Karmienie piersią jest najlepsze? Nie zdaniem lekarzy
Katarzyna Szulik

Karmienie piersią jest najlepsze? Nie zdaniem lekarzy

Choć resort zdrowia rekomenduje karmienie piersią jako najlepsze dla dzieci w pierwszych miesiącach życia, nie wszystkie placówki ochrony zdrowia je polecają, a część wręcz do tego zniechęca – wynika z raportu sporządzonego przez Centrum Nauki o Laktacji.

Zgodnie z obowiązującymi standardami okołoporodowymi, lekarze i położne towarzyszący kobiecie w czasie ciąży, porodu i połogu mają obowiązek przekazania im niezbędnych informacji o karmieniu piersią i aktywnie do tego zachęcać. Zalecenia wiążą się również rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którymi do szóstego miesiąca życia dzieci powinni przyjmować tylko mleko matki, a do ukończenia pierwszego żywienie można uzupełniać sztucznym pokarmem. Żywienie mlekiem matki zdecydowanie zwiększa przeżywalność noworodków w pierwszych dwóch latach życia. 

Położne mają chęci, choć niekoniecznie kompetencje

Jak się okazuje, w Polskich szpitalach karmienie piersią nie jest wspierane tak mocno, jak powinno, co pokazał raport sporządzony przez Centrum Nauki o Laktacji na podstawie informacji uzyskanych od prawie sześciu tysięcy matek dzieci przed drugim rokiem życia. Aż 82 proc. badanych nie otrzymało od ginekologów żadnych informacji dotyczących karmienia piersią. Ten wynik można by tłumaczyć przerzuceniem tej odpowiedzialności na położne, jednak one również nie wywiązywały się z obowiązku udzielania informacji. 

Prawie połowa z nich nie informowała o zalecanej długości laktacji i nie mówiła o korzyściach płynących z naturalnego karmienia, a niemal co dziesiąta rozdawała materiały zachęcające do karmienia dzieci mlekiem modyfikowanym. Dodatkowo, 74 proc. respondentek zadeklarowało, że położna nie odradzała im stosowania smoczka do 4. tygodnia życia dziecka, mimo że nie jest to zalecane. U ponad połowy kobiet położna nie poświęciła też czasu na ocenę umiejętności ssania piersi przez dziecko oraz umiejętności dostawiania.  

Mimo to raport ogólnie pozytywnie ocenił działalność położnych środowiskowych, choć z zastrzeżeniem, że wielu z nich brakuje podstawowej wiedzy na temat laktacji, a przekazywanie przez nie rady nie są poparte dowodami naukowymi, ale raczej osobistym doświadczeniem. Podczas patronażowej wizyty położnej 9 na 10 kobiet zapytano o to, jak radzą sobie z karmieniem piersią, a trzy czwarte stwierdziło, że były do tego zachęcane. 

Lekarz: laktacja to nie moja działka

Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w przypadku lekarzy, którzy w ogóle rzadko podejmują temat karmienia piersią. Spośród tych, którzy w ogóle to zrobili, połowa zalecała naturalne karmienie. Dodatkowo, około 80 proc. kobiet w ogóle nie miało badanych piersi podczas wizyty ginekologicznej, mimo że zalecenia wyraźnie wskazują na taki obowiązek. Pytani o pomoc w problemach z laktacją lekarze zazwyczaj zasłaniają się niewiedza, a w ponad 80 proc. przypadków nie byli w stanie skierować kobiety do osoby lub miejsca gdzie uzyska pomoc, np. do poradni laktacyjnej. 

Brak aktywnej postawy lekarzy i położnych skutkuje brakami wiedzy na temat karmienia wśród samych matek. Badanie wykazało, ze jedynie 28 proc. matek posiadało szerszą wiedzę na temat karmienia i jego korzyści. 

Źródło: www.kobiety.med.pl – raport Centrum Nauki o Laktacji

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij