Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci
Katarzyna Szulik

Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci

Ostatnie dni przyniosły falę upałów. Temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza niemal każdego dnia. W takich warunkach każdy z nas jest narażony na udar, jednak w grupie szczególnie zagrożonych znajdują się najmłodsze dzieci, które nie mają wystarczająco rozwiniętych mechanizmów termoregulacyjnych. 

– Na swoje pociechy podczas upałów szczególnie powinni uważać rodzice dzieci do 4. roku życia – mówi cytowana przez Polską Agencję Prasową Anna Dudek ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. To właśnie w tak młodym wieku termoregulacja nie działa na tyle dobrze, żeby organizm dziecka mógł ochronić go przed skutkami upału. Utrzymanie prawidłowej temperatury ciała jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania, jednak gdy temperatury przekraczają 30 stopni, wszyscy mamy problem z termoregulacją przez wzgląd na bardzo wysoką temperaturę otoczenia. By nie zaburzać procesów fizjologicznych, temperatura ciała nie powinna przekraczać 38 stopni, a o udarze mówimy w chwili, gdy wynosi ona więcej niż 40 stopni Celsjusza. 

Jak rozpoznać udar słoneczny?

Objawy udaru słonecznego są uzależnione od stopnia nagrzania, co wpływa także na ich nasilenie. Pojawiają się natychmiastowo lub nawet do 8 godzin po opuszczeniu słońca. Zaliczamy do nich: ogólne osłabienie organizmu, nagłe zawroty i ból głowy, obfite pocenie się, przyspieszony puls i podwyższone ciśnienie krwi, gorączkę, dreszcze, wymioty i nudności, zaczerwienie skóry twarzy w lżejszych przypadkach, zaś w cięższych zblednięcie oraz omdlenia.

W przypadku udaru słonecznego konieczne jest jak najszybsze schłodzenie ciała i odpowiednie nawodnienie organizmu, które musi odbywać się stopniowo i łagodnie. Należy przede wszystkim opuścić miejsce, w którym doszło do udaru i schować się w cieniu. Schłodzeniu służą zimne kompresy nakładane na kark, lub – najlepiej – na całe ciało. Trzeba wymieniać je systematycznie.

Dziecięce potrzeby na czas upałów

Dzieci są bardziej narażone na przegrzanie również ze względu na fakt, że są mniejsze, a co za tym idzie – ich organizmy przegrzewają się znacznie szybciej. Z tego względu, zgodnie z zaleceniami lekarki, w szczególnie gorące dni dzieci nie powinny przebywać na zewnątrz – zwłaszcza w południe i po południu. Standardowym zaleceniem na upalne dni dla nas wszystkich jest unikanie przebywania na otwartym słońcu w godzinach między 10.00 a 16.00. Gdy wyjdziemy na słońce z dzieckiem, koniecznie zadbajmy o nakrycie głowy i zapas płynów. W czasie upałów dzieciom należy podawać dużo napojów, jednak nie mocno schłodzonych, by nie wywołać szoku termicznego. Woda powinna być niegazowana i letnia, ewentualnie doprawiona sokiem lub cytryną, żeby dziecko piło ją chętniej. W upalne dni spada apetyt, co dotyczy także dzieci, więc nie powinno się wmuszać w nie jedzenia na siłę. Dobrą alternatywą dla standardowych obiadów w upalne dni może być po prostu większa porcja warzyw i owoców, zrobiony z nich koktajl, sałatka czy chłodnik. Najlepiej sprawdzą takie owoce, jak arbuz i truskawki, które poza wodą zawierają również cenne witaminy. Dobre będą również ogórek i sałata, które składają się głównie z wody. 

Powiązane produkty

Noworodek pod specjalną opieką

Noworodki w ogóle nie powinny przebywać na zewnątrz podczas upałów, poza godzinami, w których temperatura jest wyraźnie niższa. W ich wypadku w kwestii ubioru ważna jest także tkanina, z jakiej wykonano ubranko – powinna być naturalna i przewiewna, ponieważ sztuczne materiały mogą sprowokować pojawienie się potówek. Przy wyjątkowo wysokich temperaturach dziecko można pozostawić w samej pieluszce, a na czas snu przykryć flanelową pieluszką lub cienkim kocykiem. Na spacery wybierajmy pory wczesnoporanne (do 10.00) lub późnopopołudniowe (po 17.00), co pozwoli zminimalizować ryzyko przegrzania.

Konieczne jest także stosowanie kremów z filtrem od pierwszych dni życia. Zalecana minimalna ochrona dla noworodka to 25-30 SPF, a nawet 50 SPF, a wybrane w tym celu kosmetyki powinny mieć filtry mineralne, a nie chemiczne.

Przed posmarowaniem dziecka warto sprawdzić krem na fragmencie własnej skóry, by uchronić je przed dotkliwym uczuleniem. Zapotrzebowanie na napoje w przypadku niemowląt powinno w pełni zaspokoić mleko – podczas upałów dbajmy, by miało do niego dostęp na zawołanie lub przynajmniej częściej niż na co dzień. 

Dorosłe porady na upały

Podczas upałów nasze zapotrzebowanie na płyny wzrasta, dlatego zamiast standardowych 1,5-2 litrów powinniśmy przyjmować nawet 3 litry płynów dziennie pod różnymi postaciami. Jeśli chcemy pić wodę, wybierajmy wysoko zmineralizowaną, czyli bogatą w elektrolity dbające o właściwą gospodarkę wodną i funkcjonowanie organizmu. W czasie upałów tracimy nie tylko wodę, ale też sole mineralne, które również trzeba uzupełniać. W upalne dni jedzmy przede wszystkim mniej i lżej, dbając o to, by w potrawach znajdowało się dużo składników o wysokiej zawartości wody, takich jak warzywa i owoce.

W gorące dni wolimy nosić na sobie jak najmniej, ale to błąd – odsłonięte ciało szybciej oddaje wodę, przez co szybciej się odwadniamy i zwiększamy ryzyko oparzeń słonecznych. Gdy na dworze panuje upał, znacznie lepiej sprawdzą się zabudowane, ale luźne i jasne ubrania z tkanin przepuszczających powietrze, takich jak len czy bawełna. Konieczne jest nakrycie głowy, zakrywające nie tylko ją, ale również kark, który jest szczególnie narażony na oparzenia słoneczne.

Upalną stylizację powinny dopełnić okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem wysokiej jakości. Jeśli ich nie mamy, lepiej całkowicie zrezygnować z okularów, bo te bez filtra zwiększają prawdopodobieństwo przeniknięcia szkodliwego promieniowania do oka.

Dbanie o ochronę przed słońcem zazwyczaj kojarzymy z wygrzewaniem się na plaży, ale trzeba pamiętać, że jej lekceważenie może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje w górach. W ich wyższych partiach brakuje lasów, więc jesteśmy narażeni na ciągłe nasłonecznienie. W takich warunkach kondycja i koncentracja są osłabione, co również utrudnia górskie wędrówki. Powietrze w górach – choć chłodniejsze – jest rozrzedzone, co sprawia, że słońce operuje mocniej. W upale i przy intensywnym wysiłku wspinaczkowym tracimy nawet litr płynów na godzinę, dlatego nawadnianie jest ogromnie ważne. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa, Rodzice.pl, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl