Zrelaksuj się! Jak sobie radzić ze świątecznym stresem?
Krzysztof Słomiak

Zrelaksuj się! Jak sobie radzić ze świątecznym stresem?

Święta Wielkanocne to bardzo ważny czas w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym. Człowiek w czasie wzmożonej ciszy, spokoju i kontemplacji powinien przygotowywać się na podniosły czas zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Zgodnie z tradycją, jest to jedno z najbardziej radosnych Świąt w kalendarzu. Radość i spokój mogą jednak zostać zmącone w okresie przygotowań do Świąt. Sprzątanie na ostatnią chwilę, zakupy w tłumie innych ludzi, gotowanie góry jedzenia oraz czasami przygotowanie małych upominków mogą być bardzo stresujące. Jak poradzić sobie ze świątecznym stresem, tak aby przeżyć ten czas i doświadczyć radości, która płynie z tego okresu? O tym w dzisiejszym artykule.

Zrób plan działania

Spróbuj przeanalizować, co może być Ci potrzebne i nie odkładaj kupna potrzebnych artykułów i rzeczy na ostatnią chwilę, aby długie kolejki w ostatnim dniu przed Świętami nie zabierały Ci czasu, ani spokoju ducha. Planowanie może stać się Twoim najlepszym przyjacielem, w szczególności bardzo pomocnym, w tym wymagającym czasie.

Zaangażuj rodzinę

Razem ze swoją rodziną postaraj się znaleźć jak najwięcej wspólnych zajęć. Wspólne przygotowywanie potraw, konkurs na najlepiej posprzątany pokój, nagrody dla domowników za umycie okien – to dobry sposób na spędzenie nieco więcej czasu razem. Jednocześnie jest to też metoda na małe odciążenie od nadmiaru pracy i domowych obowiązków.

Powiązane produkty

Wysypiaj się

Uregulowanie rytmu dobowego i dostosowanie ilości przespanych godzin do potrzeb naszego organizmu może znacząco obniżyć poziom napięcia odczuwanego w ciągu dnia. Odpowiedni poziom energii zapewni nam lepszą odporność na sytuacje stresujące. Jeśli zmagasz się z trudnościami w zasypianiu możesz wspomóc się preparatami dostępnymi bez recepty. Możesz sięgnąć po świeżo zaparzane zioła – takie jak liść melisy, kwiat lawendy, gotowe mieszanki z dodatkiem szyszek chmielu, ziela passiflory lub wybrać gotowe preparaty w postaci nalewek lub syropów z wyciągiem z leczniczych ziół. Zredukują one stres i ułatwią zasypianie. Możesz także wspomóc się melatoniną lub innymi preparatami w postaci tabletek. Pamiętaj, by swój wybór skonsultować z farmaceutą, przekazać mu informacje o przyjmowanych przez Ciebie lekach, po to aby dobrany preparat był odpowiedni, najbardziej skuteczny i co najważniejsze, bezpieczny. 

Zadbaj o zdrową dietę

Pamiętaj, by zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią dawkę zdrowych tłuszczów, szczególnie tych, z grupy NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych), w postaci takiej jak lubisz. Mogą to być gotowane ryby, orzechy, olej lniany lub gotowe preparaty w postaci łatwych do połknięcia kapsułek np. tran. Udowodnionym jest, że ich ilość w organizmie znacząco koreluje z naszą skłonnością do bycia drażliwym i gorszym zapamiętywaniem oraz kojarzeniem.

Nie zapomnij o witaminach z grupy B – zapewnią one prawidłową pracę układu nerwowego, złagodzą objawy zaburzeń snu, poprawią nastrój i koncentrację. 

Znajdź 30 minut dla siebie w ciągu dnia

Ta stosunkowo niewielka ilość czasu poświęcona w ciągu dnia przyniesie zarówno krótko- jak i długoterminowe korzyści. Dłuższy spacer z psem, przystanek autobusowy pokonany pieszo, przejechanie rowerem dystansu do pracy to sposób nie tylko na lepszą sylwetkę, ale także okazja na pobudzenie układu krążenia, dotlenienie tkanek, zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego, a także forma redukcji stresu. Już niewielki wysiłek fizyczny może okazać się wystarczającym bodźcem stymulującym wydzielanie takich neuroprzekaźników, jak serotonina, adrenalina, noradrenalina, które to biorą udział w poprawie naszego nastroju i samopoczucia.

Medytacja dobrą alternatywą

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie swoich 30 minut w ciągu dnia może być poświęcenie go na medytację. Wyniki najnowszych badań dowodzą skuteczności redukcji stresu za pomocą technik relaksacyjnych MBSR (ang. Mindfulness-Based Stress Reduction), w tym właśnie medytacji. U chorych obserwowano złagodzenie objawów depresyjnych, redukcję uczucia niepokoju, poprawę nastroju, poprawę jakości życia oraz utrzymanie korzyści.

Nie wszystko musi być idealnie. Warto zrozumieć, że czas świąt jest czasem na Twój odpoczynek i relaks oraz duchowe przeżywanie świąt, a nie finałem konkursu na najczystszy dom roku. Pozwól sobie na małe niedociągnięcia za cenę spokojnego czasu spędzonego z rodziną lub w gronie przyjaciół.

Wesołych, rodzinnych i pełnych zdrowia Świąt Wielkanocnych, życzy mgr farm. Krzysztof Słomiak.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

    Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij