Bez porozumienia po spotkaniu rezydentów z premier Szydło
Katarzyna Szulik

Bez porozumienia po spotkaniu rezydentów z premier Szydło

Premier Beata Szydło i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł spotkali się z przedstawicielami protestujących rezydentów, jednak nie udało się osiągnąć porozumienia. Rezydenci nie usłyszeli konkretów, a jedynie deklaracje o wysiłkach zmierzających ku zwiększeniu finansowania służby zdrowia w przyszłości.

O zamiarze kontynuacji protestu głodowego poinformował wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski, który uczestniczył we wspomnianym spotkaniu. Lekarze nie otrzymali odpowiedzi na trzy kluczowe z ich punktu widzenia pytania: o perspektywę czasową wzrostu nakładów na ochronę zdrowia i ich poziomu, wysokość płac personelu medycznego (nie tylko lekarzy), skrócenie kolejek oraz poprawę jakości leczenia pacjentów. 

Zespół rozwiąże problemy?

Z punktu widzenia protestujących, na spotkaniu nie padły żadne wiążące deklaracje, za wyjątkiem powołania wspólnego zespołu mającego wypracować konkretne rozwiązania systemowe. Premier podkreślała jednak, że ustalenia w tej sprawie muszą zapaść wewnątrz rządu, co w teorii ogranicza wpływ rezydentów na podejmowanie jakichkolwiek decyzji. Zgodnie z deklaracjami premier Beaty Szydło, zespół miałby pracować do 15 grudnia. Szefowa rządu podkreślała, że jest to pierwsza sytuacja w historii, gdy przedstawiciele konkretnej grupy zawodowej zostali poproszeni o opracowanie konkretnych, kierunkowych rozwiązań dotyczących nakładu środków przeznaczonych na ich dziedzinę. Decyzję o przystąpieniu bądź nie do wspomnianego zespołu rezydenci mają podjąć w dniu dzisiejszym. 

Na konferencji pani premier przypomniano także o istnieniu projektu ustawy, która zakłada że do 2025 roku wzrost nakładów na służbę zdrowia sięgnie 6 proc. PKB. Jest to deklaracja zbieżna z oczekiwaniami rezydentów, którzy jednak chcieliby, żeby wspomniany wzrost nastąpił znacznie szybciej, już do 2021 lub 2022 roku. 

Zwiększanie wydatków na służbę zdrowia jest faktem, o czym świadczy przyjęta w połowie września specustawa, która zakłada przeznaczenie dodatkowych 280 mln złotych na aparaturę medyczną, sprzęt i wyposażenie między innymi szkolnych gabinetów dentystycznych. Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera Mateusza Morawieckiego, do końca tego roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć w sumie o ponad miliard złotych.

Mniejsze kolejki, więcej zabiegów

Dodatkowe pieniądze mają pomóc także w poprawie dostępności do świadczeń zdrowotnych przez zmniejszenie kolejek do najbardziej obleganych zabiegów i badań, w tym rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, a spośród zabiegów operacji usunięcia zaćmy i endoprorezoplastyki stawu biodrowego, na które obecnie czeka się średnio po dwa lata. 

Ze środków zatwierdzonych w specustawie finansowane będą również szkolne gabinety profilaktyki zdrowotnej, których powrót zapowiadał rząd. Dzięki nim w każdej szkole ma znaleźć się miejsce dla pielęgniarki lub higienistki. Tam, gdzie to możliwe, powstać mają również szkolne gabinety stomatologiczne, a uczniowie szkół do tego nieprzystosowanych będą mogli korzystać z dentobusów, które w założeniu mają kursować zwłaszcza po mniejszych miejscowościach lub wsiach. 

Specustawa zwiększyła także limit wydatków na szczepionki na obecny i przyszły rok (2017 i 2018), co wiąże się z wprowadzeniem nowego, obowiązkowego szczepienia przeciwko pneumokokom wszystkich dzieci, które urodziły się po 31 grudnia 2016 roku. 

Źródło: PAP, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij