień. Głównym jego celem jest czysta skóra, przygotowana do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak peeling, maseczka czy po prostu nałożenie kremu. Powinien być nawykiem zarówno kobiet, jaki i mężczyzn. Jak należy wykonać demakijaż, aby skóra została dokładnie oczyszczona? Jakie kosmetyki do zmywania twarzy powinniśmy wybierać, aby optymalnie zadbać o naszą cerę?

Prawidłowo wykonany demakijaż oczyszcza skórę, ułatwia jej oddychanie, przygotowuje do nocnej regeneracji skóry oraz ułatwia wchłanianie substancji aktywnych z preparatów kosmetycznych, takich jak serum czy krem – dzięki czemu zwiększa ich skuteczność. Niewykonanie demakijażu lub zrobienie go w niewłaściwy sposób jest przyczyną: podrażnienia, zmiany zabarwienia skóry (cera szara, ziemista, pozbawiona blasku), może prowadzić do zablokowania gruczołów łojowych, a tym samym do powstawania zaskórników, co w konsekwencji sprzyja rozwojowi trądzika kosmetycznego.

Pamiętajmy, że brak makijażu nie zwalnia nas z codziennego oczyszczania twarzy rano i wieczorem!

Zasady prawidłowego demakijażu twarzy

  • Po pierwsze – demakijaż oczu

Do zmywania oczu używaj tylko kosmetyków specjalnie do tego przeznaczonych, ponieważ skóra powiek i okolicy oczu jest bardzo wrażliwa i cienka. Jeśli używasz kosmetyków wodoodpornych lub trudnych do usunięcia, zastosuj płyn dwufazowy, który dzięki zawartości fazy wodnej i olejowej szybko usunie oporny makijaż. Pamiętaj, aby wstrząsnąć go przed użyciem, żeby fazy dobrze się wymieszały.

Po umyciu rąk nasącz płatek kosmetyczny odpowiednio dobranym preparatem do demakijażu oczu (mleczko, śmietanka, płyn, olejek). Przyłóż płatek do powieki i odczekaj kilkanaście sekund, aby kosmetyk rozpuścił tusz i cienie. Delikatnie przesuwaj płatek od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Nie należy rozciągać i trzeć skóry, gdyż przyspiesza to powstawanie zmarszczek. Tusz do rzęs należy zmywać pionowymi ruchami z góry do dołu. Trzeba zwrócić uwagę, czy kąciki oczu i rzęsy zostały dokładnie oczyszczone, ponieważ resztki makijażu mogą powodować podrażnienie oczu oraz kruchość i łamliwość rzęs.
Jeśli płatki będą brudne, wymieniamy je aż do całkowitego oczyszczenia okolicy oczu.

  • Po drugie – demakijaż ust

Nasączony wacik przykładamy do ust, czekamy kilka sekund i usuwamy błyszczyk lub pomadkę, przesuwając płatek z lewej strony w prawą i odwrotnie.

  • Po trzecie – demakijaż pozostałych części twarzy

Zwilż płatek kosmetykiem do demakijażu twarzy i zacznij zmywać twarz okrężnymi ruchami – na początku policzki, szyję, podbródek, nos oraz czoło. Jeśli używasz do zmywania żelu lub pianki, zwilż ręce, nanieś niewielką ilość kosmetyku na twarz i rozcieraj go, aż powstanie piana. Następnie zmyj dokładnie wodą.

  • Po czwarte – tonik

Po dokładnym zmyciu twarzy przetrzyj twarz tonikiem. Jest to niezbędny preparat stosowany na zakończenie demakijażu. Łagodzi podrażnienia, ściąga pory (gruczoły łojowe), przywraca odpowiedniepH skóry (lekko kwaśne) oraz usuwa resztki zanieczyszczeń. Ponadto odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry, chroni przed zasiedlaniem się chorobotwórczych bakterii i grzybów oraz zapobiega przeznaskórkowej utracie wody (TEWL). Tonik powinien zawierać wyciągi ziołowe, witaminy oraz minerały. Należy unikać toników z zawartością alkoholu, ponieważ mogą zwiększać wydzielanie sebum.

W ten sposób oczyszczona skóra jest przygotowana do zastosowania peelingu lub maseczki (1-2 razy w tygodniu), kremu pielęgnacyjnego czy serum.

Pamiętaj, aby rano przed nałożeniem kremu oraz kosmetyków do makijażu, także oczyścić skórę – dzięki temu usuniesz nadmiar łoju i makijaż będzie dłużej utrzymywał się na skórze.

Rodzaje kosmetyków do demakijażu  – jaki kosmetyk wybrać?

  • Mleczko kosmetyczne/Śmietanka/Krem do zmywania twarzy – przeznaczone do skóry suchej, skłonnej do powstawania zmarszczek, dojrzałej, atroficznej. Delikatnie natłuszczają i odżywiają skórę, po zmyciu nie powodują ściągnięcia skóry. Najczęściej zawierają w składzie oleje roślinne, witaminę A i E, kwas hialuronowy oraz glicerynę.
  • Żel do mycia twarzy/Pianka do mycia twarzy – odpowiednie do skóry tłustej, mieszanej, łojotokowej, trądzikowej. Usuwają nadmiar sebum, posiadają właściwości antybakteryjne, ściągają rozszerzone pory oraz matują. Do ich głównych składników zalicza się: cynk, siarkę, kwasy owocowe, witaminy z grupy B oraz wyciągi ziołowe.
  • Płyn micelarny może być używany do każdego rodzaju skóry. Zawiera micele – małe cząsteczki wykazujące właściwości hydrofobowe (wiążące związki tłuszczowe) oraz hydrofilowe (wiążące wodę). Dzięki temu bardzo dobrze zmywa każdy rodzaj makijażu i oczyszcza skórę. Zawiera małe ilości konserwantów, substancji zapachowych oraz barwników, dlatego może być także stosowany do skóry wrażliwej oraz demakijażu oczu. Płyn micelarny przywraca skórze odczyn lekko kwaśny, dlatego po jego zastosowaniu nie trzeba używać toniku.
  • Chusteczki do demakijażu zaleca się stosować w sytuacjach gdy chcemy wykonać szybki demakijaż lub nie mamy dostępu do wody np. podczas podróży lub w czasie pobytu w szpitalu. Chusteczki są nasączone preparatem do demakijażu, dlatego po wyjęciu są gotowe do użycia. Podczas ich stosowania „wycieramy” zanieczyszczenia co może powodować podrażnienia a także sprzyjać powstawaniu zmarszczek, dlatego nie powinny być stosowane codziennie.

Do skóry wrażliwej i atopowej należy wybierać kosmetyki hypoalergiczne, bez barwników i konserwantów. Powinny zawierać składniki łagodzące podrażnienia, nawilżające, odbudowujące płaszcz hydrolipidowy np. alantoinę, mocznik, pantenol, ceramidy, NNKT. Należy unikać preparatów z kwasami owocowymi, alkoholem oraz retinolem. Skórze wrażliwej szkodzi także mycie wodą i zwykłym mydłem.

Podsumowując, prawidłowy demakijaż twarzy należy zacząć od dobrania odpowiednich kosmetyków dopasowanych do rodzaju skóry i jej potrzeb.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.