Smog a choroby – jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na organizm?
Anna Posmykiewicz

Smog a choroby – jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na organizm?

Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym polegającym na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych, do których zalicza się bezwietrzną pogodę oraz znacznego stopnia zamglenie.

Smog a choroby układu oddechowego 

Smog może wywierać niekorzystny wpływ na układ oddechowy człowieka. Zawarte w smogu liczne związki chemiczne oraz pyły bardzo często stanowią czynniki alergizujące. Oznacza to, że na skutek smogu i wdychania zawartych w nim zanieczyszczeń może dojść do rozwoju alergii oddechowej. Alergia oddechowa może natomiast stanowić doskonałe podłoże do rozwoju zdecydowanie bardziej groźnej choroby, jaką jest astma oskrzelowa. U osób, u których astma oskrzelowa została stwierdzona już wcześniej, obecność smogu może przyczyniać się do częstszego powstawania jej zaostrzeń.

Oprócz tego smog może też powodować zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, może też znacznie pogarszać stan zdrowia pacjentów, u których wcześniej rozpoznano przewleką obturacyjną chorobę płuc. Zdarza się, że u pacjentów z różnym, wcześniej zdiagnozowanymi chorobami układu oddechowego, zjawisko smogu może przyczyniać się do powstania groźnej dla zdrowia i życia niewydolności oddechowej.

Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia zawarte w smogu może też niestety powodować zwiększoną zapadalność na nowotwór płuc, jak również na nowotwory gardła i krtani. Obecność smogu może też wywoływać przewlekły kaszel i chrypę, których nie da się wyleczyć i które w związku z tym mogą być dla pacjenta bardzo uciążliwe i mogą utrudniać mu codzienne, normalne funkcjonowanie. 

Czy smog może wpływać tylko na rozwój chorób układu oddechowego?

Nie. Obecność smogu może również niestety przyczyniać do negatywnego wpływu na inne układy i narządy naszego organizmu i tym samym powodować rozwój rożnych chorób. Jakie zatem, niezwiązane z układem oddechowym, choroby może wywoływać obecność smogu?

Obecność smogu może niekorzystnie wpływać na cały organizm. Na jego skutek można odczuwać przewlekłe zmęczenie i osłabienie. Czasami można też czuć się rozdrażnionym, mieć ciągle, nawracające, uporczywe bóle głowy oraz problemy z koncentracją i zapamiętywaniem oraz możliwością skupienia uwagi. To niekorzystne oddziaływanie smogu na nasz układ nerwowy może być najbardziej uciążliwe dla uczniów, którzy nie są w stanie tak jak dotychczas skupiać się w czasie lekcji i uczyć się nowych rzeczy. Smog może też wywierać  jeszcze inne niekorzystne działania na układ nerwowy. Jego obecność może wiązać się z obniżaniem się nastroju u ludzi, co z kolei łatwo może doprowadzić do rozwoju zaburzeń depresyjnych.

Ponadto długotrwałe narażenie na obecność smogu może wywoływać też szybsze starzenie się układu nerwowego, co z kolei może pociągać za sobą szybszy rozwój zaburzeń pamięci i demencji starczej. Niektóre badania sugerują nawet, że smog może wywierać wpływ na rozwój u ludzi choroby Alzheimera. 

Smog może też wywoływać różnego rodzaju choroby związane z zaburzoną pracą układu krążenia. Przede wszystkim długotrwałe narażenie na znaczne zanieczyszczenia powietrza może pociągać za sobą powikłania pod postacią rozwoju miażdżycy oraz nadciśnienia tętniczego. Zdarza się również, że pacjenci żyjący w smogu, częściej zapadają na zawał serca czy też udar mózgu - dwie choroby, które przecież  mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia i życia. 

Polecane dla Ciebie

Czy smog może mieć wpływ na płód?

Najnowsze badania dowodzą, że niestety tak. Okazuje się bowiem, że kobiety w ciąży, które były narażone na obecność smogu, rodziły dzieci ze zdecydowanie niższą masą urodzeniową niż kobiety, które przebywały w czystym środowisku. Dzieci narażone w okresie płodowym na smog w późniejszym swoim rozwoju niestety częściej też zapadają na różnego rodzaju alergie, infekcje dróg oddechowych, częściej też obserwuje się u nich rozwój astmy wczesnodziecięcej. Dzieci te również mają większe problemy w szkole z koncentracją i możliwością skupienia uwagi. 

Jak radzić sobie z obecnością smogu?

Przede wszystkim, jeśli władze danego miasta potwierdzą obecność w nim smogu, należy ograniczyć do minimum wychodzenie z domu i spacery. Szczególnie zalecenia tego powinny przestrzegać kobiety w ciąży, jak również dzieci. Zdecydowanie bardziej powinny też uważać osoby, u którzy stwierdzono alergię, astmę lub też inną, przewleką chorobę układu oddechowego lub też układu krążenia.

W sytuacji, kiedy musimy wyjść z domu, na twarz powinno zakładać się specjalną maseczkę, która będzie chroniła przed przedostaniem się do naszego organizmu szkodliwych cząsteczek zanieczyszczeń "wiszących" w powietrzu. Należy pamiętać też o tym, że w sytuacji, kiedy w mieście  zostanie stwierdzony smog, warto ograniczyć do minimum otwieranie okien i wietrznie mieszkań - przez otwarte okno cząsteczki zanieczyszczeń również mogą wnikać do naszego organizmu. 

Smog to niebezpieczne zjawisko. Jest ono groźne dla zdrowia zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci oraz kobiet w ciąży i ich nienarodzonych jeszcze dzieci. Może bowiem przyczyniać się do rozwoju wielu groźnych dla naszego zdrowia i życia chorób - mogą one się "ujawnić" nawet kilka lat po narażeniu naszego organizmu na smog. Należy robić  wszystko, aby jak najmniej  przebywać w zanieczyszczonym środowisku, a jeśli już jest konieczność  wyjścia na dwór, nigdy nie wolno zapominać o maseczce na twarzy! 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Znieczulenie ogólne a miejscowe – różnice

    Jeszcze sto lat temu pacjenci byli poddawani wszystkim operacjom bez żadnego rodzaju znieczulenia i w złych warunkach sanitarnych. Nic więc dziwnego, że większość z nich nie przeżywała spotkania z chirurgiem. Na szczęście dzisiaj komfort pacjenta jest znacznie wyższy, a podczas drobnych zabiegów, jak i poważniejszych operacji można skorzystać ze znieczulenia – ogólnego i miejscowego. Czym się różnią i jak działają?

  • Mocznica – objawy, przyczyny, leczenie

    Mocznica to krańcowe stadium niewydolności nerek cechujące się dużymi stężeniami mocznika i kreatyniny we krwi, niewyrównaną kwasicą nieoddechową oraz powikłaniami przewlekłej choroby nerek (PChN). PChN jest bardzo częstym schorzeniem internistycznym, w którym dochodzi do stopniowego uszkodzenia nerek, a co za tym idzie – spadku ich wydolności.

  • Choroba popromienna – jak ją leczyć?

    Katastrofa w Czarnobylu uświadomiła nam, jak tragiczne w skutkach może być działanie promieniowania jonizującego. W ostatnim czasie, ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie, temat zagrożenia promieniotwórczego powrócił. Czym zatem jest choroba popromienna? Kto jest na nią narażony i czy można się przed nią uchronić?

  • Skurczowe, czynnościowe bóle brzucha – przyczyny, objawy, leczenie

    Dolegliwości związanych z nadmiernym napięciem mięśni gładkich w obrębie narządów w jamie brzusznej, potocznie nazywanych skurczami, uciskiem czy kolką, może doświadczyć każdy z nas. I każdy może odczuwać taki ból nieco inaczej. Pewne jest, że dla poprawy komfortu i własnego zdrowia warto działać, aby sobie z nim poradzić.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Nocna napadowa hemoglobinuria – co to za choroba? Objawy, leczenie

    Nocna napadowa hemoglobinuria (NNH) zaliczana jest do rzadkich chorób. Diagnozę NNH słyszy od 1 do 2 osób na milion rocznie. Schorzenie rozwija się najczęściej między 25. a 45. rokiem życia. Niestety rokowanie nie jest korzystne, a główną przyczyną zgonów jest zakrzepica. Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie?

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij