Pierwsza miesiączka
Anna Posmykiewicz

Pierwsza miesiączka

W organizmie każdej kobiety w wieku rozrodczym przez cały miesiąc zachodzą zmiany, nazywane cyklem miesięcznym, który zazwyczaj trwa 28 dni. W tym okresie dochodzi do szeregu przemian w błonie śluzowej macicy.

Jak zbudowana jest błona śluzowa macicy?

Błona śluzowa macicy, czyli endometrium, składa się z warstwy podstawnej i czynnościowej. Warstwa czynnościowa dzieli się na warstwę powierzchniową (zbitą) oraz pośrednią (gąbczastą). Zasadniczymi elementami struktury błony śluzowej macicy są nabłonek jednowarstwowy, gruczoły cewkowe, podścielisko, czyli tkanka łączna oraz naczynia krwionośne. Warstwa powierzchniowa jest pokryta rzęskowym nabłonkiem walcowatym, a utkanie komórkowe podścieliska przeważa w tej warstwie nad utkaniem gruczołowym. Warstwa pośrednia charakteryzuje się przewagą gruczołów nad podścieliskiem. Cykliczne zmiany w warstwie gąbczastej bardziej uwidaczniają się w nabłonku gruczołowym. Warstwa głęboka, czyli podstawowa, zawiera zarówno komórki podścieliska, jak i gruczoły i gdy w okresie miesiączki następuje oddzielenie błony śluzowej na granicy między warstwą gąbczastą a podstawową, to warstwa podstawowa stanowi tkankę, z której regeneruje się błona śluzowa wraz z gruczołami. 

Jakie zatem fazy wyróżnia się w cyklu miesięcznym?

1. Faza miesiączkowa, zachodzi ona w 1-5 dniu cyklu. W jej przebiegu warstwa czynnościowa składająca się z warstwy gąbczastej i zbitej zostaje złuszczona. Z pozostałych elementów gruczołów warstwy podstawowej zaczyna się odnowa nabłonka, który pokrywa ranę miesiączkową w endometrium.
2. Faza folikularna, czyli wzrostowa. Zachodzi ona w 6-13 dniu cyklu. W jej przebiegu początkowo cienka błona śluzowa rozrasta się. Gruczoły powiększają się i stają się bardziej liczne, podścielisko jest bogatsze w składniki komórkowe, jednocześnie zwiększa się unaczynienie. Zmiany te dokonują się pod wpływem estrogenów. 
3. Faza owulacyjna, która obejmuje 14 dzień cyklu. Błona śluzowa macicy dalej grubieje, jednak jej zasadnicza struktura jest taka sama, jak w fazie folikularnej. Dochodzi do jajeczkowania, czyli owulacji. 
4. Faza lutealna, która obejmuje 15-28 dzień cyklu.

Fazą cyklu miesięcznego, która jest najbardziej odczuwana przez kobiety, jest oczywiście faza miesiączkowa. Żadna kobieta jej nie lubi, jednak każda kobieta przyzwyczaja się do niej i do zmian zachodzących w  tym okresie czasu w organizmie. Niewątpliwie dla każdej dziewczynki pojawianie się pierwszej miesiączki jest bardzo dużym wydarzeniem, wiele dziewcząt traktuje pojawienie się pierwszej miesiączki jako "wejście w dorosłość". 

 Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka? 

Zazwyczaj pierwsza miesiączka w obecnych czasach pojawia się u dziewczynek 10-12 letnich, podczas gdy kiedyś wiek pierwszej miesiączki był zdecydowanie wyższy i wynosił około 13-16 lat (ma to związek z przesunięciem się okresu dojrzewania na wcześniejsze lata dziewczynek). Zwykle wcześniej miesiączkują też dziewczynki bardziej postawne, zaś te bardziej szczupłe zaczynają miesiączkować później. 

Czy są jakieś objawy, które zwiastują pojawienie się pierwszej miesiączki?

Zazwyczaj tak. Zwykle pojawienie się pierwszej miesiączki poprzedza obecność brązowej wydzieliny z pochwy, zwykle w niezbyt dużej ilości. Wydzielina taka może pojawić się nawet na miesiąc lub wcześniej przed wystąpieniem "prawdziwej " miesiączki. Ponadto w okresie poprzedzającym wystąpienie pierwszej miesiączki, dziewczynki mogą odczuwać pobolewanie brzucha czy okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Dodatkowo, może pojawić się bolesność piersi i ich nieznaczne powiększenie. Ponadto, może dojść do zatrzymywania wody w organizmie, co z kolei może doprowadzić do powstania niewielkich obrzęków. Zdarza się, że wystąpienie pierwszej miesiączki poprzedza zmęczenie, osłabienie, problemy z koncentracją lub nauką. 

Co zrobić, kiedy już pojawi się pierwsza miesiączka?

Przede wszystkim dziewczynka powinna powiedzieć o tym swojej mamie. Pomimo tego, że w obecnych czasach dziewczynki są tak naprawdę dobrze poinformowane z różnego rodzaju gazet  i programów telewizyjnych o etapach dojrzewania płciowego, to jednak nic nie zastąpi rozmowy z mamą. Każda mama powinna wytłumaczyć swojej córce własnymi słowami, na czym polega miesiączkowanie i cykl miesięczny. Należy wyjaśnić, jak dbać o higienę, uzmysłowić dziewczynkom, że w tym okresie należy przestrzegać higieny intymnej dużo bardziej niż zwykle (częstsze podmywanie, częste zmiany podpasek lub tamponów). Ponadto należy wytłumaczyć, że miesiączka to nic wstydliwego, że jest to normalne zjawisko fizjologiczne u każdej kobiety. 

Czy pierwsza miesiączka różni się czymś od kolejnych miesiączek?

I tak, i nie. Przede wszystkim należy pamiętać, ze pierwsze miesiączki (zwykle przez pierwszy rok ich trwania) bywają nieregularne. Zazwyczaj, prawidłowy cykl miesięczny trwa od 25 do 32 dni. W początkowym okresie czasu miesiączka może pojawiać się częściej, np. co dwa tygodnie lub bardzo rzadko, np. z miesięczną przerwą. Przez pierwszy rok jest to norma, jeśli jednak trwa to dłużej, niezbędna jest konsultacja ginekologiczna. Ponadto, pierwsze miesiączki mogą być różnie obfite: od bardzo skąpych plamień do bardzo obfitych, wymagających zmiany środków higienicznych nawet co godzinę. Dodatkowo, pierwsze miesiączki mogą być bardzo bolesne (choć bardzo często na duże dolegliwości bólowe skarżą się też dojrzałe kobiety), czasami wręcz uniemożliwiające dziewczynce normalne funkcjonowanie - w tej sytuacji należy podać środki przeciwbólowe i rozkurczające, dziewczynka powinna też zostać w domu i odpocząć. 

Jakich środków higienicznych jest najlepiej używać na początku miesiączkowania?

Na początku najlepiej jest używać podpasek. Są łatwe i wygodne w użyciu, istnieje wiele rozmiarów podpasek i każda dziewczynka może dobrać właściwy dla swoich potrzeb ich rodzaj. Kiedy dziewczynka "oswoi" się już z miesiączką i będzie starsza, wtedy będzie można także używać tamponów, które umożliwiają aktywne uprawianie sportu, udział w wycieczkach czy chodzenie na basen bez ryzyka, że "ktoś zauważy te trudne dni".

Czy tampony są bezpieczne dla dziewcząt, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia płciowego?

Oczywiście, że tak. Młode dziewczęta powinny stosować mniejszy rozmiar tamponów, tampon można bezpiecznie umieścić w pochwie bez ryzyka bólu i uszkodzenia błony dziewiczej. 

Pierwsza miesiączka jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej dziewczynki. Dlatego też każda mama powinna stanąć na wysokości zadania i pomóc swojej córce w pogodzeniu się z tym, że jej organizm osiągnął już dorosłość.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – działanie, rodzaje, skuteczność

  Wkładka domaciczna jest jedną z częściej wybieranych metod antykoncepcji na świecie. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

 • Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym

  Rzęsistek pochwowy to pasożyt układu moczowo–płciowego. Źródłami zakażenia mogą być chory partner seksualny czy używanie cudzych przyborów kąpielowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej podczas kontaktów seksualnych oraz odpowiednia higiena.

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten należy do chorób przenoszonych drogą płciową – STI – sexually transmitted infections), prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia. 

 • Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

  Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij