Jak walczyć z pierwszymi objawami przeziębienia i grypy?
Właściwe leczenie powinno być zawsze celowane w konkretne objawy, nie należy stosować preparatów złożonych, zawierających kilka substancji aktywnych, w przypadku wystąpienia jedynie kataru lub drapania w gardle. Niewłaściwe jest również branie „garści” różnych tabletek na przeziębienie, tylko dlatego, że wydaje nam się to jedynym sposobem na szybkie ustąpienie dolegliwości i postawienie na nogi. Takie samoleczenie może przynieść więcej szkód niż pożytku, ponieważ leki łatwo jest przedawkować lub wywołać niebezpieczne dla zdrowia i życia interakcje.
Z odróżnieniem zwykłego przeziębienia od grypy raczej nie mamy trudności. Przeziębienie zazwyczaj ma przebieg łagodny z objawami ustępującymi w ciągu kilku dni, do których należą katar, kaszel, ból gardła oraz stan podgorączkowy do 38oC. Grypa natomiast atakuje gwałtownie z dużym nasileniem objawów, takich jak wysoka gorączka przekraczająca 40oC, ostry napadowy suchy kaszel, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe oraz silny ból głowy.
Jak radzić sobie z pierwszymi objawami przeziębienia i grypy?
Katar
Jeden z najbardziej uciążliwych, a zarazem pożytecznych objawów charakterystycznych dla przeziębienia. To reakcja obronna organizmu przed atakującymi go patogenami. Najważniejsza jest właściwa higiena nosa polegająca na systematycznym i dokładnym oczyszczaniu za pomocą jednorazowych chusteczek higienicznych. Warto wspomagać ten zabieg wodą morską, która ułatwia dokładne oczyszczenie, udrożnia nos i nawilża śluzówkę. Warto stosować inhalacje solą fizjologiczną i maść majerankową, które ułatwiają oddychanie i koją podrażnioną śluzówkę nosa. Można również stosować leki dostępne w aptece w postaci tabletek, kropli oraz sprayu do nosa, należy jednak zachować ostrożność i nie przyjmować ich dłużej niż kilka dni.
Kaszel
W początkowym stadium przeziębienia jest zazwyczaj suchy i łagodny, jednak w miarę rozwijania się choroby może przekształcić się w mokry i nasilać swoją intensywność. W przypadku grypy zwykle jest on od początku suchy, duszący i napadowy. W łagodzeniu kaszlu niezmierne ważne jest odpowiednie nawilżanie śluzówek górnych dróg oddechowych, dlatego warto stosować inhalacje solą fizjologiczną, można dodawać do nich olejki eteryczne i napary z ziół, które działają antyseptycznie. Suche powietrze nasila objawy, dlatego powinno się często wietrzyć pomieszczenia, w których najdłużej przebywamy, np. sypialnię i stosować nawilżacze powietrza. Doskonale sprawdzą się również naturalne syropy z czosnku i cebuli – przygotowane samodzielnie lub kupione w aptece. Leki o działaniu przeciwkaszlowym w przypadku kaszlu suchego mogą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta o każdej porze, natomiast leki wykrztuśne na kaszel mokry stosujemy najpóźniej 2-3 godziny przed planowanym pójściem spać.
Ból gardła
Objawia się najczęściej drapaniem, pieczeniem, suchością i obrzękiem błon śluzowych oraz chrypką; może mieć charakter łagodny lub ostry z utrudnionym przełykaniem. Również w tym przypadku ważne jest właściwe nawilżenie śluzówek i powietrza w pomieszczeniach. Warto stosować płukanki do gardła na bazie naparów z ziół (szałwii, rumianku), soli kuchennej, sody oczyszczonej lub gotowych preparatów dostępnych w aptece. Nieoceniony jest również naturalny miód o działaniu łagodzącym oraz domowe mikstury na bazie czosnku, mleka czy imbiru. W aptece dostępnych jest wiele preparatów o działaniu nawilżającym, łagodzącym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym, które można stosować w postaci tabletek do ssania i aerozoli.
Gorączka
Jest reakcją obronną i oznacza, że organizm podjął walkę z infekcją. Stan podgorączkowy do 38oC nie wymaga interwencji farmakologicznej, jednak, gdy temperatura ciała wzrasta powyżej 38oC należy wdrożyć leczenie. Najskuteczniejszą i najszybszą metodą obniżenia temperatury ciała jest leczenie farmakologiczne lekami o działaniu przeciwgorączkowym, takimi jak paracetamol, ibuprofen oraz kwas acetylosalicylowy. Należy stosować je ostrożnie, zgodnie z zaleceniami producenta i nie powinno się ich łączyć; najlepiej stosować je naprzemiennie. Wspomagająco można stosować naturalne soki z malin i czarnego bzu oraz napar z lipy, które działają napotnie, a także krótkie kąpiele w letniej wodzie i zimne okłady. Należy przyjmować jak najwięcej płynów, nawet kilka litrów dziennie, ponieważ wraz z potem nasz organizm traci wodę i ulega osłabieniu.