Krwawienie z odbytu – przyczyny
Michał Posmykiewicz

Krwawienie z odbytu – przyczyny

Krwawienie z odbytu jest wstydliwą dolegliwością, w związku z tym pacjent nie zawsze decyduje się zgłosić do lekarza. To duży błąd, gdyż krwawienie może być związane z naprawdę poważnymi chorobami. Dlatego każdy, kto choć raz zaobserwuje w czasie wizyty w toalecie krew na papierze toaletowym czy też w muszli klozetowej, koniecznie musi zgłosić się do specjalisty!

Jako krwawienie z odbytu określa się obecność świeżej krwi lub skrzepów w stolcu. Jeśli zostanie zauważona w toalecie, warto zwrócić uwagę jak wygląda. Jeżeli jest to obecność świeżej krwi na papierze toaletowym, pasemka świeżej krwi na stolcu bądź świeża krew w wodzie obok stolca w muszli klozetowej, najprawdopodobniej to krwawienie z samego odbytu. Kiedy krew ma wygląd skrzepów lub została wymieszana ze stolcem, przypuszczalnie do krwawienia doszło w świetle jelita.

Jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia z odbytu?

Żylaki odbytu
Bardzo często krwawienie z odbytu ma związek z obecnością żylaków – popularnie nazywanych hemoroidami. Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze są uwypuklonymi splotami żylnymi. Wyróżnia się 4 stopnie powiększenia guzków krwawniczych:

  • powiększenie się guzków bez ich wypadania na zewnątrz,
  • guzki wypadają na zewnątrz w czasie wypróżniania się, jednak cofają się samoistnie,
  • guzki wypadają na zewnątrz w czasie wypróżnień i wymagają odprowadzenia,
  • guzki utrzymują się na zewnątrz i nie dają się odprowadzić ręcznie.

Krwawienie z żylaków odbytu to wczesny objaw, krew jest jasnoczerwona, a z biegiem czasu krwawienia stają się bardziej nasilone. Hemoroidy powodują uciążliwy świąd oraz ból w sytuacji, kiedy dojdzie do zakrzepicy we wnętrzu guzka.

Rozpoznanie polega na obserwacji przez lekarza okolicy odbytu, badaniu per rectum (palcem przez odbyt) oraz ewentualnym badaniu endoskopowym. W leczeniu bardzo ważna jest profilaktyka zaparć, ponadto stosuje się ciepłe nasiadówki, czopki i maści znieczulające miejscowo (preparaty zawierają np. lignokainę).

Guzki drugiego i trzeciego stopnia oraz guzki pierwszego stopnia, w przypadku których leczenie zachowawcze nie jest skuteczne, należy poddać metodom zabiegowym. Najmniej nawrotów obserwuje się po powiązaniu żylaków specjalnymi opaskami. Guzki czwartego stopnia wymagają wycięcia w warunkach szpitalnych.

Szczelina odbytu
Innym powodem krwawienia jest szczelina odbytu. Przyczyny jej powstawania nie są znane. Objawy to jasna krew oraz ból w czasie wypróżnień. W leczeniu bardzo ważna jest profilaktyka zaparć. Stosuje się ciepłe nasiadówki, a także leki miejscowo przeciwbólowe w postaci maści i czopków. Czasami zachodzi potrzeba usunięcia szczeliny, jeśli inne metody okazują się nieskuteczne.

Rak odbytu
Krwawienie z odbytu może być objawem raka. Poza krwawieniem niekiedy występują dolegliwości bólowe. W kanale odbytu widać lub da się wyczuć guz – w ujściu lub jego sąsiedztwie.

Rozpoznanie stawia się na podstawie oceny histologicznej wycinka pobranego z guza. Pacjent, u którego podejrzewa się raka odbytu, najpierw zostaje zbadany przez lekarza per rectum, następnie musi zostać poddany badaniu anoskopowemu. Dodatkowo zaleca się badania obrazowe, dzięki którym odnajduje się ewentualne przerzuty w miednicy. Stosuje się metody leczenia skojarzonego: radiochemioterapię w połączeniu z zabiegiem operacyjnym.

Inne przyczyny krwawienia z odbytu to:

  • polipy,
  • uchyłki,
  • zmiany zapalne,
  • zmiany naczyniowe (angiodysplazje).

Co należy zrobić w przypadku pojawienia się krwawienia z odbytu?

W przypadku pojawienia się krwawienia z odbytu nawet, jeśli jest jednorazowe, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. W pierwszej kolejności warto udać się do swojego lekarza POZ, który zbierze dokładny wywiad oraz wypyta o wszystkie szczegóły dotyczące dolegliwości (kolor krwi, jej ilość, występowanie: obecność na papierze toaletowym, w muszli klozetowej bądź krew wymieszana ze stolcem). Następnie zdecyduje czy zachodzi potrzeba dalszej diagnostyki, po czym skieruje pacjenta do specjalisty – najlepiej, aby był to proktolog lub chirurg.

Specjalista wykona badanie per rectum i prawdopodobnie uzupełni je o badanie anoskopem (wziernikowanie krótkim aparatem) lub rektoskopem (wziernikowanie nieco dłuższym aparatem). Jeśli lekarz stwierdzi obecność żylaków odbytu, a pacjent ma mniej niż 40 lat, z braku konieczności dalsza diagnostyka zostaje przerwana. Jeżeli jednak pacjent jest starszy, a specjalista nie dostrzeże obecności guzków krwawniczych lub innych niepokojących zmian, pacjent jest rodzinnie obciążony rakiem jelita grubego bądź diagnostyka musi zostać poszerzona o kolonoskopię.

Polecane dla Ciebie

Czy krwawienie z odbytu może powodować jakieś powikłania?

Krwawienia z łagodnych chorób odbytu rzadko prowadzą do wystąpienia powikłań. Jeśli są mocno nasilone i często się powtarzają, mogą ewentualnie przyczynić się do powstania niedokrwistości – w tej sytuacji należy w pierwszej kolejności wyeliminować przyczynę krwawienia, jak również prowadzić suplementację żelazem, najlepiej razem z witaminą C, która ułatwia jego wchłanianie.

Kiedy krwawienie jest wywołane rakiem odbytu, a pacjent nie zgłosi się do lekarza, następstwa będą bardzo poważne: stopniowo zaczną pojawiać się coraz silniejsze dolegliwości bólowe, chudnięcie, wyniszczenie oraz przerzuty.

Należy pamiętać, że przyjmując leki wpływające na działanie układu krzepnięcia, (np. kwas acetylosalicylowy czy antagoniści witaminy K) krwawienia z odbytu, bez względu na przyczynę, mogą się nasilać. Dlatego zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij