Zanieczyszczone powietrze grozi zdrowiu i życiu
Katarzyna Szulik

Zanieczyszczone powietrze grozi zdrowiu i życiu

Zanieczyszczenie powietrza budzi coraz większe obawy nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Problem jest poważny i zbiera śmiertelne żniwo. Zgodnie z najnowszym raportem Komisji Europejskiej, zanieczyszczone powietrze prowadzi do przedwczesnej śmierci 44 tys. Polaków rocznie.

Takie dane statystyczne w rozmowie z Polską Agencją Prasową przedstawił komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella. Z informacji Komisji wynika, że w całej Europie zła jakość powietrza przyczynia się do 440 tys. zgonów rocznie. Komisarz podkreślił, że wspomniane wyliczenia dotyczą wyłącznie jednoznacznie stwierdzonych śmierci, a nie schorzeń różnego typu, które mogą się rozwijać w związku z zanieczyszczeniem. Do kosztów ludzkich dołączają więc zdrowotne i ekonomiczne, ponieważ choroby powiązane z zanieczyszczeniem przekładają się chociażby na godziny opuszczone w pracy.

Polska zapłaci za zaniedbania?

Informacje przedstawione przez Komisję uderzają bezpośrednio w Polskę, która w grudniu ubiegłego roku została pozwana przez KE do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie nie przestrzegania przepisów dotyczących jakości powietrza. Zdaniem ekspertów Komisji, przez co najmniej pięć ostatnich lat dopuszczalne, dobowe wartości zawieszonego w powietrzu pyłu były przekraczane w 35 na 46 stref jakości powietrza w Polsce.

Lekceważenie problemu wiąże się nie tylko z narażaniem zdrowia obywateli, ale również karami, które Komisja może nałożyć na Polskę. Vella, który w ubiegłym tygodniu spotkał się z ministrem środowiska Janem Szyszką zapewniał jednak, że jak na razie o karach nie ma mowy, a wszystkie działania kierowane są w stronę zażegnania przyczyn zanieczyszczenia.

Niebezpieczny oddech

Obawy KE potwierdza opublikowany pod koniec listopada raport Europejskiej Agencji Środowiska. Wynika z niego, że największym problemem są wspomniane zanieczyszczenia pyłami zwieszonymi (w tym PM 10), ozonem troposferycznym oraz dwutlenkiem azotu. Ich stale zwiększone stężenie prowadzi do pogłębienia lub rozwoju przewlekłych chorób układu krążenia i płuc, a także zawałów i nowotworów.

Pod względem zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi Polska znajduje się w europejskiej czołówce. Wyższe stężenia odnotowano jedynie w trzech krajach – w Niemczech, we Włoszech i we Francji. Drugim po pyłach problemem z jakością polskiego powietrza jest benzopiren. Oba typy zanieczyszczeń pochodzą przede wszystkim z instalacji przemysłowych i przydomowych pieców ogrzewanych niewłaściwym paliwem.

Brudne uzdrowiska, czyste Pomorze

Gdzie w Polsce oddycha się najgorzej? Z raportu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska wynika, że najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku. Drugie miejsce pod tym względem zajęło Opoczno, a trzecie – Nowy Targ. Dziwić może to, że w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast nie ma metropolii, co wiąże się z faktem  stopniowej likwidacji pieców grzewczych. Na liście miejsc o najgorszej jakości powietrza nie brakuje natomiast miejscowości o statusie uzdrowiskowym – trafiły na nią również Rabka Zdrój i Zakopane, gdzie trzeba uiszczać opłatę klimatyczną.

W poszukiwaniu czystego powietrza trzeba wybrać się na pomorze. Najlepiej jest w Słupsku, a niskie stężenia zanieczyszczeń odnotowano również w Gdyni, Koszalinie i Władysławowie. 

Źródła. PAP, Interia.pl, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij