Liczba przeszczepów drastycznie zmalała
Katarzyna Szulik

Liczba przeszczepów drastycznie zmalała

Do końca lipca tego roku dokonano 295 pobrań narządów od osób zmarłych, a więc najmniej od kilku ostatnich lat. Liczba transplantacji spada z roku na rok, dlatego Poltransplant planuje specjalną naradę, która ma pomóc zatrzymać tę niepokojącą tendencję – informuje Rzeczpospolita.

Sytuacja jest alarmująca, ponieważ malejąca liczba dawców oznacza brak możliwości przeprowadzania przeszczepów ratujących życie. W ubiegłym roku w lipcu odnotowano 310 dawców, a w 2014 roku – 345, o czterech więcej niż w 2013 roku.

W związku z tym zmniejsza się także liczba przeszczepów, których w 2015 roku przeprowadzono 1432, czyli o 99 mniej niż w roku 2014 i o 104 mniej niż w 2013 roku.

Potrzeba zmiany prawa?

Specjaliści z Poltransplantu planują specjalną naradę, która ma przynieść wnioski dotyczące zahamowania tendencji spadkowej i zwiększenia liczby dawców. Polska od lat ma problem zwłaszcza z dawstwem organów od osób żywych, które stanowią zaledwie 5 proc. wszystkich przeszczepów, podczas gdy w USA czy Skandynawii to od 30 do nawet 50 proc. Duże ograniczenia w tym zakresie nakłada prawo, które obecnie dopuszcza możliwość przekazania organu przez żywego dawcę tylko, jeśli jest on spokrewniony z biorcą. Chorzy nie mający takiej możliwości muszą więc liczyć na przeszczep organu od osoby zmarłej, ponieważ w tej sytuacji obostrzenia nie obowiązują.

W marcu tego roku „Rzeczpospolita” informowała o projekcie planowanych zmianach w przepisach, które miałyby dopuścić dawstwo altruistyczne, a więc między osobami niespokrewnionymi. Nowemu prawu miałyby towarzyszyć obostrzenia ograniczające możliwość handlu organami, w tym tworzenie anonimowego rejestru dawców przez Poltransplant. Chętny do oddania narządu musiałby przejść serię badań, również psychologicznych, a po kwalifikacji nie będzie mógł wiedzieć, do kogo trafi jego organ. Obecnie dawstwo altruistyczne bywa postrzegane właśnie jako handel organami, za które w świetle prawa grozi 5 lat pozbawienia wolności zarówno dla osób oferujących sprzedaż, jak i kupno narządu.

Polacy chcą być dawcami

Na przeszkodzie w przekazaniu organu do przeszczepu może stanąć również rodzina zmarłego, która ma prawo się temu sprzeciwić. Choć w przepisach w takim wypadku obowiązuje zasada domniemanej zgody, w praktyce sprzeciw rodziny zazwyczaj prowadzi do odstąpienia od dokonania przeszczepu. Każdy z nas może za życia wypełnić oświadczenie woli, w którym oznajmia, że zgadza się na pobranie narządów po śmierci, jednak taka deklaracja nie ma żadnej mocy prawnej. Znacznie ważniejsze jest uświadomienie o swoim zamiarze rodziny, która w takiej sytuacji może łatwiej zaakceptować myśl o przeszczepie. Zgodnie z najnowszym badaniem CBOS przeprowadzonym w lipcu tego roku, 80 proc. Polaków deklaruje zgodę na pobranie ich narządów do przeszczepu po śmierci, a ten odsetek wzrósł o 6 punktów procentowych od 2012 roku, gdy dokonano ostatniego badania. Równocześnie 75 proc. Polaków nie rozmawiało z bliskimi na temat przekazywania narządów po śmierci.

Respondenci zadeklarowali również, że gdyby wiedzieli, że bliska im osoba zmarła chciała, by jej narządy zostały przekazane komuś innemu, nie sprzeciwiliby się temu – tak odpowiedziało 89 proc. pytanych. Gdyby natomiast stosunek zmarłego do transplantacji nie był im znany, 69 proc. wyraziłoby zgodę na przeszczep.

Źródło: Rzeczpospolita, Interia.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij