Karmienie piersią jest najlepsze? Nie zdaniem lekarzy
Katarzyna Szulik

Karmienie piersią jest najlepsze? Nie zdaniem lekarzy

Choć resort zdrowia rekomenduje karmienie piersią jako najlepsze dla dzieci w pierwszych miesiącach życia, nie wszystkie placówki ochrony zdrowia je polecają, a część wręcz do tego zniechęca – wynika z raportu sporządzonego przez Centrum Nauki o Laktacji.

Zgodnie z obowiązującymi standardami okołoporodowymi, lekarze i położne towarzyszący kobiecie w czasie ciąży, porodu i połogu mają obowiązek przekazania im niezbędnych informacji o karmieniu piersią i aktywnie do tego zachęcać. Zalecenia wiążą się również rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którymi do szóstego miesiąca życia dzieci powinni przyjmować tylko mleko matki, a do ukończenia pierwszego żywienie można uzupełniać sztucznym pokarmem. Żywienie mlekiem matki zdecydowanie zwiększa przeżywalność noworodków w pierwszych dwóch latach życia. 

Położne mają chęci, choć niekoniecznie kompetencje

Jak się okazuje, w Polskich szpitalach karmienie piersią nie jest wspierane tak mocno, jak powinno, co pokazał raport sporządzony przez Centrum Nauki o Laktacji na podstawie informacji uzyskanych od prawie sześciu tysięcy matek dzieci przed drugim rokiem życia. Aż 82 proc. badanych nie otrzymało od ginekologów żadnych informacji dotyczących karmienia piersią. Ten wynik można by tłumaczyć przerzuceniem tej odpowiedzialności na położne, jednak one również nie wywiązywały się z obowiązku udzielania informacji. 

Prawie połowa z nich nie informowała o zalecanej długości laktacji i nie mówiła o korzyściach płynących z naturalnego karmienia, a niemal co dziesiąta rozdawała materiały zachęcające do karmienia dzieci mlekiem modyfikowanym. Dodatkowo, 74 proc. respondentek zadeklarowało, że położna nie odradzała im stosowania smoczka do 4. tygodnia życia dziecka, mimo że nie jest to zalecane. U ponad połowy kobiet położna nie poświęciła też czasu na ocenę umiejętności ssania piersi przez dziecko oraz umiejętności dostawiania.  

Mimo to raport ogólnie pozytywnie ocenił działalność położnych środowiskowych, choć z zastrzeżeniem, że wielu z nich brakuje podstawowej wiedzy na temat laktacji, a przekazywanie przez nie rady nie są poparte dowodami naukowymi, ale raczej osobistym doświadczeniem. Podczas patronażowej wizyty położnej 9 na 10 kobiet zapytano o to, jak radzą sobie z karmieniem piersią, a trzy czwarte stwierdziło, że były do tego zachęcane. 

Lekarz: laktacja to nie moja działka

Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w przypadku lekarzy, którzy w ogóle rzadko podejmują temat karmienia piersią. Spośród tych, którzy w ogóle to zrobili, połowa zalecała naturalne karmienie. Dodatkowo, około 80 proc. kobiet w ogóle nie miało badanych piersi podczas wizyty ginekologicznej, mimo że zalecenia wyraźnie wskazują na taki obowiązek. Pytani o pomoc w problemach z laktacją lekarze zazwyczaj zasłaniają się niewiedza, a w ponad 80 proc. przypadków nie byli w stanie skierować kobiety do osoby lub miejsca gdzie uzyska pomoc, np. do poradni laktacyjnej. 

Brak aktywnej postawy lekarzy i położnych skutkuje brakami wiedzy na temat karmienia wśród samych matek. Badanie wykazało, ze jedynie 28 proc. matek posiadało szerszą wiedzę na temat karmienia i jego korzyści. 

Źródło: www.kobiety.med.pl – raport Centrum Nauki o Laktacji

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij