Środa dniem bez lekarza w Krakowie
Katarzyna Szulik

Środa dniem bez lekarza w Krakowie

Na najbliższą środę 25 października medycy z Małopolski zaplanowali dzień solidarności z rezydentami i pracownikami innych zawodów medycznych, którzy głodują w kilku miastach Polski. Ponieważ wielu medyków w tym dniu zadeklarowało nieobecność w pracy, został on nieformalnie nazwany Dniem bez lekarza.

Nie oznacza to, że w tym dniu pacjenci w Małopolsce zostaną pozbawieni opieki. Szpitale i przychodnie pracować będą w trybie dyżurowym. Decyzję o przyjęciu takiej formy protestu podjęli lekarze zgromadzeni podczas XI Zjazdu Regionu Małopolskiego OZZL. Obecnie w tym regionie na głodówkę zdecydowali się pracownicy służby zdrowia z Prokocimia. 

Władze lokalnego OZZL zapewniają, że strajk w żadnym stopniu nie zagrozi pacjentom, ponieważ w każdej placówce czuwać będą lekarze dyżurujący, którzy w razie potrzeby będą się zmieniać, by jak najwięcej medyków mogło wziąć udział w proteście. 

Jak podkreślają organizatorzy, akcja nie jest strajkiem, ale spontaniczną inicjatywą, mającą z jednej strony wyrazić wsparcie dla protestujących, z drugiej natomiast dla postulatu zakładającego zwiększenie nakładów na publiczną ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB. 

Weterynarze wspierają lekarzy

W czwartym tygodniu protestu postulaty medyków zdecydowali się poprzeć także lekarze weterynarii. Jak informuje PAP, taką decyzję podjęła Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna. W swoim stanowisku jej członkowie piszą o zrozumieniu dla postulatów młodych lekarzy, docenieniu ich odwagi oraz determinacji i pełnej solidarności. 

Pensje rezydentów nie pozwalają in na spokojnie, dalsze kształcenie w celu uzyskania wysokich kwalifikacji tak potrzebnych nam, pacjentom – czytamy w komunikacie, jednak równocześnie podkreślono, że organizacja docenia przede wszystkim fakt, że protest lekarzy rezydentów dotyczy wzrostu nakładów na całą służbę zdrowia. 

- Od lat lekarze weterynarii i lekarze medycyny pracują wspólnie dla ochrony zdrowia publicznego w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności i zwalczania chorób zakaźnych, a niedobory finansowe, które dotykają publiczną ochronę zdrowia, nie omijają również nas - lekarzy weterynarii. Tym bardziej więc rozumiemy słuszny protest rezydentów i przekazujemy na ich ręce wyrazy zdecydowanego poparcia i otuchy w tych trudnych dla nich chwilach – dodali weterynarze.

Czwarty tydzień protestu

Rezydenci prowadzą protest od 2 października. Jako pierwsi strajk głodowy rozpoczęli lekarze z Warszawy, a obecnie tę samą formę protestu przyjęli między innymi medycy z Gdańska, Wrocławia i Szczecina.

Główne postulaty głodowego protestu obejmują zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej 6,8 proc. PKB w ciągu najbliższych trzech lat, rozwiązanie problemów z brakami personelu medycznego, likwidację biurokracji oraz poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia. 

28 września, jeszcze przed podjęciem decyzji o strajku, rezydenci otrzymali od resortu zdrowia wstępne propozycje zmian dotyczące ich sytuacji. Minister zdrowia zgodził się podnieść wynagrodzenia tych z nich, którzy zdecydują się na specjalizację z chirurgii, pediatrii, psychiatrii, medycyny rodzinnej i ratunkowej bądź chorób wewnętrznych. Podwyżka wynieść ma 1200 zł, podczas gdy podstawowa wysokość wynagrodzenia dla rezydenta obecnie wynosi 3170 zł brutto, a po dwóch latach 3458 zł brutto. Więcej mają otrzymywać rezydenci kształcący się w kierunku priorytetowych dziedzin medycyny. Poprawa sytuacji części rezydentów nie przełoży się jednak na resztę środowiska, dlatego odrzucili oni ustalenia i postanowili przeprowadzić protest. Obecnie w proteście uczestniczą nie tylko rezydencji, ale także przedstawiciele innych zawodów medycznych, zrzeszeni w Porozumieniu Zawodów Medycznych Od chwili rozpoczęcia protestu rezydentów organizacja wspierała ich starania, a w związku z brakiem porozumienia z rządem jej członkowie aktywnie włączają się w protest.

Źródło: Medexpress. Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Telefon komórkowy jako zagrożenie podczas pandemii koronawirusa – czy, jak i jak często go dezynfekować?

  Około 2500 razy – średnio tyle razy dziennie dotykamy naszego smartfona, równocześnie wchodząc w kontakt ze wszystkimi drobnoustrojami znajdującymi się na jego powierzchni. Wśród nich może znaleźć się nowy koronawirus. W dobie pandemii SARS-CoV-2 dbajmy więc nie tylko o czyste ręce, ale też wolny od drobnoustrojów telefon komórkowy. Można to robić łatwo, efektywnie i bez obaw o zniszczenie urządzenia. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko zakażenia się koronawirusem

  Dotychczasowe obserwacje lekarzy wskazywały, że niedobór witaminy D w organizmie, z którym w większym lub mniejszym stopniu zmaga się większość z nas, może zwiększać prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. Były to jednak wyłącznie obserwacje niepoparte badaniami o jednoznacznych wynikach. Te przypuszczenia, choć nie całkowicie, potwierdziło badanie naukowców z Uniwersytetu w Chicago. 

 • Kolejne dowody na to, że w przebiegu Covid-19 znaczenie ma grupa krwi

  Przypuszczenia, że grupa krwi ma wpływ na przebieg zarażenia koronawirusem pojawiały się już wcześniej, ale najnowsze badanie pokazuje, że rzeczywiście tak jest. Jak się okazuje, ryzyko ciężkiego przebiegu choroby jest najwyższe u osób z grupą krwi A, natomiast u osób z grupą 0 ryzyko zarażenia się wirusem jest stosunkowo najniższe. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij