Co robić, gdy maluszek ulewa?
Anna Posmykiewicz

Co robić, gdy maluszek ulewa?

Ulewanie to bezbolesne i niewymagające wysiłku cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co objawia się powolnym wypływaniem z ust dziecka części spożytego przez nie pokarmu. Treść pokarmowa, która wypływa z ust dziecka, może być już częściowo przetrawiona – wtedy też swoim wyglądem przypomina biały serek lub kefir. Maluch może jednak ulewać także treścią nie strawioną, wtedy wypływający z ust dziecka pokarm jest rzadki. Dlaczego niemowlę ulewa i jak sobie z tym radzić?

Ulewanie zdarza się wśród noworodków i niemowląt bardzo często. Zwykle jest zjawiskiem w pełni fizjologicznym i nie stanowi żadnego powodu do zmartwienia. Jeśli maluch ulewa pokarm w ilości odpowiadającej mniej więcej jednej-dwóm łyżeczkom, to jest to całkowita norma. Taka ilość ulanego pokarmu nie będzie wpływała na uczucie sytości u dziecka – jeśli więc część pokarmu zostanie ulana, dziecko i tak nie będzie głodne i na pewno nie będzie wymagało dokarmienia kolejną porcją mleka.

Jeśli dziecko ulewa dość często, ale ładnie przybiera na wadze i ładnie się rozwija, to nawet częste ulewanie w takiej sytuacji nie jest żadną patologią – najważniejsze bowiem, że maluch rośnie i widocznie taka ilość pokarmu wystarcza mu do tego, aby jego masa ciała ulegała systematycznemu zwiększaniu.

Przyczyny ulewania u noworodków i niemowląt

Główną przyczyną ulewania u noworodków i niemowląt jest po prostu fizjologiczna niedojrzałość przewodu pokarmowego. Zwieracze przełyku nie są jeszcze w pełni rozwinięte i w związku z tym nie mogą zatrzymać pokarmu w żołądku.

Ponadto dość częstą przyczyną ulewania u niemowląt jest po prostu przejedzenie. Zdarzają się takie dzieci, które jedzą bardzo dużo i ich mały brzuszek po prostu nie jest w stanie pomieścić takiej ilości pokarmu, jaką maluch zjada, dlatego dochodzi do cofania się pokarmu z żołądka i do ulewania.

Zdarza się również, że przyczyną ulewania u niemowląt jest zbyt szybkie i łapczywe jedzenie – w takiej sytuacji maluch łyka bardzo dużą ilość powietrza, co doprowadza do cofania się treści pokarmowej. Czasami do ulewań u dzieci przyczynia się też nieumiejętne karmienie – zarówno piersią, jak i butelką.

Czu ulewanie w którymś momencie ustępuje?

Tak. Zazwyczaj ulewanie u niemowląt ustępuje, kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć. U niektórych dzieci ulewanie może też ustąpić szybciej i zdarza się to pomiędzy 3. a 4. miesiącem życia. Oczywiście u niektórych maluchów ulewanie może też utrzymywać się dłużej – mniej więcej do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Poza tym ulewanie zaczyna również znacząco zmniejszać się wraz z rozszerzaniem diety maluszka, gdy poza mlekiem zaczyna on otrzymywać również kaszki oraz pokarmy stałe w postaci papek i zupek.

Ulewanie – powód do niepokoju?

Ulewanie może być niepokojące, jeśli dziecko ulewa bardzo często i bardzo dużo, jak również wtedy, kiedy z jego powodu nie przybiera na wadze. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie badań dodatkowych i konsultacja gastroenterologiczna, aby rozpoznać przyczynę takiego stanu rzeczy i móc włączyć właściwe leczenie.

W jaki sposób można radzić sobie z ulewaniem u maluszków?

Przede wszystkim w sytuacji, kiedy maluszek ulewa, warto trochę przeorganizować sposób karmienia. Chodzi o to, aby karmić dziecko częściej, ale mniejszymi ilościami pokarmu – dzięki temu żołądek maluszka nie zostanie tak bardzo obciążony i istnieje większa szansa, że pokarm nie ulegnie cofnięciu.

Ponadto dzieci, które ulewają, powinny być po jedzeniu długo pionizowane. Nawet, jeśli maluszkowi się już odbije, powinniśmy trzymać go w pozycji pionowej na naszych rękach około 20 minut. Wtedy również znacząco zmniejsza się ryzyko cofnięcia się treści pokarmowej.

Należy też pamiętać, aby po karmieniu – jeśli dziecko ma tendencję do ulewania – zawsze odkładać maluszka do łóżeczka na boku. Chodzi o to, aby maluch się nie zakrztusił – jeśli bowiem leżałby na plechach i doszłoby do ulania, bardzo łatwo mógłby się zachłysnąć, co byłoby groźne dla jego zdrowia.

Jeśli jednak maluszek ulewa naprawdę dużo, często i jest to uciążliwe zarówno dla niego, jak i dla rodziców, warto zastanowić się nad zmianą mleka na takie z dopiskiem AR. Pod tą nazwą kryją się specjalne mieszanki mleczne dla dzieci z tendencją do ulewania – są gęstsze, dzięki czemu istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko, że po zjedzeniu takiego mleka dojdzie u malucha do cofnięcia się treści pokarmowej. Zamiast mieszanki AR można też zastosować specjalny zagęstnik do mleka; dodaje się go zarówno do mleka modyfikowanego, jak i do odciągniętego kobiecego pokarmu. Dzięki niemu w znaczący sposób spada ilość ulewań u niemowląt.

Zdarzają się również sytuacje, w których – poza zmianą mleka na mieszankę AR czy stosowaniem zagęstnika do mleka – lekarz pediatra decyduje się o włączeniu preparatów, które dodatkowo będą regulowały pracę przewodu pokarmowego i tym sposobem zmniejszą ulewania.

Ulewania u niemowląt bywają czasami bardzo uciążliwe i bardzo denerwują rodziców, którzy martwią się, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Należy jednak pamiętać, że jeśli mimo ulewania maluch ładnie przybiera na wadze, to na pewno nie dzieje się nic groźnego. Trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż z czasem ulewania ustąpią.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ciemiączko u dziecka – gdzie się znajduje i kiedy zarasta? Jak o nie dbać?

  Ciemiączka są fizjologicznymi strukturami w obrębie czaszki noworodka i niemowlęcia. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie obwodu główki podczas przechodzenia przez kanał rodny w tracie porodu. Jakie są rodzaje ciemiączek u noworodków? Gdzie się znajdują i kiedy powinny się zrastać? Jak dbać o ciemiączko u noworodków? Podpowiadamy.

 • Złamanie zielonej gałązki – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie złamania podkostnowego u dzieci

  Złamanie zielonej gałązki jest charakterystyczne dla wieku dziecięcego, dotyczy niemowląt, małych dzieci oraz nastolatków. Jest to złamanie zamknięte, podkostnowe – bez przerwania ciągłości okostnej. Kość przypomina wtedy ułamaną, młodą gałązkę drzewa, stąd nazwa tego urazu. Złamania typu zielona gałązka nie są skomplikowane, nie wymagają nastawiania ani operacji, a kość zazwyczaj szybko się zrasta. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja złamania typu torus?

 • Ukąszenia owadów u dzieci – objawy i pierwsza pomoc. Co stosować na ugryzione miejsca?

  Ukąszenia owadów, zwłaszcza w sezonie letnim, przysparzają sporo problemów, gdyż mogą wywoływać silny świąd, obrzęk w miejscu ukłucia lub nawet prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego u osób uczulonych na jad insektów. Jak postępować w przypadku ukąszeń owadów u dzieci? 

 • Stulejka u dziecka – jak rozpoznać stulejkę i jak wygląda jej leczenie?

  Stulejkę definiuje się jako niezdolność do odsunięcia napletka pokrywającego żołądź prącia. Jest to niewielka wada anatomiczna występująca najczęściej u chłopców (do 3.-4. roku życia stan ten dotyczy ok. 90% dzieci płci męskiej i jest on fizjologiczny). U starszych dzieci w przypadku stulejki zaleca się zabiegi polegające na delikatnym odsuwaniu napletka i stosowaniu maści sterydowej. Stulejka patologiczna, która wymaga interwencji chirurgicznej, powstaje przeważnie na skutek stanów zapalnych bądź urazów.

 • Dyspraksja (syndrom niezdarnego dziecka) – przyczyny i objawy dyspraksji rozwojowej

  Dyspraksja, nazywana również syndromem dziecka niezdarnego, to dysfunkcja percepcyjno-motoryczna przejawiająca się zaburzeniami koordynacji rozwojowej. Dzieci dyspraktyczne mają trudności z planowaniem i wykonywaniem czynności zarówno w zakresie motoryki małej (np. z rysowaniem, pisaniem, zapinaniem guzików), jak i w zakresie motoryki dużej (np. gra w piłkę, jazda na rowerze). Dyspraksja objawia się także opóźnionym rozwojem mowy, trudnościami ze skupieniem i z nauką czy zaburzeniami równowagi. Nie wpływa ona jednak na inteligencję. Aby pomóc dziecku, warto udać się do specjalistów, m.in. terapeuty SI, logopedy, pedagoga, aby dobrać odpowiednią terapię.

 • Kołdra obciążeniowa – działanie i wskazania do stosowania kołdry sensorycznej

  Kołdra obciążeniowa jest wykorzystywana w zaburzeniach propriocepcji, które pojawiają się m.in. u osób z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Często jest także zalecana przy bezsenności, depresji, zespołach lękowych. Kołderka sensoryczna stymuluje czucie głębokie, "wyciszając" układ nerwowy. Jej stosowanie rozluźnia, relaksuje, poprawia jakość snu, redukuje napięcie. Wyjaśniamy, jak prawidłowo używać kołdrę obciążającą oraz jak dobrać jej wagę i rozmiar do potrzeb użytkownika. 

 • Perły Epsteina – przyczyny i leczenie torbieli dziąsłowych u dziecka

  Perły Epsteina to rodzaj torbieli dziąsłowych. Są to niewielkie zmiany o charakterze cyst wypełnione keratyną, które pojawiają się u niemowląt. Lokalizują się na podniebieniu i nie powodują żadnych dolegliwości. Perły Epsteina nie są groźne, jednak łatwo je pomylić z pleśniawkami czy aftami, dlatego też każde zmiany w jamie ustnej dziecka należy skonsultować z pediatrą. 

 • Koślawość kolan – przyczyny i leczenie koślawych kolan u dzieci i dorosłych. Ćwiczenia na koślawe kolana

  Koślawość kolan to deformacja kończyn dolnych dotycząca przede wszystkim dzieci, choć może występować także u osób dorosłych. Do 6. roku życia koślawe kolana u dziecka są stanem fizjologicznym, jeśli natomiast nieprawidłowa budowa kolan utrzymuje się dłużej, należy udać się do ortopedy oraz fizjoterapeuty. Jak przebiega terapia koślawości kolan?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij