Tragiczna pomyłka w szpitalu w Krakowie. Co wiemy o śmierci dziecka?
Katarzyna Szulik

Tragiczna pomyłka w szpitalu w Krakowie. Co wiemy o śmierci dziecka?

Trzymiesięczna dziewczynka przebywająca w szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zmarła w ostatni piątek po podaniu jej niewłaściwej kroplówki. Za tragiczną w skutkach pomyłkę prawdopodobnie odpowiada pielęgniarka, a przyczyny zdarzenia badają policja i prokuratura.

Zgodnie z ustaleniami reporterów radia RMF FM, pielęgniarka miała podać dziewczynce chlorek sodu, jednak do kroplówki, prawdopodobnie w wyniku niedopatrzenia, trafił chlorek potasu. Nie wiadomo, w jaki sposób doszło do zamiany, ponieważ obie ampułki były opisane, choć zgodnie ze słowami pielęgniarki, znajdowały się w identycznych opakowaniach.

Serce dziewczynki stanęło

Dziecko zmarło w wyniku zatrzymania akcji serca, a śledczy pracują nad ustaleniem, jak dokładnie doszło do tragedii. Najbardziej prawdopodobne jest, że wywołało ją przedawkowanie chlorku potasu, który podany w zbyt dużej dawce prowadzi do zatrzymania krążenia. Mimo podjęcia bardzo szybkiej akcji reanimacyjnej, dziewczynki nie udało się uratować.

Szpital prosi o rozwagę

Zarówno rodzice dziecka, jak i pielęgniarka, która podała jej lek, znajdują się pod opieką psychologa. Przedstawiciele szpitala proszą o powstrzymanie się od ferowania wyroków przed zakończeniem śledztwa, ponieważ przed wskazaniem winnych trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, lek, który ma zostać podany pacjentowi, musi zostać sprawdzony dwuetapowo – przez pielęgniarkę wydającą lek ze składu oddziału oraz tę, która bezpośrednio go podaje. Przyczyną tragicznej pomyłki mogło być również przemęczenie pielęgniarki, ale także błąd w opisie dawki lub opakowania. Drugi czynnik wykluczyły ustalenia dziennikarzy radia – z ich informacji wynika, że ampułka była opisana w sposób prawidłowy.

Pielęgniarka pracowała bez zarzutów

Rzecznik szpitala Anna Górska podkreślała, że pielęgniarka, która podała dziecku kroplówkę, jest wykwalifikowana, ceniona i pracuje w zawodzie od dwóch lat, więc argumentem przeciwko niej nie powinien być brak doświadczenia. Na czas postępowania została zawieszona w wykonywaniu swoich obowiązków. Obecnie sprawa znajduje się pod lupą prokuratury, a szpital prowadzi osobne, wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie.

Co różni chlorek sodu od chlorku potasu?

Lekarze twierdzą, że chlorek potasu jest substancją bardzo często omyłkowo podawaną w farmakoterapii. Chlorek sodu jest zasadniczo nieszkodliwy dla organizmu. Substancja o symbolu NaCl znana jest lepiej jako sól fizjologiczna i jest najważniejszym elektrolitem płynu pozakomórkowego, pozwalającym utrzymać prawidłową homeostazę organizmu. Podanie go zapobiega odwodnieniu między innymi po biegunkach, ale też zabiegach chirurgicznych.

Chlorek potasu (KCl) jest niezbędny dla zachowania prawidłowej pracy serca, jednak może być podany po badaniu mającym na celu ustalenie poziomów potasu w organizmie, dzięki czemu można uregulować jego zawartość. Substancja ta jest też podawana profilaktycznie w razie niewydolności nerek oraz cukrzycy i pozwala utrzymać równowagę wodno-elektrolitową.

Przedawkowanie chlorku potasu grozi zaburzeniami rytmu serca, a w skrajnych przypadkach zatrzymaniu jego akcji, do czego najprawdopodobniej doszło w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie.

Źródła: Nowiny24, TVN24.pl, Parenting.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij