OECD: sytuacja polskich pacjentów nie poprawia się
Katarzyna Szulik

OECD: sytuacja polskich pacjentów nie poprawia się

Na leki wydajemy najwięcej wśród krajów OECD, wydatki państwa na zdrowie plasują nas w ogonie Europy, a pod względem liczby lekarzy na 1000 mieszkańców również zamykamy kontynentalną listę. Najnowszy raport OECD pokazuje fatalny stan polskiej służby zdrowia.

Średnia długość życia mieszkańców państw OECD wynosi obecnie ponad 80 lat, przy czym w Polsce 77,6 lat, a więc nieco poniżej wspomnianej średniej. Szanse na najdłuższe życie mają przede wszystkim mieszkańcy państw Europy zachodniej (Hiszpania, Szwajcaria, Włochy, Francja), ale także Japonii (tu jest najdłuższa) czy Australii.

Na wzrost oczekiwanej długości życia w największym stopniu wpływa zwiększanie nakładów na zdrowie, natomiast na jej skrócenie palenie papierosów i spożywanie alkoholu, przy czym alkohol jest pod tym względem niemal dwukrotnie mniej groźny od tytoniu.

Państwo oszczędza na zdrowiu

Polska znajduje się w ogonie państw OECD jeśli chodzi o wydatki na zdrowie. W 2016 roku na ten cel w przeliczeniu na mieszkańca wydaliśmy 1798 dolarów, co daje nam przedostanie miejsce w Europie po Łotwie, gdzie rząd przeznacza na opiekę zdrowotną 1500 dolarów. Unijna średnia jest ponad dwa razy wyższa i wynosi 4 tys. dolarów per capita. Najlepsza sytuacja w Europie dotyczy Szwajcarii, gdzie wydatki zdrowotne w przeliczeniu na mieszkańca wynoszą niemal 8 tys. dolarów rocznie, z kolei w USA blisko 10 tys. dolarów. Więcej niż my na swoje zdrowie wydają więc również Czesi, Słowacy i Estończycy. Raport pokazuje także, jaki procent PKB, w ujęciu środków prywatnych i publicznych, przeznaczają na zdrowie poszczególne kraje. W Polsce odsetek ten wynosi w sumie 6,4 proc., z czego niemal 2 proc. stanowią prywatne wydatki ponoszone na zdrowie. 

Za mało operacji i niewielu lekarzy

Raport bierze pod lupę także standardy dotyczące wykonywania zabiegów i procedur medycznych, które przekładają się na bardziej efektywne leczenie. W tym względzie Polska wyrasta na niechlubnego lidera w dziedzinie operacji zaćmy, będącej najczęściej wykonywanym zabiegiem okulistycznym. W Polsce wspomnianych operacji w trybie jednodniowym, a więc nie wymagającym hospitalizacji, wykonuje się najmniej na świecie. Niewiele lepiej jest w przypadku liczby lekarzy, na których pomoc możemy liczyć.

W Polsce obecnie wynosi ona 2,3 lekarza na 1000 mieszkańców, co daje nam miejsce w ostatniej dziesiątce krajów OECD oraz ostatnią pozycję w Europie spośród krajów uwzględnionych w zestawieniu. Średnia OECD wynosi 3,4 lekarza na 1000 mieszkańców, a najwięcej medyków pracuje w Grecji, Austrii i Portugalii. 

Polecane dla Ciebie

Za leki płacimy najwięcej w OECD

Niechlubnym liderem jesteśmy także w kwestii refundacji leków. W 2015 roku odsetek ten w Polsce był najniższy spośród wszystkich państw 30 ujętych w badaniu. Wynika z niego, że Polacy musieli ponieść aż 66 proc. kosztów leków dostępnych w aptekach, przy średniej OECD wynoszącej 39 proc. Terapie farmakologiczne dla pacjentów są najtańsze w Niemczech, Luksemburgu i Francji, gdzie wydatki własne pacjentów na leki nie przekraczają 20 proc. Znacznie lepsza sytuacja panuje też na Słowacji, gdzie pacjenci z własnej kieszeni płacą za niecałe 30 proc. przyjmowanych leków. 

Źródło: Raport Health at a Glance, Medexpress.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij