Co robić, gdy maluszek ulewa?
Anna Posmykiewicz

Co robić, gdy maluszek ulewa?

Ulewanie to bezbolesne i niewymagające wysiłku cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co objawia się powolnym wypływaniem z ust dziecka części spożytego przez nie pokarmu. Treść pokarmowa, która wypływa z ust dziecka, może być już częściowo przetrawiona – wtedy też swoim wyglądem przypomina biały serek lub kefir. Maluch może jednak ulewać także treścią nie strawioną, wtedy wypływający z ust dziecka pokarm jest rzadki. Dlaczego niemowlę ulewa i jak sobie z tym radzić?

Ulewanie zdarza się wśród noworodków i niemowląt bardzo często. Zwykle jest zjawiskiem w pełni fizjologicznym i nie stanowi żadnego powodu do zmartwienia. Jeśli maluch ulewa pokarm w ilości odpowiadającej mniej więcej jednej-dwóm łyżeczkom, to jest to całkowita norma. Taka ilość ulanego pokarmu nie będzie wpływała na uczucie sytości u dziecka – jeśli więc część pokarmu zostanie ulana, dziecko i tak nie będzie głodne i na pewno nie będzie wymagało dokarmienia kolejną porcją mleka.

Jeśli dziecko ulewa dość często, ale ładnie przybiera na wadze i ładnie się rozwija, to nawet częste ulewanie w takiej sytuacji nie jest żadną patologią – najważniejsze bowiem, że maluch rośnie i widocznie taka ilość pokarmu wystarcza mu do tego, aby jego masa ciała ulegała systematycznemu zwiększaniu.

Przyczyny ulewania u noworodków i niemowląt

Główną przyczyną ulewania u noworodków i niemowląt jest po prostu fizjologiczna niedojrzałość przewodu pokarmowego. Zwieracze przełyku nie są jeszcze w pełni rozwinięte i w związku z tym nie mogą zatrzymać pokarmu w żołądku.

Ponadto dość częstą przyczyną ulewania u niemowląt jest po prostu przejedzenie. Zdarzają się takie dzieci, które jedzą bardzo dużo i ich mały brzuszek po prostu nie jest w stanie pomieścić takiej ilości pokarmu, jaką maluch zjada, dlatego dochodzi do cofania się pokarmu z żołądka i do ulewania.

Zdarza się również, że przyczyną ulewania u niemowląt jest zbyt szybkie i łapczywe jedzenie – w takiej sytuacji maluch łyka bardzo dużą ilość powietrza, co doprowadza do cofania się treści pokarmowej. Czasami do ulewań u dzieci przyczynia się też nieumiejętne karmienie – zarówno piersią, jak i butelką.

Czu ulewanie w którymś momencie ustępuje?

Tak. Zazwyczaj ulewanie u niemowląt ustępuje, kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć. U niektórych dzieci ulewanie może też ustąpić szybciej i zdarza się to pomiędzy 3. a 4. miesiącem życia. Oczywiście u niektórych maluchów ulewanie może też utrzymywać się dłużej – mniej więcej do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Poza tym ulewanie zaczyna również znacząco zmniejszać się wraz z rozszerzaniem diety maluszka, gdy poza mlekiem zaczyna on otrzymywać również kaszki oraz pokarmy stałe w postaci papek i zupek.

Ulewanie – powód do niepokoju?

Ulewanie może być niepokojące, jeśli dziecko ulewa bardzo często i bardzo dużo, jak również wtedy, kiedy z jego powodu nie przybiera na wadze. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie badań dodatkowych i konsultacja gastroenterologiczna, aby rozpoznać przyczynę takiego stanu rzeczy i móc włączyć właściwe leczenie.

W jaki sposób można radzić sobie z ulewaniem u maluszków?

Przede wszystkim w sytuacji, kiedy maluszek ulewa, warto trochę przeorganizować sposób karmienia. Chodzi o to, aby karmić dziecko częściej, ale mniejszymi ilościami pokarmu – dzięki temu żołądek maluszka nie zostanie tak bardzo obciążony i istnieje większa szansa, że pokarm nie ulegnie cofnięciu.

Ponadto dzieci, które ulewają, powinny być po jedzeniu długo pionizowane. Nawet, jeśli maluszkowi się już odbije, powinniśmy trzymać go w pozycji pionowej na naszych rękach około 20 minut. Wtedy również znacząco zmniejsza się ryzyko cofnięcia się treści pokarmowej.

Należy też pamiętać, aby po karmieniu – jeśli dziecko ma tendencję do ulewania – zawsze odkładać maluszka do łóżeczka na boku. Chodzi o to, aby maluch się nie zakrztusił – jeśli bowiem leżałby na plechach i doszłoby do ulania, bardzo łatwo mógłby się zachłysnąć, co byłoby groźne dla jego zdrowia.

Jeśli jednak maluszek ulewa naprawdę dużo, często i jest to uciążliwe zarówno dla niego, jak i dla rodziców, warto zastanowić się nad zmianą mleka na takie z dopiskiem AR. Pod tą nazwą kryją się specjalne mieszanki mleczne dla dzieci z tendencją do ulewania – są gęstsze, dzięki czemu istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko, że po zjedzeniu takiego mleka dojdzie u malucha do cofnięcia się treści pokarmowej. Zamiast mieszanki AR można też zastosować specjalny zagęstnik do mleka; dodaje się go zarówno do mleka modyfikowanego, jak i do odciągniętego kobiecego pokarmu. Dzięki niemu w znaczący sposób spada ilość ulewań u niemowląt.

Zdarzają się również sytuacje, w których – poza zmianą mleka na mieszankę AR czy stosowaniem zagęstnika do mleka – lekarz pediatra decyduje się o włączeniu preparatów, które dodatkowo będą regulowały pracę przewodu pokarmowego i tym sposobem zmniejszą ulewania.

Ulewania u niemowląt bywają czasami bardzo uciążliwe i bardzo denerwują rodziców, którzy martwią się, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Należy jednak pamiętać, że jeśli mimo ulewania maluch ładnie przybiera na wadze, to na pewno nie dzieje się nic groźnego. Trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż z czasem ulewania ustąpią.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij