Choroba kociego pazura – objawy i leczenie
Anna Posmykiewicz

Choroba kociego pazura – objawy i leczenie

Choroba kociego pazura (inaczej nazywana gorączką kociego pazura) to ostra choroba, która charakteryzuje się wystąpieniem skórnej zmiany pierwotnej, powiększeniem się okolicznych węzłów chłonnych i wystąpieniem na ogół łagodnych i mało charakterystycznych objawów ogólnych.

Co jest czynnikiem etiologicznym choroby kociego pazura? 

Choroba kociego pazura jest wywoływana zakażeniem bakteryjnym. Czynnikiem sprawczym choroby jest bakteria należąca do rodzaju Rochalimea.

Do zarażenia się chorobą kociego pazura przyczynia się podrapanie przez kota, zwłaszcza młodego. Ze względu na to, że ze zwierzętami zazwyczaj najbardziej lubią bawić się dzieci, to właśnie one są najbardziej narażone na ewentualne zakażenie choroba kociego pazura i rozwój objawów choroby. 

Jakie są objawy choroby kociego pazura? 

Okres wylęgania się choroby od momentu podrapania przez kota wynosi zazwyczaj około trzech do pięciu dni. W miejscu, gdzie doszło do podrapania na skórze, dochodzi do wniknięcia zarazka. Tam też na skórze pojawia się zmiana pierwotna. Najpierw ma ona postać plamki, potem zaś grudki, która w ciągu kilku dni ulega przekształceniu w pęcherzyk wypełniony surowiczo opalizującą treścią.

Następnie zaś pęcherzyk przekształca się w strup. Bardzo często w miejscu, gdzie zlokalizowana była na skórze zmiana pierwotna, utrzymuje się nawet przez kilka miesięcy czerwona, niebolesna grudka o średnicy około 1 cm. Zmiana pierwotna najczęściej jest umiejscowiona na kończynie górnej, kończynie dolnej oraz na twarzy, czyli na tych częściach ciała, które są najbardziej narażone na podrapanie w czasie zabawy z kotem.

W ciągu jednego lub też dwóch tygodni dochodzi również do powiększenia się okolicznych (w stosunku do zmiany pierwotnej) węzłów chłonnych. Zazwyczaj są to węzły chłonne pachowe, łokciowe lub też pachwinowe. Może dojść do powiększenia jednego węzła chłonnego lub też całej grupy węzłów, rzadko kiedy dochodzi natomiast do uogólnionego powiększenia się wszystkich węzłów chłonnych. Powiększone węzły chłonne są tkliwe, przesuwalne względem podłoża, a w miarę wykazywania tendencji do ropienia stają się też bardzo bolesne i miękkie. U większości pacjentów choroba przebiega w łagodny sposób, pojawiają się często niespecyficzne objawy ogólnoustrojowe. Pacjent zwykle zgłasza gorsze samopoczucie, osłabienie organizmu, dość częsta jest także utrata łaknienia, zdecydowanie rzadziej natomiast pojawiają się nudności, wymioty oraz bóle brzucha. Objawom tym towarzyszy zazwyczaj stan podgorączkowy, zaś temperatura ciała powyżej 38 stopni występuje zaledwie w około 10% przypadków.

Czasami może dojść do zakażenia nietypowego, czyli do zakażenia dospojówkowego na skutek przeniesienia zakażenia ręką przy potarciu oka lub bezpośrednio przez kota. W tej sytuacji choroba kociego pazura może przebiegać jako zespół Parinauda w postaci zapalenia spojówki oka z powiększeniem węzłów chłonnych przedusznych po tej samej stronie. W miejscu zakażenia czasami można wyczuć na spojówce oka miękki ziarniniak z niewielką rumieniową obwódką. 

Polecane dla Ciebie

Czy choroba kociego pazura może dawać jakieś powikłania?

Zazwyczaj choroba przebiega w sposób łagodny, zatem też nie daje ona żadnych powikłań. Może się jednak zdarzyć, chociaż bardzo rzadko, że choroba kociego pazura będzie miała zdecydowanie cięższy przebieg, wtedy też niestety może dojść do rozwoju powikłań. Najcięższym i najgroźniejszym możliwym powikłaniem choroby kociego pazura jest encefalopatia, która może pojawiać się w okresie od jednego do sześciu tygodni od wystąpienia pierwszych objawów choroby kociego pazura.

Czasami powikłaniem choroby kociego pazura może być też rumień guzowaty, sporadycznie również mogą być obecne bóle stawów, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, niedokrwistość oraz hepatosplenomegalia (czyli powieszenie wątroby i śledziony). 

W jaki sposób stawia się rozpoznanie choroby kociego pazura?

Rozpoznanie choroby kociego pazura stawia się na podstawie bardzo dokładnie zebranego wywiadu oraz objawów klinicznych. Postawienie diagnozy jest bardzo łatwe, jeśli w wywiadzie zostanie wspomniany kontakt z kotem i podrapanie. Jednak w przypadku dzieci nie zawsze daje się tak łatwo ustalić rozpoznanie- dzieci czasami nie zgłaszają bowiem rodzicom, że podrapał  je kot, jak również często po prostu zapominają o takim incydencie. Wtedy postawienie diagnozy jest zdecydowanie od trudniejsze. Jak do tej pory nie wymyślono także jeszcze żadnych testów serologicznych, które byłyby przydatne w stawianiu właściwej diagnozy. 

Z czym różnicuje się chorobę kociego pazura?

Choroba kociego pazura musi być różnicowana z innymi chorobami, w przebiegu których dochodzi do powiększenia się węzłów chłonnych. Chorobę kociego pazura należy zatem różnicować miedzy innymi z anginą i innymi ostrymi zapaleniami gardła, w przebiegu których węzły chłonne ulegają powiększeniu. Także mononukleoza oraz toksoplazmoza wymagają różnicowania z chorobą kociego pazura. W różnicowaniu zawsze też należy uwzględnić bardzo poważne choroby - choroby układowe (białaczki oraz chłoniaki złośliwe) oraz nacieki nowotworowe na okoliczne węzły chłonne. 

W jaki sposób należy leczyć chorobę kociego pazura?

Ponieważ choroba kociego pazura jest chorobą bakteryjną, zachodzi potrzeba włączenia właściwej antybiotykoterapii. Długość leczenia antybiotykiem, w przypadku łagodnego przebiegu choroby, wynosi zazwyczaj około dziesięciu dni. Jakie antybiotyki są zazwyczaj stosowane? Zwykle w przypadku choroby kociego pazura stosowane są antybiotyki należące do grupy cefslosporyn i fluorochinolonów oraz doksycyklina.

Można też stosować leczenie objawowe  w przypadku stanów podgorączkowych lub gorączki można stosować preparaty na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Aby zapobiegać chorobie kociego pazura, należy unikać kontaktów z obcymi, dzikimi kotami, jak również we właściwy sposób dbać o higienę swojego własnego pupila w domu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema, popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub wykonując odbudowę estetyczną, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij