
Smog a choroby – jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na organizm?
Smog a choroby układu oddechowego
Smog może wywierać niekorzystny wpływ na układ oddechowy człowieka. Zawarte w smogu liczne związki chemiczne oraz pyły bardzo często stanowią czynniki alergizujące. Oznacza to, że na skutek smogu i wdychania zawartych w nim zanieczyszczeń może dojść do rozwoju alergii oddechowej. Alergia oddechowa może natomiast stanowić doskonałe podłoże do rozwoju zdecydowanie bardziej groźnej choroby, jaką jest astma oskrzelowa. U osób, u których astma oskrzelowa została stwierdzona już wcześniej, obecność smogu może przyczyniać się do częstszego powstawania jej zaostrzeń.
Oprócz tego smog może też powodować zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, może też znacznie pogarszać stan zdrowia pacjentów, u których wcześniej rozpoznano przewleką obturacyjną chorobę płuc. Zdarza się, że u pacjentów z różnym, wcześniej zdiagnozowanymi chorobami układu oddechowego, zjawisko smogu może przyczyniać się do powstania groźnej dla zdrowia i życia niewydolności oddechowej.
Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia zawarte w smogu może też niestety powodować zwiększoną zapadalność na nowotwór płuc, jak również na nowotwory gardła i krtani. Obecność smogu może też wywoływać przewlekły kaszel i chrypę, których nie da się wyleczyć i które w związku z tym mogą być dla pacjenta bardzo uciążliwe i mogą utrudniać mu codzienne, normalne funkcjonowanie.
Czy smog może wpływać tylko na rozwój chorób układu oddechowego?
Obecność smogu może niekorzystnie wpływać na cały organizm. Na jego skutek można odczuwać przewlekłe zmęczenie i osłabienie. Czasami można też czuć się rozdrażnionym, mieć ciągle, nawracające, uporczywe bóle głowy oraz problemy z koncentracją i zapamiętywaniem oraz możliwością skupienia uwagi. To niekorzystne oddziaływanie smogu na nasz układ nerwowy może być najbardziej uciążliwe dla uczniów, którzy nie są w stanie tak jak dotychczas skupiać się w czasie lekcji i uczyć się nowych rzeczy. Smog może też wywierać jeszcze inne niekorzystne działania na układ nerwowy. Jego obecność może wiązać się z obniżaniem się nastroju u ludzi, co z kolei łatwo może doprowadzić do rozwoju zaburzeń depresyjnych.
Ponadto długotrwałe narażenie na obecność smogu może wywoływać też szybsze starzenie się układu nerwowego, co z kolei może pociągać za sobą szybszy rozwój zaburzeń pamięci i demencji starczej. Niektóre badania sugerują nawet, że smog może wywierać wpływ na rozwój u ludzi choroby Alzheimera.
Smog może też wywoływać różnego rodzaju choroby związane z zaburzoną pracą układu krążenia. Przede wszystkim długotrwałe narażenie na znaczne zanieczyszczenia powietrza może pociągać za sobą powikłania pod postacią rozwoju miażdżycy oraz nadciśnienia tętniczego. Zdarza się również, że pacjenci żyjący w smogu, częściej zapadają na zawał serca czy też udar mózgu - dwie choroby, które przecież mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Polecane dla Ciebie
Czy smog może mieć wpływ na płód?
Najnowsze badania dowodzą, że niestety tak. Okazuje się bowiem, że kobiety w ciąży, które były narażone na obecność smogu, rodziły dzieci ze zdecydowanie niższą masą urodzeniową niż kobiety, które przebywały w czystym środowisku. Dzieci narażone w okresie płodowym na smog w późniejszym swoim rozwoju niestety częściej też zapadają na różnego rodzaju alergie, infekcje dróg oddechowych, częściej też obserwuje się u nich rozwój astmy wczesnodziecięcej. Dzieci te również mają większe problemy w szkole z koncentracją i możliwością skupienia uwagi.
Jak radzić sobie z obecnością smogu?
Przede wszystkim, jeśli władze danego miasta potwierdzą obecność w nim smogu, należy ograniczyć do minimum wychodzenie z domu i spacery. Szczególnie zalecenia tego powinny przestrzegać kobiety w ciąży, jak również dzieci. Zdecydowanie bardziej powinny też uważać osoby, u którzy stwierdzono alergię, astmę lub też inną, przewleką chorobę układu oddechowego lub też układu krążenia.
W sytuacji, kiedy musimy wyjść z domu, na twarz powinno zakładać się specjalną maseczkę, która będzie chroniła przed przedostaniem się do naszego organizmu szkodliwych cząsteczek zanieczyszczeń "wiszących" w powietrzu. Należy pamiętać też o tym, że w sytuacji, kiedy w mieście zostanie stwierdzony smog, warto ograniczyć do minimum otwieranie okien i wietrznie mieszkań - przez otwarte okno cząsteczki zanieczyszczeń również mogą wnikać do naszego organizmu.