Zanieczyszczone powietrze grozi zdrowiu i życiu
Katarzyna Szulik

Zanieczyszczone powietrze grozi zdrowiu i życiu

Zanieczyszczenie powietrza budzi coraz większe obawy nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Problem jest poważny i zbiera śmiertelne żniwo. Zgodnie z najnowszym raportem Komisji Europejskiej, zanieczyszczone powietrze prowadzi do przedwczesnej śmierci 44 tys. Polaków rocznie.

Takie dane statystyczne w rozmowie z Polską Agencją Prasową przedstawił komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella. Z informacji Komisji wynika, że w całej Europie zła jakość powietrza przyczynia się do 440 tys. zgonów rocznie. Komisarz podkreślił, że wspomniane wyliczenia dotyczą wyłącznie jednoznacznie stwierdzonych śmierci, a nie schorzeń różnego typu, które mogą się rozwijać w związku z zanieczyszczeniem. Do kosztów ludzkich dołączają więc zdrowotne i ekonomiczne, ponieważ choroby powiązane z zanieczyszczeniem przekładają się chociażby na godziny opuszczone w pracy.

Polska zapłaci za zaniedbania?

Informacje przedstawione przez Komisję uderzają bezpośrednio w Polskę, która w grudniu ubiegłego roku została pozwana przez KE do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie nie przestrzegania przepisów dotyczących jakości powietrza. Zdaniem ekspertów Komisji, przez co najmniej pięć ostatnich lat dopuszczalne, dobowe wartości zawieszonego w powietrzu pyłu były przekraczane w 35 na 46 stref jakości powietrza w Polsce.

Lekceważenie problemu wiąże się nie tylko z narażaniem zdrowia obywateli, ale również karami, które Komisja może nałożyć na Polskę. Vella, który w ubiegłym tygodniu spotkał się z ministrem środowiska Janem Szyszką zapewniał jednak, że jak na razie o karach nie ma mowy, a wszystkie działania kierowane są w stronę zażegnania przyczyn zanieczyszczenia.

Niebezpieczny oddech

Obawy KE potwierdza opublikowany pod koniec listopada raport Europejskiej Agencji Środowiska. Wynika z niego, że największym problemem są wspomniane zanieczyszczenia pyłami zwieszonymi (w tym PM 10), ozonem troposferycznym oraz dwutlenkiem azotu. Ich stale zwiększone stężenie prowadzi do pogłębienia lub rozwoju przewlekłych chorób układu krążenia i płuc, a także zawałów i nowotworów.

Pod względem zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi Polska znajduje się w europejskiej czołówce. Wyższe stężenia odnotowano jedynie w trzech krajach – w Niemczech, we Włoszech i we Francji. Drugim po pyłach problemem z jakością polskiego powietrza jest benzopiren. Oba typy zanieczyszczeń pochodzą przede wszystkim z instalacji przemysłowych i przydomowych pieców ogrzewanych niewłaściwym paliwem.

Polecane dla Ciebie

Brudne uzdrowiska, czyste Pomorze

Gdzie w Polsce oddycha się najgorzej? Z raportu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska wynika, że najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku. Drugie miejsce pod tym względem zajęło Opoczno, a trzecie – Nowy Targ. Dziwić może to, że w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast nie ma metropolii, co wiąże się z faktem  stopniowej likwidacji pieców grzewczych. Na liście miejsc o najgorszej jakości powietrza nie brakuje natomiast miejscowości o statusie uzdrowiskowym – trafiły na nią również Rabka Zdrój i Zakopane, gdzie trzeba uiszczać opłatę klimatyczną.

W poszukiwaniu czystego powietrza trzeba wybrać się na pomorze. Najlepiej jest w Słupsku, a niskie stężenia zanieczyszczeń odnotowano również w Gdyni, Koszalinie i Władysławowie. 

Źródła. PAP, Interia.pl, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij