Czy dzięki endermologii można się pozbyć cellulitu?
Anna Miros

Czy dzięki endermologii można się pozbyć cellulitu?

Endermologia jest jedną z wielu metod medycyny estetycznej, pomagających w walce z cellulitem, ponadto wspomaga przemianę materii, oczyszcza organizm z toksyn, ujędrnia i wygładza skórę, także posiada właściwości terapeutyczne w leczeniu bólu. Na czym polega zabieg, jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do zabiegu?

Kilka słów o historii endermologii

Endermologia została wynaleziona przez Louis Paul Guitay, który po wypadku na motocyklu był poddawany przez wiele miesięcy rehabilitacji przy użyciu ręcznych masaży. Zaobserwował, że ich skuteczność zależy od umiejętności masażysty oraz siły nacisku. Zapragnął stworzyć urządzenie, które naśladuje ruchy masażystów oraz będzie miało jednolitą siłę nacisku. Początkowo używano go do leczenia blizn powypadkowych i pooperacyjnych. Później odkryto, że aparat z powodzeniem może być stosowany do zwalczania cellulitu i nadmiaru tkanki tłuszczowej. Głównie dzięki temu, że stymuluje układ krwionośny i limfatyczny, przez co przyspiesza przemianę materii i usuwanie toksyn z organizmu oraz zmniejsza obrzęki. W 1986 roku technika Endermologie została opatentowana i do dziś jest stosowana przez profesjonalne gabinety kosmetyczne, SPA i gabinety medycyny estetycznej.

Na czym polega jej działanie?

Endermologia polega na wykonywaniu masażu ciała, a także twarzy, specjalną głowicą zaopatrzoną w dwie sterowane elektronicznie, ruchome rolki zlokalizowane w hermetycznej komorze. Praca rolek jest połączona z podciśnieniem, które zasysa fałd skóry, a rolki go rozmasowywują. Głównym atutem urządzenia są rolki poruszające się w różnych kierunkach, dzięki temu można dopasować odpowiednią intensywność masażu i wybrać program aparatu dostosowany do problemu skóry. Można również zaprogramować rodzaj ciśnienia – ciągłe lub rytmiczne.

Powiązane produkty

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu przeszkolona osoba wykonująca zabieg (kosmetyczka, kosmetolog) przeprowadza wywiad z klientem, aby określić stan zdrowia, tryb życia i oczekiwania klienta. Następnie przy pomocy badania palpitacyjnego, określa stan skóry oraz stadium cellulitu. Klient zakłada specjalny kostium (używany tylko przez niego), który pozwala osiągnąć najlepsze efekty oraz wykonywanie płynnych ruchów przez terapeutę. Zaleca się wykonanie zabiegów w serii (od 15 do 20) dwa razy w tygodniu. Ilość zabiegów jest ustalana indywidualnie, w zależności od grubości tkanki tłuszczowej oraz stopnia zaawansowania cellulitu. Warto dokumentować wyniki w postaci pomiarów wybranych partii ciała przed i po serii zabiegów. Czas trwania zabiegu to około 35 minut, podczas którego masowane jest całe ciało, ze skupieniem się na partiach najbardziej dotkniętych cellulitem.

Podczas przeprowadzania serii zabiegów niezbędne jest przestrzeganie zasad zdrowego żywienia, aktywność fizyczna oraz picie około 2,5 litra wody dziennie, aby uzyskać efekt drenujący. Dodatkowo zaleca się stosowanie preparatów kosmetycznych o działaniu antycellulitowym.

Wskazania

Najczęściej endermologię stosuje się w celu redukcji cellulitu, w każdym stopniu zaawansowania oraz aby ujędrnić i wygładzić skórę po okresie ciąży lub po kuracjach odchudzających. Do innych wskazań należy: modelowanie i kształtowanie sylwetki; obrzęki (zmniejsza się retencja wody podczas zwiększonej pracy układu limfatycznego i krwionośnego); usuwanie toksyn i zbędnych produktów przemian metabolicznych; ogólna poprawa stanu skóry, przez wzmocnienie tkanki łącznej; zregenerowanie skóry po operacjach; przygotowanie skóry do ciąży (bardziej odporna na rozciąganie) i do zabiegów chirurgii plastycznej – liposukcji (poprawa mikrokrążenia skóry, zmiękczenie tkanki tłuszczowej) oraz leczenie blizn i oparzeń. Endermologię można także stosować na twarz, aby poprawić jędrność i elastyczność skóry. Urządzenie stymuluje fibroblasty (komórki skóry właściwej) do produkcji kolagenu i elastyny.

Przeciwwskazania

Niestety nie u każdej osoby można wykonywać endermologię na twarzy i ciele. Do przeciwwskazań bezwzględnych należą:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • czynny nowotwór,
  • infekcje,
  • choroby krwi,
  • bielactwo (syndrom Koebnera),
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • zapalenie żył.

Wyróżnia się także przeciwwskazania lokalne takie jak:

  • żylaki,
  • naczyniaki,
  • tłuszczaki,
  • przepuklina brzuszna i pachwinowa,
  • lokalne stany zapalne i choroby skóry,
  • uszkodzenie mechaniczne naskórka,
  • trądzik różowaty,
  • opryszczka,
  • trądzik zapalny,
  • zabiegi chirurgiczne na żyłach (w ostatnich 2 miesiącach),
  • operacje plastyczne (liposukcja, lifting – w ostatnich 6 miesiącach),
  • egzema,
  • wstrzyknięta toksyna botulinowa (w ostatnich 4 miesiącach),
  • wykonywane peelingi chemiczne lub dermabrazja (gdy nadal skóra jest zaczerwieniona, łuszcząca się),
  • bliznowce oraz blizny świeże.
Nieprawidłowo wykonany zabieg przez kosmetyczkę/kosmetologa (zbyt duże ciśnienie, przytrzymanie głowicy za długo w jednym miejscu) może powodować bolesność oraz zmiany na skórze takie jak: zasinienie, przekrwienie, rozszerzenie lub pęknięcie naczynia krwionośnego.

Efekty po serii zabiegów u każdej osoby mogą być inne. Zależy to od wielu czynników m.in. od sposobu odżywiania się, aktywności fizycznej, BMI, stopnia zaawansowania cellulitu itp.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kasztanowiec w profilaktyce i leczeniu żylaków oraz w kosmetyce

    Kasztanowiec zwyczajny to drzewo pochodzące z Półwyspu Bałkańskiego. Obecnie uprawiane jest w Polsce oraz innych krajach europejskich przede wszystkim jako drzewo ozdobne. Lecznicze właściwości kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum L.) są wykorzystywane zarówno w medycynie naturalnej, jak i konwencjonalnej. Dodatkowo jest on jednym z najpopularniejszych składników aktywnych występujących w kosmetykach.

  • Świąteczny prezent z apteki

    Zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku kalendarzowym. Okres Bożego Narodzenia jest w szczególny sposób celebrowany przez ludzi. Ten piękny czas spędzamy z najbliższymi. To wspaniałe i magiczne Święto kojarzy się nam z dzieciństwem, zapachem świerku i piernika, a także z tradycją wspólnego kolędowania, wigilijnej wieczerzy oraz radością obdarowanych przez nas bliskich. Jak sprawić, aby i w tym roku prezenty spod choinki były trafione i równie cieszyły naszą rodzinę i przyjaciół?

  • Kosmetyczne last minute przed Sylwestrem

    Sylwester to dzień, w którym chcemy czuć się wyjątkowo. Oprócz dobrego humoru, pięknego stroju potrzebujemy jeszcze odpowiedniego wyglądu, na który składa się perfekcyjna fryzura i makijaż, zadbane dłonie i stopy oraz gładkie ciało. Aby osiągnąć zamierzony efekt, warto wcześniej zarezerwować wizytę u fryzjera i kosmetyczki oraz zorganizować domowe SPA.

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Dzień Kobiet – pomysł na prezent dla Niej

    Dzień Kobiet już wkrótce! Został ustanowiony w Kopenhadze w 1910 roku w celu uczczenia pamięci sufrażystek, które walczyły o równouprawnienie kobiet. W Polsce Święto Kobiet stało się popularne w okresie PRL. W tamtym czasie najpopularniejszym prezentami były goździki oraz towary deficytowe takie jak: kawa czy rajstopy. W dzisiejszych czasach goździki zastąpiono tulipanami oraz różami, a dostępność różnorodnych produktów, pozwala na nieograniczone możliwości w wyborze miłego upominku. 

  • Majówkowe SPA dla skóry – maseczka na tkaninie

    Początek maja to czas wypoczynku. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii koronawirusa, warto znaleźć chwilę dla siebie i zafundować sobie relaksujące SPA w postaci prostego, a jakże przyjemnego zabiegu dla naszej skóry, jakim jest maseczka na tkaninie. Maska w postaci nasączonej płachty (tzw. sheet masks) przywędrowała do nas z Azji i stała się niezwykle lubiana przez kobiety. Dlaczego warto używać  maski na tkaninie oraz jak je stosować? 

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Bezpieczne opalanie - pielęgnacja skóry, kosmetyki

    Okres letni to najlepszy czas na odpoczynek na świeżym powietrzu w gronie rodziny i przyjaciół. Bez względu na to czy spędzamy go na działce, nad morzem, jeziorem czy w górach pamiętajmy o ochronie przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dlaczego warto stosować kremy z ochroną przeciwsłoneczną? Jakie są zasady bezpiecznego przebywania na słońcu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij