Włosy bez łupieżu
Marzena Korosteńska

Włosy bez łupieżu

Włosy bez łupieżu to rzadkość. Łupież jest przypadłością, która dręczy ponad 40% populacji na świecie, bez względu na płeć i kolor skóry. Jeżeli wierzyć statystyce, w Polsce jest jeszcze gorzej. Na co dzień z tym wstydliwym schorzeniem boryka się około 52% mieszkańców naszego kraju. Specjaliści twierdzą, że najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu - oprócz genetycznych skłonności i zaburzeń hormonalnych - jest niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy.

Łupież

Medyczny termin: łupież skóry owłosionej, oznacza bardzo obfite, drobnopłatkowe złuszczanie naskórka i tworzenie się nawarstwionych strupów pomiędzy włosami. Z czasem nasilenie łupieżu może prowadzić do wyłysienia łojotokowego, częstego u mężczyzn między 25 a 30 rokiem życia. Częściowe wypadanie włosów spowodowane łupieżem najczęściej dotyczy kątów czołowych oraz szczytu głowy. Przyczyna nie jest do końca znana, ale często stwierdza się skłonności rodzinne do łysienia takiego typu, związanego ze zmianami łupieżowymi, co według niektórych specjalistów ma wskazywać na rolę hormonów męskich w powstawaniu tej męczącej dla pacjenta dolegliwości.

Występowanie łupieżu często uwarunkowane jest wiekiem. Eksperci twierdzą, że łupież pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania. Potwierdza to tezę, że zmiany w gospodarce hormonalnej nie są obojętne dla rozwoju tego schorzenia. Na nadmierną produkcję łoju skórnego,  co sprzyja rozwojowi łupieżu - u mężczyzn wpływają hormony. Z kolei u kobiet jedną z przyczyn łupieżu może być zachwianie cyklu hormonalnego. Łupież najsilniej występuje pomiędzy 12. i 40. rokiem życia. W starszym wieku, po przekroczeniu 50. roku życia, spotyka się go rzadziej.

Łojotok

Coraz częściej mówi się też o związku łupieżu z łojotokiem. Łojotok definiowany jest jako nadmierne wydzielania łoju skórnego wskutek wzmożonej czynności gruczołów łojowych z powodów wewnątrzustrojowych. Odgrywają tutaj rolę czynniki nerwowe i hormonalne, skłonność rodzinna i zaburzenia przemiany materii.

Łojotok najsilniej zaznacza się w okresie dojrzewania i utrzymuje się aż do przekwitania, ale występuje także u niemowląt w postaci ciemieniuchy oraz w wieku starczym jako brodawka łojotokowa. Na tle łojotokowym powstają: łupież skóry owłosionej, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik pospolity i trądzik różowawy.

Polecane dla Ciebie

Łupież a pielęgnacja

Mechanizm powstawania tej dolegliwości różni się nieco w zależności od tego, czy mamy do czynienia z łupieżem suchym, czy też tłustym. Przy złuszczaniu się naskórka suchej skóry głowy stwierdza się zwykle niedoczynność gruczołów łojowych. W przypadku tłustej skóry, osad wytwarzany przez nadmiernie czynne gruczoły łojotokowe ulega oderwaniu od skóry głowy. Często łupież spowodowany jest używaniem nieodpowiednich kosmetyków.

Szampony lecznicze zawierają składniki stosowane w leczeniu i zapobieganiu grzybic owłosionej skóry głowy, wywoływanej przez dermatofity i drożdżaki Pityrosporum Ovale. Stosuje się je zwykle w leczeniu i profilaktyce nie tylko łupieżu skóry głowy, który łatwo rozpoznać po charakterystycznym złuszczaniu się naskórka owłosionej głowy w postaci białych, łatwo oddzielających się łusek, ale również w łojotokowym zapaleniu skóry. Stosuje się je na ogół dwa razy w tygodniu, przez okres dwóch do czterech tygodni. Przeciwwskazaniem do stosowania tego typu preparatów jest nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników. Objawia się ona zwykle zaczerwienieniem i swędzeniem skóry w miejscu kontaktu szamponu ze skórą. Szampony mogą powodować również pieczenie i podrażnienie skóry głowy oraz przetłuszczanie bądź wysuszenie włosów u osób szczególnie wrażliwych.

Zwykle szampony te mogą być stosowane nawet w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ nie są wchłaniane przez skórę i nie przenikają do krwioobiegu. Niemniej jednak nie można wykluczyć takiego zagrożenia, dlatego stosowanie tego preparatu powinno być zawsze ograniczone do przypadków, w których jest to niezbędne oraz konsultowane z prowadzącym pacjentkę lekarzem dermatologiem i ginekologiem.

Osoby szczególnie wrażliwe mogą spróbować zastąpić preparaty chemiczne płukankami z rozmarynu, który działa antyseptycznie, pobudza krążenie w komórkach skóry i wzmacnia cebulki włosów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Tylko nie pal

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 3,5 mln ludzi umiera z powodu chorób związanych z paleniem papierosów. Krajowe dane mówią o 60 tys. osób, którym rokrocznie palenie skraca życie.

 • Żyć z Alzheimerem

  Choroba Alzheimera polega na zwyrodnieniu tkanki mózgowej, które powoduje zanik komórek nerwowych. Objawia się ona otępieniem. Chory przestaje interesować się otoczeniem, traci pamięć, poczucie czasu i miejsca, nierozpoznaje bliskich osób, a bywa, że reaguje agresją na pomoc z ich strony.

 • Minerały – gdzie można je znaleźć i kiedy konieczna jest suplementacja?

  Najlepszym i najbezpieczniejszym źródłem witamin i składników mineralnych jest odpowiednio zbilansowana dieta. Kiedy konieczne jest suplementowanie witamin i minerałów? Jakie skutki powoduje niedobór witamin i składników mineralnych? Gdzie znajdziemy witaminy i minerały w naturalnej postaci? 

 • Farmakologia astmy oskrzelowej

  Około 5 procent populacji w krajach uprzemysłowionych choruje na astmę oskrzelową. Według opinii Brytyjskiego Towarzystwa Chorób Klatki Piersiowej niedostateczne wyniki leczenia astmy mogą być związane z nadmiernym poleganiem tylko na lekach doraźnie rozszerzających oskrzela i niedostatecznym stosowaniem glikosteroidów w postaci wziewnej, jak również doustnej.

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Postanowienia noworoczne – jak ich dotrzymać? Czy warto je robić?

  Postanowienia noworoczne to coś, co zapewne każdy z nas robił przynajmniej raz w życiu. Każdego roku zastanawiamy się, co chcemy osiągnąć, jakie zmiany w naszym życiu wprowadzić, w czym chcemy być lepsi lub z czego chcemy zrezygnować. Niestety jak się okazuje, nie zawsze udaje nam się w tym wytrwać. Czym są postanowienia noworoczne i jak ich dotrzymać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij