
Jak zadbać o zdrowie intymne? 5 Porad
Racjonalna higiena intymna
Wiele kobiet przesadnie dba o higienę intymną, co w konsekwencji może przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego. Regularne mycie okolic intymnych to podstawa codziennej higieny, która przeciwdziała infekcjom. Łatwo jednak przesadzić, a to może skutkować zaburzeniem naturalnej flory bakteryjnej. Organizm zdrowej kobiety dzięki obecności bakterii-pałeczek kwasu mlekowego utrzymuje kwaśne ph (4,5) pochwy, co stanowi naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dlatego zbyt częste mycie i wypłukiwanie wnętrza pochwy może skutkować osłabieniem tej ochrony i zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji. Wystarczy dwa razy dziennie, rano i wieczorem skorzystać z szybkiego prysznica lub podmyć się bieżącą wodą, np. na bidecie. Dodatkowe mycie jest wskazane przed i po stosunku oraz podczas miesiączki, w zależności od potrzeb. Możesz również stosować hipoalergiczne chusteczki do higieny intymnej, które odświeżają nie zaburzając naturalnego ph pochwy.
Podczas menstruacji używaj oddychających wkładek higienicznych, najlepiej nieperfumowanych i wymieniaj je min. 3 razy dziennie, a w trakcie miesiączki zmieniaj podpaski przynajmniej co 4 godziny.
Świadoma samokontrola
Świadomość fizjologii własnego ciała pozwala szybko reagować na niepokojące objawy i przeciwdziałać poważniejszym schorzeniom. Naturalny płaszcz ochronny pochwy jest mieszaniną śluzu, złuszczonych komórek nabłonka i bakterii, dlatego też pojawiająca się wydzielina jest czymś zupełnie naturalnym i nie wymaga interwencji. Jej konsystencja i zabarwienie zmienia się również w sposób naturalny podczas menstruacji. Objawem niepokojącym są natomiast upławy i nieprawidłowy wygląd oraz zapach wydzieliny lub jej brak. Nieprzyjemny zapach, grudkowata konsystencja oraz zmiana zabarwienia na żółtą lub brązową może świadczyć o postępującej infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Często może towarzyszyć jej świąd i pieczenie okolic intymnych, a nawet ból nasilający się podczas stosunku. W tej sytuacji konieczna będzie wizyta u ginekologa w celu zdiagnozowania problemu i podjęcia odpowiedniego leczenia. Na uwagę zasługują również zaburzenia miesiączkowania takie, jak nieregularność lub jej brak. Mogą one świadczyć o przebiegu poważniejszych schorzeń takich, jak zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników czy nawet nowotworu. W takim przypadku zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Powiązane produkty
Regularne wizyty u ginekologa
Wiele kobiet z różnych względów unika regularnych badań ginekologicznych, najczęściej przyczyną jest bariera psychiczna, rzadziej zaniedbanie lub brak świadomości.
Badanie ginekologiczne z wziernikiem powinnaś wykonywać od momentu rozpoczęcia współżycia przynajmniej raz w roku, a w przypadku stosowania antykoncepcji co 6 miesięcy oraz przy wystąpieniu niepokojący objawów takich, jak bolesne miesiączki lub ból samoistny. Badanie piersi wykonuj przynajmniej raz w roku i niezwłocznie, jeśli zauważysz guzki lub niepokojące zmiany na skórze. Po 35 roku życia warto wykonywać USG piersi przynajmniej raz na 2 lata. Badanie cytologiczne należy wykonywać nie rzadziej, niż co 3 lata lub częściej, jeśli jesteś nosicielem wirusa HPV bądź masz wielu partnerów.
Odpowiednia bielizna codzienna
Każda kobieta lubi wyglądać pięknie i wyjątkowo, jednak seksowna koronkowa bielizna nie jest odpowiednia na co dzień. Ginekolodzy zalecają noszenie bielizny wykonanej z naturalnej bawełny, przewiewnej i oddychającej, a koronki i syntetyki na specjalne okazje. Stringi zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji intymnych bakteriami pochodzącymi z przewodu pokarmowego, przede wszystkim pałeczką okrężnicy (E. coli).
Czego należy unikać?
Przede wszystkim unikaj nadgorliwości w dbaniu o higienę i zbyt częstego mycia okolic intymnych oraz irygacji. Kosmetyki do mycia zawierające detergenty, konserwanty, barwniki i substancje zapachowe mogą powodować podrażnienia. Unikaj lub często zmieniaj gąbki będące siedliskiem drobnoustrojów, a środki myjące rozprowadzaj ręką (od sromu w kierunku odbytu, nie odwrotnie) i dokładnie spłukuj bieżącą wodą. Nie używaj tej samej maszynki do golenia pach, nóg i okolic intymnych. Jeśli masz skłonności do podrażnień nie pierz bielizny razem z innymi ubraniami w popularnych proszkach do prania. Ogranicz do minimum stosowanie tamponów, wkładek higienicznych i dezodorantów intymnych. W przypadku wystąpienia infekcji intymnych staraj się unikać samoleczenia i udaj się do ginekologa.
Zdrowie intymne to nie tylko właściwa higiena okolic intymnych, ale przede wszystkim profilaktyka, która wymaga regularnej kontroli ginekologicznej. Nie zapominaj o tym, łatwiej jest przeciwdziałać niż leczyć.