Pierwsze dni z dzieckiem w domu – jak się do tego przygotować?
Maria Dąbrowska

Pierwsze dni z dzieckiem w domu – jak się do tego przygotować?

Pokoik wysprzątany, wózek czeka w gotowości, ubranka złożone na półkach. Wkrótce pojawia się też główny bohater całego zamieszania – nasze dziecko. I świat wywraca się do góry nogami... Nie powstała jeszcze żadna niezawodna instrukcja obsługi na te piękne, ale i wyboiste dni z noworodkiem. Warto jednak pamiętać o paru zasadach, które nam je ułatwią.

1. Karm na żądanie 

Karmienie piersią to jedno z największych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć młoda mama. Bywa trudne, bolesne, frustrujące. Dziecko nie zawsze potrafi właściwie zassać brodawkę, przez to nie może się najeść, jest głodne i zdenerwowane. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z certyfikowaną doradczynią laktacyjną. Karm dziecko na żądanie, a nie co trzy godziny. Dziecko dobrze wie, co robi, „wisząc” na piersi – zwiększa w ten sposób produkcję mleka dla siebie. Pogryzione przez dziecko brodawki smaruj własnym mlekiem lub maściami z łagodzącą lanoliną. 

2. Odbijaj 

Po każdym karmieniu odbijaj dziecko. Nie bój się ulewania – choć nierzadko wygląda dramatycznie, w większości przypadków jest to normalna, fizjologiczna reakcja i jeden z etapów dojrzewania przewodu pokarmowego.

Aby jednak wykluczyć ewentualny refluks, zapisz dziecko na USG jamy brzusznej. 

Powiązane produkty

3. Nie bój się przewijania 

Noworodka przewijaj tak często, jak wymaga tego sytuacja. Jeśli nie jesteście pewni, czy to już czas na zmianę, możecie zaopatrzyć się w pieluszki ze wskaźnikiem zamoczenia. Pod pieluchę warto stosować maści, które zapobiegają odparzeniom. Skóra noworodka jest wyjątkowo cienka i już kilka minut kontaktu z kałem czy moczem mocno ją podrażnia. Parę razy dziennie pozwólmy pupie dziecka przewietrzyć się bez pieluchy. Przewijając, nie ciągnijmy noworodka za nogi, raczej delikatnie unośmy jego pupę. 

4. Rób relaksującą kąpiel 

Ciało noworodka pokrywa drogocenna, ochronna maź płodowa. Z kąpielą poczekaj więc parę dni. Dziecko można kąpać w każdym pomieszczeniu, pod warunkiem że jest w nim ciepło i nie ma przeciągów. Woda powinna mieć temperaturę ok. 37 stopni Celsjusza. Na początku może się przydać termometr, później wystarczy słynna metoda „łokcia”. 

Obmywaj dziecko delikatnymi ruchami, pamiętaj o każdej fałdce i zakamarku. Główkę myj na końcu – wystarczy delikatnie przemyć ją samą wodą.

Do osuszenia przyda się ręcznik z kapturkiem. Wycieraj noworodka delikatnie, masującymi, a nie trącymi ruchami. W skórę możesz wklepać parę kropli natłuszczającego kremu lub oliwki dla dzieci. 

Nie susz główki suszarką, ale jak najbardziej ją czesz, nawet jeśli dziecko nie ma za wielu włosków. Czesanie może pomóc w pozbywaniu się ciemieniuchy. Nigdy nie wyczesuj jej jednak na sucho. W pozbyciu się tej przypadłości pomoże regularne smarowanie oliwką lub preparatem na ciemieniuchę. 

5. Zadbaj o pępek 

Kikut pępowiny odpada najczęściej między 5. a 15. dobą życia dziecka. Zanim to jednak nastąpi, trzeba na tę okolicę uważać. W końcu jest to rana podatna na zakażenia. Polskie Towarzystwo Neonatologiczne nie zaleca już odkażania pępka spirytusem, raczej gazikiem zwilżonym wodą. Warto robić to kilka razy dziennie, najlepiej przy okazji przewijania. Pilnujmy, aby kikut pępowiny nie ocierał się o skraj pieluszki. W sklepach dostępne są takie ze specjalnym okienkiem dla pępka.

Pępek można moczyć w kąpieli, należy jednak porządnie go po niej wysuszyć. 

Troszcz się o oczy 

W oczach noworodka zbiera się wydzielina, która może powodować namnażanie się drobnoustrojów. Należy ją więc regularnie usuwać. Najbezpieczniej zrobisz to za pomocą gazików jałowych nasączonych solą fizjologiczną. Unikaj waty i wacików kosmetycznych – mogą zostawiać na powiece dziecka nitki. Raz użyty gazik należy wyrzucić. Istotna jest też technika – przemywamy oczka delikatnie od zewnętrznego kącika do wewnętrznego.

Popularny wśród naszych babć i mam napar z rumianku może być alternatywą dla soli fizjologicznej. Ponieważ jednak jest potencjalnym alergenem, wprowadzajmy go stopniowo, rozcieńczajmy na początku wodą i obserwujmy, czy nie uczula dziecka. 

7. Często układaj do snu 

Noworodek potrzebuje łącznie aż 18 godzin snu dziennie. To ty musisz wyłapać momenty jego senności i pomóc mu zasnąć. W tym wieku czas czuwania wynosi ok. 45 minut. Po jego upływie dziecko robi się senne. Pomocny w usypianiu może się okazać otulacz, którym ściśle otulisz ciało noworodka, niejako krępując jego ruchy. Pozycja ta przypomina noworodkowi błogie czasy spędzone w brzuchu, uspokaja i hamuje tzw. odruch moro, czyli mimowolne wyrzucanie rąk na boki, które często wybudza dziecko z drzemki. 

8. Wyczyść łóżeczko 

Dla noworodka bezpieczne łóżeczko to puste łóżeczko: bez kołderki, kocyka i poduszki. Wszystkie te przedmioty mogą dla śpiącego noworodka stanowić nie lada zagrożenie. Malutkie dzieci nie potrafią się przewracać, potrafią się za to przesuwać. Jeśli utkną pod kołderką lub stertą dekoracyjnych poduszek, mogą mieć trudność z wydostaniem się spod nich. Do spania wkładaj dziecko do zapinanego na ramionach śpiworka. Układaj je na stosunkowo twardym materacyku.

Usuń też ochraniacze ze szczebelków łóżka – ograniczają przepływ powietrza i podnoszą panującą w nim temperaturę. A to jeden z faktorów zwiększających ryzyko SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt). 

9. Ubieraj w sam raz 

Specjaliści zalecają, aby temperatura w domu wynosiła ok. 20 stopni Celsjusza. Wybieraj dla dziecka ubrania wygodne, z naturalnych tkanin, z jak najmniejszą liczbą podrażniających aplikacji i wzorków. Zakładaj mu o jedną warstwę więcej ubrań, niż sama masz na sobie. W domu czapeczka nie będzie mu potrzebna. Zaraz po powrocie z dzieckiem ze szpitala obetnij mu paznokcie specjalnymi bezpiecznymi nożyczkami z lekko zaokrągloną końcówką. Przed tą czynnością zawsze dezynfekuj nożyczki.

Popularne, zapobiegające podrapaniom rękawiczki typu „łapki” zakładaj dziecku tylko na noc. W ciągu dnia je zdejmuj  – dotyk to w końcu bardzo ważny zmysł, a „łapki” mogą zaburzać jego rozwój. 

10. Skompletuj apteczkę 

Dmuchaj na zimne i zaopatrz się we wszystkie potencjalnie potrzebne lekarstwa czy produkty. Na pewno przyda ci się: 

- termometr (bezdotykowy, w formie smoczka, elektryczny, klasyczny) 

- produkt do odciągania kataru (aspirator lub gruszka) 

- produkty kojące kolkę niemowlęcą 

- ampułki z solą fizjologiczną 

- gaziki jałowe 

- preparat odkażający (najwygodniejszy będzie w formie spreju), koniecznie bez zawartości etanolu, czyli mówiąc najprościej, alkoholu. Popularny wśród naszych babć spirytus do przemywania ran schowajmy więc głęboko do szafki. 

- lek przeciwbólowy, który równocześnie zbije gorączkę. Obowiązkowo taki dedykowany dzieciom. Do wyboru mamy leki na bazie paracetamolu oraz ibuprofenu. Ten pierwszy składnik zawarty jest w lekach, które przyjmować mogą nawet noworodki. Ibuprofen natomiast, mający dodatkowo działanie przeciwzapalne, podawać można dzieciom, które ukończyły trzeci miesiąc życia. Informacje te powinny jednak być zawarte na opakowaniu.

Warto pamiętać, że nie tylko wiek jest kryterium do obliczania podawanej dawki lekarstwa, ale i waga dziecka! 

Na początek powinno wystarczyć! 

11. Odpoczywaj! 

Ostatnia zasada, wcale nie najmniej ważna, dotyczy ciebie – rodzica. Pamiętaj o sobie i wykorzystuj każdą chwilę na relaks. Kiedy twoje dziecko śpi, również spróbuj się zdrzemnąć. Nie bój się prosić o pomoc rodzinę czy znajomych, choćby w tak prozaicznych czynnościach jak pięciominutowe ponoszenie dziecka. Dziel się obowiązkami z partnerem. Zadbaj o swój dobrostan fizyczny i psychiczny. Szczęśliwa, wypoczęta mama to szczęśliwe dziecko. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij