×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wymaz z gardła - ile kosztuje badanie i gdzie można je wykonać?

Gardło jest mięśniowo-włóknistym fragmentem przewodu pokarmowego. Można powiedzieć też, że jest ono miejscem, w którym krzyżuje się przewód pokarmowy z układem oddechowym. Ściana gardła zbudowana jest z kilku warstw. Najbardziej wewnętrznie położna jest błona śluzowa, która wyścieła światło gardła. Kolejną warstwą gardła jest błona podśluzowa będąca warstwa tkanki łącznej. Następna warstwa budująca gardło to błona mięśniowa, a na niej, najbardziej zewnętrznie, położna jest właśnie błona zewnętrzna, która zbudowana jest z cienkiej warstwy tkanki łącznej nazywanej powiezią gardłową. Gardło jest również bardzo dobrze umięśnionym narządem, w jego skład wchodzą mięśnie należące zarówno do zwieraczy, jak i dźwigaczy. Gardło składa się z kilku części. Można zatem wyróżnić w nim cześć nosową (inaczej jest to nosogardło lub też jama nosowo-gardłowa), cześć ustną oraz cześć krtaniową.

Wielokrotnie każdy z nas cierpiał z powodu bólu gardła czy chrypki. Są to najczęściej występujące choroby gardła. Czasem zdarza się jednak, że infekcje gardła dopadają nas zbyt często oraz ciągle nawracają pomimo stosowania właściwego leczenia. Co można zrobić w takiej sytuacji? Wtedy można zdecydować się na wykonanie wymazu z gardła, który może pomoc naszemu lekarzowi prowadzącemu w postawieniu właściwej diagnozy i ułatwi też włączenie najlepszego dla nas leczenia. 

Kiedy zatem warto jest wykonać wymaz z gardła?

Wymaz z gardła jest zalecany przez lekarza zazwyczaj z kilku powodów. Przede wszystkim można go wykonać w celu wykonania tradycyjnego posiewu w kierunku hodowli różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych, zarowno bakterii (miedzy innymi Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec, Streptococcus pneumoniae, czyli paciorkowiec, Moraxella catarrhalis oraz Haemophilus influenzae), jak i grzybów, zazwyczaj należących do rodziny drożdżakow, czyli Candida. Ponadto, wymaz z gardła czasami wykonywany też jest w przypadku ostrych infekcji. Chodzi tu przede wszytskim o podejrzenie anginy paciorkowcowej oraz zakażenia wirusem grypy, w takich sytuacjach mówi się, że pacjent ma wykonywany szybki test diagnostyczny, na podstawie którego od razu będzie można zastosować właściwe leczenie chorego.

U kogo można wykonać wymaz z gardła?

Wymaz z gardła można wykonać u każdego pacjenta, bez względu na jego wiek. Wymaz z gardła można zatem wykonać zarówno u dziecka, w tym nawet w miarę potrzeb u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego.

Czy wymaz z gardła jest badaniem bezpiecznym?

Jak najbardziej. Wymaz z gardła jest badaniem w pełni bezpiecznym, jego wykonanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Można jednak zdecydowanie powiedzieć, że pobieranie wymazu z gardła jest dla pacjenta dość nieprzyjemne, zwłaszcza dla tych osób, które mają dość mocno nasilony odruch wymiotny. Dlatego w czasie pobierania wymazu z gardła, osoba go pobierająca, zawsze powinna mieć przygotowana nerkę, aby w razie niepowstrzymania wymiotów móc ja podać pacjentowi. 

W jaki sposób należy przygotować się do pobierania wymazu z gardła?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby przed pobieraniem wymazu z gardła nic nie jeść ani nie pić na minimum trzy godziny przed zgłoszeniem się na pobranie badania. Dzięki temu, nawet jeśli będziemy mieć odruch wymiotny, to jest większa szansa na to, że badanie nie skończy się wymiotami. Ponadto, należy pamiętać również o tym, aby przed badaniem nie płukać ust i gardła żadnymi płynami o miejscowym działaniu dezynfekującym. Natomiast przed pobraniem wymazu z gardła powinno się umyć zęby samą szczoteczką lub też szczoteczką z naprawdę niewielką ilością łagodnej pasty do zębów.

Jak przebiega pobieranie wymazu z gardła?

Wymaz z gardła powinien być pobierany przez lekarza. Pacjent powinien usiąść wygodnie na krześle, a w przypadku małych dzieci i niemowląt powinny być one mocno trzymane na kolanach przez swojego opiekuna. Następnie, lekarz pobierający wymaz z gardła powinien poprosić pacjenta o szerokie otworzenie jamy ustnej, w przypadku dzieci natomiast, które jeszcze nie umieją lub nie chcą współpracować z osobą pobierającą wymaz, należy otworzyć jamę ustną za pomocą drewnianej szpatułki laryngologicznej. W następnej kolejności za pomocą specjalnej sterylnej wymazówki (patyczek zakończony wacikiem) lekarz pociera energicznym ruchem powierzchnie obydwu migdałków oraz powierzchnie tylnej ściany gardła, nie wolno natomiast dotykać powierzchni jamy ustnej. Następnie, wymazówke umieszcza się w jałowej probówce, podpisuje i przekazuje się do laboratorium. 

Czy na wynik badania wymazu z gardła długo się czeka?

Wszystko zależy od rodzaju badania. W przypadku tzw. szybkich testów diagnostycznych dotyczących zakażenia wirusem grypy lub też paciorkowcem w ostrej infekcji gardła, wynik uzyskuje się już po kilku minutach i lekarz może włączyć właściwe dla pacjenta leczenie. W przypadku standardowego wymazu z gardła, wynik jest przekazywany do laboratorium, gdzie poddawany jest on dalszej dokładnej analizie. W przypadku, kiedy w wyniku wymazu z gardła nie stwierdza się drobnoustrojów chorobotwórczych, wynik będzie dostępny dla pacjenta już za dwa, trzy dni i będzie na nim napisane, że w wymazie z gardła wyhodowano saprofityczną florę typową dla gardła i jamy ustnej, taki wynik jest jak najbardziej prawidłowy. W sytuacji jednak, kiedy diagnosta laboratoryjny stwierdzi, że w wymazie z gardła obecne są patologiczne drobnoustroje, wtedy na wynik zwykle czeka się około tygodnia, bowiem koniecznie jest również wykonanie antybiogramu, czyli należy ocenić, na jakie antybiotyki są wrażliwe wyhodowane w wymazie bakterie, aby lekarz mógł włączyć leczenie zgodnie z wynikami antybiogramu. 

Ile kosztuje wykonanie wymazu z gardła? 

Wymaz z gardła w poradni POZ jest wykonywany za darmo, jest to bowiem świadczenie, które zaliczane jest do tzw. pakietu świadczeń poradni POZ. Jest jednak jeden warunek - pacjent musi zgłosić się na badanie ze skierowaniem wystawionym przez lekarza konkretnej poradni POZ. Jeśli chcemy natomiast wykonać badanie bez skierowania, wtedy musimy liczyć sie z kosztem około 20-40 zł w zależności od miejsca, gdzie będziemy badanie wykonywać. 


Podziel się: