Leczenie kanałowe – o co w tym wszystkim chodzi?
Joanna Łuniewska-Rajch

Leczenie kanałowe – o co w tym wszystkim chodzi?

Leczenie kanałowe, fachowo nazywane leczeniem endodontyczym, jest często niezrozumiałe dla pacjentów. Polega ono na usunięciu z zęba chorobowo zmienionych tkanek i wypełnieniu powstałej przestrzeni materiałem. Jednak czemu i kiedy jest ono potrzebne?

Przyczyny leczenia kanałowego

Przyczyn leczenia kanałowego jest wiele. Najczęstszą jest stan zapalny miazgi, czyli żywej tkanki wypełniającej komorę zęba i jego kanały, prowadzący do jej martwicy. Dochodzi do niej pod wpływem drażnienia czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi. Czynnikami drażniącymi są najczęściej głębokie ubytki próchnicowe. Do obumarcia miazgi może dojść jednak również w innych okolicznościach:

 • przy znacznym starciu zębów (m.in. u pacjentów z bruksizmem)
 • przy obecności zapalenia tkanek przyzębia
 • po złamaniu korony zęba
 • po zwichnięciu zęba (urazie powodującym wzrost ruchomości zęba)
 • w wyniku nadmiernego obciążenia zęba (np. w momencie kiedy występują wady zgryzu, zaburzenia zwarcia, liczne braki zębowe)
Często leczenie kanałowe jest również koniecznie przed wykonaniem niektórych prac protetycznych.

Objawy konieczności leczenia kanałowego

Najczęściej ząb wymagający leczenia kanałowego powoduje dolegliwości bólowe u pacjenta. Są to dolegliwości bólowe samoistne, stałe, często powodujące trudności w zasypianiu bądź wybudzające ze snu, utrzymujące się kilka dni. Kiedy stan zapalny dotyczy również tkanek otaczających zęba pojawia się ból na nagryzanie, podczas jedzenia oraz uczucie, że ząb jest za wysoki (tzw. wysadzanie zęba z zębodołu). Leczenia kanałowego wymagają jednak również zęby martwe, które nie dają żadnych dolegliwości bólowych. Martwica zęba objawia się między innymi zmianą barwy zęba na sino-szary.

Przebieg leczenia kanałowego

Przebieg leczenia kanałowego trochę się różni dla każdego zęba i zależy od zaawansowania stanu zapalnego, budowy anatomicznej zęba, stopnia zniszczenia zęba czy też w głównej mierze od przyczyn rozpoczęcia leczenia. Jednak ogólny schemat jest podobny. Początkowo lekarz otwiera ząb, wykonując dojście do miazgi. Przed wykonaniem tego usuwa obecne zmiany próchnicowe w pobliżu i niejednokrotnie odbudowuje zniszczone ściany zęba, aby móc założyć koferdam – arkusz gumy używany w celu odizolowania zęba (zapewnia suchość, odsuwa policzki, chroni przed dostępem śliny i ochrania przed aspiracją narzędzi przez pacjenta). Po otwarciu komory zęba usuwa się obecną tam miazgę – jeśli jest ona żywa przed całym zabiegiem pacjent zostaje znieczulony.

Następnie lekarz opracowuje kanały korzeniowe, usuwając z nich tkanki będące w stanie zapalnym, tkanki martwe oraz bakterie i ich toksyny. Opracowanie kanałów wykonuje się mechanicznie – przy użyciu specjalnych pilników endodontycznych oraz chemicznie – płucząc kanały związkami rozpuszczającymi tkanki organiczne i wypłukującymi opiłki powstające podczas poszerzania kanałów. Po opracowaniu kanałów i ich osuszeniu, szczególnie jeśli występuje stan zapalny tkanek okolicznych, lekarz wypełnia kanały lekami zawierającymi na przykład antybiotyki i sterydy.

Na sam koniec lekarz wypełnia szczelnie kanały. Najczęściej stosuje się do tego gutaperkę, którą dentysta „upycha” w kanale lub rozgrzewa i wtedy wypełnia kanał. Po zakończeniu tego etapu koniecznym jest kontrola radiologiczna poprawności wykonanego wypełnienia. Dopiero, kiedy potwierdzi się, że ząb jest prawidłowo przeleczony wykonuje się stałą odbudowę korony przy pomocy materiałów kompozytowych lub rekonstrukcję protetyczną.

Powikłania

Leczenie kanałowe jest zawsze leczeniem obarczonym ryzykiem niepowodzenia i wystąpienia powikłań. Jednak z drugiej strony jest jedynym rozwiązaniem, jeśli chce się zachować ząb własny w jamie ustnej. Powikłania mogą wystąpić zarówno w trakcie leczenia kanałowego, jak i pojawić się po jego zakończeniu. Podczas leczenia może dojść do złamania narzędzia w kanale, przedziurawienia (perforacji) ściany kanału, przepchnięcia materiału wypełniającego kanał poza wierzchołek korzenia lub przepchnięcia płynu do płukania kanałów poza wierzchołek zęba. Dodatkowo bardzo częstym są dolegliwości bólowe utrzymujące się kilka dni po wykonaniu zabiegu. W trakcie leczenia może się również okazać, że jego skuteczne przeprowadzenie jest bardzo trudne lub niemożliwe ze względu na zwapnienie światła kanału, uniemożliwiające jego opracowanie lub utrzymujący się stan zapalny wokół wierzchołka korzenia. Częstym powikłaniem jest również późniejsze złamanie zęba leczonego endodontycznie, szczególnie jeśli pacjent decyduje się na niepewną odbudowę zachowawczą zamiast rekonstrukcji protetycznej. Tkanki w przeleczonym zębie są bowiem słabsze niż w zębie żywym.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • NOP – czym jest niepożądany odczyn poszczepienny? Kiedy może wystąpić NOP i jak go rozpoznać?

  NOP (niepożądany odczyn poszczepienny) to gwałtowna reakcja organizmu występująca po podaniu szczepionki, która zdarza się ze średnią częstością 1: 10 000 podanych dawek. Niepożądane odczyny poszczepienne dzieli się na łagodne, objawiające się podwyższoną temperaturą ciała i zaczerwienieniem miejsca wkłucia, poważne, obejmujące gorączkę czy obrzęk kończyny oraz ciężkie, zagrażające życiu, takie jak wstrząs anafilaktyczny. Jak postępować w przypadku wystąpienia NOP?

 • Szczepionka nanocząsteczkowa przeciwko COVID-19 – trwają prace nad jednodawkową szczepionką na koronawirusa

  Naukowcy pracują nad opracowaniem szczepionki jednodawkowej przeciwko chorobie wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2. Nowy preparat docelowo miałby być przechowywany w temperaturze pokojowej, co znacznie ułatwiłoby jego dystrybucję oraz obniżyło koszty produkcji i transportu, z powodu ominięcia procedury łańcuch chłodniczego. 

 • Mononukleoza – przyczyny, objawy, leczenie mononukleozy zakaźnej

  Mononukleoza jest infekcją wirusową przenoszoną głównie drogą kropelkową – poprzez kontakt ze śliną (dlatego też często jest nazywana "chorobą pocałunków"). Wywołana jest przez wirusa z rodziny Herpes – wirusa Epstein-Barr (EBV). Łatwo pomylić ją ze zwykłym przeziębieniem, objawami są bowiem głównie ból gardła i głowy, podwyższona temperatura ciała, ogólne zmęczenie. Powiększają się węzły chłonne i migdałki, czasami również wątroba oraz śledziona.  Jak wygląda diagnostyka i leczenie mononukleozy zakaźnej?

 • Trzeszczka – przyczyny, objawy, leczenie zapalenia i złamania trzeszczki

  Trzeszczka (łac. ossa sesamoidea) to mała, zaokrąglona kostka, która wraz ze ścięgnami i więzadłami tworzy tzw. aparat trzeszczkowy. Trzeszczki znajdują się w okolicy stawów palców dłoni i stóp. Do urazów tych struktur – zapalenia bądź złamania – dochodzi najczęściej u osób aktywnych fizycznie, sportowców oraz tancerzy, ale także np. podczas zeskoku z wysokości. Objawy zapalenia trzeszczki to ból narastający stopniowo, kłucie, obrzęk. Jak leczy się urazy trzeszczek?

 • Nowa grupa antybiotyków o szerokim spektrum działania

  Naukowcy z Instytutu Wistar odkryli nową klasę antybiotyków, które wykazują podwójne działanie – blokują niezbędny dla bakterii szlak metaboliczny oraz aktywują adaptacyjną odpowiedź immunologiczną organizmu. Odkrycie opublikowano niedawno w “Nature”.

 • Zaburzenia mikrobiomu mogą przyczynić się do rozwoju raka piersi

  Naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center i Bloomberg Kimmel Institute for Cancer Immunotherapy odkryli, że Bacteroides fragilis – drobnoustrój, który jest powszechnie związany z zapaleniem i rakiem okrężnicy, może mieć udział w rozwoju nowotworów piersi.

 • Odżywianie a zdrowie psychiczne – czy są ze sobą powiązane?

  Istnieje związek między tym, co jesz, a tym, jak się czujesz. Aktualne badania sugerują, że zdrowie psychiczne może zależeć od wyborów żywieniowych. Zdrowa dieta odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób psychicznych.

 • Mukowiscydoza – przyczyny, objawy, leczenie, dziedziczenie

  Mukowiscydoza (łac. mucoviscidosis) jest ciężką, wieloukładową chorobą genetyczną, spowodowaną mutacją genu CFTR. Schorzenie ma postępujący przebieg, jest nieuleczalne. Objawy choroby dotyczą przede wszystkim dróg oddechowych oraz pokarmowych, cechą charakterystyczną osób chorych na mukowiscydozę jest także słony pot (wynikający z podwyższonego stężenia chloru i sodu), niedobór masy ciała, niedobór wzrostu. Jak przebiega leczenie mukowiscydozy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij