Leki z marihuaną wciąż niedostępne w aptekach
Katarzyna Szulik

Leki z marihuaną wciąż niedostępne w aptekach

W teorii już od trzech tygodni konopie są legalnym surowcem farmaceutycznym na polskim rynku, z którego można sporządzać leki. Jak jednak zauważa „Rzeczpospolita”, w praktyce ich sprzedaż jest niemożliwa, ponieważ wciąż nie uchwalono przepisów dopuszczających ją do obrotu.

Konopie indyjskie w różnych formach są dopuszczone do legalnego użytku w przemyśle farmaceutycznym na mocy art. 33a-33d ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Podkładka ustawowa to jednak nie wszystko – by można było wytwarzać i sprzedawać leki, konieczny jest wniosek o dopuszczenie surowca do obrotu. Jego projekt wciąż znajduje się w konsultacjach i nie wiadomo, kiedy z nich wróci. Kolejny problem wiąże się z czasem oczekiwania na rejestrację suszu w charakterze surowca farmaceutycznego. Na wydanie jej Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych ma aż 270 dni, co skutecznie zniechęca potencjalnych dystrybutorów chcących sprowadzać susz z zagranicy. Cytowany przez „Rzeczpospolitą” Mariusz Politowicz z Naczelnej Rady Aptekarskiej podejrzewa, że potencjalni dystrybutorzy boją się wzmożonych kontroli, których można się spodziewać biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z substancją narkotyczną. 

Brak leków to cios w pacjentów

Na tej sytuacji cierpią przede wszystkim pacjenci, którzy liczyli na ułatwienie dostępu do leków na bazie marihuany.

Preparaty na bazie marihuany są stosowane głównie w leczeniu dolegliwości bólowych, szczególnie u pacjentów z zaawansowanymi nowotworami oraz cierpiącymi na długotrwałe bóle neuropatyczne.

Użycie tych leków poprawia również samopoczucie, uśmierzając różne dolegliwości oraz pobudza apetyt, co jest szczególnie ważne u pacjentów onkologicznych, którzy bardzo często cierpią na niedowagę i są wyniszczeni terapią. Leki zawierające kanabidol (CBD) mogą okazać się również bardzo pomocne w leczeniu wielu uzależnień, takich jak alkoholizm, lekomania i narkomania. Choć związek ten sam kojarzy się z narkotykiem, działa zupełnie przeciwnie zwiększając skuteczność leczenia.

Jak zdobyć leki z medyczną marihuaną?

Przepisy legalizujące medyczną marihuanę weszły w życie 1 listopada. Zgodnie z nimi receptę na leki wykonane z marihuany medycznej może wystawić każdy lekarz, który powinien określić dopuszczalne stężenie THC w preparacie. Będą one dostępne miedzy innymi w formie suszu, oleju, czopków czy kropli. W aptekach nie znajdziemy gotowych leków – zadanie ich sporządzenia otrzymali farmaceuci. Dopuszczalną, miesięczną dawkę marihuany medycznej wyznaczono na około 30 gramów, przy czym recepty na takie leki będzie można realizować nie tylko w kraju, ale też za granicą, tam gdzie jest to legalne. Lek sporządzony w zagranicznej aptece będzie wówczas można przywieźć do kraju. Szacuje się, że gram legalnej marihuany medycznej kosztować będzie około 50-60 złotych.

Teoria to jedno, ale jak widać, praktyka szwankuje. Problem tkwi nie tylko w braku stosownych przepisów, ale też lekarzy wykwalifikowanych na tyle, by móc trafnie wystawić receptę na medyczną marihuanę. Dr marek Bachański, czyli pierwszy polski specjalista, który leczył konopiami dzieci z lekooporną padaczką szacuje, że obecnie w naszym kraju doświadczenie w leczeniu marihuaną ma nie więcej niż 10 lekarzy. 

Źródło: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Nadciśnienie – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać podwyższonemu ciśnieniu krwi?

  Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo rozpowszechnioną. Szacuje się, że w Polsce 30–45% dorosłych cierpi na tę chorobę. Czym dokładnie jest nadciśnienie i jak się objawia? Co może powodować wysokie ciśnienie krwi? Jak zapobiegać nadciśnieniu? Podpowiadamy.

 • Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów

  Astma to choroba układu oddechowego, która dotyka prawie 340 mln ludzi na całym świecie. Często rozwija się w dzieciństwie i może powodować ataki, w wyniku których dochodzi do zapalenia płuc i zwężenia dróg oddechowych, powodując trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Zespół badaczy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii udowodnił, że większe spożycie niektórych rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3 może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy u dziecka w okresie dojrzewania. Leki naśladujące działanie kwasów tłuszczowych mogą okazać się przyszłością leczenia astmy.

 • Pistolet do masażu – jak działa i kto powinien z niego korzystać?

  Pistolet do masażu to niewielkich rozmiarów urządzenie generujące kilkadziesiąt uderzeń na sekundę, wyposażone w kilka wymiennych końcówek. Używanie masażera pistoletowego wpływa na poprawę funkcjonalności tkanek miękkich, znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych w różnego rodzaju urazach i kontuzjach, przyspiesza regenerację mięśniową u osób uprawiających sporty czy likwiduje nadmierne napięcie mięśni u osób pracujących wiele godzin w wymuszonej pozycji siedzącej. Jak używać masażer pneumatyczny? Jaka jest jego cena?

 • Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi

  Najnowsze badania wskazują, że cotygodniowy zastrzyk semaglutydu, w połączeniu z wdrożeniem zasad zdrowego stylu życia, skutkuje znaczną i klinicznie istotną utratą masy ciała. Odkrycie może rozpocząć "nową erę" w leczeniu otyłości.

 • Morsowanie – czy lodowate kąpiele są korzystne dla zdrowia?

  Tej zimy morsowanie stało się wyjątkowo gorącym trendem. Dowiedz się, jakimi korzyściami zdrowotnymi mogą zaowocować regularne kąpiele w lodowatej wodzie. Jakie są przeciwwskazania do tej aktywności? Dlaczego niektórzy lepiej tolerują niskie temperatury?

 • Skutki uboczne szczepionek przeciwko COVID-19. Jakie działania niepożądane pojawiają się najczęściej?

  Eksperci twierdzą, że korzyści wynikające ze szczepienia przeciwko COVID-19 znacznie przewyższają związane z nimi ewentualne efekty uboczne, które są rzadkie i samoistnie ustępują w ciągu kilku dni. Dowiedz się, czego można się spodziewać po przyjęciu szczepionki? Jak złagodzić nieprzyjemne efekty poszczepienne?  

 • PTSD – przyczyny, objawy, leczenie zespołu stresu pourazowego

  PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) większości osób kojarzy się z weteranami, nie wszyscy są świadomi, że jest to problem, który może dotknąć niemal każdego. Nawet do 25% osób po traumatycznym przeżyciu, takim jak napaść, wypadek, klęska żywiołowa, śmierć bliskiej osoby, może doznać zespołu stresu pourazowego. PTSD to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się występowaniem szeregu objawów, m.in. lęku, depresji, zaburzeń snu, agresji, nadmiernej reakcji na bodźce, prowadzących do upośledzenia funkcjonowania w życiu codziennym. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij