Wymaz z gardła – ile kosztuje badanie i gdzie można je wykonać?
Michał Posmykiewicz

Wymaz z gardła – ile kosztuje badanie i gdzie można je wykonać?

Wielokrotnie każdy z nas cierpiał z powodu bólu gardła czy chrypki. Są to najczęściej występujące choroby gardła. Czasem zdarza się jednak, że infekcje gardła dopadają nas zbyt często oraz ciągle nawracają pomimo stosowania właściwego leczenia. Co można zrobić w takiej sytuacji? Wtedy można zdecydować się na wykonanie wymazu z gardła, który może pomoc naszemu lekarzowi prowadzącemu w postawieniu właściwej diagnozy i ułatwi też włączenie najlepszego dla nas leczenia.

Gardło jest mięśniowo-włóknistym fragmentem przewodu pokarmowego. Można powiedzieć też, że jest ono miejscem, w którym krzyżuje się przewód pokarmowy z układem oddechowym. Ściana gardła zbudowana jest z kilku warstw, z których najbardziej wewnętrznie położna jest błona śluzowa wyściełająca światło gardła. Gardło jest bardzo dobrze umięśnionym narządem, a w jego skład wchodzą mięśnie należące zarówno do zwieraczy, jak i dźwigaczy. Gardło składa się z kilku części: można wyróżnić w nim cześć nosową (inaczej jest to nosogardło lub też jama nosowo-gardłowa), cześć ustną oraz cześć krtaniową. 

Kiedy zatem warto jest wykonać wymaz z gardła?

Wymaz z gardła jest zlecany przez lekarza zazwyczaj z kilku powodów. Przede wszystkim można go wykonać w celu wykonania tradycyjnego posiewu w kierunku hodowli różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych, zarówno bakterii (miedzy innymi Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec, Streptococcus pneumoniae, czyli paciorkowiec, Moraxella catarrhalis oraz Haemophilus influenzae), jak i grzybów, zazwyczaj należących do rodziny drożdżakow, czyli Candida.

Wymaz z gardła czasami wykonywany też jest w przypadku ostrych infekcji. Chodzi tu przede wszystkim o podejrzenie anginy paciorkowcowej oraz zakażenia wirusem grypy, w takich sytuacjach mówi się, że pacjent ma wykonywany szybki test diagnostyczny, na podstawie którego od razu będzie można zastosować właściwe leczenie chorego.

U kogo można wykonać wymaz z gardła?

Wymaz z gardła można wykonać u każdego pacjenta, bez względu na jego wiek. Wymaz z gardła można zatem wykonać zarówno u dziecka  w tym nawet w miarę potrzeb u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego.

Powiązane produkty

Czy wymaz z gardła jest badaniem bezpiecznym?

Jak najbardziej. Wymaz z gardła jest badaniem w pełni bezpiecznym, jego wykonanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta.

Niestety pobieranie wymazu z gardła jest dla pacjenta dość nieprzyjemne  zwłaszcza dla tych osób, które mają dość mocno nasilony odruch wymiotny. Dlatego w czasie pobierania wymazu z gardła, osoba go pobierająca, zawsze powinna mieć przygotowana nerkę, aby w razie niepowstrzymania wymiotów móc ja podać pacjentowi. 

W jaki sposób należy przygotować się do pobierania wymazu z gardła?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby przed pobieraniem wymazu z gardła nic nie jeść ani nie pić na minimum trzy godziny przed zgłoszeniem się na pobranie badania. Dzięki temu, nawet jeśli będziemy mieć odruch wymiotny, to jest większa szansa na to, że badanie nie skończy się wymiotami.

Ponadto, należy pamiętać również o tym, aby przed badaniem nie płukać ust i gardła żadnymi płynami o miejscowym działaniu dezynfekującym. Natomiast przed pobraniem wymazu z gardła powinno się umyć zęby samą szczoteczką lub też szczoteczką z naprawdę niewielką ilością łagodnej pasty do zębów.

Jak przebiega pobieranie wymazu z gardła?

Wymaz z gardła powinien być pobierany przez lekarza. Pacjent powinien usiąść wygodnie na krześle, a w przypadku małych dzieci i niemowląt powinny być one mocno trzymane na kolanach przez swojego opiekuna. Następnie, lekarz pobierający wymaz z gardła powinien poprosić pacjenta o szerokie otworzenie jamy ustnej, w przypadku dzieci natomiast, które jeszcze nie umieją lub nie chcą współpracować z osobą pobierającą wymaz, należy otworzyć jamę ustną za pomocą drewnianej szpatułki laryngologicznej.

W następnej kolejności za pomocą specjalnej sterylnej wymazówki (patyczek zakończony wacikiem) lekarz pociera energicznym ruchem powierzchnie obydwu migdałków oraz powierzchnie tylnej ściany gardła; nie wolno przy tym dotykać powierzchni jamy ustnej. Następnie, wymazówkę umieszcza się w jałowej probówce, podpisuje i przekazuje się do laboratorium. 

Czy na wynik badania wymazu z gardła długo się czeka?

Wszystko zależy od rodzaju badania. W przypadku tzw. szybkich testów diagnostycznych dotyczących zakażenia wirusem grypy lub też paciorkowcem w ostrej infekcji gardła, wynik uzyskuje się już po kilku minutach i lekarz może włączyć właściwe dla pacjenta leczenie.

W przypadku standardowego wymazu z gardła, wynik jest przekazywany do laboratorium, gdzie poddawany jest on dalszej dokładnej analizie. W przypadku, kiedy w wyniku wymazu z gardła nie stwierdza się drobnoustrojów chorobotwórczych, wynik będzie dostępny dla pacjenta już za dwa, trzy dni i będzie na nim napisane, że w wymazie z gardła wyhodowano saprofityczną florę typową dla gardła i jamy ustnej, taki wynik jest jak najbardziej prawidłowy.

W sytuacji, kiedy diagnosta laboratoryjny stwierdzi, że w wymazie z gardła obecne są patologiczne drobnoustroje na wynik zwykle czeka się około tygodnia. Koniecznie jest wtedy również wykonanie antybiogramu, czyli należy ocenić, na jakie antybiotyki są wrażliwe wyhodowane w wymazie bakterie, aby lekarz mógł włączyć leczenie zgodnie z wynikami antybiogramu. 

Ile kosztuje wykonanie wymazu z gardła? 

Wymaz z gardła w poradni POZ jest wykonywany za darmo, jest to bowiem świadczenie, które zaliczane jest do tzw. pakietu świadczeń poradni POZ. Jest jednak jeden warunek  pacjent musi zgłosić się na badanie ze skierowaniem wystawionym przez lekarza konkretnej poradni POZ.

Jeśli chcemy natomiast wykonać badanie bez skierowania, wtedy musimy liczyć się z kosztem około 2040 zł w zależności od miejsca, gdzie będziemy badanie wykonywać. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

    Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

    Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij