
Zrelaksuj się! Jak sobie radzić ze świątecznym stresem?
Zrób plan działania
Spróbuj przeanalizować, co może być Ci potrzebne i nie odkładaj kupna potrzebnych artykułów i rzeczy na ostatnią chwilę, aby długie kolejki w ostatnim dniu przed Świętami nie zabierały Ci czasu, ani spokoju ducha. Planowanie może stać się Twoim najlepszym przyjacielem, w szczególności bardzo pomocnym, w tym wymagającym czasie.
Zaangażuj rodzinę
Razem ze swoją rodziną postaraj się znaleźć jak najwięcej wspólnych zajęć. Wspólne przygotowywanie potraw, konkurs na najlepiej posprzątany pokój, nagrody dla domowników za umycie okien – to dobry sposób na spędzenie nieco więcej czasu razem. Jednocześnie jest to też metoda na małe odciążenie od nadmiaru pracy i domowych obowiązków.
Powiązane produkty
Wysypiaj się
Uregulowanie rytmu dobowego i dostosowanie ilości przespanych godzin do potrzeb naszego organizmu może znacząco obniżyć poziom napięcia odczuwanego w ciągu dnia. Odpowiedni poziom energii zapewni nam lepszą odporność na sytuacje stresujące. Jeśli zmagasz się z trudnościami w zasypianiu możesz wspomóc się preparatami dostępnymi bez recepty. Możesz sięgnąć po świeżo zaparzane zioła – takie jak liść melisy, kwiat lawendy, gotowe mieszanki z dodatkiem szyszek chmielu, ziela passiflory lub wybrać gotowe preparaty w postaci nalewek lub syropów z wyciągiem z leczniczych ziół. Zredukują one stres i ułatwią zasypianie. Możesz także wspomóc się melatoniną lub innymi preparatami w postaci tabletek. Pamiętaj, by swój wybór skonsultować z farmaceutą, przekazać mu informacje o przyjmowanych przez Ciebie lekach, po to aby dobrany preparat był odpowiedni, najbardziej skuteczny i co najważniejsze, bezpieczny.
Zadbaj o zdrową dietę
Pamiętaj, by zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią dawkę zdrowych tłuszczów, szczególnie tych, z grupy NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych), w postaci takiej jak lubisz. Mogą to być gotowane ryby, orzechy, olej lniany lub gotowe preparaty w postaci łatwych do połknięcia kapsułek np. tran. Udowodnionym jest, że ich ilość w organizmie znacząco koreluje z naszą skłonnością do bycia drażliwym i gorszym zapamiętywaniem oraz kojarzeniem.
Znajdź 30 minut dla siebie w ciągu dnia
Ta stosunkowo niewielka ilość czasu poświęcona w ciągu dnia przyniesie zarówno krótko- jak i długoterminowe korzyści. Dłuższy spacer z psem, przystanek autobusowy pokonany pieszo, przejechanie rowerem dystansu do pracy to sposób nie tylko na lepszą sylwetkę, ale także okazja na pobudzenie układu krążenia, dotlenienie tkanek, zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego, a także forma redukcji stresu. Już niewielki wysiłek fizyczny może okazać się wystarczającym bodźcem stymulującym wydzielanie takich neuroprzekaźników, jak serotonina, adrenalina, noradrenalina, które to biorą udział w poprawie naszego nastroju i samopoczucia.
Medytacja dobrą alternatywą
Ciekawym pomysłem na wykorzystanie swoich 30 minut w ciągu dnia może być poświęcenie go na medytację. Wyniki najnowszych badań dowodzą skuteczności redukcji stresu za pomocą technik relaksacyjnych MBSR (ang. Mindfulness-Based Stress Reduction), w tym właśnie medytacji. U chorych obserwowano złagodzenie objawów depresyjnych, redukcję uczucia niepokoju, poprawę nastroju, poprawę jakości życia oraz utrzymanie korzyści.
Nie wszystko musi być idealnie. Warto zrozumieć, że czas świąt jest czasem na Twój odpoczynek i relaks oraz duchowe przeżywanie świąt, a nie finałem konkursu na najczystszy dom roku. Pozwól sobie na małe niedociągnięcia za cenę spokojnego czasu spędzonego z rodziną lub w gronie przyjaciół.
Wesołych, rodzinnych i pełnych zdrowia Świąt Wielkanocnych, życzy mgr farm. Krzysztof Słomiak.