Środa dniem bez lekarza w Krakowie
Katarzyna Szulik

Środa dniem bez lekarza w Krakowie

Na najbliższą środę 25 października medycy z Małopolski zaplanowali dzień solidarności z rezydentami i pracownikami innych zawodów medycznych, którzy głodują w kilku miastach Polski. Ponieważ wielu medyków w tym dniu zadeklarowało nieobecność w pracy, został on nieformalnie nazwany Dniem bez lekarza.

Nie oznacza to, że w tym dniu pacjenci w Małopolsce zostaną pozbawieni opieki. Szpitale i przychodnie pracować będą w trybie dyżurowym. Decyzję o przyjęciu takiej formy protestu podjęli lekarze zgromadzeni podczas XI Zjazdu Regionu Małopolskiego OZZL. Obecnie w tym regionie na głodówkę zdecydowali się pracownicy służby zdrowia z Prokocimia. 

Władze lokalnego OZZL zapewniają, że strajk w żadnym stopniu nie zagrozi pacjentom, ponieważ w każdej placówce czuwać będą lekarze dyżurujący, którzy w razie potrzeby będą się zmieniać, by jak najwięcej medyków mogło wziąć udział w proteście. 

Jak podkreślają organizatorzy, akcja nie jest strajkiem, ale spontaniczną inicjatywą, mającą z jednej strony wyrazić wsparcie dla protestujących, z drugiej natomiast dla postulatu zakładającego zwiększenie nakładów na publiczną ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB. 

Weterynarze wspierają lekarzy

W czwartym tygodniu protestu postulaty medyków zdecydowali się poprzeć także lekarze weterynarii. Jak informuje PAP, taką decyzję podjęła Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna. W swoim stanowisku jej członkowie piszą o zrozumieniu dla postulatów młodych lekarzy, docenieniu ich odwagi oraz determinacji i pełnej solidarności. 

Pensje rezydentów nie pozwalają in na spokojnie, dalsze kształcenie w celu uzyskania wysokich kwalifikacji tak potrzebnych nam, pacjentom – czytamy w komunikacie, jednak równocześnie podkreślono, że organizacja docenia przede wszystkim fakt, że protest lekarzy rezydentów dotyczy wzrostu nakładów na całą służbę zdrowia. 

- Od lat lekarze weterynarii i lekarze medycyny pracują wspólnie dla ochrony zdrowia publicznego w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności i zwalczania chorób zakaźnych, a niedobory finansowe, które dotykają publiczną ochronę zdrowia, nie omijają również nas - lekarzy weterynarii. Tym bardziej więc rozumiemy słuszny protest rezydentów i przekazujemy na ich ręce wyrazy zdecydowanego poparcia i otuchy w tych trudnych dla nich chwilach – dodali weterynarze.

Czwarty tydzień protestu

Rezydenci prowadzą protest od 2 października. Jako pierwsi strajk głodowy rozpoczęli lekarze z Warszawy, a obecnie tę samą formę protestu przyjęli między innymi medycy z Gdańska, Wrocławia i Szczecina.

Główne postulaty głodowego protestu obejmują zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej 6,8 proc. PKB w ciągu najbliższych trzech lat, rozwiązanie problemów z brakami personelu medycznego, likwidację biurokracji oraz poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia. 

28 września, jeszcze przed podjęciem decyzji o strajku, rezydenci otrzymali od resortu zdrowia wstępne propozycje zmian dotyczące ich sytuacji. Minister zdrowia zgodził się podnieść wynagrodzenia tych z nich, którzy zdecydują się na specjalizację z chirurgii, pediatrii, psychiatrii, medycyny rodzinnej i ratunkowej bądź chorób wewnętrznych. Podwyżka wynieść ma 1200 zł, podczas gdy podstawowa wysokość wynagrodzenia dla rezydenta obecnie wynosi 3170 zł brutto, a po dwóch latach 3458 zł brutto. Więcej mają otrzymywać rezydenci kształcący się w kierunku priorytetowych dziedzin medycyny. Poprawa sytuacji części rezydentów nie przełoży się jednak na resztę środowiska, dlatego odrzucili oni ustalenia i postanowili przeprowadzić protest. Obecnie w proteście uczestniczą nie tylko rezydencji, ale także przedstawiciele innych zawodów medycznych, zrzeszeni w Porozumieniu Zawodów Medycznych Od chwili rozpoczęcia protestu rezydentów organizacja wspierała ich starania, a w związku z brakiem porozumienia z rządem jej członkowie aktywnie włączają się w protest.

Źródło: Medexpress. Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij