Rezonans magnetyczny - wskazania i przebieg badania
Michał Posmykiewicz

Rezonans magnetyczny - wskazania i przebieg badania

Rezonans magnetyczny jest to rodzaj bardzo nowoczesnego i dokładnego badania obrazowego wykorzystywanego w różnych przypadkach medycznych. Dzięki temu badaniu lekarz radiolog może bardzo dokładnie obejrzeć przekroje wszystkich narządów wewnętrznych człowieka, narządy te są także obrazowane w różnych płaszczyznach, co dodatkowo pozwala na jeszcze bardziej dokładną ich ocenę i diagnozę. Do wykonania badania rezonansu magnetycznego potrzebne jest silne pole magnetyczne, jak również fale radiowe i komputer, który zmienia uzyskiwane dane na obrazy odczytywane na monitorze komputera przez lekarza radiologa.

Czy wykonanie badania rezonansu magnetycznego wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania?

Nie, przed wykonaniem badania rezonansu magnetycznego pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania, należy jedynie przestrzegać kilku prostych zasad. Należy pamiętać o tym, że przy wykonywaniu standardowego badania pacjent nie musi być na czczo. Jedynie w sytuacji, kiedy pacjent będzie poddany z różnych powodów sedacji (sedacja to obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą środków farmakologicznych bez wyłączenia świadomości, czasami jednak może dość do jej częściowego ograniczenia, pod wpływem sedacji dochodzi do zmniejszenia napięcia i niepokoju, często tez do senności) nie należy spożywać żadnych pokarmów ani płynów na sześć godzin przed badaniem. Na czczo muszą też pozostawać wszystkie dzieci do drugiego roku życia (jeśli maluch jadł pokarmy stałe, to badanie może odbyć się najwcześniej po sześciu godzinach od posiłku, a jeśli były to tylko pokarmy płynne, badanie może odbyć się po czterech godzinach od posiłku), bowiem one zawsze wymagają sedacji ze względu na brak współpracy w czasie badania (w czasie badania należy bowiem nieruchomo leżeć, nie wolno się poruszać). Jeśli do wykonania badania zajdzie potrzeba sedacji, wtedy absolutnie nie wolno być w czasie infekcji, bowiem anestezjolog i tak nie zgodzi się wykonać znieczulenia. Dlatego zawsze też w czasie kwalifikacji lekarskiej, która odbywa się przed badaniem, należy poinformować lekarza o dacie ostatniej infekcji oraz o zażywanych antybiotykach. Należy też pamiętać o tym, że jeśli na stałe przyjmowane są jakieś leki (np. z powodu nadciśnienia tętniczego czy chorób tarczycy), to jak najbardziej można, a nawet trzeba, zażyć je przed badaniem, bowiem absolutnie nie maja one wpływu na przebieg całego badania. Ponadto, do badania warto założyć luźne, bawełniane ubranie (badanie bowiem wykonywane jest właśnie w ubraniu), jednak powinno być ono pozbawione metalowych elementów takich jak metalowe guziki, haftki czy ekspresy. Ponadto nie wolno też mieć paska z metalową klamrą, a kobiety powinny pamiętać o zdjęciu z włosów metalowych ozdób oraz biżuterii. Do badania należy także zdjąć okulary i aparat słuchowy. 

A czym jest badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem?

Zdarza się w niektórych sytuacjach, że pacjent wymaga podania dożylnego specjalnego środka, który nosi nazwę kontrastu. Dzięki niemu bowiem możliwe jest dokładniejsze zobrazowanie niektórych struktur. Jeśli pacjent wie, że będzie miał wykonywany rezonans magnetyczny z kontrastem, wtedy też na tydzień przed badaniem powinien oznaczyć poziom kreatyniny z krwi, aby zobaczyć, jak funkcjonują nerki (kontrast bowiem wydalany jest przez nerki i może stanowić dla nich obciążenie). Jeśli kontrast zostanie podany kobiecie karmiącej piersią, wtedy też nie powinno ona karmić dziecka przez 24 godziny, a ściągnięty w tym czasie pokarm musi niestety wylać. 

Polecane dla Ciebie

Jakie są wskazania do wykonania badania rezonansu magnetycznego?

Do wykonana rezonansu magnetycznego skłania lekarza podejrzenie u pacjenta chorób ośrodkowego układu nerwowego (miedzy innymi guzów mózgu, chorób demielinizacyjnych czy chorób otępienny) oraz chorób klatki piersiowej i jamy brzusznej (przede wszystkim podejrzenie guzów i procesu nowotworowego). Tak naprawdę jednak rezonans magnetyczny można wykonać w każdym przypadku, jeśli pomimo wcześniej wykonanych, innych, mniej dokładnych badań diagnostycznych, nadal istnieją wątpliwości dotyczące ostatecznej diagnozy i właściwego postępowania. 

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania rezonansu magnetycznego?

Tak. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu jest wszczepione u pacjenta urządzenie elektryczne, czyli np. rozrusznik serca czy też implant ślimakowy. Ponadto, jeśli pacjent cierpi z powodu klaustrofobii, także nie powinien mieć wykonywanego tego rodzaju badania. Również metalowe ciało obce w tkankach pacjenta, jak np. płytki ortopedyczne czy klipsy po laparoskopii, stanowią przeciwwskazanie do badania. Rezonansu magnetycznego nie zaleca się też kobietom będącym w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak wygląda przebiega badania rezonansu magnetycznego?

W czasie badania pacjent umieszczany jest na wysuwanym stole skanera rezonansu magnetycznego. Przez cały okres badania pacjent musi leżeć nieruchomo (dlatego też małe dzieci musza być zawsze poddane sedacji, podobnie jest w przypadku starszych pacjentów, którzy z jakiś względów nie są w stanie spokojnie wyleżeć całego badania), dlatego też powinien ułożyć w jak najwygodniejszej dla siebie pozycji. Następnie stół z pacjentem jest wsuwany do wnętrza magnesu, jednak przez cały okres badania pacjent ma kontakt z personelem poprzez mikrofon i kamerę, ponadto wnętrze magnesu jest też oświetlone i ma zapewnioną wentylacje. Zdarza się, że w czasie badania, aby wykonać kilka obrazów, stół automatycznie przesuwa się na właściwą pozycje, jednak pacjent musi cały czas leżeć nieruchomo.

Badanie rezonansu magnetycznego jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, jeśli nie ma przeciwwskazań, może poddać mu się tak naprawdę każdy. Jest to badanie bardzo dokładne, dzięki któremu lekarz niejednokrotnie może postawić ostateczną diagnozę i zalecić pacjentowi dalsze leczenie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kortyzol – norma, badanie, objawy podwyższonego i obniżonego kortyzolu

    Kortyzol (hydrokortyzon) jest naturalnym hormonem steroidowym produkowanym w organizmie przez korę nadnerczy. Nazywany jest hormonem stresu. Wywiera bardzo duży wpływ na metabolizm, w tym na stężenie glukozy we krwi, podnosząc jej poziom w reakcji na stres. Stężenie kortyzolu jest zależne od pory dnia – w godzinach porannych jest najwyższe, a w godzinach wieczornych najniższe. Tę zależność należy wziąć pod uwagę podczas interpretacji wyników badania. Czy można zbadać poziom stresu, wykonując oznaczenie poziomu kortyzolu? Odpowiedź w artykule.

  • GGTP – skierowanie, refundacja, cena

    GGTP to enzym pomocny w diagnozowaniu między innymi chorób wątroby, trzustki czy nerek. Jego wysoki poziom obserwuje się również u osób z problemem nadużywania alkoholu. Istnieje szereg objawów towarzyszących chorobom wątroby i dróg żółciowych, które powinny skłonić pacjenta do oznaczenia poziomu gamma-glutamylotranspeptydazy. Uwagę powinno przykuć chociażby żółte zabarwienie skóry i błon śluzowych, obrzęki i świąd skóry czy ból po prawej stronie brzucha. Jak się przygotować do badania GGTP? Ile kosztuje to oznaczenie i czy do badania należy zgłosić się na czczo? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Badanie poziomu miedzi – wskazania, normy, interpretacja wyników

    Badanie poziomu miedzi we krwi może być przeprowadzone w celu wykrycia lub monitorowania chorób wątroby, niedoborów składników odżywczych, chorób genetycznych (takich jak choroba Wilsona) lub toksyczności miedziowej. Zwykle badanie to wymaga od pacjenta pobrania próbki krwi. Przed badaniem należy poinformować lekarza o jakichkolwiek lekach, suplementach diety lub innych czynnikach, które mogą wpłynąć na wyniki badania. Po otrzymaniu wyników lekarz omówi z pacjentem dalsze kroki, które będą konieczne, aby zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników. Co zrobić, kiedy wynik wskazuje na podwyższony poziom?

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Badanie poziomu serotoniny – normy, cena, interpretacja wyników

    Serotonina stanowi jeden z najbardziej znanych neurotransmiterów modulujących aktywność komórek nerwowych oraz szeroką gamę procesów neuropsychologicznych. Jako że większość puli serotoniny w organizmie zlokalizowana jest poza układem nerwowym, substancja ta ma również wpływ m.in. na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i moczowo-płciowego. Może także regulować proces krzepnięcia i agregację płytek krwi. Oznaczenie poziomu serotoniny wykonywane jest m.in. w diagnostyce rakowiaków, czyli nowotworów wywodzących się z komórek neuroendokrynnych.

  • IgE całkowite – wskazania do badania poziomu immunoglobuliny typu E (IgE), normy, wyniki

    Przeciwciała klasy IgE, obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD, należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjenta, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij