
Czy dzięki endermologii można się pozbyć cellulitu?
Kilka słów o historii endermologii
Endermologia została wynaleziona przez Louis Paul Guitay, który po wypadku na motocyklu był poddawany przez wiele miesięcy rehabilitacji przy użyciu ręcznych masaży. Zaobserwował, że ich skuteczność zależy od umiejętności masażysty oraz siły nacisku. Zapragnął stworzyć urządzenie, które naśladuje ruchy masażystów oraz będzie miało jednolitą siłę nacisku. Początkowo używano go do leczenia blizn powypadkowych i pooperacyjnych. Później odkryto, że aparat z powodzeniem może być stosowany do zwalczania cellulitu i nadmiaru tkanki tłuszczowej. Głównie dzięki temu, że stymuluje układ krwionośny i limfatyczny, przez co przyspiesza przemianę materii i usuwanie toksyn z organizmu oraz zmniejsza obrzęki. W 1986 roku technika Endermologie została opatentowana i do dziś jest stosowana przez profesjonalne gabinety kosmetyczne, SPA i gabinety medycyny estetycznej.
Na czym polega jej działanie?
Endermologia polega na wykonywaniu masażu ciała, a także twarzy, specjalną głowicą zaopatrzoną w dwie sterowane elektronicznie, ruchome rolki zlokalizowane w hermetycznej komorze. Praca rolek jest połączona z podciśnieniem, które zasysa fałd skóry, a rolki go rozmasowywują. Głównym atutem urządzenia są rolki poruszające się w różnych kierunkach, dzięki temu można dopasować odpowiednią intensywność masażu i wybrać program aparatu dostosowany do problemu skóry. Można również zaprogramować rodzaj ciśnienia – ciągłe lub rytmiczne.
Powiązane produkty
Przebieg zabiegu
Przed rozpoczęciem zabiegu przeszkolona osoba wykonująca zabieg (kosmetyczka, kosmetolog) przeprowadza wywiad z klientem, aby określić stan zdrowia, tryb życia i oczekiwania klienta. Następnie przy pomocy badania palpitacyjnego, określa stan skóry oraz stadium cellulitu. Klient zakłada specjalny kostium (używany tylko przez niego), który pozwala osiągnąć najlepsze efekty oraz wykonywanie płynnych ruchów przez terapeutę. Zaleca się wykonanie zabiegów w serii (od 15 do 20) dwa razy w tygodniu. Ilość zabiegów jest ustalana indywidualnie, w zależności od grubości tkanki tłuszczowej oraz stopnia zaawansowania cellulitu. Warto dokumentować wyniki w postaci pomiarów wybranych partii ciała przed i po serii zabiegów. Czas trwania zabiegu to około 35 minut, podczas którego masowane jest całe ciało, ze skupieniem się na partiach najbardziej dotkniętych cellulitem.
Wskazania
Najczęściej endermologię stosuje się w celu redukcji cellulitu, w każdym stopniu zaawansowania oraz aby ujędrnić i wygładzić skórę po okresie ciąży lub po kuracjach odchudzających. Do innych wskazań należy: modelowanie i kształtowanie sylwetki; obrzęki (zmniejsza się retencja wody podczas zwiększonej pracy układu limfatycznego i krwionośnego); usuwanie toksyn i zbędnych produktów przemian metabolicznych; ogólna poprawa stanu skóry, przez wzmocnienie tkanki łącznej; zregenerowanie skóry po operacjach; przygotowanie skóry do ciąży (bardziej odporna na rozciąganie) i do zabiegów chirurgii plastycznej – liposukcji (poprawa mikrokrążenia skóry, zmiękczenie tkanki tłuszczowej) oraz leczenie blizn i oparzeń. Endermologię można także stosować na twarz, aby poprawić jędrność i elastyczność skóry. Urządzenie stymuluje fibroblasty (komórki skóry właściwej) do produkcji kolagenu i elastyny.
Przeciwwskazania
Niestety nie u każdej osoby można wykonywać endermologię na twarzy i ciele. Do przeciwwskazań bezwzględnych należą:
- ciąża,
- karmienie piersią,
- czynny nowotwór,
- infekcje,
- choroby krwi,
- bielactwo (syndrom Koebnera),
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
- zapalenie żył.
Wyróżnia się także przeciwwskazania lokalne takie jak:
- żylaki,
- naczyniaki,
- tłuszczaki,
- przepuklina brzuszna i pachwinowa,
- lokalne stany zapalne i choroby skóry,
- uszkodzenie mechaniczne naskórka,
- trądzik różowaty,
- opryszczka,
- trądzik zapalny,
- zabiegi chirurgiczne na żyłach (w ostatnich 2 miesiącach),
- operacje plastyczne (liposukcja, lifting – w ostatnich 6 miesiącach),
- egzema,
- wstrzyknięta toksyna botulinowa (w ostatnich 4 miesiącach),
- wykonywane peelingi chemiczne lub dermabrazja (gdy nadal skóra jest zaczerwieniona, łuszcząca się),
- bliznowce oraz blizny świeże.
Efekty po serii zabiegów u każdej osoby mogą być inne. Zależy to od wielu czynników m.in. od sposobu odżywiania się, aktywności fizycznej, BMI, stopnia zaawansowania cellulitu itp.